Yeni Başlayanlar İçin Ironman 70.3’e Hazırlanma Rehberi 1

17/12/2011  //     //  Triatlon - Ironman

 

 

Ironman Antrenman Programı

 

Birçoklarınız yazının başlığına bakarak, içeriğinde “Ironman Antrenman Programı” olacağı düşencesine kapılmış olabilir. Maalesef bu yazı dizisinde böyle bir program olmayacak. Öncelikle ben antrenör değilim. Zaten bu türden antrenman programları internet ortamında, ücretli
veya ücretsiz olarak yerli ve yabancı sitelerden elde edebilmenin
yanında yakın çevrenizde bulunan antrenör belgesi olan çalıştırıcılardan
da temin edebilir, onların gözetiminde çalışmalar yapabilirsiniz. Diğer yandan yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak, ironman yarışına hazırlanırken yapılması ve yapılmaması gerekenlerin genel çerçevesini çizmekte de bir sakınca görmüyorum. Elbette şartların kişiden kişiye (Yaş, cinsiyet, genetik vb.) değişiklikler gösterebileceğini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Benim buradaki amacım; geçtiğimiz Kasım ayında Girne, Kıbrıs’ ta katılmış olduğum “Kasım Şakası” adlı yarı ironman yarışı öncesi ve yarış esnasında yaptığım doğru veya yanlış şeylerin bir listesini oluşturmak ve bunları sizlerle paylaşmak.

 

 

 

 

Neden, “Yeni Başlayanlar İçin Ironman 70.3’ e Hazırlanma Rehberi” ?

Çünkü 2012 yılında hem Türkiye’ de, hem de Kıbrıs’ ta birer yarı ironman yarışı düzenlenmesi söz konusu. Aldığımız bilgilere göre federasyonlar bugünlerde takvimsel çalışmalarını sürüyor. Bir değişiklik olmazsa 2012’de sporcularımız çok küçük bütçelerle iki ayrı ironman yarışına katılabilecek. Normal şartlarda Avrupa’ daki bir ironman yarışına katılabilmek için gerekli olan bütçe, 3000-4000TL yi bulurken, Kasım 2011’ de Kıbrıs’ ta koşulan “Kasım Şakası” na gidiş-geliş, konaklama ve kayıt ücreti dahil olmak üzere tüm masrafların 600-700TL’ yi geçmemiş olması, hemen yanı başımızdaki bu yarışı, birçok sporcu için cazip hale getirmişti. Yukarıda belirttiğim gibi 2012 yılında hem ülkemizde, hem de Kıbrıs’ ta koşulacak olan bu iki yarı ironman yarışı, birçok sporcumuza ilk kez ironman olma fırsatını sağlayacak. Dünya çapında ironman yarışlarına katılan sporcu sayımız toplamda 52 iken, gelecek yıl bu sayının ikiye katlanacağını öngörmek mümkün. Bu yüzden bu yazımın en azından ilk defa katılacak olan sporcularımıza küçük bir rehber niteliğinde olacağını düşünüyorum.

 

 

 

 

Ironman İlham Kaynağım, Nobuyuki Tanaka Kimdir?

Bundan birkaç yıl önce “Ceepo”
nun ironman yarışları için özel olarak üretilmiş olan “Viper“ adlı
modelini incelerken hafızama yer eden tek şey bu özel bisikletin tüm
ihtişamı değildi tabii ki. Hafızamda yer eden diğer en önemli konu;
“Ceepo” nun çalışanlarının triatlet olması ve kurucusu Nobuyuki
Tanaka’nın “Kona Hawaii Dünya Şampiyonası”
na defalarca katılmış
olmasıydı. Elbet, ironman yarışları için bisiklet üretmek ve ürünleriniz
devamlı geliştirmek çok ciddi ve zor bir iştir. Bunu her isteyen yapamaz. Ama
her isteyenin yapamayacağı bir şey daha var ki, o da tam zamanlı bir
işte çalışırken ironman yarışlarına katılmaktır… O noktada kendisine bir
kez daha hayranlık duyduğumu belirtmeliyim. Dolayısıyla Nobuyuki Tanaka, benim bir ironman yarışına hazırlanma ve katılma sürecinde ilham kaynağı olmuştur.

Diğer yandan Ceepo’ nun ürünlerini geliştirilme safhasında,
Nobuyuki Tanaka ve ekibi 2003 yılından bu yana ironman yarışlarındaki
tecrübelerini Ceepo ürünlerine aktararak daha iyi işler yapmaya
çalışmışlar. Nitekim Ceepo resmi sitesinde bu ekip ve çalışmalardan
gururla bahsediyor. Elbette Ceepo bisikletlerini tasarlayan
tasarımcılar, mühendisler ve teknisyenler işlerini gayet iyi yapıyorlar.
Diğer yandan bisikletlerini geliştirmek için içlerinden bazılarının,
tasarladıkları bisikletleri kullanması ve onlara iyi ya da kötü
yanlarını söylemesi, ihtiyaçlarını anlatması kadar efektif bir yöntem
olamaz.  Dolaysıyla rakiplerine karşı sağlayacakları averajın, para ile
satın alınamayacak kadar değerli olduğunu tahmin etmek çok zor olmasa
gerek.

 

 

 

 

Bir Koltukta Kaç Karpuz…

Ironman çalışmalarını uzun ve sistemli bir mesai gerekitiren bir iş olarak tanımlarsak, pek de yanlış olmaz. Evet, böylesine uzun bir süreci sabırla ilmek ilmek işlemek gerçekten zor bir iş. Çünkü İş ve aile gibi çok önemli iki olgunun yanına bir de düzenli ve sıkı antrenman programını konumlandırmanız gerekiyor ki bu azımsanacak bir şey değildir. Kısacası koltuğunuzun altında değil iki karpuz, ikiden çok karpuz barındırmanız gerekir. Bunu; kolunuzun altında iki karpuz varken bir üçüncü karpuza yer bulmanız şeklinde açıklamaya çalışırsak daha doğru bir benzetme olur. Maddenin doğası gereği bu kadar çok şey bir arada taşımak gerçekten çok zordur.

 

 

Ironman’ e hazırlanma süreci aynı zamanda oldukça kapsamlı ve detaylı bir süreç. Bu
süreçte; çok ciddi, disiplinli ve uzun bir çalışmak gerekiyor.
Gerçekten büyük bir sabır ve azimle gün be gün, bir, bir üst, üste
koyduğunuz tuğlaların, gün gelipde devasa bir tapınağa dönüştüğünü
gördüğünüzde hissettiklerinizin değeri ise paha biçilemez… Şahsen böylesine zorlu bir yarışa katılmaya karar verdiğim zaman bunun
ne kadar zor bir şey olacağını az da olsa tahmin edebiliyordum.  Ama
bunun gerçekten ne kadar zor bir iş olduğunu anlayabilmek için ancak o
zorlukları yaşamak gerekiyormuş…

 

 

Evet, eğer bir ironman yarışına katılacaksanız öncelikle hayatınızdaki tüm dengeleri doğru kurmanıza gerekiyor. İş ya da okul hayatında var olmanın ve gereken mücadeleyi vermenin zorluğunu hepimiz biliriz. Dolayısıyla hayatta var olma sebeplerinizden biri olan İş ya da eğitiminiz için gereken mücadeleyi verdikten sonra arda kalan zamanlarınızda hayatta var olma sebeplerinizden en önemlisi olan ailenize de yeterince zaman ayırmanız gerekir.  Tüm bunların yanında tatlıyı sona sakladığınız kısım olan antrenmanlara sıra gelir ki, işte her şey burada başlıyor. Tüm bu saydıklarıma yeterli ve gerekli zamanı ayırmanın zorluğu ilk karşınıza çıkan engel olacaktır. Kısacası bu karmaşık ilişkiler yumağının içindeki ilk işiniz dengeleri doğru kurmak olmalı. Eğer dengeleri doğru kurarsanız, istediğinizi elde etmeniz gayet kolay olur. Aksi takdirde birşeyler aksamaya başlar ki, bu hiç istenmeyen bir durumdur.  Zaten “Hayat dengeleri doğru kurma sanatı değil midir?”

 

Gelecek yazıda “Ironman Olmak İsteyenlere Ev Ödevleri”

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın