1. Norveç Arktik Yarışı Sona Erdi – Kazanan Thor Hushovd

12/08/2013  //     //  Genel

 

Kuzey Kutup Dairesi’nde düzenlenen ilk bisiklet yarışı olma özelliğine sahip Norveç Arktik Yarışı 8-11 Ağustos tarihleri arasında 120 sporcunun katılımıyla gerçekleşti.Yarışın favorisi, geçtiğimiz hafta Polonya Turu’nda 2 etap galibiyeti alan Thor Hushovd idi. Norveçli sporcu yarışa 1 etap galibiyeti ve Genel Sıralama birinciliği hedefiyle başladı.

 

Rüzgar yarışın gidişatında çok önemli rol oynadı. Kuzey Norveç’in muhteşem manzaraları arasında gerçekleşen yarışa, Accent Jobs-Wanty, Belkin Pro Cycling, BigMat-Auber 93, BMC Racing Team, Champion System Pro Cycling Team, Cofidis Solutions Crédit, Crelan-Euphony, Froy-Bianchi, Joker-Merida, Katusha, Oneco Cycling Team, Ringeriks Kraft Look, Team Argos-Shimano, Team Europcar, Team Netapp-Endura, Team Øster Hus Ridley, Team People4you-Unaas Cycling, Team Plussbank, Topsport Vlaanderen-Baloise ve Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team olamk üzere 20 takım katıldı.

 

 

Yarışın 8 Ağustos’ta Bodø’da koşulan 192.5 km’lik ilk etabında gösterinin yıldızı Kenny Van Hummel oldu. Toplu sprintle finale ulaşan sporcular soğuk ve rüzgarlı hava nedeniyle oldukça zorlu koşullarda yarıştılar. Sprint ve KOM kapılarına yaklaşırken yapılan ataklardan sonra parçalanan peloton, finişe 8 km kala tekrar bir araya geldi. Etap sonunda toplu sprint beklenirken son 200 metrede Kenny Van Hummel tek başına yaptığı atakla herkesi geçerek bitiş çizgisine ilk varan isim oldu.

 

Copyright A.S.O. – Sebastien Boué

 

9 Ağustos’ta Svolvær-Svolvær arasında koşula 156.5 km’lik İkinci etapta Thor Hushovd kendisinden beklenen performansı göstererek etap galibiyetini aldı. Güneşli havada gerçekleşen etapta dünyanın en güzel yollarından birinde koşuldu. 20. km’de ilk atak Russel Downing (NetApp-Endura), Sander Helven (Topsport Vlaanderen-Baloise), Edwin Wilson (Joker-Merida), Michael Olsson (People 4 you), Max Emil Korner (Ringeriks-Kraft) ve August Jensen’den (Øster Hus-Ridley) oluşan 6 kişilik kaçış grubundan geldi. Peloton etap boyunca özellikle Argos-Shimano, BMC ve Team Plussbank takımlarının liderliğinde farkı kapatmaya çalıştı. Kaçış grubundakiler her ne kadar son kilometrelerde sprinte kalkmaya çalıştılarsa da kaçınılmaz toplu sprint gerçekleşti ve 200 metre kala Adam Blythe takım arkadaşı Hushovd’u çok iyi bir şekilde finişe taşıyarak sporcuyu 2013 sezonundaki altıncı zaferine ulaştırdı.

 

Copyright A.S.O. – Pascal Perreve

 

3. gün Svolvær-Stokmarknes arasında koşulan 201.5 km’lik etapta ise kazanan yine farklı bir isim oldu: 21 yaşındaki Alman sporcu Nikias Arndt, Norveç’te profesyonel kariyerinin ilk galibiyetini aldı ve böylece takımı Argos-Shimano’daki sprinter potansiyelinin sadece Tour de France’ta 4 etap kazanan Marcel Kittel’den ibaret olmadığını ispatlamış oldu. Günün ilk başarılı kaçışı 35. km’de Mathias Friedemann (Champion System), Tony Hurel (Europcar), Timofey Kritskiy (Katusha), Fabien Bacquet (BigMat-Auber 93), Sven Erik Bystrøm (Øster Hus-Ridley), Sondre Hurum (Oneco) ve Louis Verhelst’ten (Cofidis) oluşan 7 kişilik grup tarafından gerçekleştirildi. Finişe 25 km kala Bystrøm atağa kalktı, onu Hurel, Kritskiy ve Verhelst takip etti ve kaçış grubu ikiye bölündü. Peloton yaklaşırken her ne kadar Bystrøm  ve Kritskiy pedallara asıldıysa da bir önceki günkü gibi yakalndılar ve toplu sprintle biten etapta finişe ilk varan isim Nikias Arndt oldu.

 

Copyright A.S.O. – Trym-Ivar Bergsmo

 

155km’lik 4. ve son etap Sortland-Harstad arasında koşuldu. Etap sonunda “Şimşek Tanrısı Thor” Arktik Yarış’a damgasını vurdu ve yarış öncesinde hedeflediğini söylediği galibiyete kavuştu. Birçok atak denemesinin ardından ilk başarılı kaçışı ilk ara sprint kapısına 3 km kala Stijn Neirynck (Topsport Vlaanderen-Baloise), Zachary Bell (Champion System), Edwig Cammaerts (Cofidis), Filip Eidsheim (Øster Hus-Ridley), Gilles Devilliers (Crelan-Euphony) ve Steve Caethoven’den (Accent Jobs-Wanty) oluşan 6 sporcu gerçekleştirdi. Kapıdan geçildikten sonra pelotonun grubu yakalaması uzun sürmedi. Daha sonra yapılan ataklar olmasına rağmen, etabın bitişine 2 tur kala son sprint kapısına yaklaşılırken peloton bir araya geldi. Son 2 turda da ataklar gerçekleşti. Son turdaki final sprintine Belkin’den Paul Martens öncülük etti. Ancak Hushovd onu geçti ve kazanması için gereken hamleyi yaparak yarış liderliğine oturdu.

 

Copyright A.S.O. – Sébastien Boué

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın