100.Tour de France İlk Hafta Özeti

08/07/2013  //     //  Genel

 

Yüzyıllık mücadelenin tarihine tanıklık ettiğimiz Fransa Bisiklet Turunun ilk haftasını tamamladık. 100.edisyonunda kariyerine bu tarihi galibiyeti eklemek isteyen yıldızlar geçidi gibi görünen genel sıralama iddialılarının ilk hafta macerasında yaşanılanlar ve Pireneler sonrası genel sıralamada ki son durumları ile bugün 3 haftalık maceranın ilk tatil gününde hafızaları tazelemekte, geride bıraktığımız haftaya bakmakta fayda var. Ne de olsa bu hafta dünya’nın ortak konuşma dili #TdF oldu. 100.Edisyon onuruna, Fransa Bisiklet Turu tarihinde bir ilk olan Korsika adası, ilk 3 etaba ev sahipliği yaptı. Bu 3 etabın dolu dolu anıları ve trajikomik gelişmeleri, peloton adayı terk edene dek sürdü. 4.Etaba anakara’ya eve dönen Fransa Bisiklet Turu Nice’de Takım Zamana Karşı ile devam etti. Etaplar ve detaylarına birlikte göz gezdireceğiz.

 

Sprint etaplarında da rekabetin güçlü favorilerinin, gerek etap galibiyeti ve gerekse yeşil mayo mücadelesinde ilk hafta genel sıralama iddialılarının yıldızlar geçidinden aşağı kalır yanı yoktu. Son yılların en hızlı, en güçlü sprinteri olarak görülen ve rekorlarla adını tarihe yazmak isteyen Mark Cavendish’in rekor yolundaki hırsı, bu uğurda SKY’dan ayrılıp Omega Pharma QuickStep’e geçtiği takip eden bisiklet severler biliyor. Bu yıl farklı olarak, Mark Cavendish’i bu yıl ilk kez kazandığı Britanyo yol şampiyonu mayosu ile ilk haftada izledik. Sprint etaplarında Cavendish’in eskiye dayanan, HTC-Columbia takımında beraber yarışıp daha sonra Cavendish’e meydan okumak üzere takımdan ayrılan Andre Greipel’i de bu yıl Almanya şampiyonluk mayosu ile izledik. Sprint etaplarında, sprint finişindeki bu rekabet 5.etapta Cavendish galibiyeti, 6.etapta Andre Greipel galibiyeti ile başa baş bitti sayılır. Etap galibiyeti olarak baktığımızda durum berabere gibi görünürken, Andre Greipel’in sprint ara kapılarında aldığı en yüksek puanlar, hep Cavendish’in bahçesindeki meyve ağacından izinsiz alınmış meyveler gibiydi. Sonunda Cavendish, bardağı taşıran damla olarak gördüğü 6.etabın galibiyetini Andre Greipel’e kaptırınca Cavendish takım otobüsünde öfke patlaması yaşamıştı.

 

Tour de France 2013 Kaotik Açılış Etabının Onuru Marcel Kittel’in

İkilinin mücadelesine karışan bir de yeni nesil sprinter var ki, iki devin paylarına düşecek, çekişecekleri etap galibiyetinden bir tanesini kariyerine katmayı başardı. Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda 2 etap kazanan Marcel Kittel, röportajımızda Fransa Bisiklet Turunda bir etap galibiyeti istediğini belirtmişti. Açılış etabında, Cavendish kaza yapıp, Greipel de zincir problemi yaşadığı gün Marcel Kittel 47 yıl aradan sonra ilk kez açılış etabının sprint finişi olması ve kazanan sprinterin sarı mayoyu taşıyacak olması onurunu Marcel Kittel’e kaptırmıştı.

 

İlk gün, sprint finişine odaklanıp sarı mayoyu almak isteyen sprinterler ve takımlar arasından en özel yorum güne bir başka açıdan damga vurup tarihe geçecek olan Orica GreenEdge takımından gelmişti. Robbie McEwen,”Bugün için çok özel bir planımız var.” yorumunu etap başında verdiğinde ilk akla gelen, Orica GreenEdge sprinterlerinden hangisinin finişe taşınacağı tahminleri oldu.  Takımlar ilk günden dingin vücutlarını, sarı mayoyu giyecek takım sprinterleri için erken sprint hızına odaklayınca Tur’un en yaşlı ismi Jens Voigt kaza çığırtkanlığı yapan tempoyu azaltmak için ana grup önüne geçip temponun düşmesi gerektiğini söylemişti. Hız düşürülürken, Turun ilk kazası, yolun dışına uçuşuna önceden aşina olduğumuz Johnny Hoogerland’dan geldi. Bu kez reklam bariyerlerine çarpıp düşen Hoogerland, kaotik kazanın açılışını yapan isim olmuştu. Etap bundan sonra normal seyrine veda etmiş, fantastik olaylar zinciri başlamıştı.

 

#Busgate skandalı olarak Orica GreenEdge’in esprilere maruz kalan “Planımız var” yorumu ile güne damgasını vurmuştu. Takım otobüsünün tepesindeki klima, finiş çizgisinden geçmeye çalışırken yükseklik limiti kurtarmadığından kapıya sıkışıp kalmış, şaşkın bakışlar arasında son 20 kilometreyi geçip finişe yaklaşmakta olan sporcuların geçeceği finiş çizgisine Orica GreenEdge takım otobüsü kapatmıştı. Daha sonradan edinilen bilgiye göre, otobüsün üzerindeki klima yüksekliğinin sebep olduğu kapıya sıkışma skandalında, otobüs klimasının hal-i hazırda bozuk olduğu ve sporcuların bozuk klima ile yazın sıcağında start alanına zor geldikleri öğrenildi. Panik halinde yaşanan kaos ve hızını ilk gün heyecanı ve sarı mayo onuruna kaptırmış hızla yaklaşan sporcuların, toplu sprint finişi beklentisinin kaosa döndüğü o dakikalar, bu yıl Fransa Bisiklet Turunu kazanan isim kadar tarihe geçecek detaylardan biri olarak yaşandı. Kim bilir, tarihe, Orica GreenEdge’in takım aracını kullanan isim dahi geçebilir. UCI yarış komiseri ve yarış direktörü Jean Francois Pescheux’un hızla aldığı karar, otobüs sıkıştığı yerden çıkamadığı için hayata geçirildi. Finişe 3 kilometre, transfonder’ların olduğu bölümde finiş yapılacak. Foto finiş alınamasa bile Transfonder ile dereceler alınabilecekti. Takımlara, telsizden etabın finişinin 3 kilometre öne alındığı bilgisi verildi.

 

 

Kaosun sardığı Bastia finişinde, etap 3 kilometre öne alındıktan hemen sonra bir çözüm geldi. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda da görev yapmış olan ve Fransa Bisiklet Turuyla da çalışan Hollandalı Movico firması, takım otobüsünün lastiklerini indirerek sıkışmaya sebep olan yüksekliğin düşürülebileceği önerisi hızla hayata geçti. Havaları indirilen lastikler, otobüsün kapıdan geri çıkmasını sağladı ve finiş çizgisi kullanıma açıldı. Açıldı açılmasına ama finişi 3 kilometre önceye alındığını duyan takımlar, öne alınan finiş için çoktan sprintlerini yeni finişe göre ayarlamış, finişe hızla geliyordu. Tekrar telsizden finişin normale döndüğü ve normal finiş çizgisinden yapılacağı haberi geçildiğinde, yavaşlayan ön grup finişe 5 kilometre için tekrar taktik uygulamaya başladı. Ancak bu yavaşlama kazaya sebep oldu, Ryder Hesjedal’ın kaburga kemiğini kırdığı, Geraint Thomas‘ın kalça kemiği kırığı, Tony Martin’in sakatlandığı, Alberto Contador’un ezilme ve sıyrıklarla tamamlandığı açılış etabı kazasından etkilenen çok isim oldu. Cavendish kaza sebebiyle finişe gidemedi. Andre Greipel kaza yerini geçti ancak zincir sorunu yaşadığından finiş mücadelesine giremedi. Ve Marcel Kittel açılış etabı zaferini ve aynı zamanda kariyerinin ilk Fransa Turu zaferini alarak dolan gözlerle podyumda sarı mayoyu giydi. Finişe 5 kilometre kala gerçekleşen kaza (Öne alınsaydı 2 kilometre kala) etap sonrası gelen itirazlar değerlendirildi ve herkesin ön grup ile aynı sürede bitirdiğinin dikkate alınacağı açıklandı. Günün bir başka trajikomik gelişmesi, Marcel Kittel’e etap sonunda sorulan telsizde duyurulan etap değişikliği hakkındaki yorum sorusu ile ortaya çıktı. Etabın 3 kilometre öne alındığından haberi olmayan Kittel, diğer takımların bu haber ile hızlandığı bölümde haberi olmadan finişe ilerlemiş, duyurunun Argos Shimano takıma yapılmamış olduğu ortaya çıktı.

 

 

Tour de France 2013 – 2.Etabın Sürpriz Galibi ve Yeni Lider Jan Bakelants

 

Blel Kadri(AG2R)’nin kaçış ile topladığı 5 tırmanış puanı, 7.etapta sırtına geçireceği kırmızı puantiyeli mayonun yatırımı olarak ikinci günde yaşandı. Aynı gün Pierre Rolland’da atak yapıp kategori 2 tırmanışında aldığı 5 puan ile 7.etaba kadar puanını 10 tırmanış puanına çıkartarak kırmızı benekli mayoyu taşıma fırsatını yakaladı. Specialized bisikletin sponsoru olduğu Omega Pharma QuickStep takımının asi sporcusu Sylvain Chavanel’in doğum günü hediyesi turuncu bisikletini aldığı ikinci etap startından sonra finişe 7 kilometre kala Chavanel’in turuncu bisikletle yeni kaçış grubunu başlatırken izledik. O andan itibaren Markel İrizar olarak anılan ve finişte etap galibiyetini bu kaçış performansı ile solo etap zaferine dönüştürdükten sonra Jan Bakelants olduğunu öğrendiğimiz Bakelants zaferi kucaklayan sürpriz isim oldu.

 

 

Dizinden ameliyat olan ve 5 yıllık profesyonellik kariyerinde ilk kez etap kazanan Bakelants’ın Markel İrizar olarak organizasyon tarafından son ana kadar lanse edilmesi ve finiş ile Jan Bakelants olduğunun açıklanması güne ve bütün hafta süren yorum ve esprilere konu oldu. Bakelants, sprinteri olmadığı için bu etaplarda iddialı olmayan RadioShack Leopard takımına sürpriz etap galibiyeti ve sarı mayo zaferi yaşattı. Korsika adasında gerçekleşecek 3 etapta her gün sarı mayo değişeceğine dair beklentiyi kıran Jan Bakelants, sarı mayoyu 2 gün giyerek, 4.etap Takım Zamana Karşı’da Simon Gerrans(Orica GreenEdge)’a devir etti. Michal Kwiatkoski(Omega Pharma QuickStep) de Beyaz Mayoyu Danny Van Poppel’den aldı.

 

 

Tour de France 2013 Korsika’ya Veda: 3.Etabın Galibi Simon Gerrans, Sagan’ ise Teselli

 

Etabın ilk 10 kilometresinde, 100.Fransa Bisiklet Turu’nun ilk turu terk eden ismi olarak mide probleminden dolayı yarışı bırakan Astana’lı Andrey Kashechkin açıklandı. Kaçış grubu ve sonrasında kaçış için atakların finişe dek adrenalini yüksek tuttuğu 3.etap Korsika’ya veda etabı olarak geçildi. Toplu sprint finişi beklentili etabın favorileri Mark Cavendish, Andre Greipel ve etabın tırmanışları sebebiyle büyük favori Peter Sagan’ın yerine yine bir sürpriz isim etap galibiyetini aldı. 33 yaşındaki Avusturalyalı Simon Gerrans, toplu sprint finişindeki sprint performansında tekerlek farkı ile Sagan’ı ikinciliğe bırakarak Korsika’ya veda etabının galibi oldu. Foto finişin belirlediği etap galibiyetinde Gerrans, üçüncü günde takımı Orica GreenEdge’in adını bu kez otobüs skandalı ile değil de, etap galibiyeti ile duyurdu.

 

 

Korsika’nın 3 gününde 3 kez mayo değişecek beklentisi Jan Bakelants’ın 5 yıldır beklediği zafere sahip çıkması ile yeniden şekillendi. Bakelants, adayı sarı mayo ile terk eden isim oldu. Açıkçası ilk haftanın ilk gününden itibaren sürprizlere, ezber bozan taktiklere, klasik favori isimlerin hayal kırıklıklarına tanık olarak geçirilen 9 etap üzerine yazacak, çizecek, konuşacak çok konu var. Adayı terk ediş, transferler ve ertesi güne geçilmesi gereken Takım Zamana Karşı etabı için yolculuğa isyan edenler olduğu gibi, Fransa Turu organizasyonu Korsika adasından memnun yorumlarla, Peter Sagan ise beklediği etap galibiyetini alamadan, ancak 3.etap sonunda aldığı Yeşil Mayo ile adadan ayrıldı.

 

Tour de France 2013 4.Etap: Takım Zamana Karşı’nın En Hızlısı Orica GreenEdge, Sarı Mayo’yu Gerrans Aldı

 

Tony Martin’in ilk etaptaki kazada yaralanması, Alberto Contador’un da aynı kazadan yaralanmış olması bugün için belirsizliği kuvvetlendirse de, 4.etap Takım Zamana Karşı mücadelesinde Garmin-Sharp en büyü favori olarak başladı. Sarı mayo için kritik günlerden görülen dördüncü etabın 25 kilometrelik düz parkurunda tek ara ölçüm kapısı 13.kilometrede bulunuyordu. Finiş tahminleri için kriter kabul edilen ara ölçüm kapısından en hızlı geçen takım Omega Pharma QuickStep olurken, Garmin Sharp’ın ara ölçüm kapısındaki derecesi takım için alarm vermişti. Garmin takımı beklenenin gerisinde zamanlama ile etabı tamamladığında, uzun süre liderliği koruyan Omega Pharma QuickStep spn sıralarda start alan Orica GreenEdge’in takım derecesinin gerisinde günü tamamladı. Orica GreenEdge #Busgate skandalı sonrası ilk haftanın en çok konuşulan takımı olmasını, 4.etap takım zamana karşı derecesi ve Simon Gerrans’ın sarı mayoyu Jan Bakelants’dan alışı ile sağladı.

 

 

Dördüncü etap, Takım Zamana Karşı ile geröekten genel sıralama için kritik miydi?

İlk etapların düz yapısı ve sprint finişi beklentisiyle yakın olaşacak genel sıralama zaman farkları sonrasında bu etabın zaman farkını 1 dakika seviyelerinde açması bekleniyordu. Nitekim, beklenenden iyi performans gösteren Saxo Tinkoff takımı, Alberto Contador-Chris Froome’un sarı mayo rekabetinde Froome’a sadece 6 saniye, Cadel Evans ise Froome’a 23 Contador’a 19 saniye kaptırarak günü tamamladı. Andy Schleck, Froome’a 26, Contador’a 20 saniye kaptırdı. Jakob Fuglsang(Astana) Froome’a 53, Contador’a 47 saniye kaptırarak, genel sıralama mücadelesinde şansını azalttı. Joaquim Rodriguez(Katusha) Froome’a 25, Contador’a 19 saniye kaptırdı. İlk haftanın düz etapları içerisinde takım zamana karşı dereceleri genel sıralamaya bu şekilde etki etmişti.Günün şanssız ismi, fotoğtaf çekmeye çalışan seyirciye çarpıp kaza yapan Benjamin Noval(Saxo-Tinkoff) olmuştu. Noval, sol elinin işaret parmağında tendon kopardı ancak Contador’un dağlardaki domestiği Tur’u bırakmama kararı aldı.

 

Tour de France 2013 5.Etap: Mark Cavendish’in 24.Fransa Bisiklet Turu Etap Galibiyeti

 

4.Etabın Takım Zamana Karşı performansında, ilk etaptaki kazasından kaynaklanan sakatlıkları, Ted King(Cannondale) zaman sınırından 7 saniye geriden tamamlaması ile etkilerini 5.güne taşıdı. 32 dakika 24 saniye olan zaman sınırından 7 saniye sonra etabı tamamlayan Ted King’in diskalifiye olması ve “Kural kuraldır” diyen Jean Francois Pescheux’un kararını değiştirmemesi güne ve hatta tura damgasını vuracak kararlardandı. Cagnes Sur Mer’den start alan 5.etap Marseille finişine 228,5 kilometrelik etabının toplu sprint finişi beklentisinde, sprint puanları kapısının kralı, 6 kişilik kaçış grubundan kalan maksimum puanı kimseye kaptırmayan yine Andre Greipel önderliğinde geçildi.

Finişe 16 kilometre kala gerçekleşen kazada en eklilenen isim Christian Vande Velde(Garmin Sharp) olduğu görülmüştü. Ancak, günün en şanssız ismi Maxime Bouet olmuş,sol distal radius kırığı sebebi ile Bouet tur dışı kalmıştı. Bu kazadan etkilenen uzun medikal listesinde yer alan diğer isimler ise sonraki etaplarda tura veda etmek zorunda kaldı.Etabın galibi ise, 24.Fransa Bisiklet Turu etap galibiyetini kazanmış olan Mark Cavendish oldu.

 

 

Tour de France 2013 6.Etap: Greipel’den Sprint Şovu Galibiyeti-Daryl Impey’e Sarı Mayo Jesti

 

Lotto Belisol’ün genel sıralama hedefindeki sporcusu Jurgen Van den Broeck, 6.etaba kaza sebebiyle oluşan sakatlığı sonrası start almadı.

Montpellier finişi daha önce 2011 Fransa Bisiklet Turunun 15.etabında kullanılmıştı. 171 kilometrelik düz etap profilinde Limoux’dan start alarak Montpellier’de sona eren 15.etapta o yıl(2011) HTC-Columbia takımında yarışan Mark Cavendish sprint finişinin galibi olmuştu. 2009 Fransa Bisiklet Turunun 3.etabında Marseille’den start alıp La Grande Motte finişinin galibi yine Mark Cavendish olmuştu. La Grande Motte, Montoellier’e yakınlığından dolayı yine bu bölgenin sert rüzgarları eşliğinde yapılmıştı.

2011 Montpellier ayrıca Türk sporcumuz Ahmet Örken’in Prix Du Saugeis yarışındaki birinciliğini de hatırlatmakta fayda var. Sprintte rakiplerine 1 dakika 35 saniye fark atarak 4.etabın galibiyetini alan Ahmet Örken, Montpellier bölgesinin sert rüzgarlarında Fransa’da galibiyet onurunu yaşatmıştı.

Cavendish’in iki kez galibiyet aldığı Montpellier finişinde günün en büyük favorisi, bir önceki etabın galibi Mark Cavendish’in 25 Fransa Turu etap galibiyetini alacağı tahmin ediliyordu. Ancak, finişe 35 kilometre kaza yapan Mark Cavendish ve takımı Omega Pharma QuickStep ile telsiz bağlantısı sorunu sebebiyle ana grubu tek başına yakalayan etap gelişmelerinde Cavendish sprint finişinde galibiyeti Andre Greipel’e kaptırmıştı. Mark Cavendish’in ana grubu yalnız yakalaması ve kullandığı Specialized Venge bisiklete yaptığı küfürlü yorumları ve öfke patlaması 6.etabın şok gelişmeleri arasındaydı.

 

 

Andre Greipel’in müthiş sprinti ile etap galibiyeti kazanması, Lotto Belisol’ün güne Jurgen Van den Broeck’un Tur’dan çekilmesi sonrası moral kaynağı oldu. Lotto Belisol, iddiasını Andre Greipel ile sürdürmeye devam ediyor. 6.Etabın tarihi detaylarından biri de, Simon Gerrans’ın büyük jestiydi. Takım kararı ile Simon Gerrans, sarı mayoyu takım arkadaşı Güney Afrikalı Daryl Impey’e devir etti. Tarihte ilk kez, Afrikalı bir sporcunun sarı mayoyu sırtına geçirmesiyle sonlanan 6.etap bu önemli detay ile Daryl Impey’in adını böylelikle tarihe yazdı. Finişe 12 kilometre kala kaza yapan Janez Brajkovic(Astana) yüzüne bulaşmış kan izi ve acı ifadesiyle etabı zorlukla tamamlamıştı.

 

 

Tour de France 2013 7.Etap: Cannondale’den İnanılmaz Strateji ve Peter Sagan’dan Büyük Fark

 

Günün uzun, ortalama dağlık etabında; Christian Vande Velde beşinci etapta da kaza yapmıştı. Önceki kazalarının getirisi, köprücük kemiği operasyonunda Vande Velde’ye takılan plakaları tutan vidanın oynamış olması ve kasına batmış olması sebebiyle Christian Vande Velde’nin Fransa Bisiklet Turunu bırakabileceği bilgisini paylaşmıştık.

 Öte yandan, bu eski ve yaşlı turun yeni nesil takımı Cannondale’den orantısız strateji güne damgasını vurdu. Cannondale takımı ilk iki tırmanışta, geride kalan günün favorilerinden Marcel Kittel, Andre Greipel ve Mark Cavendish’in domestikleri ile birlikte gerilere hapsetme taktiği gün boyu işlendi. Cannondale, gerek tırmanışlarda, gerek düzlükte ana grubun treni görevini başarıyla sürdürüp, rakip favoriler grubunun ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar ana grubu yakalayamayacakları yüksek tutmayı başarmıştı. Finişe 41 kilometre kala ana grubu yakalama çabalarını bırakıp Cannondale stratejisine teslim olan favori sprinterler etabı 15 dakika geriden tamamlamaya razı oldular.

 

Favori sprinterleri gerilere hapsetme stratejisinde başarılı olan Cannondale takımı, finişte gerçekleşecek sprint için Peter Sagan’ı finiş çizgisine taşısa da, ön grupta kalmayı başaran, favori olmasa da güçlü sprinterlerin mücadelesi ile yine rekabetin yoğun sprint mücadelesi ile etap tamamlandı. Sagan, Cannondale takımının bu benzersiz stratejisi ile sprint kapısından maksimum puanı olan 20 puanı aldı. Yeşil mayo rekabetindeki isimlerin geride tutulması ve sprint kapısından hiç puan alamamaları dahi müthiş bir başarıydı. Yeşil mayo rekabetindeki isimlerin finiş mücadelesinde olmamaları, etap galibiyet şansı ötesinde finişten gelecek sprint puanlarından da mahrum kalmalarını sağladı. Sagan etabın galibiyeti ile 45 sprint puanını da alarak alınabilecek maksimum sprint puanı olan 65 puanı, mayosuna ekleyerek günü tamamladı. Blel Kadri(AG2R) ise kaçış performansıyla, Pierre Rolland’ın taşıdığı kımızı puantiyeli mayoyu, Rolland’dan aldı.

 


 

Tour de France 2013 8.Etap: SKY Darbe Yaptı-Chris Froome Destansı Solo Zaferiyle Sarı Mayoyu Aldı

 

Fransa Bisiklet Turu’nun hafta sonuna özel Pireneler sahnesi ile 8.etap ilk dağlık etap olarak sarı mayo iddialılarının performans durumu ve kalan 2 haftada iddiasını konuşacağımız isimlerin belirmeye başlayacağı etap olarak görülüyordu. Pierre Rolland, bir gün önce Blel Kadri’ye kaptırdığı kırmızı puantiyeli mayo için ikinci tırmanış kapısında ekstra performans sergileyerek puan topladı. Etabın galibiyeti tırmanış puanlarını alan Chris Froome ile aynı puanı paylaştı. Froome’un tırmanış liderliği ve genel sıralama liderliğini aldığı 8.etapta, sarı mayoyu 9.etaba taşıyan isim Froome’un tırmanış mayosunu Pierre Rolland taşıdı.

 

8.Etabın, genel durumu tırmanışlarda erken geriye düşen SKY takımı isimlerine karşı 5 Saxo-Tinkoff sporcusunun yarışın ön grubunda aldığında konuşulmaya başlandı. SKY’ın erken düşmesi, Saxo Tinkoff’un daha dirençli olduğu belirtileri konuşulurken, Nairo Quintana’nın müthiş performansı ile de tanışıldı. 1990 doğumlu sporcu gün sonunda beyaz mayoyu Michal Kwiatkowski’den aldı.

 

AX 3 Damaines zirve finişi, Fransa Bisiklet Turunun ilk zirve finişinde Richie Porte ve Chris Froome performansı güne ve ilk haftadan Tur’a damgasını vurdu.  Finişe 5 kilometre kala atağını yapan Chris Froome’un tırmanış performansı zafere dönüşüp, Alberto Contador’un cevap verememesi genel sıralama mücadelesindeki kalan iki haftanın soluk geçeceğinin göstergesi olarak yorumlandı. Contador, Froome’a cevap veremeyince Froome’u taşıyan domestiği Richie Porte yeniden hızlanarak etabın ikinciliğini alma kararını, başarıyla tamamladı.

 


 

Bu aşamada; Tur’un ilk haftasında Froome’un rakiplerine yarattığı zaman farkı, genel sıralamada SKY’ın darbesi olarak yorumlanabilir. 9.Etap kalan 2 haftanın soluk mu? yoksa sürprizlere açık  mı olacağının en belirgin cevabı olarak geçildi. Tur rekabetini erken kapattığını düşünen Froome’a ve bazı bisiklet otoritelerine kısa bir cevap olarak verilen 9.etabın stratejisindeki mesajları yazının sonunda birlikte inceleyeceğiz.

 

8.Etap Sonunda Genel Sıralamadaki ilk 10 isim ve zaman farkları:

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 32:15:55
2 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 0:00:51
3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:01:25
4 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:44
5 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:50
6 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:01:51
7 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff
8 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:02:02
9 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:02:31
10 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:02:40

 

Tour de France 2013 9.Etap: Takımlardan SKY’a Karşı Darbe-Daniel Martin Etap Galibi

 

İlk haftanın müthiş etabı, dün Pirenelerde muazzam bir intikam planına ev sahipliği yaptı. Nasıl ki, 7.etapta Cannondale’in favroi sprinterleri pelotonun gerisinde bırakıp ezber bozduğu strateji yaşandıysa, tırmanış etaplarında 9.etap Cannondale’in yeni nesi stratejisine konu oluşturdu. Garmin Sharp’ın etap başından itibaren hayata geçirdiği sürekli saldır, sürekli kaç stratejisinde SKY’ın Froome’a destek olacak olan takım arkadaşları pelotonun gerisinde bırakıldı. Movistar’ın devam ettiği strejide tırmanış temposu yüksek tutularak Froome önde yalnız bırakıldı, Richie Porte, Froome’un yanına gelmeye çalıştıysa da başaramayacağını, etabın 5. ve son tırmanışı olan La Hourquette d’Ancizan’da anlayıp, günü 18 dakika geriden tamamladı. En büyük darbe, Richi Porte’nin genel sıralamadaki ilk 10 listesinden adını silmek oldu.

 

Froome, ön grupta Nairo Quintana’nın denediği 4 atağa da karşılık vererek gücünü ispatladı. Günün hatası ise, Richie Porte’nin yakalayamayacağını anlayıp geri kaldığını kabullendiği bölümde Saxo Tinkoff tarafından yapıldı. Saxo Tinkoff, Porte sorunu egale olmuşken, Froome’un önünde ön grubu çekerken aslında SKY takım trenine benzer bir performans sergilemiş, Froome’u çekmiş oldu.

 

 

Garmin Sharp’ın başlattığı müthiş stratejide, etabın kapanışı Daniel Martin’in Garmin Sharp’a kazandırdığı etap galibiyeti ile sonra erdi. Martin ile finişe gelen ve etap galibiyetine çalışan Jakob Fuglsang’ın bu hamlesi ise tartışılır. Etabın yaklaşık 50.kilometresinde Tur’dan çekilen Dimitry Muravyev ile 5 kişi kalan Astana takımı, bu hamle ile genel sıralama iddiasında ümidini kaybetmiş göründü. Bundan sonra Astana etap galibiyetine odaklanabilir.

 

Önümüzdeki iki hafta neler olur, geçtiğimiz yıl Fransa Bisiklet Turunun ikinci haftasında tırmanış performansının düştüğünü hatırladığımız Chris Froome’a güç veren kendini Wiggins’i çeken adam olarak ispatlamak istemesiydi. Bu kez takım içi çekişme yok. Froome kariyerine 100. Fransa Bisiklet Turunu kazanan adam olarak istiyor evet ama bu yeterli olacak mı? Froome bir haftalık yarışlarda başarılı bir sezon grafiği sergiledi. Criterium du Dauphine bu sezon ki performans durumuna büyük ölçüde ışık tuttu. Richie Porte de 2013 Paris Nice‘i alarak kısa turlardaki başarısını sergiledi. Ancak 2-3 haftalık performans çizelgesi hala belirsiz. Alberto Contador ise hiç bir haftalık turlarda dolu dolu başarı odaklı grafik sergilemedi. Büyük turlarda, sonradan artan Contador performansı, turun değişken ve mücadeleci atmosferinin devam edeceğini ve sürprizlere açık olduğunu gösteriyor. Movistar takımı ise dinç ve organize takım tablosunu Pirene’lerde başarıyla çizdi. Alejandro Valverde ve Nairo Quintana ile Movistar genel sıralamada, ilk hafta son sözün söylenmeyeceğini gösterecek kadar güçlü görünüyor.

 

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın