2011 Yol Yarışı Dünya Şampiyonu Mark Cavendish…

25/09/2011  //     //  Genel

 

 

Aylardır beklenen gün geldi. 266 kilometre mesafede gerçekleşen yol yarışı Dünya Şampiyonası Danimarka- Copenhagen şehri içinden startını aldı. Önceki günlerde gerçekleşen yol yarışları parkurunun 14 kilometrelik parkuruna kadar 28 kilometre mesafe geçen sporcular beklenen sonun parkuruna girdiler. 210 sporcunun adı start listesinde yerini almışken geçen hafta sakatlığının iyileşmemesi sebebiyle bugün start almayacağını bildiren Çek Sporcu Roman Kreuziger’in yokluğunda 209 sporcu ile start alındı. Türkiye’yi temsilen katılan sporcumuz Mert Mutlu 198.kilometrede yarıştan çekildi.

 

 

266 kilometrelik parkurda yarışın uzun süreli liderleri 7 kişilik kaçış grubunda bulunan Pablo Lastras Garcia(İspanya), Oleg Chuzhda(Ukrayna), Christian Poos(Luxemburg), Tanel Kangert(Estonya), Robert Kiserlovski(Hırvatistan), Maxim Iglinsky(Kazakistan) ve Fransız Anthony Roux bulunuyordu. 7 kişilik kaçış grubu 80.kilometrede 8 dakikanın üzerinde zaman farkı yaratmayı başardılar. 150.kilometrede 5 kişilik takip grubu ana gruptan kaçarak kaçış grubunun peşinden tempo tuttular. 5 Kişilik takip grubunda Johann Van Summeren(Belçika), Simon Clarke(Avusturalya), Alivier Kaisen(Belçika), Yoann Offredo(Fransa) ve Luca Paolini(İtalyan) vardı. 190. kilometrede kaçış grubunu yakalayan takip grubu birleşerek 11 kişilik kaçış grubunu oluşturdu. Ancak 11 kişilik kaçış grubu finişi bir aksilik olmadıkça toplu sprint finişi ile sonlanacak şampiyonanın 225.kilometresinde yakalandı.

 

Finişe 80 kilometre kala ekranlara kaza anı yansımayan ama olay yeri görüntülerinde bir çok sporcunun etkilendiği yarışı etkileyen kaza olayında 2010 Dünya Şampiyonu Thor Hushovd, Frank Schleck, Tyler Farrar kaza yapan isimlerdendi. Sonucu etkileyen zaman kaybı yaşatan kazada Hushovd ünvanını koruma şansında geri kaldı.

 

 

 

Son turda kaçış ile şansını denemek isteyen isimler arasında bu yıl Fransa Bisiklet Turunda fanatiklerin kalbini çalan Thomas Voeckler ve Johnny Hoogerland vardı. Ancak ana grup önünde İngiltere takımı ve Bradley Wiggins temposunda kaçış yapma şansları pek olmadı. İngiltere takım olarak Mark Cavendish’i finişe taşımak adına son gücüne kadar çalıştı. Son 5 kilometrede artık tüm ülkeler takım liderlerini finişe Dünya Şampiyonu ünvanı için taşımak üzere ana grup önünde yerini aldı. İngiltere Mark Cavendish için, Almanya Andre Greipel için, Belçika Philippe Gilbert için, İtalya Daniele Bennati için, Amerika Tyler Farrar için ilerledi. Son kilometrenin Dünya Şampiyonu ünvanı için yapılan ataklarında toplu sprint finişi ve dünyanın en iyi isimlerinin kapışması bu sporun fanatikleri için can alıcı performansına ulaştı. Dünya Şampiyonluğunun en favori ismi kuşkusuz Mark Cavendish idi. Ve Cavendish üstüne düşen sprinti yine muazzam bir torkla atarak finiş çizgisinden geçen ilk isim oldu. İkinci Avusturalya’dan Matthew Goss geçiş yaparak gümüş madalyayı garantiledi. Goss’un sprinti de hiç küçümsenecek gibi değildi. Eğer 60-70 metre daha olsaydı Cavendish’i geçebilecek bir sprint gücü çıkardı.

 

Günya 3.lüğü için Fabian Cancellara ve Andre Greipel’in neredeyse aynı anda girdikleri finiş çizgisinde foto finişe bakılarak az bir fark ile Alman Andre Greipel Bronz madalya için podyum gördü. Bireysel zamana karşıda da son anda Dünya 3.sü olan Spartaküs(Fabian Cancellara) bugün yol yarışında takımsız, muazzam bir yarış çıkarttı.

 

 

Podyumda ilk 3’ün HTC takımında yetişmiş olması bu sezon sonunda sponsor bulamadığı için kapılarını bisiklet dünyasına kapatacak süper takım HTC’ye yakışan bir podyum tablosu ile veda edecek olması oldukça üzücü. Cavendish’in özel kaskının ilginçliğine dikkat edenler oldumu bilmiyorum. Ancak zamana karşı kaskının yol yarışlarında kullanılmasının yasak olduğu yarış kurallarına özel olarak üretilmiş değişik bir kask kullanan Cavendish’in yarış resimleri basına dağıtıldığında dikkatleri daha çok çekecektir. Tüm sporcuların kullandığı standart rüzgar tünelli kaskın üstü kaplanmış versiyonu olan kaskın etkileri muhtemelen önümüzdeki günlerde çokça tartışılacaktır. Kaskın boyutları ve profili zamana karşı değil, standart kask boyutlarında ve şeklinde. Aslında rüzgar tünellerine sahip ancak rüzgar tünelleri tamamen şeffaf bir malzeme ile kapatılmış kaskın aerodinamik açıdan revize edilmesi gündemi ve kuralları önümüzdeki günlerde sorgulayabilir. (videodan kaskı daha net görebilirsiniz)

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=Oze48Z0FDdo&feature=player_embedded:550:0]

 

 

2011  Dünya Yol Yarışı Şampiyonası Sıralaması:

 

1. Mark Cavendish (Britanya) 5:40.27
2. Matt Goss (Avusturalya)
3. André Greipel (Almanya)
4. Fabian Cancellara (İsviçre)
5. Jurgen Roelandts (Belçika)
6. Romain Feillu (Fransa) 

7. Borut Bozic (Slovenya)
8. Edvald Boasson Hagen (Norveç)
9. Oscar Freire Gomez (İspanya)
10. Tylar Farrar (Amerika)

 

Full Liste için Tıklayınız

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın