2011 U23 Erkekler Dünya Yol Yarışı Şampiyonasında Fransa’dan Çifte Fantastik Zafer

23/09/2011  //     //  Genel

 

 

Erkekler U23 kategorisindeki Dünya Şampiyonasında 14 kilometrelik parkurda 12 tur atılarak 168 kilometrelik mesafede geleceğin yıldız isimleri mücadele verdi. Türkiye 4 sporcumuz ile bu kategoride yarıştı. Sporcularımızdan günün en iyi konumunu Ali Rıza Tanrıverdi finişe son 3 tur kala ana grup önlerinde aldığı 22.sıra ile performans gösterdi. Gökhan Hasta da yarışın başlarından itibaren önlerde yerini koruyarak 28.sırada uzun süre konumunu korudu. Mustafa Sayar son 2 tur kala yarıştan çekilmek zorunda kaldı. Parkur profilindeki düzlüğün Mustafa Sayar karekterine uygun tırmanışsız oluşu sebebiyle sporcumuzun karakterine uymayan parkurda gerçekleşmesini vurgulamakta fayda var. Gökhan Hasta’nın da yarıştan çekilmesi Türkiye’den Dünya Şampiyonası mücadelesinde rekabeti sürdüren 2 sporcumuzun dereceleri Recep Ünalan 70.sırada, Ali Rıza Tanrıverdi’nin de 130. sırada tamamladığını belirtelim. Dünyanın en iyi 155 sporcusunun yarıştığı ve iddialı ülkelerin motivasyon, strateji ve mental hazırlıklara yılların tecrübesi ile takımlarını yolladığı Dünya Şampiyonasında. Yeni gelişmekte olan Türkiye’nin aldığı derece henüz yolun başında olmamıza rağmen daha iyiyi yapabileceğimizi gösteriyor.

 

 

168 kilometrelik parkurun ilk turunda Brezilyalı sporcu Carlos Alexandre Manarelli ve Hollandalı Wouter Wippert’in kaçış mücadelesi ile bol kaçışlı şampiyonanın ilki gerçekleşti. 3 tura girerken kaçış temposundan düşen Wouter Wippert’ın yerine İtalyan Gianluca Leonardi, Manarelli’nin kaçış temposuna uyarak 2 kişilik kaçış grubunu oluşturdu. Gianluca Leonardi ve Alexandre Manarelli ana gruba zaman farkını 70. kilometrede 4 dakika 39 saniyeye çıkardı ve uzun soluklu kaçışı finişe 3 tur kala 31 saniyeye kadar düşen zaman farkının gidişatında ana gruba yakalandılar. Gün içerisinde çokça oluşan beslenme noktasındaki dar yolların, Suanyörlerin Profesyonel yarışlardakilerden farklı olarak daha az tecrübeye sabip olmaları, keza sporcuların da profesyonel yarış ve müzep(beslenme çantasını, suluğu) alma konusundaki tecrübesiz sebebiyle her turda kaza görüntülerine sebep oldu. Yarışta kaçış denemesinin zenginliği finişe yaklaştıkça artan ana grup temposu karşısında başarısızlıkla sonuçlandı ve son tura ana grup bir bütün halinde girdi.

 

 

Son turun finişinde görünen ana grup bütünlüğü ve eşdeğer oranda artan tempodan görülen finişin toplu sprint finişi olarak biteceğini gösteriyordu. Son 10 kilometrede takım çalışmalarının profesyonelliği ekranlara yansıdı. Ana grup önünde Avusturalya ve gün boyu agresif ataklar yapan İtalya’yı takım halinde ilerlerken gördük. Fransa ve İngiltere sadece zamanı kollamak üzere ana grup önlerinde henüz yerini almamıştı. Son 2 kilometrede önce İngiliz trenini ardından son kilometrede sol açıktan uzayan Fransız trenini görünce ülkelerin bisiklet sporu, dünya şampiyonası tecrübelerine sahip stratejistlerinin ne denli etkili olduğu da görülmüş oldu. Fransızlar finişteki sprint iddialarını en son ve sürpriz bir stratejiyle takım olarak güçlü bir sprinti sergileyerek Arnaud Demare’e Dünya Şampiyonluğunu kazandırdılar. Fransız takımının Arnaud Demare’yi finişe taşıyan sprint trenindeki son isim Adrien Petit, Demare’yi finişe taşıma görevini başarıyla yapıp kendisi de sprintten çekilmeyerek 2. oldu.

 

 

Fransa U23 Dünya Şampiyonasında Arnaud Demare ile Altın Madalya ve Dünya Şampiyonu ünvanını, hem de Adrien Petit ile Gümüş Madalyayı kazanarak çifte zafer elde etti. Britanya takımının sprint treninden finişe sprintini koruyan Andrew Fenn ise Bronz Madalya ile yetindi. Alman Rudiger Selig sprint mücadelesinde sprinti için tünel bulamadığı için tam bir performans sergileyemedi. Önü kapanınca 4.lükle yetinmek durumunda kaldı.

 

 

 

2011 U23 erkekler Dünya Yol yarışı Şampiyonası Sıralaması:

 

1. Arnaud Demare (Fransa) 3:52.16 

2. Adrien Petit (Fransa) 0
3. Andrew Fenn (Britanya) 0

4. Rudiger Selig (Almanya) 0

5. Marco Haller (Avusturya) 0
6. Filippo Fortin (Italya) 0
7. Wouter Wippert (Hollanda) 0
8. Alexey Tsatevitch (Rusya) 0
9. Tosh van der Sande (Belçika) 0
10. Andres Smirnovs (Litvanya) 0

 

Full Liste için Tıklayınız

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın