Triatlon için En İyi 5 Nehir ve Göl Triatlonu

06/04/2013  //     //  Triatlon - Ironman

 

 

CHESTER DEVA TRİATLONU

 

Nerede : Chester, İngiltere


Ne Zaman : 2 Haziran 2013


Bilgi : www.events.chestertri.org.uk

 

Chester şehri bu yarışa şimdiden hazırlanmakta. Bir orkestra eşliğinde Queen parkındaki asma köprünün altından iki defa geçilecek yüzme etabında önce 700 metre yukarı, dönüşte de 800 metre geriye yüzülecek. Su sıcaklığının 14-16 derece gibi serin bir seviyede olması wetsuit kullanımını zorunlu hale getiriyor. Şimdiye kadarki en zorlu parkur değil, bu yüzden az tecrübeli olanlar için iyi bir yarış denilebilir.

 

Düz ve hızlı bisiklet etabı Chester’dan çıkıp, Rossett yolunun kullanarak geri dönmeden önce sakin kırsal yollarda Wales’a girerek Eccleston’ınköy yolundan geçiyor. Koşu etabı, köprüye ulaşmadan önce zor ama kısa bir tepe olan Grosvenor Park‘tan geçiyor.

 

QUELLE CHALLENGE ROTH

 


 

Nerede: Roth, Almanya
Ne Zaman: 14 Temmuz, 2013
Bilgi: www.challenge-roth.com

 

Münih’ten bir saat uzaklıktaki dünyanın en büyük uzun mesafe triatlon yarışı Roth şehrinde 14 Temmuz’da düzenlenecek. Bu yarışa hepsi de en hızlı derecelerini yapmak isteyen büyük isimler katılıyor. Düz, dar ve iyi desteklenmiş yüzme etabı Donau kanalında yapılıyor (evet burası tam olarak bir nehir ya da göl değilse de buna yakın özellikte). 2 turda tamamlanan bisiklet etabı Franconian köyünden geçiyor fakat Sonar tepesi ve Kalvarienberg’deki dik yokuşlara dikkat etmek gerekiyor.

Koşu etabı 42 km’lik klasik zorluğa sahip ancak parkur boyunca dizilen 150.000’in üzerindeki izleyici ile koşunun hiçbir anında motivasyon sıkıntınız, eksiğiniz olmuyor.

 

EMBRUNMAN TRIATLONU

 


 

Nerede: Embrun, Haute-Alpes, Fransa
Ne zaman: 14 Ağustos, 2013
Bilgi : www.embrunman.com

 

Bu yarış, bir Ironman yarışını diğerlerinden ayıran belirgin özelliklere sahip zorlukta olan bir müsabaka. Sabahın erken saatinde işaret fişeğiyle verilen start sonrası bir botu takip ediyorsunuz ve zorlayıcı yarış 3.8 km’lik göl parkurundaki yüzmeyle başlıyor. Sudan çıktığınız anlarda güneş ışınları dağ zirvelerini aydınlatırken siz de ciddi yokuşlara sahip Alplerde 188 km boyunca pedal çeviriyorsunuz. Son 42 km’lik yokuşlu koşu ise bacaklarınızda kalan son enerji demlerini de tüketmeyi garanti ediyor.

 

 

 

BUTTERMERE TRIATLONU

 


 

Nerede: Buttermere Gölü, Cumbria, İngiltere
Ne zaman: 14 Eylül 2013
Bilgi : www.highterrainevents.co.uk

 

Lakeland’in ortasına dökülen ve çağlayan şelaleler arasında Lake District’in gözalıcılığı ile Buttermere tartışmasız en ikonik yerlerden biri. 1500 metrelik yüzme etabı gölün kristal berraklığındaki suyunda başlıyor. Bisiklet parkuru, herkesin bildiği dik Honister belinden tırmanıp geçmesiyle gerçek bir bacak yorucu ve enerji tüketici özelliğe sahip. Neyse ki 13 km’lik arazi koşusu parkuru, eşsiz manzarasıyla beraber oldukça düz.

 

 

BRADFORD ON AVON TRIATLONU

 


 

Nerede: Bradford-on-Avon, İngiltere
Ne zaman: 19 Mayıs, 2013
Bilgi: www.dbmax.co.uk

 

Bradford-On-Avon triatlonu, Avon nehrindeki buz gibi suda başlayan zorlu bir erken sezon yarışı olarak kazandığı saygınlığıyla diğerlerinden ayrılan bir yarış. Gidip dönülerek geçilen yüzmede, yarışçılar özgüvenlerini artıracak şekilde akıntı yönünde yüzerek başlıyor ve dönüşte de akıntıya karşı yüzdüklerinden bisiklet öncesi kollarını yeterince kullanmış, yormuş oluyorlar. Barton Farm Country Park’taki transition bölgesinden geçip sezonun ileriki tarihlerinde gerçekleşeyen 70.3 Uk ve Ironman Uk gibi daha uzun mesafeli İngiliz yarışlarına mükemmel bir şekilde hazırlayan  yokuşlu bisiklet etabına giriyorlar. İnişli çıkışlı bisiklet sürüşü, kanal tarafındaki hızlı, düz koşu parkuruna yerini bırakıyor. Bisikletten sonra hala bacaklarında  derman kalanlar için bu koşu parkuru en iyi derece elde etmek için ideal bir ortam.

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın