2. Alanya Turu Prolog Etabı’nı Brisaspor’dan İsmail Aksoy Aldı

06/10/2011  //     //  Genel

 

 

Alanya Turu 1. Etap (Prolog) Profili:

 

[View:http://vimeo.com/30157025:550:0]

 

2. Alanya Turu’nun ilk etabı bugün sabah 10:00’da 30°C’ye varan sıcak hava koşullarında 8 takımdan 52 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi. 7.5km uzunluğundaki zamana karşı prolog etabının startı Alanya Türkler bölgesindeki Jasmin Hotel’in önünden verildi. 7.5km’nin sonunda Konaklı bölgesinde son bulan etabın birincisi 10:01’lik zamanlaması ile Gelibolu Turu’nun son etabında birinci olan Brisaspor yarışçısı İsmail Aksoy oldu. Arkasından yine Brisaspor’dan Zaferyolu Turu’nun kahramanı 10:14 ile Nazım Bakırcı gelerek başarılı performansıyla Gelibolu Turu’nda yaşadığı sağlık problemlerini atlattığını gösterdi. Üçüncü ise 10:19’luk derecesiyle Manisaspor’dan Gabor Kasa oldu. Yarış sonunda etap birincisi olan İsmail Aksoy Sarı Mayo’yu giydi. Hayatında ilk kez Sarı Mayoyu giyen İsmail’in mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

 

 

Bu sene düzenlenen yedi 2.2 yarış serisinin sonuncusu olan Tour of Alanya’nın ilk etabında sporcular 7.5km’lik zamana karşı etabına önceki gün teknik toplantıda takım sırası için çekilen kuraya göre her takımdan 1’er sporcu olmak üzere birer dakika arayla 8’erli olarak yarışa başladılar. Önceki günkü kura sonuçlarına göre takım başlangıç sıralaması; İran Süren, Azerbaycan, Manisaspor, Türk Milli Takımı, Ukrayna, Brisaspor, Sırbistan şeklindeydi. Sporcuların çıkış sıralaması ise takım antrenörleri tarafından sporcuların performans değerlendirmelerine göre belirlendi. Buna göre en iyi performans göstermesi beklenen yarışçıların en sona bırakıldığı zamana karşı etabında 8 sporcuyla tura katılan Brisaspor’da 3. start alan yarışçı İsmail Aksoy’du. Kapadokya Turu prolog etabında birinci olan ve Gelibolu Turu’nun genel sıralama ikincisi Mert Mutlu (Brisaspor) ise yarışa son başlayan sporcusuydu. Etap sonunda Mert Mutlu kendisinden arzu edilen performansı gösteremezken, çıkış sırasına göre yorumlandığında yine son çıkanlardan olan Ali Rıza Tanrıverdi, Nazım Bakırcı, Mert Mutlu’ya oranla yüksek beklentilerin olmadığı İsmail Aksoy etabı 13 saniye farkla kazanmasını bildi. 

 

 

 

Rüzgarsız ve güneşli hava koşullarında gerçekleşen etapta bisikletçiler ilk 3km boyunca düzlükte, 3. kilometreden sonra 14 metreye kadar tırmandılar. Etaba 34. sırada başlayan 75 sırt numaralı Hamid Manahov (Azerbaycan) üst üste yapılan anons ve uyarılara rağmen start alanına zamanında gelmediği için prolog etabında yarışamadı ve böylelikle turdan çekilmiş oldu.

 

 

 

 

 

 

Brisaspor’un güçlü pedalı Nazım Bakırcı Gelibolu Turu’nda yaşadığı rahatsızlığı üzerinden atmış görünüyor. Prolog etabında aldığı dereceyle yarınki tırmanış etabı öncesi turun en büyük Sarı Mayo favorilerinden olacak gibi görünüyor. Tur sonunda Brisaspor beklendiği üzere yine kürsüde en büyük başarıyı gösteren takım oldu ve takım sıralamasında 30:42 ile birinci sıraya yerleşti.

 

 

 

 

Manisaspor’dan zamana karşı etabını 3. bitiren Gabor Kasa yarınki yarış öncesi yine tırmanış etabında önlerde göreceğimiz isimlerden olacaktır diyebiliriz. Ancak 2.2 konseptine uygun bir şekilde Manisaspor’un başta kendi takımındakiler olmak üzere Türk sporcularını destekleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yine yarınki etapta İran Süren Takımı’ından Vahid Gaffari kırmızı mayo’unun güçlü adaylarından biri bir diğer kırmızı mayo iddialısı da Sırbistan Ulusal Takımı’ndan Neboja Jovanovic

 

 

Konya Torku ise bu yarışta yine bekleneni alamadı. Son sırada çıkan Selçuk Türkçetin, kendisinden beklenen performansı gösteremeyerek kendisinden sonra start alan Mert Mutlu tarafından geçildi. Torku’nun en güçlüsü diyebileceğimiz Isparta Turu’nun galibi Mustafa Sayar Gelibolu Turu’nda yaşadığı kazaya ve güçlüklere rağmen bu yarışta takımındaki sporcular arasında en iyi dereceyi yaparak 10:25’lik derecesiyle 5. oldu. Torku bugünkü etap sonrasında takım sıralamasında 31:29 ile ikinci sıraya yerleşti.

 

 

 

Etap sonunda yapılan ödül seremonisinde kazananlara ödülleri Alanya Gençlik Spor İlçe Müdürü, Alanya Belediye Spor Müdürü ve Tour of Alanya’ya konuk olarak katılan Sırbistan Bisiklet Federasyon Başkanı tarafından takdim edildi. İlk etap olduğundan dolayı etap birinciliğiyle birlikte Sarı Mayoyu da bir sonraki etapta taşımaya hak kazanan İsmail Aksoy’a ilk sarı mayosunu Türkiye Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu giydirdi. 

 

 

Yarış sonunda kendisiyle yaptığımız röportajda İsmail Aksoy, sezon başından beri bu turu hedeflediğini, ancak ikinci etabın tırmanış etabına çevrilmesiyle Sarı Mayo için takımın Nazım için çalışacağını, etabı kazanmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ve bu başarıyı beklediğini belirtti.

Nazım Bakırcı ise yarış sonrasında “Takım olarak oldukça başarılı bir etap çıkarttık. Yarın bana uygun, tırmanışlı bir etap olacak. Hedefim sarı mayo, takım olarak bunun için çalışacağız ve inşallah 4 günün sonunda sarı mayo bizim olacak” şeklinde yorum yaptı.

 

Alanya Turu 1. Etap sonuçları için lütfen tıklayınız.

Yarışın fotoğraf ve videoları için lütfen sayfayı tekrar ziyaret edin.

 

2. Etap: Yarın sabah 10:00’da başlayacak olan 2. Tour of Alanya’nın ikinci etabı teknik toplantıda açıklandığı üzere 133km’den 110km’ye indirildi ve önceden Alanya-Akseki-Alanya olan güzergah Alanya-Akseki olarak değiştirildi. Önceden 600m’ye çıkılacak iken 1000m’ye çekilen rakımla birlikte etap profili tırmanış ağırlıklı olmak üzere değiştirildi. Etap sprint finişi yerine tırmanışla bitecek. Etap sonunda sporcuların doping kontrolleri Akseki’de yapılacak.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın