2009 İspanya Turu Alejandro Valverde’nin

20/09/2009  //     //  Genel


© Unipublic

 


© Unipublic

Senenin üçüncü büyük turu olan İspanya Turu bugün bitti  9. etaptan beri liderliği elinde  tutan İspanyol sürücü  Alejandro Valverde (Caisse d’Epargne)  87:22:37 ile birinci olurken, Olimpiyat Şampiyonu vatandaşı Samuel Sánchez ( Euskaltel-Euskadi) 0:00:55 ile  ikinci ve  turun iddalı ismi Avusturalyalı Cadel Evans (Silence-Lotto) 0:01:32 ile üçüncü oldu.


© Unipublic

Bu gün spirinterlerin çok sevdikleri ve tur bitişlerinde kendilerini göstermek istedikleri daha önce  Breschel (2008), Bennati (2007), Zabel (2006) ve  Petacchi’nin  (2005) kazandığı 110-km lik Rivas – Madrid  arasında bir sprint etabı vardı.   21. Etap’ta  beklenen oldu ve yeşil mayonun sahibi Team Columbia-HTC ‘nın “Alman Pilot” lakaplı turun en gözde sprinteri Andre Greipel Daniele  finişi Bennati (Liquigas )   Borut Bozic (Vacansoleil)  turun diğer  iki iyi sprinterinin 3-4 metre önünde bitirdi.  

Valverde, Cadel Evans’ın  gerisinde 25. olarak etabı tamamlamasına rağmen aradaki farkın açılmamasına izin vermeyerek bu sene  2003 yılındaki İspanya Turu’ndaki podyuma çıkışından beri ilk kez İspanya Turu’nda zafere ulaşıyor.  Geçen sene(2008) yılındaki kan örneklerinden yapılan DNA testlerinde  doping yaptıpığı belirlenen Valverde’nin İtalian National Olympic Committee (CONI) tarafından iki senenliğine İtalya Turu’na katılamayacağı karara bağlanmış bu sene başındaki İtalya Turu’nda katılamayışı son derece formda olduğu gözlenen Valverde için kötü olmuştu,  İspanya Turu organizatörleri turun sezon sonuna kaldığı için popularitesinin düştüğü düşüncesiyle 2010 senesi için bu turu Nisan, Mayıs aylarına almaya çalışıyorlar.


© Unipublic

 Alejandro Valverde (İspanyol)GCE 087:22:37 sn
 André Grepiel (Alman)THR 150 puan
David Moncoutie (Fransız)COF 186 puan

Vuelta’yı 6. sırada bitiren Hollanda’lı sürücü 23 yaşındaki Robert Gesink (Rabobank) İspanya Turu 2009’da  oldukça göz doldurdu ve büyük turlarda iddialı bir isim olacağının sinyallerini verdi.   

© Unipublic

 

21. Etap;  Rivas – Madrid (112 km):
1 André Greipel (Ger) Columbia-HTC       03:11:55  
2 Daniele Bennati (Ita) Liquigas    
3 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil    
4 Leonardo Duque (Col) Cofidis    
5 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale    
6 Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-NGC    
7 Gregory Henderson (NZl) Columbia-HTC    
8 Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam    
9 Tom Leezer (Ned) Rabobank    
10 Paul Voss (Ger) Milram    
11 Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto    
12 Iñaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi    
13 Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto    
14 Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne    
15 Kevin De Weert (Bel) Quick Step    
16 Christian Knees (Ger) Milram    
17 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas    
18 David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia    
19 Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo    
20 Dominik Roels (Ger) Milram    
21 Bram Tankink (Ned) Rabobank 0:00:08  
22 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 0:00:10  
23 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil    
24 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi    
25 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne    
26 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia    
27 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux    

2009 la Vuelta Genel Sırlama: (2009 İspanya Turu)
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne       87:22:37  
2 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:55  
3 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 0:01:32  
4 Ivan Basso (Ita) Liquigas 0:02:12  
5 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia 0:04:27  
6 Robert Gesink (Ned) Rabobank 0:06:40  
7 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d’Epargne 0:09:08  
8 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-NGC 0:09:11  
9 Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam 0:11:08  
10 Juan José Cobo (Spa) Fuji-Servetto 0:11:27  
11 Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne 0:14:24  
12 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil 0:15:08  
13 Daniel Navarro (Spa) Astana 0:15:10  
14 Haimar Zubeldia (Spa) Astana 0:17:15  
15 Manuel Váquez (Spa) Contentpolis-Ampo 0:18:41  
16 Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 0:20:11  
17 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas 0:21:03  
18 Amaël Moinard (Fra) Cofidis 0:21:11  
19 Jesús Hernández (Spa) Astana 0:23:38  
20 Kevin De Weert (Bel) Quick Step 0:24:00  
21 Françis De Greef (Bel) Silence-Lotto 0:24:36  
22 José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervélo TestTeam 0:33:19  
23 David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia 0:34:48  
24 David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto 0:36:49  
25 Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux 0:37:05  
26 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 0:37:14  
27 David Moncoutié (Fra) Cofidis 0:46:45  
28 David Herrero (Spa) Xacobeo Galicia 0:48:07  
29 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:52:58  
30 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale 0:53:40  
31 Alexandr Kolobnev (Rus) Saxo Bank 0:57:07  
32 Leonardo Duque (Col) Cofidis 0:58:17  
33 Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:58:20  
34 Bram Tankink (Ned) Rabobank 0:59:42  
35 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 1:03:49  
36 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil 1:05:05  
37 Juan Manuel Gárate (Spa) Rabobank 1:06:25  
38 Serafín Martínez (Spa) Xacobeo Galicia 1:06:31  
39 Arkaitz Durán (Spa) Fuji-Servetto 1:06:44  
40 Gustavo César Veloso (Spa) Xacobeo Galicia 1:07:51  
41 David López García (Spa) Caisse d’Epargne 1:09:28  
42 Christian Knees (Ger) Milram 1:17:16  
43 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1:18:47  
44 Adrián Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo 1:19:06  
45 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 1:19:18  
46 Manuel Calvente (Spa) Andalucía-Cajasur 1:21:27  
47 Olivier Bonnaire (Fra) Bbox Bouygues Telecom 1:22:24  
48 Julien El Farès (Fra) Cofidis 1:22:39  
49 Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 1:23:45  
50 Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 1:27:04  
51 Lars Boom (Ned) Rabobank 1:28:13  
52 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom 1:29:14  
53 Jakob Fuglsang (Den) Saxo Bank 1:29:46  
54 Bingen Fernández (Spa) Cofidis 1:30:07  
55 Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam 1:32:33  
56 Beñat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto 1:34:35  
57 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 1:34:53  
58 Javier Ramírez (Spa) Andalucía-Cajasur 1:35:08  
59 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale 1:36:42  
60 Damien Monier (Fra) Cofidis 1:39:22  
61 Jesús Del Nero (Spa) Fuji-Servetto 1:41:03  
62 Gonzalo Rabuñal (Spa) Xacobeo Galicia 1:42:14  
63 Matti Breschel (Den) Saxo Bank 1:45:14  
64 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 1:46:51  
65 Oliver Zaugg (Swi) Liquigas 1:46:54  
66 Iñaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:51:28  
67 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 1:51:41  
68 Mickaël Delage (Fra) Silence-Lotto 1:52:52  
69 Rein Taaramäe (Est) Cofidis 1:54:01  
70 Francisco José Martínez (Spa) Andalucía-Cajasur 1:55:32  
71 Karsten Kroon (Ned) Saxo Bank 1:56:22  
72 Gustavo Dominguez (Spa) Xacobeo Galicia 1:59:47  
73 Antonio Piedra (Spa) Andalucía-Cajasur 1:59:54  
74 Julián Sánchez (Spa) Contentpolis-Ampo 2:01:47  
75 David Millar (GBr) Garmin-Slipstream 2:03:28  
76 Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-NGC 2:07:41  
77 Dominik Roels (Ger) Milram 2:08:25  
78 Daniele Bennati (Ita) Liquigas 2:08:34  
79 Stijn Devolder (Bel) Quick Step 2:09:44  
80 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 2:10:55  
81 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil 2:11:21  
82 Francisco Pérez (Spa) Caisse d’Epargne 2:12:03  
83 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis 2:12:42  
84 Matthias Russ (Ger) Milram 2:17:39  
85 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2:17:50  
86 Alan Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2:18:25  
87 Marco Velo (Ita) Quick Step 2:18:26  
88 Adam Hansen (Aus) Columbia-HTC 2:19:46  
89 Martin Velits (Svk) Milram 2:20:48  
90 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 2:20:50  
91 Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam 2:22:26  
92 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2:22:57  
93 Paul Voss (Ger) Milram 2:27:43  
94 Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne 2:27:53  
95 Gabriel Rasch (Nor) Cervélo TestTeam 2:28:38  
96 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil 2:28:48  
97 Vicente Reynes (Spa) Columbia-HTC 2:28:53  
98 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil 2:32:05  
99 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 2:32:39  
100 Jesús Rosendo (Spa) Andalucía-Cajasur 2:35:43  
101 André Greipel (Ger) Columbia-HTC 2:36:32  
102 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Saxo Bank 2:37:38  
103 William Bonnet (Fra) Bbox Bouygues Telecom 2:38:05  
104 Michael Schär (Swi) Astana 2:39:45  
105 Aitor Pérez Arrieta (Spa) Contentpolis-Ampo 2:40:56  
106 Xabier Zandio (Spa) Caisse d’Epargne 2:42:38  
107 Maarten Wynants (Bel) Quick Step 2:46:18  
108 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 2:46:43  
109 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 2:47:06  
110 Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo 2:51:10  
111 Wesley Sulzberger (Aus) Française des Jeux 2:51:56  
112 José Ruiz (Spa) Andalucía-Cajasur 2:51:58  
113 Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto 2:52:13  
114 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux 2:53:02  
115 Marcel Sieberg (Ger) Columbia-HTC 2:53:44  
116 Gregory Henderson (NZl) Columbia-HTC 2:55:24  
117 Matthé Pronk (Ned) Vacansoleil 2:57:16  
118 Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 2:57:50  
119 Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis 2:58:10  
120 Emanuele Bindi (Ita) Lampre-NGC 3:00:24  
121 Tom Leezer (Ned) Rabobank 3:01:15  
122 Assan Bazayev (Kaz) Astana 3:06:28  
123 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas 3:08:41  
124 Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream 3:09:57  
125 Massimiliano Mori (Ita) Lampre-NGC 3:13:53  
126 Frantisek Rabon (Cze) Columbia-HTC 3:16:05  
127 Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream 3:18:20  
128 Timothy Gudsell (NZl) Française des Jeux 3:18:41  
129 José Vicente Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 3:19:05  
130 Jens Mouris (Ned) Vacansoleil 3:19:54  
131 Damien Gaudin (Fra) Bbox Bouygues Telecom 3:29:02

Kaynak: Lavuelta.com

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın