2011 Gent-Wevelgem Galibi, Muhteşem Adam Tom Boonen

27/03/2011  //     //  Genel

 

 

73. Gent-Wevelgem Arnavut Kaldırımlı yarış kategorisi klasiği bugün yin eheyecan dolu saatler yaşattı. 2010 Galibi HTC-Highroad takım sporcusu Bernard Eisel ve Takımı bugün Eisel alamasa bile HTC-Highroad’lu bir sporcunun alabilmesi umuduyla sağlam kadro ile başlamıştı. Fakat MaluM parkur detayındaki Arnavut Kaldırımlı sektörler ki bunları yabana atmamak lazım bazen çok acı ve kanlı kazalara sahne olabiliyor. Yormal yol yarışlarından oldukça farklı ve zor olan detayıyla Gent-Wevelgem’de bugün yarışı Tom Boonen(QuickStep) yaşadığı tüm olumsuzlukları aşarak yarışı galibiyetle sonuçlandırdı.

 

 

196 Sporcu 73.kez yapılacak Gent-Wevelgem’de galibiyet umuduyla Belçika’da Markt Deinze’den start aldı. 204,5 km mesafelik yarışın geneli düz parkur özelliğine sahip. Sadece 130.km’den sonra 8 hafif eğili tırmanış içeriyordu. Ki bu 8 hafif eğimli tırmanışın gerçekleştiği bölgede 2 tur atılarak geçildi. 40.000Eur ödül bütçeli yarışın ödülünden ziyade Dünya Sıralaması Puanları için savaş verildi.

 

Startın alınmasından sonra ilk bir saat oldukça yüksek bir tempo ile toplu olarak geçildi. Bir saatin sonunda 53.km’de Thomas Voeckler(Europcar)’dan atak geldi. Atağa karşılık veren 4 sporcunun da katılımıyla 5 kişilik kaçış grubu oldu.

Kaçış grubu: Thomas Voeckler(Europcar), Bram Schmitz(Veranda’s Willems), Steven Van Vooren(Topsport Vlaanderen), Romain Zingle(Cofidis), ve Albert Timmer(Skil Shimano). Kaçanlar ana gruba yarış içerisinde maksimum 5 dakika fark açabildi. Fakat ana grubun içerisinde böylesi düz bir yarış profilinde uzun süreli kaçışa izin vermedeyecek favori sporcuların olmasıyla fark seri olarak kapanmaya başladı. Finişe 75 km. kala mekanik problem yaşayan Tom Boonen(QuickStep) uzun süre takım aracını bekleyerek pelotondan oldukça geri kaldı. Takım arkadaşı Van Impe, Bonnen’i bekleyerek pelotona taşıyacak sporcu oldu. 64 km. kala yine sorun yaşayan Bonnen Takım aracını çağırdı ve yine zaman kaybetti. Bonnen için yarış kabusa dönse de gücü ve hırsıyla bilinen Tom Boonen tüm engelleri aşarak galibiyete doğru ilerleyerek pes etmemesinin dülünü gün sonunda aldı.

 

Kaçış grubundan geri kalan Bram Schmitz(Veranda’s Willems) ve Albert Timmer(Skil Shimano) ana gruba dahil oldu. 49 km. kala Kaçış grubunda 3 sporcu; Thomas Voeckler(Europcar), Steven Van Vooren(Topsport Vlaanderen), Romain Zingle(Cofidis) arkasından 1 dakika 15 saniye fark ile Kaçış Takip Grubu: Thor Hushovd(Garmin-Cervelo), George Hincapie(BMC), Matt Hayman(SKY), Baden Cooke(Saxo Bank), Gert Steegmans(QuickStep),Geoffroy Lequatre(BMC), Philippe Gilbert(Omega Pharma Lotto), Maxim Iglinsky(astana), Jelle Wllays(Topsport Vlaanderen) ve ana grup geiyordu. Oluşan bu kaçış takip grubu peloton’dan farkı açmayı başamadı. Finişe 40 km. kala zaman farkı sadece 33 saniyeydi. Ve birkaç kilometre içerisinde yakalandılar.

 

Finişe 36 km. kala kaçış grubundan geriye sadece Thomas Voeckler(Europcar) kalmıştı. 1 km sonra o da ana grup içerisine katıldı. Bu gün o kadar çok ataklar yapıldı ki bu aşamada kimin atak yapıp etabı alacağını tahmin etmek zordu. 34 km kala beklenen atak Sylvain Chavanel’ den geldi. SKY takımından Ian Stannard ve 2 Liquigas’lı sporcu; Peter Sagan ile Maciey Bodnar, Chavanel’in atağına cevap verdi. Ana grup ile zaman farkını ciddi fark ile açamasalar da bu kaçış yarışın son metrelerine devam edecek ciddiyette bir ataktı. Kaçan 4’lü son 4 km’ye girildiğinde ana gruba sadece 8 saniye uzaklıktaydı. İlk kayıbı Liquigas sporcusu Maciey Bodnar’ın ana gruba yakalanmasıyla kaçış grubunda Sylvain Chavanel(QuickStep), Ian Stannard(SKY) ve Peter Sagan(Liquigas) vardı. Son km’ye girildiğinde zaman farkı 6 saniye idi. Ama ana grup içerisinden Tom Boonen’in atağa kalması ana grup hızını da arttırdı. Kaçış grubu son metrelerde ana gruba yakalandı.

 

Yarış içerisinde yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen yarışta pes etmeyen ve inanılmaz bir performans sergileyen Tom Boonen hayranlarına da büyük coşku yaşattı. 2011 Gent-Wevelgem’in galibi gücü, hırsı ve performansıyla herkesi büyüleyen Tom Boonen kazandı.

 

 

 

 

Gent-Wevelgem 2011 sıralaması:

1  Tom Boonen (Bel)                     Quick Step                   4:36:13
2  Daniele Bennati (Ita)                 Leopard Trek
3  Tyler Farrar (USA)                      Garmin-Cervélo
4  André Greipel (Ger)                   OmegaPharma-Lotto
5  Jurgen Van De Walle (Bel)      OmegaPharma-Lotto
6  Dries Devenyns (Bel)               Quick Step
7  Bernhard Eisel (Aut)                  HTC-Highroad
8  Kristof Godaert                          AG2R
9  Lars Boom                                 Rabobank
10 Baden Cooke                           (Saxo Bank)

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın