Triatlonda 2012 Yılının Genel Değerlendirmesi

01/11/2012  //     //  Triatlon - Ironman

 

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta sonu 2012 yılının son yarışı olan “Cumhuriyet Kupası Konyaaltı Belediyesi Yarı Mesafe Demir Adam Yarışı” koşuldu. Ülkemizde ilk kez koşulan Cumhuriyet Kupası” orta mesafe triatlon yarışı, hem sporcular için hem de federasyon için oldukça önemli bir İLK olma özelliğini taşıyordu. Şiddetli fırtına altına altında koşulan yarış, herhangi bir kötü olay yaşanmadan sorunsuz tamamlanırken, 2012 yılı da birçok İLK’ lere imza atılan bir yıl oldu..

 

 

 

Aslında 2012 yılında triatlon adına ülkemizde yaşanan yegane İLK’ in “Cumhuriyet Kupası” olmadığını hatırlatmakta fayda var. 2012, hem kural hem teknik düzenlemeler hem de yapılan çalışmalar açısından önemli değişiklikler ve yenilikler yılı oldu. Yapılan yeni uygulamalar, ülkemizdeki traitlon sporunun kalite ve gelişimini oldukça olumlu bir şekilde etkiledi. Kısaca 2012 yılında yaşanan İLK’ leri sırayla hatırlayacak olursak;

 

 

•Yılın ilk değişimi sosyal medya alanında oldu. Alsında açılışı geçtiğimiz yıl “Uluslararası Alanya Triatlonu”  yarışı sonrasında dayanan “Triatlon Türkiye” Facebook grubu, 2012 yılında sporcular tarafından etkin bir şekilde kullanılmaya başlandı. Günümüzde oldukça yaygın bir biçimde özel kişi ve kamu kurumlarınca iletişim amaçlı kullanılan sosyal medya, triatlon federasyonunca da benimsenerek sporcularla internet ortamında da doğrudan iletişime geçilmiş oldu.

 

 

•2012 sezonunda yaşanan bir diğer önemli değişim ise faaliyet takviminin, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak Ocak ayının ilk gününde yayınlanmış olmasıydı. Hatırlasanız bir önceki yıl olan 2011 yılının faaliyet takvimi ocak ayının son gününde açıklanmıştı. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak 2011 yılının son aylarında hazırlıklarına başlanan 2012 yılı faaliyet takvimi, Ocak ayının ilk gününde federasyonun resmi sitesinde yayınlandı.

 

 

•Bu yıl en önemli İLK’ lerinden birisi sezonun ilk yarışından itibaren kullanılmaya başlanan çip’ li zaman ölçüm sistemi uygulaması oldu. Geçmişte sadece Uluslararası Alanya Triatlonu” yarışında görmeye alışık olduğumuz çip’  li zaman ölçüm sisteminin kullanımı bu yıl hem ulusal hem de uluslararası yarışlarda standart hale getirildi. Geçtiğimiz yıl gündeme gelen ve de bu yıl uygulamaya konulan çip’ li ölçüm sistemi, yarışmalar esnasında doğru ve net zamanı ölçme imkanı sağlamasının yanında federasyonun gerçekleştirdiği yarışların, uluslararası standart ve kalitede gerçekleştirmesini mümkün kıldı.

 

 

•Bu yıl ki en önemli farklı uygulama ise sporcuların yaş grupları ve elitler adı altında ayrı ayrı kategorilerde yarıştırılmalarıydı. Geçmişte her iki grup, aynı anda start alırken, tur yiyen sporcular için de diskalifiye kuralı uygulanmıyordu. Bu yıl geçilen yeni uygulamada, elit sporcular, uluslararası yarışlarda olduğu gibi diskalifiye kuralına tabi oldular. Buradaki amaç elit sporcuların yurtdışında ve yurtiçinde katıldıkları uluslararası yarışlarda daha iyi bir rekabet gücüne kavuşmaları olarak belirlenmişti.

 

 

•    Bu yılın bir başka ilk’ i ise geleneksel “Kütahya Duatlonu” yarışlarının triatlon yarışına dönüştürülmüş olması oldu.  Dumlupınar Üniversitesi kampüs yerleşkesindeki olimpik yüzme havuzunda yüzen sporcular, kampüs içinde bisiklet ve koşu etabını koşarak yarışı tamamladılar. Alışılagelmiş “Kütahya Duatlonu” nu ise evrimleşerek traitlona dönüşmüş oldu.

 

 

•    Bu yıl en çok sayıda sporcunun yarıştığı ulusal yarış, “İstanbul” oldu. Toplam kayıtlı sporcu sayısı 234’ ü bulduğu yarışta start alan sporcu sayısı, 174′ ü bulurken şimdiye kadar en çok sayıda lisanslı Türk sporcunun yarıştığı ulusal yarış olma sıfatını da elde etti.

 

 

•Geçtiğimiz yıllardan farklı olan bir diğer konu ise 2012 faaliyet takviminde yer alan, dördü uluslararası, altısı puanlı, altısı puansız toplam 16 yarıştan sadece iki puansız yarışın iptal olmasıydı. Bu yarışlardan “Karasu Triatlonu”, yerel yönetimin organizasyondan vazgeçmesi yüzünden iptal olurken, “Ayancık Triatlonu” ise yarıştan birkaç gün önce sel felaketine uğrayan Sinop’ un Ayancık ilçesinde fiziki şartların yarışmaya elverişli olmaması yüzünden iptal edilmesiyle oldu. Geçtiğimiz yıllarda faaliyet takvimde yere alan yarışların yarısına yakının iptal edildiğini hatırlayacak olursak, bu yıl biri yerel yönetim isteksizliği, bir diğeri de doğal afet sebebiyle sadece iki yarışın iptal olmasını kabul edilebilir sınırlar altında kaldığını söylenebilir.

 

 

•Bu yıl yaşanan bir başka İlk’ de 2012 Mayıs ayında Gençlik haftası çerçevesinde düzenlenen ve tüm federasyonların katıldığı bir “Çalıştay” gerçekleştirilmesiydi. Benzer bir çalışma ise Triatlon Federasyonu’ tarafından, 2012 yıl sonuna kadar olan süreçte sadece “Triatlon Çalıştayı” şeklinde gerçekleşecek. Konuyla ilgili olarak Federasyon Başkanı Hamdi Güneş’ in “Cumhuriyet Kupası” yarışı teknik toplantısında açıkladığı üzere 5 Kasım’ daki seçimlerden bir süre sonra federasyon, çeşitli illerden sporcuları davet ederek, yeni bir “Triatlon Çalıştayı” daha gerçekleştirecek. Yapılacak olan bu çalıştaya davet edilen sporcularla 2012 yılının genel bir değerlendirmesi yapılırken aynı zamanda 2013 için de neler yapılabileceği konusunda çalışmalar yapılacak.

 

 

•Bu yıl, geçtiğimiz yıllara oranla, alt yapı çalışmalarına çok daha fazla önem verildiği de görüldü. Geçmişte yapılan kamp, hakemlik eğitim semineri ve antrenörlük kursları gibi çalışmalarda 2012 yılında nitelik ve nicelik olarak olumlu artışlar yaşandı. Tüm sporcu ve teknik adam alt yapı çalışmaların yanında Bu yıl ülkemizdeki triatlon adına yapılan bir diğer önemli çalışma ise yurtdışından getirilen yabancı antrenörlerin, Türk antrenörlere Haziran ayında İstanbul’da ileri seviye antrenörlük kursu vermesiydi.  “8-12 Haziran tarihleri arasında “ITU Avrupa Spor Geliştirme Koordinatörü” olan Hırvat Bijuk Zeljko ve “ITU Antrenör Eğitimi Yardımcıları” Slovak Grega Zore ve Milos Petelin, 12 katılımcı antrenörümüze, “ITU I. Seviye Antrenörlük Kursu” eğitimi verdi. Aynı zamanda Yalova Triatlonu’ na da gözlemci sıfatı ile gelen ITU yetkilileri, gelecek vaat eden sporcuların tespiti ve de ileriki zamanlarda ITU’ nün Avrupa’ da gerçekleşecek olan kamplarına katılmasını sağlamakla görevlendirilmişlerdi. Diğer yandan Ekim ayının ilk haftasında da Uluslararası Triatlon Federasyonu programında yer alan ITU 1.Seviye Hakem Kursu Alanya da gerçekleştirildi. Eğitmenliğini ITU Teknik Komite Üyesi İspanyol hakem Jorge Garcia nın  yaptığı kursa 40 hakemimiz katıldı. Kurs sonunda başarılı olan hakemler gelecek yıl ITU tarafından açılacak olan 2.seviye kursuna katılma hakkı elde ettiler.

 

 

•Bir diğer ilk ise ülkemizde koşulan Avrupa Kupası yarışlarının sayısının üç’ e çıkmış olmasıydı. Federasyon, gün geçtikçe uluslararası yarışlarda, artan yerli yabancı sporcu sayısı ile doğru orantılı olarak, daha nitelikle organizasyonlar gerçekleştirmek amacıyla yaş grupları ile elitler kategorisi yarışlarının iki ayrı günde gerçekleştirilmesini sağlayarak bir başka yeni uygulama daha başlatmış oldu.

 

 

• 2012 yılında yaşanan bir başka ilk ise bir paratriatletin ülkemizin ilk kez yurtdışında milli sporcu sıfatıyla temsil etmesi oldu. Kemal Özdemir, Eliat- İsrail’ de koşulan Avrupa Kupası yarışlarında ülkemizi başarıyla temsil ederek önemli bir ilk’ e imza atmış oldu.  Diğer yandan ülkemizde ilk kez koşulan Avrupa Paratriatlon Şampiyonası’ na yurtdışından yedi paratriatlet sporcu katıldı. 2013 yılında ülkemizde gerçekleşecek olan Avrupa Şampiyonası yarışlarında paratriatlon yarışlarına da yer verilecek.

 

 

•Bir diğer konu ise federasyonun resmi internet sitesi olan triatlon.org.tr’ nin iç ve dış spor haberleri konusunda daha etkin kullanılması olduğu söylenebilir. Site yetkililer tarafında gittikçe artan etkin kullanımı, birçok triatlon sever açısından daha ilgi çekici hale gelmesi amaçlandığı çok açık. Yalnız bazı haberlerde yapılan küçük teknik bilgilendirme hataları gözlerden kaçmıyor. Gelecekte bu türden bilgilendirme hatalarının olmaması için daha çok dikkatli olunmalı.

 

 

•Bu yıl, bir süre aradan sonra “Halk Triatlonu” tekrar hayat geçirilerek, triatlon sporunun halka indirgenmesi ve tanıtımı açısından yeniden önemli bir başlangıç yapıldı. “Halk Triatlonu” nu kitlelere tanıtmak ve sevdirmek için yapılan çalışmalardan ilki Nisan ayında Antalya’ da yapıldı. Yarışa katılan eski bakan Kürşat Tüzmen, amatör bir katılımcı olarak medyanın ilgisini çekmeyi başardı. Temmuz ayında ise Çeşme’ de koşulan “Halk Triatlonu” nda bir başka ilk yaşandı. Çeşme’ deki “Halk Triatlonu” nda, tıpkı yurtdışındaki örneklerinde olduğu gibi 10 yaş üstü her yaş grubunda lisansız amatör katılımcıların yarışlara iştirak etmesi sağlandı.

 

 

•Bu yıl uygulamaya geçirilen bir başka yenilik olarak, sporculara sezonun ilk yarışı olan Taşucu Triatlonu’ nda verilen yarışma numaralarının yıl boyunca kullanılması amaçlanmıştı. Taşucu Triatlonu’ nda dağıtılan ilk numaraların yıl sonuna kadar kullanılması planlanırken sezon ortasında yer alan Erdek Triatlonu’ nda artan ihtiyaçlar doğrultusunda ve de yaş gruplarında numaratik sınıflandırma çalışması yapmak için yeniden numara dağıtımı gerçekleştirildi. Yıl boyunca her sporcuya tek bir numara tahsisinin başarılı bir fikir olmasının yanında, bazı yarışlarda değişim alanında yer alan numaralama sisteminin sistematik bir şekilde yerleştirilmesi yüzünden yarışlar esnasında sudan çıkan birçok sporcu bisikletini ararken sıkıntı yaşamasına sebep oldu.

 

 

•Yukarıda saydığımız birçok yenilik elbette kendiliğinden olmadı. Başta Triatlon Federasyonu Başkan Hamdi Güneş’ in yenilikçi yaklaşımları, Albay Melih Işık’ ın yıl boyunca yarış organizasyonlarda yapmış olduğu titiz çalışmalar, Alper Koçak’ ın Uluslararası Alanya Triatlonu’ organizasyonundaki emekleri, milli takım antrenörleri Mert Onaran ve Alper Köksoy’ un çabalarının yanında federasyonda görev alan A’ dan Z’ye tüm çalışanların payı olduğunu söz etmeden geçmemek gerekir.

 

 

 

•Bu yılın son ve en önemli İLK’ i ise ülkemizde ilk kez 21 Ekim tarihinde gerçekleştirmiş olan “Cumhuriyet Kupası Konyaaltı Belediyesi Yarı Mesafe Demir Adam Yarışı” oldu. Olumsuz hava şartlarında başlayan yarışın yüzme etabında gittikçe artan fırtına ilk etabının son birkaç yüz metrelik kısmının nizami yüzülmesine imkan vermezken, ardından gelen bisiklet etabının da güvenlik gereği yarıda kesilmesine sebep oldu. Koşunun ise tam mesafe koşulması ile yarış herhangi kötü bir olay yaşanmaksızın tamamlandı. Dışarıdan bakıldığında yarışın yarım koşulduğu gibi bir görüntü olmasının yanında böylesine önemli ve büyük bir organizasyonun çok iyi bir şekilde alt yapı hazırlıklarının gerçekleştirildiği ve olumsuz atmosferik şartlara rağmen çok başarılı bir şekilde yönetildiğini söylemek gerekiyor. Gelecekte gerçekleştirilecek bu türden büyük organizasyonlara ışık tutacak olan “Cumhuriyet Kupası” organizasyonu için emeği geçen herkese teşekkür etmek şart. Triatlon adına temennimiz 2013 yılının, 2012’ den çok daha başarılı bir yıl olması.

 

Fotoğraflar: Cyclingtr Medya Team

 

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın