Bizlere İlham Veren Spor Dostları II

15/10/2014  //     //  triatlon

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde “İlham Veren Spor Dostları” yazı dizimize Batuhan Ünal’ la başlamış ve yazı dizimizin devam edeceğimizi söylemiştik. Bu yazımızda da yine bana ilham veren çok özel bir spor insanından bahsetmek istiyorum. Kendisi bu yıl +60 yaş erkekler kategorisinde Türkiye Triatlon Şampiyonu oldu. Geçtiğimiz günlerde de 64 ünden gün almış olan aramızdaki en olgun delikanlılardan. Kimden mi bahsediyorum, merak ediyorsanız okumaya devam edin…

YIlmaz Kahraman (3)

Yılmaz Kahraman’ dan bahsediyorum. Kendisini bundan 5-6 yıl önce Kütahya’ da tanıdım. O günlerde ilk kez duatlon yarışına katılıyorum ve yarış hakkında hiçbir stratejim yok. Zaten triatlon konusunda da çok tecrübeli olduğumda söylenemez. Hem acemiyim hem de oldukça yavaşım. Yarış startı verildi ve sanki sadece 5000m koşacakmışçasına koşmaya başladım. O kadar yüksek nabız ve adrenaline boğulmuş durumdayım ki önümdeki yoldan başka gözüm hiçbir şey görmüyor. Koşu bitti, bisiklete atladım ve elimden geldiğince hızlı gitmeye çalışıyorum. Sanırım bir tur sonra arkamdan benden yaşça büyük birisi geldi ve beni geçti. Tam da bacaklarım şişmeye başlamıştı ki beni çekmeye başladı. Bir süre arkasına yattım. Bu çok hoşuma gitmişti. Fakat önümdeki abi, bir süre sonra bana dönüp “Hadi biraz da sen geç bakalım.” dedi. Aslında onun kadar iyi çeviremeyeceğimi biliyordum ama erkekliğe toz kondurmamak için öne geçtim ve bacaklarımda kalan ne varsa pedallara vermeye çalıştım. Bir iki kez sıra ile döndükten sonra nihayetinde bacaklar bitti ve artık arkadan öne geçen abiyi takip edecek hal de kalmadı bende… Neyse kendi tempomda ağır aksak bir şekilde yarışı tamamladım.

YIlmaz Kahraman (11)

O yarışta beni bisiklette yakalayan, yakalamakla kalmayıp bir süre sonra beni silkeleyip giden kısacası benden daha iyi bisiklet çeviren bu abinin kim olduğunu çok merak etmiştim. O gün yarış bitiminde kendisi ile tanışma fırsatım olmadı. Fakat zamanla yarışlarda karşılaşır oldum kendisi ile. Listelere bakıp yaşını öğrendiğimde ise oldukça şaşırmıştım. 60’ ına merdiven dayamış bir abimizin bisiklette arkasına tutunmamış olduğumu öğrenince çok etkilendim. Ben o yıllarda hep 40’ ından sonra triatlonla tanışmış olmanın kendim için büyük şansızlık olduğunu düşünür ve zaman zaman dost sohbetlerde dile getirirdim. Bugün artık Yılmaz abinin efor ve spor aşkını gördükçe öyle düşünmüyorum. Yılmaz abi, benim için triatlonda yaş limiti olmadığına dair en müthiş örneklerden biri ve bu noktada bana ilham veren önemli kişiler arasında. İyi ki varsın Yılmaz abi diyor ve kendi hikayesini kendi kaleminden okuyalım diyorum. Bu arada küçük bir not. Yazının sonuna Yılmaz abinin Türkiye Şampiyonu olduğunun ertesi günü kızı tarafından sosyal medyada kaleme alının ve okurken beni oldukça duygulandıran yazısı  da eklenmiştir.

YIlmaz Kahraman (5)

10.10.1951 tarihinde Denizli ili Babadağ kasabasında doğmuşum. Zayıf ve çok çelimsiz bir çocuk olduğum için nüfus kağıdım 14 ay sonra 20.12.1952 tarihinde çıkartılabilmiş. Rahmetli babam bu durumu esprili bir şekilde şöyle izah ederdi “Nüfus kağıdı çıkartmak için 2,5 TL alıyorlardı, sende pek iyi gözükmüyordun. Ayaklanınca çıkartıverdik işte diye gülerdi.” İlkokulu Babadağ İlkokulunda, ortaokulu Sarayköy Ortaokulunda, liseyi Denizli Lisesinde bitirdim. Hepimizin malumu olduğu gibi bu okullardaki spor aktiveleri haftalık birer saatlik beden eğitimi dersleri ile sınırlıydı. Üniversite için İstanbul’ a geldiğimde çalışmak zorunda olduğum için İDMMA gece bölüne girip gündüzleri çalışarak makine mühendisi olarak 1975 de mezun oldum. Bu zaman içerisinde spor ile olan ilişkim en fazla yazları biraz yüzmek ve iş yerinin bahçesinde öğle tatilinde voleybol oynamaktan ibaretti. Uzun yıllar bu böyle devam etti. Benim spordaki dönüm noktam 1997 sonbaharında 82 kg olduğumu gördüm anda başlar. 1999 yaz mevsimi geldiğinde 68 kiloya kadar inmiştim.

YIlmaz Kahraman (1)

Şimdi diyeceksiniz ki triatlon nereden çıktı? O yıllarda Pamukspor spor merkezinde yaklaşık 25, 30 kadar triatlon yapan atletler vardı. Beni koşarken, yüzerken gördükçe “Abi ne güzel koşuyorsun, yüzüyorsun gel sana birde bisiklet alalım bizimle triatlona başla!” diye devamlı ısrar ederlerdi. Ben de kendilerine “Benim doğru dürüst hiç bisiklet tecrübem yok bisikletim de yok” dediğimde, “Sen karışma biz bisiklet alacağız sana da alalım öğrenirsin.” diyerek ilk adımımızı attırdılar. İşin doğrusu. 50 yaşında bisiklete başladım. Bisikletteki ilerlemem de o yıllarda yeni tanıştığım profesyonel bisikletçi Atilla Atay’ ın katkıları ile oldu. Böylece bizim triatlon maceramız başlamış oldu. 2001 yılında ilk girdiğim yarışı Boğaziçi Üniversitesinin düzenlemiş olduğu triatlon yarışıydı. İkinci girdiğim yarışta ise kötü bir kaza geçirdim. Enka’ nın düzenlediği spor etkinlikleri içerisinde o yıllarda triatlon yarışları da vardı. Enka havuzunda 1000 metre yüzdükten sonra İTÜ kampüs bahçesinde 9 tur atarak 30 km bisiklet sürer ve Enka stadının tartan pistinde 6000 metre koşu ile tamamlardık. İşte bu yarışın bisiklet etabının daha ilk turunda virajda kayarak düştüm ama gözüm öyle bir dönmüş ki kalkıp bisiklete binip gitmek istediğimde lastiğin patladığını, kaskımın kırıldığını fark ettim. Ambulans geldiğinde her tarafımın yara bere içinde olduğunun farkına vardım. Bu yarışı bitirememenin üzüntüsünü hala yaşarım. 2001 Alanya Triatlonu ilk olimpik triatlon yarışım oldu. 50 yaşında uluslararası bir turnuvada yarışmış olmanın hazzını anlatamam. Hatırladığım kadarı ile bu yarışmayı 2.34.04 lük bir derece ile bitirmiştim.

YIlmaz Kahraman (10)

Şu anda 63 yaşındayım Allah kısmet ederse 10 Ekim 2014’de 64 yaşıma basacağım ve bir aksilik olmazsa Antalya Orta Mesafe Triatlonu hedeflerim arasında yer alıyor. Şunu anlatmaya çalışıyorum, spor yapacaksak bunun yaş ile bir ilgisi yok. Yaşım geçti bundan sonra benden bir şey olmaz demeyin,. 32 yıldır çalıştığım ve halen de çalışmaya devam ettiğim firmada yılın çok büyük bir bölümü yurt dışı ve yurt içi seyahatlerde geçiyorum. Her sabah saat 7.30 da işte olmama rağmen kısıtlı zaman içerisinde yarışmaları bitirebilecek antrenmanları yapmaya çalışırım. Her alanda insanların muhakkak bir hedefi olmalı diye düşünüyorum. Önünde bir hedefin varsa insanın beyni devamlı seni zorluyor. Eğer bu bir yarış ise beyin seni antrenman yapmaya zorluyor. İlerideki hedeflerim arasında bir tane ironman yarışı bitirebilmek var. (3800 metre yüzme – 180 Km Bisiklet – 42192. Metre koşu) ve bunu başaracağım. Bir başka hedefim ise torunlarımı spor aşığı yapabilirsem eğer onlarla bir yarış koşabilmek. Sonuç olarak triatlon sporuna başladığım için hiç ama hiç pişman olmadım. Bu sporu yapan birbirinden değerli elit insanların oluşturduğu çok güzel topluluk ile beraber olup yarışmak ayrı bir mutluluk. Bizim yaşlarda bu pırıl pırıl gençler ile bir arada olup yarışmak insanın ruhunu gençleştiyor. Gençlerede ilham kaynağı olabiliyorsak bunun hazzı da bize yeter. Herkese naçizane tavsiyemdir. Geç kalmış sayılmazsınız bize katılın. Başında söylediğim gibi “sporun yaşı yoktur.” diyorum. Ben triatlona 50 yaşında başladım ve halen devam ediyorum. UNUTMAYIN SİZLERDE YAPABİLİRSİNİZ.

YIlmaz Kahraman (8)

O, soyadı gibi Kahraman. Ben Yılmaz Kahraman’ nın kızıyım. Ondandır her elimi attığım işte başarıya ulaşma azmim. Benim aşkım canım babam makine mühendisi olarak hayatına devam ederken bir yandan da 50 yaşından sonra gönlünü kaptırdığı triatlon sporunda gece gündüz çalışarak nice gençlere örnek olup yüreklendirerek bu Pazar günü Eğirdir’ de kendi yaş grubunda 2014 Türkiye Triatlon Şampiyonu oldu. Biz yine okulumuzun sezon açılışı sebebi ile sadece resimlerden bu başarıya şahit olduk. Bazen kendimi o kadar eksik hissediyorum ki… Ne yaparsam yapayım ona layık olamıyormuşum gibi geliyor. Genç kızlığımda, çok üzdüm, çok kırdım ailemi. Bazen aptal aşkların peşinde, bazen ve genellikle kötü giden derslerimle… Ama asla onlar beni kırmadılar ve her zaman arkamda durdular. Hep özgüvenli oldum. Şimdi güzel bir işim, harikabir eşim ve Lal prensesim var. Allah, babamdan ve annemden, teyzemden, kardeşimden, dayımdan ve rahmetli anneannemden razı olsun. Sizi çok seviyorum. Sizi çok seviyorum, çok duygusal bir akşamdayım, hakkınızı helal edin. Sizi seven kızınız…

YIlmaz Kahraman (2)

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın