2010 Fransa Bisiklet Turu Olayları ve Özeti

27/07/2010  //     //  Genel

 

        Profesyonel bisiklet yarışları dünyasının 3 büyüklerinden Fransa Bisiklet Turu 3.642km mesafenin 1 prolog ve 20 etabı katedilmek üzere 3 Temmuz 2010 Cumartesi günü prolog ile Rotterdam’dan start aldı. Lance Armstrong ve Alberto Contador arasındaki geçen seneden kalma rekabeti, 2 rakip üzerine yoğunlaşmamıza ve tahminler aşamasında 2 favorinin yaşayacakları hırs dolu çekişmelerine sahne olacağını düşünüyorduk. İlk hafta iiçerisindeki etapların düz etap profiline sahip olsalar dahi parkur özellikleri sebebiyle korkulan etaplar olduğunu hatırlayalım. Dar yollar, parke taş döşemeli kısımların bulunduğu meşhur 3.etap derken ilk hafta yaşanan kazalarla Fransa Bisiklet Turu Tour d’Crash(Kaza Turu) olarak yaşandı. Tur öncesi açıklama yapan 7 kez Fransa Bisiklet Turu şampiyonu olan Lance Armstrong(RadioShack) bu yıl son kez Fransa Bisiklet Turunda yarışacağını, 39 yaşında olduğunu hatırlatarak artık ailesiyle vakit geçirmek istediğini belirtti. 8.Kez Fransa Bisiklet Turunu kazanmak için RadioShack takım lideri olarak Tur’a başlıyordu. Ve efsane sporcuyu bizler de son kez izleme fırsatı bulacaktık. Herkesin kalbinde umarım kazanır dilekleri dolaşırken korkulan ilk hafta etaplarında yaşadığı olumsuzluklar efsane sporcu için ilk hafta kaosu şeklindeydi. (İlk hafta Lance Armstrong haberi için tıklayınız)

        25 Temmuz 2010 Pazar günü sonuçlanan Fransa Bisiklet Turu olaylarını kısaca hatırlayalım. İlk olarak Hollanda Rotterdam’da yapılan prolog ile 8,9 km mesafe’de bireysel zamana karşı performans sergiledi. (Prolog haber detayı için tıklayınız) Proloğu kazanan isim Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Saxo Bank Takımından Fabian Cancellara oldu. Bu zaferi ile son zamanlarda hakkında elektrikli bisiklet kullanıyor dopingi söylentisine karşı Fabian Cancellara’dan mükemmel bir performans zamanlamasıyla cevap geldi. Gözler bu yıl son Fransa Bisiklet Turunu koşacak Lance Armstrong’un derecesindeydi. Lance 4. en iyi zamanlamayı çıkardı. Ve genç rakibi Alberto Contador 6.sırada en iyi zamanlamayı çıkararak genel sıralamada iddialı olduğunu gösterdi.

 

[View:http://www.dailymotion.com/swf/video/xdy9kt”:550:0]

        İlk gün prolog etabında zamana karşı performans sergileyenler arasında BMC takımı sporcusu Frank Matthias düşerek sağ elinin baş parmağını kıran Frank, yarışın ilk gününde Fransa Bisiklet turundan çekilmek zorunda kaldı.

1. Etap, 4 Temmuz 2010 Pazar: Rotterdam Bruxelles – 223.5 km

        Etabın başında rengarenk formalarıyla bisikletçileri gören bir köpeğin fırlamasıyla ilk kaza yaşandı. Düşen sporcular arasında Ivan Basso, David Thousand, David Millar ve Edvald Boasson Hagen vardı. Finish’e 7km. kala Alessandro Petacchi ve Mark Cavendish kaza yaptı.

        Petacchi kaza sonrası hızlı toparlanarak yarışa geri göndü. Kazalar ise durmak bilmedi 1.etapta, son 3 km kala bu sefer Garmin Transations takımı sprinteri Tylar Farrar ve AG2R La Mondiale takımından LLoyd Mondory kaza yaptı.

        Kaza sonrası etaba geri dönen Alessandro Petacchi etabın galibiyetini aldı.

2. Etap, 5 Temmuz 2010 Pazartesi: Bruxelles Spa – 201 km

        Günün korkulan bölümü finishe doğru beklenen yağmur sebebiyle dar olan ve kayganlaşacağı beklenen son zirve sonrası finishe doğru uzanan 11 km içerisindeki teknik iniş gerektiren bölümüydü. Günün önemli ciddi kazası finishe 56 km. kala Garmin Transmitions takımının Yeni Zellanda’lı sporcusu Julien Dean’in düşmesi ve ciddi yaralanması, yine aynı kaza da Omega Pharma Lotto Takımından Mickael Delage’ın başına darbe almasıyla göz altından aldığı yaraya müdahale eden ilk yardım ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırıldı ve yarışı terk etmek zorunda kaldı. Yine aynı kazada düşen Lampre takımından Simon Spilak yarışa döndü.

        Ve iniş sırasında bitime 30 km. kala inanılmaz bir kaza gerçekleşti. Saxo Bank takım kaptanı Andy Schleck’in de bulunduğu kaza da Lampre takımından Alessandro Petacchi, Garmin takımından Tylar Farrar ve yine Garmin takımından Christian Van de Velde ve Francaise des Jeux takımından Christophe Le Mevel düşenler arasındaydı. Chiristophe Le Mevel kalça kısmından zarar gördü. Ama düşüşün en şanslı ismi genel klasman sıralamasının iddialı ismi Andy Schleck’in sağ kolunu tutuyor olması ve düşüş sonrası çok zaman kaybetmiş olmasıydı.(Andy Schleck’in kaza haberi için tıklayınız.)

        İlk olarak Armstrong’un grubu sarı mayo grubunu yakaladı. Armstrong’un rakibi Andy’nin neredeyse 1 dakikalık zaman farkı kapatmaya çalışması için sergilenen efora beklenmeyen bir destek geldi. Sarı mayoyu taşıyan Fabian Cancellara (Saxo Bank) takım arkadaşı ve takım kaptanı Andy Schleck’in ana gruba katılabilmesi için ana grup önünde tempoyu düşük tuttu. Bu sırada Andy’nin düşüş sebebi olarak Yarış görüntüsünü aktarmak için motorize kameramanın kaza yaptığı motorun devrilmesiyle bu kazanın oluştuğu haberi geldi.

        Kazanın sporcu hatasından değil de yarış organizasyonunun sebep olmasıyla organizayona tepki ve Andy Schleck’e destek olmak adına tüm takımlar Sarı Mayo sahibi Fabian Cancellara’nın yavaş tuttuğu tempoya ayak uydurduğu görüldü.

        İlk km’lerde atak yapıp kaçış gerçekleştiren Sylvain Chavanel etap galibiyetine ilerlerken, ana grup önünde tüm sporcular yanyana sıra ile dizilmiş atak yapmadan, organizasyonu protesto amacıyla aynı anda gireceklerdi. Ve mükemmel bir protesto finishi ile giriş gerçekleşti. Fransa Bisiklet Turu’nun 2. etabı yaşanan kazaları, bisiklet sporunun yaratabilceği birlikteliğin gücüyle, protestosuyla,Zaferleriyle ayrı ayrı tarihe geçecek muhteşem bir etap olarak uzun süreli yorumlara açık olarak sona erdi. Chavanel günün en karlı ismiydi. Bu kaçış ona sarı mayoyu getirdi.

        Fransa Turu’nun kısa özeti olan aşağıdaki medikal motor resmi tek kare ile açıklıyor.

3. Etap, 6 Temmuz 2010 Salı: Wanze Arenberg Porte du Hainaut – 213 km

        7 bölüm parke taş döşemeli zemin içeren dar yollarıyla korkulan 3.etap korkulacak kadar varmış dedirtti. 2.etaptaki kaçışıyla hem etabı hem de sarı mayoyu Fabian Cancellara’dan devir alan Sylvain Chavanel 3.etapta  kazaya karışması ve 2 kez lastik patlatması sonucu çok zaman kaybederek sarı mayoyu yine Fabian Cancellara’ya iade etti.

        2. bölüm parke taş döşeme zemin 1.200 metro uzunluğunda Hollain’deydi. İlk olarak kaçan grup şanslı bir şekilde sorunsuzca geçti. Ana grubun kalabalıklığı yolun darlığına oranı düşünüldüğünde gerçekten zorlu bir geçiş yaşanacaktı. Bu geçişte kaçınılmaz kaza gerçekleşti. Lampre takımından Damieno Cunego ve takım arkadaşı Adriano Malori kazaya karışan isimlerdi. Malori’nin bisikletine giderken sekerek yürüdüğü gözlerden kaçmadı. Cofidis takımının genç ve başarılı ismi Rein Taaramae de kazazedelerdendi.

        Frank Schleck, beyaz mayoyu taşıyan Tony Martin ve sarı mayoyu dün devir alıp bugün taşıyan Sylvain Chavanel’in düştüğü kazada Chavanel hemen yarışa döndüyse de Frank Schleck’in yerden kalkamadı. Bu kazadan sonra peloton bölündü, dağıldı denilebilir. Frank Schleck Sol köprücük kemiğini kırdığı için hastaneye kaldırıldı. Köprücük kemiğini kötü kırdığı ve ameliyata girme sebebiyle Fransa Bisiklet Turundan çekilmek zorunda kaldı.

        Geride kalan Alberto Contador genel sıralamada Lance Armstrong ile fark oluşmaması için tempoyu arttırarak Lance Armstron’un grubuna dahil oldu. 6.bölüm 3.700 metrelik taşlık zeminde Lance Armstrong’un lastiği çok kötü bir yerde çok kötü bir zamanda patladı. Armstrong lastik değişiminde zaman kaybederek hem grubun ardına hem de Alberto Contador’un ardına düştü.

        Bitime son 6 buçuk km kala Cadel Evans’ın çektiği 6 kişiden oluşan 2.grup ( Andy Schleck,Fabian Cancellara, Thor Hushovd, Geraint Thomas ,Cadel Evans ve Steve Cummings) liderliği aldı. Grup içerisinden Thor Hushovd zorlu etapların dayanıklılığı ve sprint gücüyle bilinen ismi… Etabı güçlü sprinti ile aldı. Finish için Alberto Contador’un domestiği görevinde bulunan Alexandre Vinokourov, Alberto Contador için çalışmayarak Contador’u yalnız bıraktı. Ve etaba Contador’un önünde girmesiyle kötü tepki aldı.

4. Etap, 7 Temmuz 2010 Çarşamba: Cambrai Reims – 153.5 km

        3.etap ile Sylvain Chavanel’den sarı mayosunu geri olan Fabian Cancellara 4. etapta sarı mayoyu taşıyan isimdi.

        Son 3 km kala HTC-Columbia takımı trenini oluşturdu. 2,7 km kala kaçan 5’li yakalandı. Columbia takımı muazzam güçlü bir tren oluşturdu. Lampre ve Milram öndeki iddialı takımlardandı. Mark Cavendish’i taşıyan son kişi yine Mark Renshaw idi. Bu sırada Mark Cavendish ile Thor Hushovd yanyanaydı. Mark Cavendish’in Mark Renshaw arkasından sprinte çıkışı eski, geçen seneki Mark Cavendish’in gücünden çok farklı kötü bir çıkıştı. Yine de Thor Hushovd’un önünü kapamayı bildi. Bu sırada Alessandro Petacchi’nin patlayıcı sprinti finish’e doğru atağa kalktı. Fakat Mark Cavendish eski inanılmaz sprint patlamasını gerçekleştiremedi. Ve etabı Alessandro Petacchi aldı. Etapta bu kez korkulan kazalar olmadı.

 

5. Etap, 8 Temmuz 2010 Perşembe: Épernay Montargis – 187.5 km

        İlk haftanın düz etap profillerinde kendisinden beklenen sprint performansını sergileyemeyen Mark Cavendish üzerinde Fransa bisiklet Turunun 6. gününde 5.etaba başlarken stres ve beklentileri karşılayamama baskısı olmuştu. 5.etapta şeytanın bacağını kırmayı başarabilen başarılı sprinter Cavendish etabı aldığındaki inanılmaz sevinci ve etap sonrası zaten duygusallığıyla tanınan sporcunun göz yaşlarını tutamamasına sahne oldu.

        Fransa bisiklet turunun uzun ve yorucu etaplarının sadece performans değil strateji ve psikolojik yıpratıcığının en basit örneği olarak kazanan yıldız sporcular veya performansını sergileme fırsatı bulamayan sporcuların ağladıklarına şahit olunmakta. İşte böyle bir tur Fransa Bisiklet Turu.

6. Etap, 9 Temmuz 2010 Cuma: Montargis Gueugnon – 227.5 km

        5. etapta şeytanın bacağını kırmasına kırdı Mark Cavendish. Peki… şimdi Cavendish’i kim tutacak? Hızını alamayan İngiliz sporcu Mark Cavendish 6.etapta da mükemmel domestiği Mark Renshaw ve o özlemini çektiğimiz son patlayıcı gücüyle attığı sprintini sergileyerek 6.etabın galibiyetini de aldı.  4.etapta sarı mayoyu Chavanel’den geri almasıyla liderlik ve sarı mayo hala Fabian Cancellara’da.

        6.etap sonrası sprint atmış sporcular yüksek hızda çizgiyi geçtikten sonra bakın ne oldu? Katusha takımı sprinteri Robbie McEwen çizgiyi geçtikten sonra basın ve izleyicilerin daralttığı yolda şanssız bir kaza yaşadı. (Haberi için tıklayınız)

[View:http://www.dailymotion.com/swf/video/xdzanz_fransa-bisiklet-turu-2010-6-etap-ro_sport”:550:0]

        6. Etap bitiş çizgisinden sonra diğer bir olay ise QuickStep takımı sporcusu Carlos Barredo’nun Caisse d’Epargne sporcusu Rui Costa’nın peşinden giderek kafasına bisiklet tekerleğini vurduktan sonra tekme tokat birbirleriyle kavga etmesi idi. Her ikisine de 380 dolarlık ceza kesildi.

[View:http://cyclingtr.com/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/yol_5F00_yarislar/Tour-de-France-_2D00_–VIDEO————_2D00_-Consumer-Site.flv:300:0]

7. Etap, 10 Temmuz 2010 Cumartesi: Tournus Station des Rousses – 165.5 km

        Sarı forma 4. etaptan bu yana Fabian Cancellara’da. Etabın başlamasıyla ilk 5 km.’de oluşan 5 kişilik kaçış grubu arasında bu sezon Fransa Turunda yaşadığı şanssızlıklara rağmen gerçekten başarılı performans sergileyen Sylvain Chavanel ‘de vardı. Chavanel 165,5 km.lik kaçışını etabı solo galibiyeti ile sonuçlandırdı. Ve genel sıralamadaki liderliğini bu kaçışı ile ilan etti. Sarı Mayo tekrar Sylvain Chavanel’e geçti.

8. Etap, 11 Temmuz 2010 Pazar: Station des Rousses Morzine-Avoriaz – 189 km

        Sarı mayoyu Sylvain Chavanel taşıdı. 5.-6. km’sinde bir kaza gerçekleşti. Fabio Fellini (Footon Cervetto), Jerome Pineau ve Cadel Evans kazaya karışıp düşen isimlerdendi. Lance Armstrong’un da son anda bilinen hızlı yorumlama yeteneği sayesinde çimlere çıkarak çimlerden gitmesiyle kazaya karışmadan geçmeyi bildi.

        117. km’de Ana grup içerisinden Johannes Fröhlinger virajı dönerken yol üzerindeki tretuara çarparak tek başına bir kaza yaşadı. Tretuarın üzerinden uçan Milram takımı sporcusunun kolu yaralandı. Neyse ki yarışa dönmesine engel bir sorun olmadı.

        Ana grup içerisinde Ramaz için hazırlanan RadioShack takımının öne doğru oluşturduğu yerinde ilerlerken Lance Armstrong kaza yaptı. Etabın başında tecrübesiyle kaçabildiği kazadan bu sefer kaçamadı.

        Selesi koptuğu için bisikleti değişen Lance Armstrong sırt üstü yerde sürüklendi. Fakat yarışa dönen Lance Armstrong ana grup içerisinde oluşturdukları stratejik yerin gerisinde kaldı ve bu kaza ile yaklaşık 1 dakika zaman kaybetti. RadioShack takımı ana grup içerisinde yerlerini almak üzere artık ekstra efor sarf edeceklerdi.

        Son 18 km kala Euskatel takımından Samuel Shancez düştü. Armstrong’un tam önünde düşen Samuel Armstrong düşmese de bu kazada da vakit kaybetmiş oldu. Gerçekten çok şanssız bir tur geçirdi. Yüzünden de isyanı belliydi.

        Etabın galibi kariyerinde ilk kez Fransa Bisiklet Turu etabını kazanan, Andy Schleck oldu. Sarı mayo Cadel Evans’a geçti.

        8.etap sonrası bir gün tatil yapılacaktı. İlk haftanın değerlendirmesinde tura devam eden en şanssız sporcu Lance Armstrong oldu. (Lance Armstrong ilk hafta değerlendirmesi haberi için tıklayınız.)

        Tatil gününde kariyerindeki son Fransa Bisiklet Turu’nu koştuğunu açıklayan Chiristophe Moreau, Lance Armstrong’un çok şanssız bir tur yaşadığını belirterek Lance ile birlikte bu yıl son turunu koşacağı açıklamasını yaparak yıl sonundaki emekliliğini açıkladı. (Haberi için tıklayınız)

        8.etapta ilk 7 km içerisinde kolu kırılan Team Sky sporcusu Simon Gerrans etabı tamamladıktan sonra röntgende kolunun kırıldığı anlaşılınca turdan çekilmek zorunda kaldı. (haberi için tıklayınız)

        Bir günlük tatilden sonra 9.Etap, 13 Temmuz 2010 Salı: Morzine-Avoriaz Saint-Jean-de-Maurienne – 204.5 km  Cadel Evans srı mayoyu taşıyan isimdi fakat 9.etap tırmanışları Cadel Evans’ı çok zorladı ve geri kaldı. Sarı Mayoyu bu etapta Andy Schleck’e kaptırdı.

        Etabı Francaise des Jeux takımından Sandy Casar almıştı. Cadel Evans ise 8 dakika 9 saniye geriden gelerek 42.sırada etabı tamamladı. (.etapta yaşadığı kazada kolu zedelenen Cadel Evans’ın 9.etap tırmanışlarda çok acı çekmesi ve geride kalması. Yine de etabı bitirmeyi başarmasının ardından kendisini hiç ylnız bırakmayan domestiği Mauro Santambrogio’ya sarılıp gözyaşlarını gizlemeye çalıştı.

10. Etap, 14 Temmuz 2010 Çarşamba: Chambéry Gap – 179 km

        Team RadioShack’in Fransa bisiklet turunda ilk ve tek etap galibiyeti Sergio Paulinho’nun az bir fark ile çizgiyi geçmesiyle geldi. Kaçan grup arasında olan Sergio Paulinho son metrelerde Caisse d’Epargne takımından Vasil Kiryenka’nın sprint atağına karşılık vererek etabı çok az fark ile aldı. Sarı Mayo Andy Schleck’te.

        21.km’de etabın ilk kazası gerçekleşti. Jaroslav Popovych (RadioShack), Robbie Hunter(Garmin) ve Francis De Greef (Omega) düştü. Kaçan grupta Mario Aerts (Omega), Vasil Kiryenka (Caisse), Dries Devenys (quick Step) ve Sergio Paulinho (RadioShack) vardı.

        Fransa Bisiklet Turunun şeytanı Didi 10.etapta yine tırmanışlarda görüldü.

11. Etap, 15 Temmuz 2010 Perşembe: Sisteron Bourg-lès-Valence – 184.5 km

        Galibiyet zaferi için HTC-Columbia takımı elinden gelenin en iyisini sergilemeye çalıştı. Her şey Mark Cavendish’in etabı alması içindi… Mark Cavendish etabı aldı. Ama bu uğurda en güçlü domestiği Mark Renshaw son sprint aşamasında Tylar Farrar’ı çeken Garmin takımı domestiği Julien Dean sıkıştırmaya çalışınca Julien Dean’e kafa atarak Mark Cavendish’i korumak için diskalifiye olmayı dahi göze aldı. Sarı mayo Andy Schleck’te devam… 

[View:http://www.dailymotion.com/video/xe675o_tour-de-france-2010-mark-renshaw-11_sport:550:0]

12. Etap, 16 Temmuz 2010 Cuma: Bourg-de-Péage Mende – 210.5 km

        Son 3 km de Contador öne geldi ve önce takım arkadaşı Alexandre Vinokourov’u geçti. Finishe doğru etap galibiyeti Contador ve Joaquin Rodriguez arasında çekişmeye kaldı. Andy Schleck tempoyu arttırdı. Contador etaba çok fazla asılmadı, ve etabı Katusha takımından Joaquin Rodriguez aldı. Sarı Mayo yine Andy Schleck’te.

13. Etap, 17 Temmuz 2010 Cumartesi: Rodez Revel – 196 km

        Pireneler öncesi son düzlük etapta Vinokourov süpriz bir çıkış yaparak etap galibiyetini aldı. Sarı mayo hala Andy Schleck liderliğinde ama profesyonel bisiklet dünyası Astana takımının diğer lider özellikli sporcusu Aleksandre Vinokourov’un bu çıkışını Acaba… Alberto Contador ile rekabet mi sözkonusu? Takım içi bölünme mi var? sorularını gündeme getirdi. Oysa finish sonrası bu poz ve akabinde Alberto Contador’un “Vinokourov ile çok yakın arkadaşız aramızda bu tarz rekabet olamaz” açıklaması yaptı.

14.Etap, 18 Temmuz 2010 Pazar: Revel Ax 3 Domaines – 184.5 km

        AG2R La Mondiale takımından Christophe Riblon başarılı kaçışını solo finishiyle etap zaferini elde etti.Genel sıralamada lider Andy Schleck’e etkisi olmadı. Andy Schleck ve Alberto Contador birlikte giriş yaptı aralarındaki 31 saniyelik fark devam ediyor.

        Christophe Riblon’da Pirenelerdeki zorlu tırmanışlarda uzun kaçışı ardından elde ettiği başarısıyla duygulu anlar yaşadı.

15. Etap, 19 Temmuz 2010 Pazartesi: Pamiers Bagnères-de-Luchon – 187.5 km

        Sarı mayoyu 9.etapta devir alan Andy Schleck 6 gün sarı mayoyu taşıdı. Bu etapta yaşadığı mekanik sorun sebebiyle Alberto Contador aralarındaki 31 saniyelik farkı kapattı ve sarı mayoyu Andy’den devir aldı. Alberto Contador… Andy mekanik sorun yaşadığında beklemelimiydi? Beklememelimiydi tartışmaları 2 gün boyunca sürdü (Haberi için tıklayınız)

        Km 105.0 – Col de Portet-d’Aspet  – Kategori 2 tırmanışının inişinde, 1995 yılı Fransa Turunda kaza yaparak yaşamını kaybeden Lance Armstrong’un eski takım arkadaşı Fabio Casartelli anıldı. Tam 15 yıl önce dün(Ölüm yıldönümü) gerçekleşen kazada o yıllarda mecburi olmayan kask kullanımı Fabio Casartelli’nin düşerek başını yol kenarında bulun taşlara kafasını çarpması sonucu hayatını kaybetmesi ile kask kullanımı mecburi hale getirilmişti. Kaza yerinden geçilmesiyle Fabio Casartelli anıldı.

        Olimpik Şampiyonun talihsiz kazada hayatını kaybetmesinin ardından 15 yıl geçti. Artık kask kullanımı mecburi. Fransa bisiklet Turu 1995 yılının 15.etabında finish’e 88 km kala kaza yaptığı yerde anılan Fabio Casartelli için Anıt yapıldı. Bugün sporcular solda görülen ve Fabio Casartelli anısına yapılmış anıtın önünden o tehlikeli inişi yaşadılar. Eski takım arkadaşı, takım kaptanı olan Lance Armstrong için son yılında duygusal anlamda yıpratıcı bir etap olarak geçiş yaptı. O yıl… 1995 yılındaki kaza sonrası ertesi gün yani 16.etapla Fransa Turuna hüzünle devam edildi ve 16.etapta Fabio Casartelli’nin takımı Team Motorolla finishe yan yana girdiler ve ana grup motorolla takımı ardında yavaşça ilerledi. Casartelli’nin takım lideri olan Lance Armstrong o yıl 18.etabı aldığında ellerini gökyüzüne kaldırıp “senin için” diyerek Fabio Casartelli’ye ithaf etmişti.

        25 km kala ana gruptan atak yapan sarı mayo Andy Schleck ve hemen ardından onu takip eden Alberto Contador, Denis Menchov (Rabobank), Samuel Sanchez(Euscatel), Jurgen Van Dan Broeck(Omega Pharma Lotto). yeni bir kaçış grubu oluşturdu. Fakat Andy’nin bu zamanlaması harika atağı Andy’e pek uğurlu gelmedi. tam tırmanışta yaptığı 2.atakta Alberto Contador hemen ardından gelirken, Andy Schleck’in zinciri attı. Contador hemen tempo asılmaya başladı. Denis Menchov, Samuel Sanchez de Contador’un sarı mayoyla arasını açmak için oluşturduğu yüksek tırmanış temposuna cevap verebilen isimlerdi. İşte burada Frank Schleck’in olmaması… Andy’i Contador’un grubuna taşıyacak ismin olmaması, Andy’nin yalnız kalmış olmasına bağlı olarak oluşan zaman kaybı farkını kapatamadı.

        Thomas Voeckler solo kaçışışını başarıyla tamamlayarak kariyerinin 2. Fransa turu etabını aldı.  Ardından kaçışı takip eden 2 kişilik takipçi ekibi 2.Alessandro Ballan(BMC) ve 3.Aitor Perez(Footon) grubu bitiş çizgisinden geçti. Alberto Contador 15.etapta liderliği alarak Andy ile arasında 8 saniye önüne geçerek genel sıralamada ilk yerini aldı ve Sarı Mayonun yeni sahibi oldu. Alberto Contador zincir sorunu yaşayan sarı mayoyu(Andy Schleck’i) beklememesinin tepkilerini alırken 15.etap akşamı twitter’dan özür diledi ve açıklamasını yaptığı videosunu yayınladı.

[View:http://www.dailymotion.com/video/xe3fr4_alberto-contador-etap-15-sonrasy-an_sport:550:0]

16. Etap, 20 Temmuz 2010 Salı: Bagnères-de-Luchon Pau – 199.5 km

        Bu yıl Fransa turundan Fransızlar oldukça memnun. FRansızlar etap kazandıkça Fransa’da coşkulu halk da memnuniyetlerini gösteriyordu. 16.etabı da Fransız Bouygues Telekom takımından sporcu Pierrick Fedrigo kazandı. 16.etabın diğer bir özelliği de Lance Armstrong’un bu etabı istemiş olmasıydı.

        Etabın başından itibaren kaçış grubunda yer alıp tırmanışlardaki yüksek performansı bu etap galibiyetini ne kadar istediğini gösteriyordu. Son Fransa Bisiklet Turunda 1 etap zaferi istemişti ve bu pirenelerde olmalıydı. Son metrelere kadar iddiasını gösteren Lance Armstrong son 20 metre kala genç rakibi Pierrick Fedrigo’nun sprint atağına yeterince cevap veremedi ve pes etti. İşte bu görüntü efsane sporcunun sevenleri için oldukça üzücü bir tablo olarak kaldı. Lance Armstrong sn Fransa Bisiklet Turunda hiç etap alamadı. Ama bu son turunu da eğlenerek geçirmek istediğini belirtti.

17. Etap, 22 Temmuz 2010 Perşembe: Pau Col du Tourmalet – 174 km

        Bir günlük dinlenmenin ardından Fransa Bisiklet Turu’nun en zor etabı olan 17.etap yani Kraliçe etabına başlarken Sarı mayo Alberto Contador’da en yakın rakibi Andy Schleck ile aralarında 8 saniyelik zaman farkı devam ediyordu. Herkes 17.etabın zorluğuna dikkat verirken bu etapta dengelerin değişebileceği ya da zaman farkının ciddi açılacağını düşünüyordu. Beklenen farklar olmadı. Hava aşırı sisli ve yağmurluydu.

        Km 117.5 – Col du Soulor (D 126-D 918) – 11.9 km tırmanış % 7.8 eğim – Kategori 1 tırmanışında yola kuzular çıktı sporcular çarpmamak için zor anlar yaşadı.

        10 km. kala ana grup içerisinden Carlos Barredo atak yaptı. Etabın sonuna yaklaştıkça tırmanış eğiminin de dikleşmesi bu aşamada kimlerin ana gruptan kaçabileceğini tahmin etmek zor olmadı. Carlos Barredo’nun başlattığı atağa Andy Schleck’ten sağlam bir tempoyla atak cevabı geldi. Andy’i gölge gibi izleyen Alberto Contador’da atağa cevap veren isimlerden di. Andy ve Contador tırmanış tempolarının atak aşamasındaki maksimum performanslarında diğer isimler tempoyu yakalayamadığı için cevap veremedi. Alberto Contador ve Andy Schleck genel sıralamanın iki güçlü rakibi Alksanre Kolobnev’i bitişe 8,4 km kala yakaladılar ve yarışın liderliğini aldılar.

        Tourmalet zirvesindeki finishe son 3,8 km. kala etkili bir atak gelmeyince Contador atak yaptı. Fakat Andy bırakmadı. Andy sürekli tempo yükseltip tempo düşürerek Contador’u yormaya çalıştı. Fakat Contador’u yormak imkansız gibiydi. Çok denedi fakat Contador’u silkeleyemedi. Finishe son metrelere kadar beraber gelen 2 genç yıldızdan Andy son an atak yaptı. Contador atak yapmadı Andy ile aynı saniyede girdi ve hiç atak tepkisi vermeyen Contador etap zaferini zorlu rakibi Andy’e hediye etti. Zaman farkında değişiklik olmadı 8 saniyelik fark ile Alberto Contador sarı mayoyu taşımaya devam etti.

18. Etap, 23 Temmuz 2010 Cuma: Salies-de-Béarn Bordeaux – 198 km

        Geride bıraktığımız dağlık etapların ardından Tour de France da 18.etap Salies-of-Béarn – Bordeaux arası 198 km. mesafede gerçekleşen düz etap profilinde yarışıldı. Profil özelliği sebebiyle düz etap içerisinde 2 sprint kapısında bugün sprinterlerin boy göstereceği bekleniyordu. HTC-Columbia’nın ve son zamanların en favori sprinteri Mark Cavendish en iyi domestiği Mark Renshaw’ın diskalifiye olması sebebiyle o meşhur treni oluşturmadı ve Thor Hushovd’un arkasında finishe ilerleyerek farklı bir dtrateji uyguladı. Şimdiye kadar hep Thor Hushovd Mark Cavendish’in ardından gelirdi. Mark Cavendish’in muhteşem stratejisi muhteşem sprint gücüyle birleştiğinde onu durdurabilecek var mıdır acaba? Gerçekten güzel bir sprint atağıyla çok güçlü ilerledi. Toplu finish’te attığı sprintte Mark Cavendish çizgiyi geçen ilk isim  ve 18.etabın galibi oldu.

        Lider Alberto Contador sarı mayoyu taşırken rakibi Andy Schleck ile zaman farkı olan 8 saniyelik avantajı devam ediyor. Mayo seromonisinde Alberto Contador’a eşlik eden isimler Cameron Diaz ve Tom Cruise idi.

19. Etap, 24 Temmuz 2010 Cumartesi: Bordeaux Pauillac – 52 km

        Beklenen Bireysel Zamana Karşı etabı. Fabian Cancellara (SAXO BANK) 1s 00 ‘ 56saniye’lik derecesi ile birinci oldu. Günün asıl derecesi beklenen genel sıralama favorileri Alberto Contador’un ve Andy Schleck’in bireysel zamana karşı derecelerinin genel sıralamaya etkisi merakla bekleniyordu.

        Sarı mayonun sahibi Alberto Contador bireysel zamana karşı’da genel sıralamadaki en yakın rakibi Andy Schleck’ten daha iyi derece çıkarabildiğinden gün sonucu stresli bekleyişle nihayet sona erdi. Olası bir sorun sarı mayoyu, genel sıralamada sadece 8 saniye ardında olan rakibi Andy’e kaptırma riski içeriyordu. Her ne kadar Alberto Contador, Andy Schleck’ten daha iyi zamana karşıcı olsa da yaşayabileceği mekanik sorun gibi risklerle gün bitmeden emin olamayacaktı. Andy start aldıktan sonra zamana karşı etabı içerisinde kısa bir süre yine zincir problemi yaşadı. Fakat küçük bir mekanik olarak fazla zaman kaybetmedi.

        Podyumda bu kare ile yakalanan Alberto Contador’un rahatlarken “offf” çekişini kaçırmayan Fransız L’Equipe gazetesi, başlık olarak sadece OUF! yazarak ana sayfaya manşet attı.

20. Etap, 25 Temmuz 2010 Pazar: Longjumeau Paris Champs-Élysées – 102.5 km lik son etap…

        20. Etap Longjumeau’dan start aldı. Gerçek start alınmasından önce halk startının alınması sırasında mayo krizi yaşandı. Team RadioSchack final turuna özel giymek üzere kanser farkındalığını vurgulamak üzere özel mayolarla halk turunda start altı. Özel dizayn mayoların ardında 28 sakamı vurgulanırken dünyadaki 28 milyon kanserli hastaya özel olarak hazırlanmış. UCI hakemlerinin mayoya müdahalesi sebebiyle halk startında mayo krizi sözkonusu oldu. UCI kurallarına göre mayolarda ciddi değişikliklerin olmaması gerekiyor. Küçük değişiklikler, ton farklarına izin verilirken bugüne özel RadioShack’in forması ciddi mayo değişikliği sebebiyle UCI hakemlerinden uyarı alınarak değiştirildi. RadioShack eğer formalarını değiştirip kendi formalarını giymeselerdi Fransa Bisiklet Turu’ndan diskalifiye olacaklardı.

        Mayo krizi sonrası etaba başlayan sporcular için eğlence de başlamıştı. Etap profili sebebiyle sadece yeşil mayo liderliği çekişmesi yaşanacaktı. Alberto Contador ve Andy Schleck kendi aralarında atak yaparak eğlendiler.

        20.etabı Mark Cavendish aldı. Yine muazzam bir sprint finish’i izletti ve Fransa turu etap zaferini 5’ledi.

        Podyumda en iyi takım zamanlamasıyla Team RadioShack podyuma kansere dikkat çekmek için etap başında giydikleri fakat UCI’nin izin vermemesi üzerine çıkartıp normal formalarıyla yarışmaları sonrası Podyum seromonosine özel dizayn formaları ile katıldılar.

        Genel sıralama ilk üç isim ödüllerini aldı. 1.Alberto Contador, 2.Andy Schleck, 3. Denis Menchov

 

        Puantiyeli Mayo ile Dağların Kralı, Anthony Charteau

        Yeşil Sprint mayosu Aleesandro Peacchi’nin

        Beyaz mayo, en iyi 25 yaş altı genç yarışçı mayosu Andy Schleck’in oldu.

        2010 Fransa Bisiklet Turunda Sarı Mayo’yu taşıyan isimler ve taşıdıkları etaplar:

Fabian Cancellara(SaxoBank) 1.Etap, 2.Etap, 4.Etap, 5.Etap, 6.Etap, 7.Etap 

Sylvain Chavanel(QuickStep) 3.Etap, 8.Etap 

 

Cadel Evans 9.Etap 

 

Andy Schleck 10.Etap, 11.Etap, 12.Etap, 13Etap, 14.Etap, 15.Etap 

 

Anberto Contador 16.Etap, 17.Etap, 18.Etap, 19.Etap, 20.Etap. Hiç etap galibiyeti almadan 2010 Fransa Bisiklet Turu Şampiyonu. Fransa Bisiklet Turu Şampiyonluğunu 3’ledi. 

        Fransa turunda sınırlarını zorladığını ve gerçekten zorlandığını belirten Alberto Contador’un hem yaş hem performans olarak en yakın rakibi çok iyi dost oldukları bilinen Andy Schleck ile ilerideki yıllarda kendilerini geliştirerek yine performanslarını karşılaştıracaklar.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın