1.Kapadokya Turu Prolog Etabını Mert Mutlu Aldı

30/06/2011  //     //  Genel

Bu sene Türkiye’de yapılan  2.2 kategorisindeki yedi  yol bisikleti yarışından üçüncüsü olan Birinci Kapadokya Turu Nevşehirde başladı.

 

[View:http://vimeo.com/25871539:550:0]

Türkiye’den  Konya kıta kontinental takımlarımız Torku Şeker Vivelo , Manisa Cycyling Team ve  ulusal takımlarımız Brisa Spor, Kocaeli Gençlik Karması İran Süren Cycling Team (kontinental takım) Gürcistan Milli Takımı, Irak Milli Takımı,  Suriye Milli Takımı olmak üzere  8  takım ve 55 sporcu ile tur start aldı.

 

 

Kapadokya’nın eşsiz atmosferinde geçen hafta da Türkiye Şampiyonası için
burada bulunan Türk sporcular  Kapadokya’nın
oldukça yüksek rakımda (1200m) ve Kapadokya’nın Temmuz sıcağında  rakipleri ile yarışmaya
devam ettiler.

 

 

 

 

Bu gün yapılan prolog yarışında sporcular tek olarak 8 km lik parkurda zamana karşı  yarıştılar .Nevşehir’in içerisinden başlayan yarışta heyecan doruktaydı. Yarışın favorilerinin ne yapacağı merak konusuydu  çünkü yarınki etap düz bir etap profiline sahip ve sporcular için prolog etabında alacakları zaman onları geri kalan 3 etaplık bu turda onlara önemli bir avantaj sağlayacaktı. Türk takımlarının iki yabancı sporcu ile katılım sınırlaması olan turda ilk yarış olan prolog için sporcuların çıkış sıralanması bir gün önce yapılan teknik toplantıda belirlendiği üzere takımların kura ile sporcuların sıralaması ise takım menajerlerinin verdiği listeye uygun olarak yapıldı. Yani  turda iddialı ve prologda iyi derece alacak sporcular takımlarda son sıralarda etaba çıktılar.

 

 

 

Etap profiline bakacak olursak yokuşlu sayılabilecek bir  profil gözlenmekteydi ve bir de bunun yanında rüzgar sporcular için ekstra zorluk yarattı.

 

 

 

Yarış öncesi Türkiye Turu’nun  çok başarılı yarış  komiseri Abdurrahman Açıkalın  ile yaptığımız görüşmede 2.2 turlarında alınan puanlar ile olimpiyatlar için çok önemli bir puanlar alındığını her şeyin çok iyi gittiğini iki sporcumuzun on ikinci ve on üçüncü sırada olduğumuzu ve 10 Ekim 2011 e kadar  kadar amaçlarının genel klasmanda 6. sıralara çıkmak olduğunu ve en az üç sporcu ile olimpiyatlara katılmayı hedeflediklerini bildirdi  Kapadokya Turu için ise ilk sekiz içine en az 4 – 5 sporcunun  girmesini arzu ettiklerini ve böylelikle olimpiyat puanlarını arttırmayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca Isparta turunda görüldüğü üzere prologlarda Türk Sporcularının başarılı olması üzerine Kapadokya Turunda’da özellikle sporcularımıza uygun prolog ile başlamayı uygun gördüklerini bildirdiler.

 

 

Saat 15:00 de Nevşehir’in başarılı G.S.İM.Müdürü Muzaffer Çintimar’ın verdiği start ile başlayan yarışlarda sporcular birer dakika ara ile start aldılar.

 

.

 

 

Takımların finiş yerindeki elemanları ile sonuçların gelmeye başlaması ile beraber sıralarda çıkış alacak turda iddialı olan sporcuların ne yapacağı gittikçe merak konusu oldu.
Son sırada çıkış yapan kurada 8 takım sırasının çeken Brisa Spor doğal olarak Türkiye Şampiyonası’nda zamana karşı yarışı birincisi, Isparta Turu Prolog yarışının üçüncüsü olan Mert Mutlu’yu son sıradaki sporcusu olarak belirledi ve en son Mert Mutlu çıkış yaptı ve  bu ana kadar 00:11:27 ile ilk sırda olan Brisa Sporlu Uğur Marmara heyecan ve merakla parkurun içerisindeki Konya Torku Şeker Sporlu Mustafa Sayar’ın ve takım arkadaşı Mert Mutlu’nun alacağı dereceyi bekliyordu. Mustafa’nın 00:00:16 ile geriden gelmesi ile rahatlayan Uğur Marmara, Mert Mutlun’un saliseyle onun önünde bitirmesine hem sevindi hem üzüldü. Çünkü yarın sarı mayoyu hakkıyla bu yarışı birinci bitiren yılların deneyimli ve güçlü pedalı Mert Mutlu giyecek ve Brisa düz bir etap ve  bir sprint etabı olan olan ikinci etapta takımı ile beraber Mert Mutlu’ya çalışacak.

 

 

Yarış sonunda yapılan röportajda Mert Mutlu yarışın oldukça zor olduğunu özellikle rüzgara kaşı olmasının zorluğu arttırdığını yarışta zaten bu sonucu hedeflediğini takımın öncelikle sarı mayoyu yani kendine ancak Uğur için de çalışacağını Mustafa ile aradaki farkı elbette korumaya çalışacaklarını belirtti.

Isparta Turu Şampiyonu Mustafa Sayar ise Yarışın yokuşlu ve rüzgarlı olmasının zorluk yarattığını inişlerde zorlandığını ancak kendini bir miktar formsuz görse de aradaki 16 sn yi yarınki sprint etabı kalan etaplarda özellikle 3 etapta kapayabilecek güçte hissettiğini ancak İran Süren takımının başarılı sporcusu Hamid Shri Sisan’a da dikkat edeceğini bildirdi.

 

 

Bir amatör takım olmasına rağmen kadrosunda Mert Mutlu, Uğur Marmara, Nazım Bakırcı, Kemal Kücükbay, Nevzat Kıral, Alirıza Tanrıverdi , Gökhan Hasta, İsmail Aksoy, gibi çok güçlü  pedalların olduğu bu takım’ın neden Türkiye Şampiyonası’nı aldığını bu etapta onların ne kadar güçlü ve bu etaba hazır olduklarını görerek öğrenmiş olduk. Ayrıca Kocaeli Gençlik Spor adına yarışan ancak Brisanın B takımı olan sporcuların da Brisa adına çalışıyor olması takıma güç veriyor.

 

 

Turun iddialı isimlerinden Konya Torku Şeker Vivelo takımın bir diğer süper  starı Eyüp Karagöbek 00:00:20 farkla geriden gelerek turda iddiasını sürdürüyor.

Konya Gençlik Spor’dan Rasim Reis 6. ve Torku’dan Danail Andanov Petrov 7. sırada yarışı tamamladılar . Manisa Spor Cycling Team’den en iyi dereceyi Gabor Casa 00:12:09 la 21. olarak yaptı.

 

 

Dağ bisikletinde çok başarılı bisikletçilerimiz olan Abdulkadir Kelleci  54., İsak Ünal 55. ve Türkiye Şampiyonumuz Bilal Akgül ise 56. olarak yarışı tamamladılar.

Yarın sporcuların 1400 metre rakımda yarışacağı ve bir sprint etabı olan 125.7 km’lik 2. etap 79.5 ve 106.1 km lerde iki adet sprint kapısı içermekte bu etap öncesinde  ilk günün kürsüsü yapılacak ve sarı mayo Mert Mutluya giydirilecek.

 

Yarınki etap tam bir  sprint etabı olmasına rağmen turda iddialı olan ve gözünü 3. etaba kestiren herkes için  son derece önemli olacak. Miraç Kal, İsmail Aksoy, Alirızatanrıverdi Kemal Küçükbay gibi  sprinterle etabı almaya çalışacaklar ancak takım halinde kaçanlar olursa ki özellikle Brisa Spor bunu yapabilecek güçte, diğer takımların sprinterlerini finişe taşımaları oldukça zor olacak. Ancak muhtemelen Brisa spor toplu bir finiş isteyecektir. Çünkü yokuşun olmadığı finişler her türlü BrisaSpor’un kadrosunu da düşünürsek finiş seçeneklerini arttırıyor.  Manisa Spor’dan Bünyamin Özer, Mustafa Çarşı  bu takımda sprinter özellikleri ile finişe en yakın isimler ayrıca İran ve Suriyeden de güçlü sprinterler var.

Heyecanla yarınki sprint finişini bekliyoruz.

 

Yarış sonuçları için lütfen tıklayınız.

Prolog Etabı Sıralaması

Genel Sıralama

Takım Sıralaması

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın