Triatlon Yarışları

04/11/2009  //     //  Triatlon - Ironman

 

 

 

Yüzme, bisiklet ve koşu sporlarının ard arda yapıldığı bir spor dalı olan Triatlon, her yaştan ve meslekten insanın yapabileceği bir aktivite. Yüzmeyi, bisiklete binmeyi ve koşmayı bilen insan, bu yarışlara katılabilir. Ancak karşıdan bakıldığı zaman kolay izlenimini veren bu spor, aslında çok ciddi bir çalışma sürecini gerektiriyor. Hazırlık aşaması tam bir yıl sürüyor. Sporcular yarış öncesi hedeflerini belirleme amaçlı program yapıyor ve bu programı aksatmamaya çaba göstererek hazırlanıyorlar. Ancak yarışa  katılmak isteyen kişinin kendi adına başarılı olabilmesi için en az 750 metre yüzebiliyor olması gerekiyor.

 

 

 

Bu sporu yapmak için belli bir yaş sınırlaması ve cinsiyet farkı yok. Yarışa katılan kişiler tabi oldukları yaş gruplarına dahil ediliyor ve yarış sonunda yapılan ödül töreni bu gruplara göre belirleniyor.

 

Bu spor özellikle Avrupa, A.B.D ve Avustralya’da oldukça önemli bir yer tutuyor. Yarışlara A.B.D’den yaklaşık 250.000 lisanslı sporcu katılırken, Türkiye’den ise, ancak 150 insan katılıyor.

 

Sporcuların yarışacakları mekanlar oldukça önemli. Özellikle yüzme etabının yapılması için mutlaka deniz kıyıları, göl çevreleri ya da havuzlarda olması gerekiyor. Türkiye’nin hemen her bölgesi yüzme etabı için oldukça elverişli olduğundan dolayı yarışa katılan her ülkenin tercih ettiği turistik bir mekan haline gelmiş durumda.

 

 

 

İlk olarak 1970 yılında Havaî Adası’nda ortaya çıkan bu spor, başlangıçta üç ayrı spor olarak yapılıyordu. Bu yarışlar; Triatlon Bert Vreeswijk adlı kaynağa göre, Yüzme: 3800 metre olmak üzere açık denizde

          Bisiklet: 180 km. Oahu Adası çevresinde,

          Koşu ise, 42.195 km’lik Honolulu Maratonu olarak düzenlenirdi.

[View:http://www.dailymotion.com/video/xagktx_2009-eyirdirtriathlon-wwwtriathlont_sport:550:0]

 

Not: Videoyu daha net izleyebilmek için Oynatıcı üzerindeki MENU’ye tıklayarak buradan “High quality” ‘i işaretleyin.

(Please click “High quality” on menu tool .)

 

 

Daha sonra 1977 yılında Deniz Kuvvetlerinde Yüzbaşı olarak çalışan 42 yaşındaki John Collins, bazı sporcular ve arkadaşlarıyla yaptığı bir sohbet sırasında yapılan bu üç ayrı yarışmayı birleştirmeyi önerir. Başlangıçta bitirilmesi imkansız gibi görünen bu  düşünce daha sonra birkaç taraftar bulur ve katılım oranı yükselince uygulanmaya başlanır. İçlerinde John Collins’in de bulunduğu bu ilk yarış, 1978 yılında yapılır. Yarış önce 3800 metre açık denizde kulaç atmaya başlar. Sudan çıkanlar hemen bisikletlerini alarak, 180 km’yi kapsayan Oahu Adası’nın çevresini dönerler. Ve en son olarak da 42 km. süren 195 metrelik koşu yarışını yaparlar. Toplam 11 saat 46 dk. 58 sn. süren bu yarışı bitiren kişi, Gordon Haller olur. Üç kişi yarışı tamamlayamaz. John Colins ise bu yarışı bitirenler arasındadır. İkinci yarışa ise, 1979 yılında 30 kişi katılır. Bu yarışa gösterilen ilgi artar ve bir televizyon kanalının yayınlamasıyla başka ülkelerin dikkatini çeker. Ve o günden sonra yarış organizasyonu kurularak büyür. Yavaş yavaş tüm dünyanın ilgi alanına girer. Böylelikle başka ülkelerde de uygulanmaya başlanır. Türkiye’nin Triatlon’u keşfetmesi ise, 1991 yılında gerçekleşir. Ve ilk yarış, aynı yıl Alanya’da gerçekleşir. O günden sonra katılımlar her geçen yıl daha çok artarak günümüze kadar gelir. Bugün Türkiye’nin birçok sahil kenarlarında düzenlenen bu  yarışlar, küçük, büyük her kesimden insanın ilgiyle izlediği ve katılımda bulunduğu bir spora dönüşmüş durumda. En güzel yanı da her yaştan insanın katılabilmesi. Bu yarışlarda birinci gelmek çok önemli değil. En büyük amaç, kişinin kendi kendisiyle yarışıyor olması. Ödüller, sırayla gelen yarışmacıların dahil oldukları yaş gruplarına göre belirleniyor. Yaş grupları; 20 yaş atı, 20 ila 40 yaş arası ve 40 yaş üzeri olmak üzere üç bölüme ayrılıyor. Ve emekli olma yaşı bu sporda söz konusu değil. Türk Triatlonunda en büyük katılımcı, 1928 doğumlu Oktay Tiyanşan adlı bir bey. Sayın Tiyanşan yarışmalara katılmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu dile getiriyor. Öte yandan bu spor sayesinde kendini daha zinde ve rahat hissettiğini vurguluyor. Daha çok bayların ilgi gösterdiği bu spor dalına önceleri bayanlar pek katılmıyordu. Ancak gösterdikleri performans ve başarıları sayesinde son yıllarda katılım arttı. Her geçen gün bu spora artan ilgi, yarışları daha renkli ve hareketli kılıyor.

 

 

 

 

 

 

TRİATLON                            YÜZME                      BİSİLET                      KOŞU

 

Tam “Ironman”                        3.8 km              180 km             42.195 m

 

Yarım Triatlon              1.9 km              90 km                          21.1 km

 

Olimpik                        1500 m             40 km                          10 km

 

Sprint                                       750 m                          20 km                          5 km

 

 

 

 

 

Yazı: Gönen GERZİLE

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın