2011 Dünya Zamana Karşı Şampiyonasında Tarihin En Hızlı Adamı Tony Martin

21/09/2011  //     //  Genel

 

2011 Dünya Zamana Karşı Şampiyonasının son kategorisi Elit Erkeklerde favoriler 2010 Dünya Zamaana Karşı Şampiyonu Spartaküs lakaplı isviçlerli Fabian Cancellara ve İspanya Bisiklet Turunda Cancellara’yı geçip bu sezon formda olduğunu gösteren Alman Tony Martin’di. 65 sporcunun aldığı startlarda 23,2 kilometrelik Parkur X 2 tur atılarak 46,4 kilometre mesafede gerçekleşti. Copenhagen’da Dünya Şampiyonası heyecanı yüksek tansiyonla yaşanırken dün de etkisini gösteren yağmur, bugün Elit Erkekler kategorisinde az da olsa yine varlığını gösterdi. Neyse ki sonlara doğru favorilerin aldığı startlarda yağmur parkurun üzerinden çekilip tarihi hız rekoruna müdahale etmedi.

 

2011 sezonu büyük turlarda genel sıralama liderliğine oynayan ve tırmanış derecelerini ilerletmek adına zamana karşısını yavaşlatacak olan kilo etkisini göze alıp 10 kilo veren Bradley Wiggins’in 3. olması bekleniyordu. Birincilik mücadelesi beklendiği gibi ara zaman kapıları verilerine göre Tony Martin – Fabian Cancellara arasında geçerken favorilerden 1. ve ikincinin podyuma çıkması yüksek olasılığında Bradley Wiggins’e 3.lük düşüyordu. Oysa yakın tarihi örnek 3 favorinin de katıldığı Vuelta’da 47 kilometrelik bireysel zamana karşı etabını Tony Martin almış, Bradley Wiggins 3. Fabian Cancellara ise 4.tamamlamıştı. Her zaman bireysel performansı ve hızıyla İsviçre Saati esprisi yapan Fabian Cancellara İsviçre saatinin tekleme belirtilerini ve yorgunluğunun sinyallerini Vuelta’da alenen göstermeye başlamıştı. 46,4 kilometrelik mesafede Fabian Cancellara’nın önceki konsantrasyonundan uzak, olacakları kabullenen kalender sürüşü ve parkurda 2 keskin virajdan birinde konsantrasyon hatası ile bariyerlerde durma noktasına gelmesi finiş çizgisinde Dünya 3.’sü olmasına sebep oldu. 4 Dünya Şampiyonluğu ve Olimpiyat Şampiyonluğunun ardından bugün Copenhagen’da bambaşka bir Spartaküs vardı.

 

En iyi ihtimalle 3. olacağı varsayılan Bradley Wiggins büyük turların genel sıralama liderliği uğruna 10 lkilo vererek zamana karşıda kötü derece çıkaracağı beklense de Wiggo yazılı olmayan bu kuramı bugün kırdı. Starttan hemen sonra vites sorunu da yaşadığı görünen Wiggo bu yıl Fransa Bisiklet Turu uğruna Britanya Ulusal Zamana Karşı Şampiyonasına katılamadığı için Ulusal Şampiyonluk mayosu ile değil, milli forma ile yarıştı. Ara kapılarda alınan dereceler de son ana dek Bradley Wiggins’in 3. olacağını gösteriyordu. Ki 3.lük 2 büyük tur koşup genel sıralama için zamana karşı derecesinde yavaşlamayı göze almış Wiggo için yine de büyük bir başarıydı. Ancak son sporcu olan 2010 Dünya Bireysel Zamana Karşı Şampiyonu Fabian Cancellara’nın finişe giresiye kadar kezin sıralamanın belirsizliğini kordu. Cancellara’nın virajda bariyerlerde durma noktasına gemesi ve kaybettiği zaman ile 3.lüğünü getiren derece belirdiğinde Bradley Wiggins’in 2011 Dünya Zamana Karşı 2.si olduğu muazzam bir heyecanla sürpriz etkisi yarattı.

 

Günün büyük favorilerinden 26 yaşındaki Alman sporcu Tony Martin, cancellara’nın da favorisiydi. “Bu yıl pist çok ama çok hızlı. Tarihin en iyi zamana karşı derecesi çıkabilir” olarak yorumlamıştı. Cancellara’nın öngörüsü Tony Martin’in muazzam derecesi ile gerçeğe döndü. 55 dakikanın altına ineren 53 dakika 43 saniye 85 sal,selik zamanlamasıyla tahirin en hızlı derecesi görüldü. Tony Martin 2009 ve 2010 yıllarındaki Dünya 3.lüğünü 2011’de Dünya şampiyonluğuna tarihi bir zamanlamayla elde ederek altın madalyanın sahibi oldu. 53 dakika 43 saniye boyunca tam performans ve full konsantrasyonu izlenen Martin adeta yavaşlaması, kesilmesi imkansız bir çığ gibi zamana karşı temposu çıkardı. Her zaman ölçüm noktasında açtığı zaman farkı ile finişte elde ettiği tarihi şampiyonluğun yine her kilometresinde büyüleyici bir heyecan coşkusu yarattı. 2011 Dünya Şampiyonluğu için Tony Martin, ” Rüya bugün gerçeğe döndü. Bir çok favori vardı parkurda David Millar’ı geçince iyi gittiğimi anladım. Seyircinin moral desteğinin de etkisi büyük oldu. Son iki yıldaki Dünya Şampiyonasının yarattığı baskıyı yenmeyi öğrendim ve tecrübemi kullandım.” dedi.

 

HTC-Highroad takımının sezon sonunda kapılarını kapayacağı açıklamasından sonra Tony Martin 2012 sezonu için QuickStep takımına transfer oldu.Bu sezon katıldığı Bireysel Zamana Karşılarda 7 de 6 başarı gösteren genç sporcu kariyerinin en büyük başarısını bugün kazandı. Bu sezon kaybettiği tek galibiyet Almanya Ulusal Zamana Karşı Şampiyonasında Bert Grabsch’a geçilmesiyle yaşamıştı. Bert Grabsch bugün Copenhagen’da 1 dakika 31 saniyelik zaman farkı ile Tony Martin’in ardından Dünya 4.sü oldu.

 

 

 

 

 

 

2011 Elit Erkekler Dünya Zamana Karşı Sıralaması:

 

1. Tony Martin (Almanya) 53:43 sn 85 salise
2. Bradley Wiggins (Birleşik Krallık) +1:15 sn
3. Fabian Cancelara (İsviçre) +1.20 sn
4. Bert Grabsh (Almanya) +1:31 sn
5. Jack Bobridge (Avustyralya) +2:13
sn
6. Richie Porte (Avusturalya) +2:29 sn
7. David Millar (Birleşik Krallık) +2:45
sn
8. Lieuwe Westra (Hollanda) +3:18 sn
9. Alexandr Dyachenko (Kazakistan) +3.19 sn
10. Jacob Fuglsang (Danimarka) +3.30 sn

 

 

Full Liste için Tıklayınız

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın