Türkiye Aquatlon Şampiyonası Urla Aquatlonu İle Sona Erdi

10/07/2017  //     //  triatlon, Triatlon - Ironman, Triatlon Haberleri, Triatlon Yarışları

Urla Aquatlonu

9 Temmuz Pazar günü Urla Kum Denizi Plajında koşulan Urla Aquatlonu Final Yarışı ile 2017 Türkiye Aquatlon Şampiyonası tamamlanmış oldu. M1-M2-M3, yıldız, genç, elit, yaş grubundan kayıt yaptıran tüm kategorilerdeki 526 sporcunun 464’ ü start aldı. Urla Aqautlonu yarışları bireysel madalya töreni sonrasında Türkiye Aqautlon Şampiyonası takım kupaları dağıtımı gerçekleştirildi. Elit erkeklerden Emirhan Altıntaş aquatlon şampiyonu olurken elit kadın sporcular yurtdışındaki yarışlarda mücadele ettiği için hiçbir elit kadın katılımcı şampiyonada yer almadı.

Teknik Toplantı

Teknik toplantı ve kayıt yeri yarıştan iki gün önce açıkladığı üzere İYTE Yerleşkesi Kütüphane Toplantı Salonu’ nunda yapıldı. Toplantı salonu oldukça büyük ve rahat olmasına karşın yarış start alanı ve makarna partisi alana 15km kadar uzakta olması ulaşımı zorlaştırdı. Teknik toplantı öncesi yapılan kayıtlar esnasında GSİM’ den onaylı katılım ve kafile listesi olmayan sporcuların kayıtları gerçekleştirilmedi.

İstiklal marşı ve şehitler adına yapılan bir dakikalık saygı duruşu sonrasında başlayan Teknik toplantıyı Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı İsa Tamer Çelik kısa bir konuşma ile açtı.

Urla Aquatlonu (3)

Başkan Çelik: “ Bundan sonraki süreçte yaş grupları için İstanbul Avrupa Kupası, İstanbul Kartal Triatlonu, Balıkesir Traitlonu ve Eğridir Triatlonu finali koşulduktan sonra ardından Alanya’ da Avrupa Kupası ile sezon son bulacak. Diğer yandan özel organizasyonlara verilen yarışlar var. Biz bu yarışlara hakem veriyoruz ve gözlemde bulunuyoruz. Bu yarışlar Dalaman, Alaçatı ile Unye Triatlon ve bu yıl son olarak da Gloria Ironman yarışları olacak. Bu arada İstanbul’ daki yarışta genel klasmanda birinci olan bir kadın ve erken sporcumuzu Gloria Ironman yarışına göndereceğiz.” Dedi.

Ardından kürsüye gelen Teknik kurul üyesi Okan Ulaş, yarış ve parkura dair bilgiler verip sunum yaptı. Yarış başlangıcının bir saat öne çekildiğini hatırlatan Ulaş, elit sporcuların sadece yedi kişi olması nedeniyle yaş grupları ile birlikte start alacağını belirtti. Sabah yarış start alanına sporcuların araçla transfer edileceğini, sporcuların yanlarında bone ve yüzme gözlüğü dışında başka bir şey getirmemelerini söyledikten sonra koşu etabında çıplak ayakla koşulamayacağını ve koşu ayakkabısı giyilmesinin zorunlu olduğunu hatırlattı.

Yüzme etabı su çıkışında 50-60m’ nin su içinde koşulacağını ve bu mesafenin yüzmeye ve koşuya dahil olmadığını söylemesi üzerine katılımcılardan Tamer Zeybek nereye dahil olduğunu sordu. Ulaş, bu mesafe transationa dahil olacak şeklinde soruyu yanıtladı. Ulaş, ardından da yarışmadan iki gün önce web sitesine konulan yarışma mayosu kuralları konusunda hatırlatmada bulundu. Mayo kurallarının ITU ve ETU kuralı olduğunu söyledi. Hiçbir kategoride üstsüz koşulamayacağını yaş gruplarında baskısız triatlon mayosunun kabul edileceğini fakat önümüzdeki yarışlara logolu mayoların hazırlatılmasının gerekliliğinden bahsetti.

Urla Aquatlonu (1)

Ardından kürsüye gelen Bisiklet Ajans Bilişim Sorumlusu İbrahim Akartuna yeni websitesi hakkında kısa bilgiler verdi ve sorun yaşayanların webyardım@triatlon.org.tr adresinden kendilerine ulaşabileceklerini hatırlattı. Son olarak kürsüye gelen teknik sorumlu çip sisteminin minikler ve yaş gruplarında tek kullanımlık olduğunu ve diğer kategorilerde sürekli kullanılacağını belirtti. Teknik sorumluya, Okan Ulaş’ ın kıyıya 50-60m mesafe suyun içinde koşulan bölüm için transationa dahil olacağını söylediğini hatırlatarak T1 halısının suyun içinde mi yoksa sudan çıkışta mı olacağını sorduğumuzda Eğitim Kurulu Başkanı Aydoğan Ulaş konuya müdahil olarak çip halısının sudan çıktıktan sonra olacağını belirterek gerekli düzeltmeyi yaptı.

Yarış Günü

Türkiye Triatlon Federasyonu ve Urla Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen yarışlarda her yarış grubundan oldukça renkli katılımcılar, birbirlerinin yanı sıra sert esen Karayel, dalgalı deniz ve sıcak hava ile mücadele ettiler. Tam mesefe olarak belirtilen yüzme etabını 1100m ile söylenenden 100m daha uzun, koşu etabı ise 4300m ile söylenenden 700m kadar kısa olduğu görüldü. Bu da bazı sporcuların 5km olarak belirtilen koşu etap mesafesini tamamlamak için fazla tur atmasına neden oldu.

Urla Aquatlonu (5)

Yarıştan önceki günlerde, katılımcıların taleplerini dikkate alarak start saatini bir saat öne çeken organizasyon yetkilileri, sabah 07-07:30 saatleri arasında olan değişim alanı girişinin uzaması ve sporcuların tek bir minibus ile yarış start alanı olan Karantina Adası’ na transfer edilmesi nedeniyle start belirtilen saatten 45 dakika geç verildi. Bu duruma bağlı olarak geciken yarışma ve sonuçları ile ödül töreni 1 saat gecikmeli olarak yapıldı.

Bir gün önce teknik toplantıda dağıtılan tek kullanımlık çiplerin Amerikan fermuarlı olmayıp yapıştırma olması nedeniyle daha yarış başlamadan sporcuların ayaklarından çıktığı görüldü. Bazı sporcular da yüzme etabında çiplerini suyun içinde ayaklarında çıkması neticesinde kaybettiler. Bu da çip sistemi ile manuel sistemin birbirine karışması yol açtı. Finişe göğüs farkı ile giren sporcuların sonuç listesinde aralarında birkaç dakika fark olduğu görüldü. Maliyeti çok kullanımlık çiplere göre çok daha yüksek olan tek kullanımlık çiplerin yüzme etaplı yarışlar için uygun olmadığı Urla Aquatlonu’ nda net bir şekilde belli oldu.

Urla Aquatlonu (7)

Diğer yandan yüzme startı karantina adasında taşlık dip zemine sahip kıyısında denizin içinden verilmesine karşın bazı sporcuların ayaklarında küçük kesikler oluştu.

Yüzme etabına güvenliği sağlayan bot sayısının az olması ve özellikle ilk duba dönüşünde kural ihlaline engel olacak olan botun bulunmaması ise önemli bir eksiklik olarak söylenebilir.

Bir diğer sıkıntılı konu ise yüzme etabı çıkışında 100 metrede fazla bir bölümün oldukça sığ olmasıydı. Sığ bölüm sporcuların su içinde uzun süre koşmasına neden oldu. Oldukça çok sayıda tatilcinin bulunması izleyici sayısını arttırırken, hem yüzme hem de koşu alanlarının tam olarak işaretlenip izole edilmemiş olması nedeniyle tatilciler zaman zaman parkurların içine girdi.

Urla Aquatlonu (4)

Koşu parkurunu zemininin yer yer bozuk olduğu ve sporcuların şikayetlerinden bir diğeri idi. Finiş bölgesinin iyi izole edilememiş olması ise sporcu dışındaki birçok veli ve seyircinin bu alana girişi ile kaosa neden oldu. Özellikle belediyenin dağıttığı karpuzları almak isteyen vatandaşlar bu bölgede kargaşaya neden oldular.

Sudan çıkan yaş grupları sporcuları için açılması unutulan duşlar diğer kategorilerde açılarak sonrasında bu eksiklik sonrasında yarış öncesi ve esnasında yeterli anons ve bilgilendirme yapılmaması ise bir diğer eksiklik olarak karşımıza çıktı.

Diğer bir önemli sorun ise tuvaletler konusunda yaşandı. Aileleri ile birlikte halk plajına gelen 1500’ e kadar sporcu, idareci ve görevliler için sadece ücretli bir kadın ve bir erkek tuvaleti bulunması önünde  kuyurkların oluşmasına neden oldu. Zor durumda kalan birçok sporcu start almadan önce suya girerek bu ihtiyaçlarını giderdiler.

Urla Aquatlonu (11)

Diğer dikkat çeken konular arasında geç start yüzünden saatlerin kaymasının yanı sıra puanlama hesabının da uzun sürmesi ödül töreninin daha da gecikmesine yol açtı. Bazı katılımcılar geciken töreni izlemeden Kum Plajını terk ettiler. Günün sonunda bazı minik, genç ve elit sporculara madalya kalmadı. Eksik tedarik nedeniyle madalya alamayan sporculara İstanbul’ daki yarışta verileceği bildirildi.

Tüm bunların yanı sıra yaş grupları haricinde mayosu nizami olmayan sporcular dereceye girmesi halinde diskalifiye edildiler. Özellikle mayo kurallarına uygun mayosu olmayan minik sporcuları diskalifiye edilmesi minik sporcuların psikolojisinin olumsuz yönde etkilendiği görüldü. Yalnız dereceye giren sporcuların logosu olmadığı için diskalifiye edilmesi diğerlerinin diskalifiye edilmesi ise teknik görevlilerin uygulamada eşitlik ilkesini ihmal ettiklerini düşündürdü.

Günün sonunda yapılan ödül ve kupa törenlerinden sonra 2017 Türkiye Aquatlon Şampiyonası sezonu sona erdi.

Yarış sonuçları için buraya tıklayınız

Fotoğraflar: Ayçin TEKER

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın