2009 Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonası Manisa’da Yapıldı

21/07/2009  //     //  Genel

 

2009 Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası “Manisa’da mı yoksa İstanbul-Polonezköy”de mi?” tartışmalarının ardından 19 Temmuz 2009 Pazar günü Manisa Kent Ormanı’nda gerçekleştirildi.

 

 

18 Temmuz günü kayıtların ardından sporcular parkura girerek keşif yaptılar. Bu yıl özellikle zorlu tırmanışların eklenmesi ile parkurun geçen yıla göre çok daha zorlaştırılmış olduğu dikkat çekti. Keşif turunun ardından teknik toplantı gerçekleştirildi, ancak bu toplantıda hangi kategorinin kaç tur yapacağı bilgisi sporculara bildirilmedi. Teknik toplantının ardından tüm sporcu ve idarecilere makarna ve meyve suyu verilerek yemek ihtiyacının giderilmesi ve organizasyonu yapan kişilerin aşırı sıcak hava koşullarını düşünerek gerekli önlemleri almış olması, organizasyona dair olumlu sinyaller verdi. Toplantının ardından bir yetkili, yarışta Elit-A ve Elit-B kategorilerinin birleştirildiğini açıkladı. Yemeğin ardından sporcular bisikletleriyle birlikte topluca şehir turu yaptılar.

 

 

Pazar sabahı saat 09:30’da +40 Master’ların yarışı ile Türkiye Şampiyonası başlamış oldu. Elit sporcuların yarışının tam öğlen sıcağının zirve yaptığı saat 13:30’a denk gelmesi sporculara zor anlar yaşattı. Aşırı sıcak, ciddi su kaybı ve aşırı zorlanma yüzünden bazı sporcular kusarak yarıştan çekilmek zorunda kaldılar. Bunlara ek olarak aşırı sıcak yüzünden sürekli lastiklerin patlaması, gerek yarış öncesi gerekse yarış sonrasında büyük sıkıntılara yol açtı. Aşırı sıcaktan bunalan sporcular ve seyirciler serinlemek için çeşmelere hücum ettiler.

 

 

 

Konya Şeker Spor’dan Ahmet Akdilek gölet yakınlarında bisikleti ile takla atarak ciddi bir kaza geçirdi. Göğsünden, kolundan ve bacağından ciddi şekilde yaralanan Ahmet Akdilek’in sağlık durumunun şu anda iyi olduğu bildirildi. Bununla ilgili detaylı habere yine ana sayfamızdaki söz konusu ilgili olayla  buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

Yarışa ilgi genel olarak oldukça fazlaydı. Yerel halkın yoğun ilgisinin yanında bölgenin İzmir’e yakın olması da İzmir’den çok sayıda izleyicinin gelmesini sağladı. Seyircilerin yoğun ilgisi renkli görüntülere sahne oldu ve sporculara moral verdi.

 

 

Cyclingtr ekibi olarak Mustafa Sezen (fotoğraf), Ercüment Boran (fotoğraf), Olcay Ormankıran (kamera), ben, Funda, Kerem Anıl (sporcu), Hasan Hakan Koç (sporcu), Mustafa Kabasakal (sporcu), Aylin Koç ve sevgili Dragan Ata Hakan Koç‘la birlikte topluca oradaydık ve yarış sabahı triatletlerimiz Ahmet Kaya ile Onur Calp da yarışı izlemek ve destek vermek amacıyla İzmir’den yol bisikletleriyle gelip aramıza katıldılar. Özellikle küçük Hakan tüm ekibin neşesi oldu. Ayrıca Ctr ekibinden Yasin Yaman, Volkan Kültepe ve  Songül Efsa Kethüda ile de yarış boyunca sürekli birlikteydik. Kent Ormanı’nda sporcusundan tasarımcısına kadar her yerde bir Ctr üyesi görmek mümkündü. Genel olarak bakıldığında pek çok detayın düşünüldüğü kaliteli bir organizasyon gerçekleştirilmiş oldu.

 

 

Yarışla ilgili Mustafa Sezen’in fotoğraflarına buradan ve Ercüment Boran’ın fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.. Bir başka yarışta görüşmek üzere…

 

Yarış sonuçları ile ilgili liste ise aşağıda verilmiştir. Resme tıklayarak büyük ve düzgün halini görüntüleyebilirsiniz.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın