2011 San Sebastian Klasiği – Klasiklerin Kralı Philippe Gilbert Yine Galibiyeti Aldı

30/07/2011  //     //  Genel

 

Fransa Bisiklet Turu bitse de heyecanlı yarışlar aynı hızla devam ediyor.Bugün İspanya’nın Bask bölgesinde Classic de San Sebastian klasiği yapıldı.İlki 1981 yılında yapılan bir günlük yarışın profili tırmanışçılara özelolsa da tek günlük olması itibariyle hem klasiklere, hem de tırmanıştekniğine hakim sporculara özel bir yarış klasiği.

Elbette ki Bask bölgesinde İspanya’da yapılması sebebiyle ev sahibi İspanyolsporcuların galibiyetini istediği klasiğin son 3 yılını İspanyol sporcularkazanmıştı. 2008’de Alejandro Valverde, 2009’da Carlos Barredo ve 2010yılında da Luis Leon Sanchez. Bugün gün boyunca yarışın ataklarla dolu,yüksek tansiyonunda 2011 San Sebastian galibiyeti için yine ev sahibiİspanyollar ön plandaydı. Ancak bu yıl Klasikler’in iddialı ismi Belçika’lıPhilippe Gilbert de San Sebastian’a katılmıştı. Fransa Bisiklet Turu’ndapodyum görseler de Sarı Mayo kaynaklı hayal kırıklığı yaşayan Schleckkardeşlerden Frank Schleck biraz moral depolayabilmek adına San Sebastiangalibiyetini istiyordu. 2009 yılının kazananı Carlos Barredo da yine SanSebastian’da bir galibiyet peşinde, zorlu parkur içerisinde yüksek tempoyasağlam asılan isimlerdendi. Fransa Bisiklet Turu’nu genel sıralamada 7.olarak tamamlayan Lampre takımının klasiklerde ve tırmanış özellikliparkurlardaki tecrübeli ismi Damiano Cunego da kuşkusuz galibiyetpeşindeydi. Fransa Bisiklet Turu’nda mükemmel performansıyla gözleri,gönülleri dolduran ve turu Dağların Kralı Mayosu’nu alarak tamamlayan Basklısporcusu Samuel Sanchez de San Sebastian galibiyeti için tansiyonuyükseltenlerdendi. Genel olarak etabın seyrine bakalım…

237 kilometrelik uzun mesafesi içerisinde 6 tane kategori tırmanışıbarındıran San Sebastian profilinde starttan 12 kilometre sonra 4 kişilikkaçış grubu oluştu. Kaçış grubunda Brezilya Şampiyonu Murillo Fischer (Garmin-Cervelo),Karsten Kroon (BMC), Klass Lodewyck (Omega Pharma Lotto) ve Julian SanchezPimienta (Caja Rural) vardı. Kaçış grubu parkur içerisinde ana gruba zamanfarkını 10 dakikaya kadar çıkardıysa da yarışın en zorlu bölümü olan son 50kilometreye gelindiğinde zaman farkı 2 dakikaya kadar düşmüştü. Finişe 48kilometre kala kaçış grubundan ilk fire Julian Sanchez Pimienta’nın kaçışgrubundan kopmasıyla başladı.

Günün en zorlu tırmanışı finişe 47 kilometre tırmanışına başlanan Kategori 1Jaizkibel tırmanışı öncesi Klass Ladewyck’in (BMC) de kopmasıyla Jaizkibeltırmanışına 2 kişinin kaçış grubu liderliğinde başlandı. İlk kilometreleri %9 eğimle başlanan zorlu tırmanışta sporcular adeta duvara çarpmışçasınakesilmeye başladı. Jaizkibel tırmanışı yarışın kaderine yön verecek yeniisimlerin liderliği ele alacağı kader tırmanışı oldu. Ana gruptan atak yapanSamuel Sanchez (Euskaltel) ve Carlos Barredo (Rabobank) 3 Basklı sporcukaçış grubunun 2 üyesini finişe 40 kilometre kala yakalayarak yarışınliderliğini ele aldılar. Ancak önlerindeki 40 kilometrenin zorluğu ile erkenaldıkları bu liderlik fazla uzun süremedi. Ana gruptan sayısız atak ve kaçışdenemeleri ile kiminin başarılı kaçış yaparken kiminin ana gruba dahilolarak sona eren atakları bugün San Sebastian’ın tek günlük yarışındatansiyonu tavan yaptırdı diyebilirim.

Son tırmanış olan Arkale zirvesinde yarışın yeni kaçış grubu 10 kişi ileoluşmuştu. Arkale tırmanışı ve finişe dek kozlar paylaşılacaktı. Yeni kaçışgrubundaki isimler, bu yıl klasiklerin dizginlenemeyen galibi PhilippeGilbert, Basklı Carlos Barredo, Samuel Sanchez, Joaquim Rodriguez, JelleVanendert, Frank Schleck, Dries Devenyns, Rigoberto Uran, Haimar Zubeldia,Van Avarmaet’den oluştu. Finişe uzanan düzlüğü avantaja çeviren PhilippeGilbert kaçış grubundan atağını yaptı. 200 metre içerisinde kaçış grubunusilkeleyen Philippe Gilbert’in muazzam kadansına Samuel Sanchez ve CarlosBarredo’dan cevap geldi. Frank Schleck atağa cevap vermek istediyse de buhız onun için çok yüksekti. Frank, Gilbert’e ayak uyduramadı. Samuel Sanchezve Carlos Barredo ikilisi atağa cevap verdi vermesine, ama Gilbert finişeuzanan düzlüğü mini prolog gibi kullanınca solo kaçışının galibiyetini kimseengelleyemedi.

 

Hazırlayan: AylinKoç

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın