14.Etapta Sagan Yeniden Keşfedildi… Sabotaj Etabında Galip Luis Leon Sanchez

15/07/2012  //     //  Genel

 

Fransa Bisiklet Turu’nun Pirenelerle Pazar gününü süsleyen 14.etabı seyrinde olağan dışı olaylar şaşkınlık yarattı. Pirene tırmanışlarında Yeşil Mayo ile Peter Sagan’ın hakimiyeti, ana grubun önünde tempo veren sprinter Mark Cavendish’in tırmanışları ana grup lideri çıkması, son tırmanışta yola serpilen özel çiviler, mağdurlar ile enteresan bir günü geride bıraktık. Limoux’da 163 sporcu ile alınan start sonrası ilk kilometrelerden itibaren agresif ataklara başlayan Peter Sagan’ın her zaman belirttiğim gibi sadece bir sprinter yakıştırmasından çok çok daha öte olduğunu, belki kendisindeki yetilerin çok fazla olduğu ile yeni tanışan  tanıştığı özel bir Sagan günüydü. Evet Sagan belki etabı kazanamadı ancak bu eli bükmeye çalışanların gün sonu yorumlarında el öpen yorumları ile kendine hayran toplamaya devam etti. O çok hızlıydı, silkelenemedi, tırmandı, finişe onunla kalsaydık şansımız yoktu vs. Yarışın seyrine bakalım;

 

 

 

Fransa Bisiklet Turu’nun ilk haftasındaki Pazar günü Alplerde, ikinci haftasında yine Pazar günü bugün Pirenelerde 191 kilometrelik 14 gün heyecanı yaşadık. Limoux startıyla ilk 4,5 kilometrede bir çok atak ile kaçış denemesi geldi. Sergio Paulinho’nun atağında 20 kişilik kaçış grubu ana gruba birkaç saniye fark yakalamayı başardığında böylesi bir profilde, Yeşil mayosu ile Peter Sagan’ın kaçış grubunda bulunması şaşkınlık yaratmıştı. Günün ilk tırmanışı; Col du Portel’in tırmanışına önde başlayan kalabalık kaçış grubu, Col du Porte’in 5,3 kilometrelik tırmanışında ortalama eğimi %6,3’de geçerken ilk kayıplarını vermeyi başardı. Etabın 30.kilometresinde zirvesi geçilen Col du Portel kategori iki tırmanışını ilk geçen isim Thomas Voeckler 5 puanı aldı. İkinci geçen kırmızı benekli mayoyu taşıyan Fredrik Kessiakoff tırmanış puanlarına 3 tırmanış puanını eklemeyi başardı. Kategori iki tırmanışından sonra Peter Sagan’ın yaptığı atağa cevap verebilenler ile günün kaçış grubu 11 kişi ile oluştu.

 

11 Kişilik kaçış grubunda; Peter Sagan(Liquigas), Luis Leon Sanchez(Rabobank), Sandy Casar(FDJ),Eduard Vorganov(Katusha), Steven Kruijswijk(Rabobank), Philippe Gilbert(BMC), Cyrill Gautier(Europcar), Gorka Izagirre Insausti(Euskaltel-Euskadi), Sergio Paulinho(Saxo Bank-Tinkoff Bank), Sebastien Minard(AG2R), Martin Velits(Omega Pharma QuickStep) vardı. Sagan’ın kaçış grubunda yer alması, etabın 99.kilometresinde yani zorlu 2 kategori 1 tırmanışı öncesinde geçilecek Sprint kapısı puanları hedeflediğini gösterdiğinden kaçış grubu içinde ilerlemesi bu aşamada pek şaşırtıcı olmamıştı.
Sprint kapısına yaklaşıldığında kaçış grubunun önüne geçen Yeşil Mayo bir yandan sprint puanları için atak yapan olacak mı merakıyla grup içindekileri geriye bakarak kolluyordu. Kaçış grubunda Philippe Gilbert’in oluşu 22 yaşındaki Slovağın temkinli ilerlemesine sebep olmasına yeterliydi. Sagan geriye defalarca baktıysa da kaçış grubundan kimse sprint puanı için atak yapacak gibi görünmüyordu. Sagan’ın ciddi ve soğuk yüzüni defalarca gören kaçış grubundakilerden Gorka Izaguirre sanki atak yapacakmış gibi pozisyon alıp Sagan’a espri yaptı. Kaçış grubundaki gülümsemelerle Sagan 20 sprint puanını aldı. Sprint kapısından hemen sonra başlayan Kategori 1tırmanışı; Port de Ler’in %7 ortalama eğimi ve 11,4 kilometrelik tırmanışında Peter Sagan’ın kaçış grubu sonlarında kalması da gayet olağandı. Amacı sprint puanını almak olan Yeşil Mayonun asıl tırmanışı çıkması olağan olmayacaktı.

 

 

Port de Lerstırmanışına başlarken yağmuş çiselemeye başladı. Kaçış grubu, ana grubun 14 dakika 21 saniye gibi dev farkla tırmanışa başladığında Port de Ler tırmanışının 2.kilometresindeki %10,3’lük eğimde Sagan kaçış grubu sonuna gerilerken görüldü. Port de Lerstırmanış puanlarını; Fredrik Kessiakoff’un kırmızı benekli mayosunu tehdit eden isimler kaçış grubunda yer almadığından kaçışa izin verilenler aldı. Sergio Paulinho Port de Lerszirvesini geçen ilk isim oldu. İlginç olan; Peter Sagan’ın hala kaçış grubunda yer almaya çalışmasıydı. Yeşil Mayonun çılgınca sergilediği performans Sagan için Sagan’ın yeniden keşfi olarak yorumlanabilir.Sagan’ın Mur de Peguere tırmanışına dayanması imkansız olarak görülüyordu. Duvara tırmanan Yeşil Mayo, tabuları yıklmak gerek sanırım.

 

 

 

Mur de Péguère!in 9,3 kilometrelik tırmanışının özellikle son 4 kilometresindeki eğim, tırmanışın adının neden duvar olarak geçtiğinin de bir göstergesi. Kaçış grubu; Mur de Péguère tırmanışına, ana grubun 15 dakika 20 saniye önde başladı. İşte bu tırmanış kaçış grubunun firelerinin belli olmasına sebep oldu. Mur de Péguère’in zorlu bölümüne sadece Gorka Izaguirre, Sandy Casar, Luis Leon Sanchez ve Philippe Gilbert liderliğinde girildi. Peter Sagan ise tırmanışta kaçış grubundan kopmaya başlamıştı. 20 saniye geride de olsa kaçış grubunu takibi bırakmayan Sagan’ın performansı şaşkınlık yaratıyordu. Peki ya aynı tırmanışın, ana grup önünde tempo veren ismine ne demeli? Ana grup Mark Cavendish’in verdiği tırmanış temposu ile Mur de Péguère tırmanışında ilerliyordu. Şaşkınlıklar silsilesiyle geçilen Mur de Péguère zirvesindeki puan kapısına 1 kilometre kala atak yapan Sandy Casar 10 tırmanış puanı ile yarışın lideri konumunda geçti. Mur de Péguère tırmanışında kaçış grubundan biraz geri kaldıysa da, iniş tekniği uzmanı takım arkadaşı Vincenzo Nibali’den ders alan Sagan inişte kaçış grubunu tekrar yakalamayı başardı.

 

 

Güne damgasını vuran olaylar Mur de Péguère’de yaşanmaya başladı. Ana grubun 15 dakika önünde olmaları sebebiyle ilk şaşkınlık Mur de Péguèr’de vazgaçmesi beklenen yeşil mayonun kaçış grubunu yakalamasıyla, finiş tehtidi oluşturmaya başlamasıyla hayata geçti. Luis Leon Sanchez’in başını çevirip Peter Sagan’ı yanında giderken gördüğü an, surat ifadesi gerçekten görülmeye değerdi. Aynı anlarda, geriden gelmekte olan ana grup Mur de Péguère tırmanışının son kilometrelerinde lastik patlakları ile boğuşmaya başladı. Cadel Evans’ın lastik patlattığı ve takım arkadaşlarını beklediği andaki panik hali, soğukkanlılığını kaybetmemesiyle ünlü Evans’ın önde kalan Tejay Van Garderen’i sitemkar alkışı ile devam etti. Neyse ki takım arabasından önce Cadel’in yanına gelen Steven Cummings Evans için umut işareti olmuştu. Ancak Cummings’in de lastiği patlaktı. Başka takım arkadaşını beklemeye koyuldu. Amael Moniard görününce hızlıca Moniard’ın jantı Cadel’e takıldı. Cadel biraz ilerledi ki lastik yeniden patladı. Bu kez Mavic arabasından jant takıldı. Biraz ilerledi yeniden lastik patladı. BMC arabasından jant aldı. bu kez yaklaşık 1 buçuk kilometre sonra ön lastiği patladı. 2 dakikanın üzerinde vakit kaybeden Cadel için SKY tempo düşürüp bekleme modunda ilerlemeyi tercih etti. Sarı Mayonun beklenmesi bu tür durumlarda etik olmuştur. Ancak bugün Sarı Mayonun rakibi beklediğini görmüş olduk. Ardarda lastik patlatan Cadel için sadece 2 takım 4.kez lastik patlattığında sabırsızlanarak bu durumu lehlerine çevirme kararı aldı. Liquigas Canondale ve Lotto Belisol takımı ana grup önünde tempo arttırmaya başladığında Cadel Evans BMS takım arkadaşları ile zaman farkını kapatmaya başlamıştı bile.

 

Mur de Péguère tırmanışına 3 kilometre kala yani eğimin duvar olduğu bölümlerde yola atılan özel çivilerin olduğu UCI komiseri tarafınca onaylandıktan sonra Foix finişine ulaşan motorların lastiklerinde de çiviler olduğu görüldü. Sabotajın yön vermeye çalıştığı etapta Cadel Evans ve takımı ana gruba dahil olmayı başarsa da; lastik patlaklarının en büyük kaybedeni Robert Kiserlovski oldu. Mur de
Péguèr’de lastik patlaması yüzünden kaza yapıp köprücük kemiğini kıran
Astanalı sporcu yarıştan çekilmek zorunda kaldı.

 

 

Yarışın ön safhasında Peter Sagan’ın yarışın lideri konumunda ilerleyen Sandy Casar’ı finişe 29,5 kilometre kala yakalayıp geçtiği anlar andrenalinin yarışın her bölümünde had safhada kalmasını sağladı. Finişe Peter Sagan ile girerlerse şansları olmayacağını bilen tecrübeliler grubu Sagan’ı silkelemeye çalışsa da Sagan yetilerinin yeni farkına varan mutant edasıyla ilerliyor, silkenemiyordu. Finişe 11 kilometre kala Luis Leon Sanchez(Rabobank) eğimin biraz arttığı bir bölümde solo atak ile şansını denemeye karar verdi. Sagan bu aşamada son bölüm için enerji ihtiyacını karşılamak üzere birşeyler atıştırıyordu. Sagan’ı iyi analiz eden tecrübeli İspanyol Luis Leon Sanchez doğru yerde atağını yaparak kaçış grubunu ve en önemlisi Sagan’ı silkelemeyi başardı. Finişte Sanchez,”Sagan ile finişe kalsaydık şansım olmadığnı biliyordum. O yemek yerken atağımı başlattım.” dedi.

 

 

Son 2,3 kilometre kala Saganlı takip grubuna 40 saniye zaman farkı açmayı başaran Luis Leon Sanchez’in etabın galibi olacağı da kesinleşmiş oldu. Kariyerinin 4.Fransa Bisiklet Turu etap galibiyetini alan Luis Leon Sanchez’in yorumlarında Peter Sagan’ın muhteşem performansı yer aldı. Sagan ikincilik için Sandy Casar ve Philippe Gilbert ile kapıştığında sonuç belliydi. Sözün özü bugün kaçış grubundaki herkes, ana gruptaki herkes Peter Sagan’dan bahsediyordu. Gerçekten inanılmaz. Sagan bugün 37 puan, ayrıca günün Combativite ödülünü, üstelik Pirenelerde alan Yeşil Mayolu adam oldu. Bugün Foix’de iki kez çıktığı podyumda, henüz ilk Fransa Turunu koşan 22 yaşındaki Slovağın ” Olimpiyatlarda Altın Madalyayı alır mı? ”  tartışmasına da kapıları araladı.

 

 

14.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team 4:50:29
2 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 0:00:47
3 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat
4 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
5 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi
6 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 0:02:51
7 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
8 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep 0:03:49
9 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team 0:04:51
10 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team 0:04:53
11 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 0:14:53
12 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:18:15
13 Julien Simon (Fra) Saur – Sojasun
14 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
15 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling
16 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
17 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale
18 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale
19 Brice Feillu (Fra) Saur – Sojasun
20 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
21 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
22 Christian Knees (Ger) Sky Procycling
23 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ-Big Mat
24 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
25 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
26 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
27 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack-Nissan
28 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
29 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team
30 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling
31 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
32 Richie Porte (Aus) Sky Procycling
33 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team
34 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team
35 Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan
36 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
37 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
38 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team
39 Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun
40 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
41 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan
42 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat
43 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
44 George Hincapie (USA) BMC Racing Team
45 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
46 Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale
47 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD
48 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale
49 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
50 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
51 Denis Menchov (Rus) Katusha Team
52 Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack-Nissan
53 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team
54 Christopher Horner (USA) RadioShack-Nissan
55 Andreas Klöden (Ger) RadioShack-Nissan
56 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
57 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team
58 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale
59 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Movistar Team
60 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep
61 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
62 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge Cycling Team
63 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
64 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi
65 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Pro Team
66 Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team
67 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale
68 Levi Leipheimer (USA) Omega Pharma-Quickstep
69 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:18:27
70 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan 0:21:19
71 Anthony Roux (Fra) FDJ-Big Mat
72 Arthur Vichot (Fra) FDJ-Big Mat
73 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi
74 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
75 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
76 Daniel Martin (Irl) Garmin – Sharp
77 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
78 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ-Big Mat
79 Simone Stortoni (Ita) Lampre – ISD
80 Vladimir Gusev (Rus) Katusha Team
81 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team
82 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:23:33
83 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team
84 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel – Euskadi
85 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team 0:26:01
86 Yury Trofimov (Rus) Katusha Team
87 Guillaume Levarlet (Fra) Saur – Sojasun
88 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun
89 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-Quickstep
90 Marco Marzano (Ita) Lampre – ISD
91 Luca Paolini (Ita) Katusha Team
92 Albert Timmer (Ned) Argos-Shimano 0:28:18
93 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quickstep
94 Roy Curvers (Ned) Argos-Shimano
95 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
96 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
97 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quickstep
98 Cédric Pineau (Fra) FDJ-Big Mat
99 Jérémy Roy (Fra) FDJ-Big Mat
100 Koen De Kort (Ned) Argos-Shimano
101 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
102 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
103 Bert Grabsch (Ger) Omega Pharma-Quickstep
104 Patrick Gretsch (Ger) Argos-Shimano
105 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
106 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
107 Nick Nuyens (Bel) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
108 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale
109 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol Team
110 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
111 Baden Cooke (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
112 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team
113 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
114 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
115 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
116 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
117 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team
118 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ-Big Mat
119 André Greipel (Ger) Lotto Belisol Team
120 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol Team
121 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol Team
122 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur – Sojasun
123 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
124 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
125 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne
126 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
127 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Cannondale
128 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel – Euskadi
129 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
130 Tyler Farrar (USA) Garmin – Sharp
131 Cyril Lemoine (Fra) Saur – Sojasun
132 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
133 Jan Ghyselinck (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
134 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team
135 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Sharp
136 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD
137 Jean Marc Marino (Fra) Saur – Sojasun
138 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD
139 Matthieu Sprick (Fra) Argos-Shimano
140 Yann Huguet (Fra) Argos-Shimano
141 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
142 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
143 David Millar (GBr) Garmin – Sharp
144 Stuart O’Grady (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
145 Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma-Quickstep
146 Johan Vansummeren (Bel) Garmin – Sharp
147 David Zabriskie (USA) Garmin – Sharp
148 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling
149 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
150 Juan Horrach Rippoll (Spa) Katusha Team
151 Alexandr Vinokourov (Kaz) Astana Pro Team
152 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team
153 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
154 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge Cycling Team
155 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team
156 Sebastian Langeveld (Ned) Orica GreenEdge Cycling Team
157 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
158 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling
159 Yohann Gene (Fra) Team Europcar 0:28:30
160 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
161 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
162 Christophe Kern (Fra) Team Europcar 0:31:53
DNF Robert Kiserlovski (Cro) Astana Pro Team

 

 

14. Etap Sonunda Genel
Durum:Bradley Wiggins

SKY

  64s 41′ 16″

Peter Sagan

LIQ

 333
Puan

 Fredrik Kessiakoff

AST

  69
Puan

Tejay Van Garderen

FDJ

  64s 48′ 13″

RadioShack Nissan Trek

 194s 16′ 22″


14.Etap – 15 Temmuz 2012 Pazar:

Limoux > Foix – 191 kilometre

14.Etabın
Sonunda
;

 Yarış
Lideri:
Bradley Wiggins

 Puanlamada:
1.
Peter Sagan        333
Puan   

2. Andre Greipel   236 Puan

3. Matthew Goss   203 Puan

 

  Dağların kralı: Fredrik Kessiakoff

  Genç Yarışçı:  Tejay Van Garderen
 

14. Etabın ardından
Sıralama;

1 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 64:41:16
2 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 0:02:05
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 0:02:23
4 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:03:19
5 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team 0:04:48
6 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack-Nissan 0:06:15
7 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:06:57
8 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team 0:07:30
9 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:08:31
10 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 0:08:51

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın