Triatlon un Matadoru: Javier Gomez Noya

20/08/2011  //     //  Triatlon - Ironman

Triatlon sporunun belki de en başarılı sporcularındanbiri. Alçakgönüllülüğü ile sporun sadece başarı aranan bir sektör değilsporculuğun bir karakter olduğunu gösteren İspanyol. Henüz olimpiyatmadalyası yok, ancak halihazırda 2 dünya şampiyonluğu, 1 olimpiyat 4.’lüğüve sayısız podyumu var. İşte triatlonun sempatik şampiyonunun hayathikayesi:

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=whuZvj4JrN4:550:0]

Campeón del matador de triatlón (Triatlonun şampiyon matadoru) :

Javier Gomez Noya, 25 Mart 1983 yılındaİsviçre’nin Basel şehrindedünyaya geldi. Ailesi iş için İsviçre’de yaşadığı için bu ülkede doğmuş.

Javier, daha sonra ailesiyle birlikte İspanya’nın Galicia bölgsinde yer alan Ferrol kentindebüyüdü ve okudu. 13 yaşında sıkılıp bırakana kadar burada futbol oynadı.

Üniversitede mühendislik okuyan Javi, yine İspanya’nın Galicia bölgesindebulunan ve bu yıl Türk triatletlerin de yarış koştuğu Pontevedra şehrindeprofesyonel spora başlayınca, mühendisliği bırakıp, Türkiye’de beden eğitimive spor yüksekokuluna (BESYO) karşılık gelen Physcial Education bölümünegeçiş yaptı.

Gomez, yarışmadığı ve antrenman yapmadığı zamanlarda, gitar çalmayı, vePontevedra’nın sahillerinde sörf yapmayı seviyor. Ayrıca bu yılki PontevedraETU Triatlon Avrupa Şampiyonası içinİspanyolların hazırladığı klipte Pontevedra’yı ve yarış parkurunu anlattı.

Sporculuk Geçmişi :

 

Javi, her zaman aktif ve tüm sporlara yeteneği olan birisiydi. Triatlonu 1998 yılındakeşfetti. Henüz 15 yaşındayken ilk olimpik mesafedeki (1500myüzme, 40 km bisiklet, 10 km koşu) triatlonunutamamladı. Triatlondaki gelişimi gerçekten çok hızlıydı. Daha çocuk yaşındakendi kategorisinde yüksek pozisyonları elde etti.

Ancak, zirveye tırmanırken bazı zorluklarla mücadele etmek zorunda kaldı.1999’un aralık ayında sağlık kontrolünden geçtiğinde, kardiyakanomali belirlendiği için,uluslararası yarışmalara ve İspanya seçmelerine girmesi için gerekli lisansıalamadı.

Kardiyak Anomali:  Doğumsal bir kalp rahatsızlığıdır. Birçok çeşidivardır. Normalin dışındaki bir kalp yapısını ve işleyişini tarif eder vegenellikle acil tedavi gerektirmez.

 

Örneğin, Kalpeki Ventriküler septal defetkten biraz bahsedecek olursa kalpkarıncıklar ve kulacıklar denilen bölümlerden oluşur. İki karıncıkarasındaki duvarda yeni doğan her 1000 bebekten 5 ile 8’inde açıklıkbulunur. (Halk arasında kalbin delik olması) Bu açıklıklardan (ventrikülerseptal defekt) ufak olanlar büyük oranda ilerleyen zamanlarda kapanır. Yanikendi kendini tedavi etmiş olur. Ancak tedavinin gerekip gerekmediğine herzaman için yetkili uzman doktorlar karar vermelidir. 

2003 ‘ün kasım ayında ise İngiliz doktortarafından geçirildiği sağlık kontrolünde ise Kardiyak anomali olmadığıbelirlendi ve Javier Gomez lisansını geri kazanmış oldu. 

Lisansını aldıktan sonra,  tamolarak kondisyonu yerinde olmasa da, sadece 3 haftalık antrenmanla YeniZelanda’ya gitti ve ilk 23Yaş Altı Traitlon Şampiyonluğu’nu kazanmış oldu. Bu şampiyonlukJavi’nin spor kariyerinde dönüm noktası oluşturdu. Uluslararası seviyedeyarışmaya karar verdi ve 2004 Atina olimpiyatları için çalışmalarınabaşladı.

Avrupa şampiyonası (Valencia) ve Dünyaşampiyonası ( Madeira) ‘da 8. Oldu. Ancak İspanyaTriatlon Federasyonu (FETRİ) AtinaOlimpiyatları’ nın kadrosuna Gomez’i almadı. Javi bunu hiçbir zamananlayamadı ve onun için çok büyük bir hayal kırıklığı oldu.

 

2005 sezonuna umutla başladı, ancak yine kardiyak anomali olduğugerekçesiyle lisansı askıya alındı ve bütün sezon durumunda değişiklikolmadı. 2006 yılında aylarca çeşitli kardiyologlara giderek lisansı içingerekli raporu almaya çalıştı. Basının da bu olayı gündeme getirmesiyle, ensonunda lisansını tekrar alabildi. 2006 yılını 3 farklı Dünya Kupasıyarışını kazanarak tamamladı.

 

 

2007 yılında Avrupa Şampiyonası’nı kazandı. 4farklı Dünya Kupası’nda 1. oldu. Dünya sıralamasını lider bitirdi ve 23 YaşAltı Dünya Şampiyonluğu’nu korudu. 2008 Pekin Olimpiyatları elemelerinigeçti.

2008 yılında Olimpiyat 4.’sü oldu.Vancouver’da Dünya şampiyonu oldu. 2009’da ise 23 Yaş altı DünyaŞampiyonluğu’nu yine kazandı. 

2010 yılını TriatlonDünya Şampiyonası Serisi’nin zirvesinde tamamladı. Şu an en büyükhayali olan olimpiyatlarda podyuma çıkmaya doğru emin adımlarla devamediyor.

 

SPONSORLARI :

Ana Sponsorlar: Speciliazed,Champion System, Suunto, Zoot

 

Resmi Sponsorlar: Oakley,Hed, Mule Bar, Powerade

Kaynak: javiergomeznoya.com

Hazırlayan: Ali Furkan GÜR

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın