Triatlon Çömezleri İçin 3 Ana Unsur

04/10/2013  //     //  Triatlon - Ironman

Giyim

Bir triatlonu bitirmek için astronot gibi gösteren bir kask ve 500$’lık bisiklet ayakkabılarına ihtiyacınız yoktur. Basit bir kask, bir çift ayakkabı ve bunun yanında temel bir triatlon kıyafeti işinizi görecektir.Eğer bisikletiniz, kilitli pedala sahip değilse endişelenmeyin. Siz de koşu ayakkabılarınızla bisikletinize binin. Tek parçalı triatlon mayoları işe yarayabilir fakat başlangıç için en iyi seçenek bir triatlon taytıyla formasıdır. Bunlar spandex malzemeden üretilmişlerdir.Triatlon kıyafetleri, 3 spor branşında da kullanılmak için tasarlanmışlardır. Taytlar, bisiklet taytları gibidir ancak onlara göre daha ince pedlere sahiptir çünkü sudan çıktığınızda ince pedin emmiş olduğu su, daha kolay tahliye olur ve koşuda problem olmaz. Bir daha yarışamayacaksanız bile bunları giyebilirsiniz. Bisiklete binebilir ve spinning ya da yoga dersi için uygundur.

Bisiklet

10.000$’lık bir triatlon bisikletine sahip olmak hoştur ancak eski dağ bisikletinizle de harika bir yarış çıkarabilirsiniz. Çok ince lastikleri olan bir yol bisikletine binmek, alışması zaman alan birşey. Dağ bisikletiniz, sizi sele üzerinde daha dik bir pozisyonda tutar ve ona alışkın olduğunuz için ilk yarışınızda bununla deneme yapabilirsiniz. (tercihen sprint bir yarış) Bir başka konu : Yarış öncesi bisikletinizi bir bisikletçiye götürüp herşeyini kontrol ettirip bakımını yaptırmanız iyi bir fikir olacaktır. Bisiklet ustası, zincirinizi temizleyip, lastik ve frenlerinizi kontrol edebilir. Ayrıca bu gibi bakımları kendi başınıza nasıl yapacağınızı öğrenmek de iyi bir fikirdir. Bakımdan anlamak, bisiklet sahibi olan herkesi ilgilendiren ve sahiplerinin lehine olan bir konudur. Kurumuş, paslanmış bir zincir, bisiklet sürenizi yavaşlattığı gibi, çekiş sisteminin ömrünü de kısaltır. Kısa mesafe yarışına katılacağınızı varsayarak, her zaman hangi bisikleti kullanıyorlarsa yine onu kullanmalarını öneriyoruz. Eğer ciddi anlamda bu sporda kendilerini geliştirmek istiyorlar veya ilk yarış olarak daha uzun mesafey idenemek istiyorlarsa yol ve triatlon bisikletlerinin farklı faydalarından bahsediyoruz.Transition alanınızda yarış malzemelerinizi dizerken başka insanlar sizi korkutmasın. Daima çok pahalı malzemelere sahip olan (ve hoş görünen) çok hızlı birileri olacaktır. İnanın şampiyonlar da dahil herkes en alt seviyeden başlamış ve bulunduğu yere ulaşmıştır. Bisikletle ilk uzun turumu yaptığımda altımda kız arkadaşımın çelik kadrolu 18 kiloluk, telli, dişli lastikli dağ bisikleti vardı ve yol arkadaşımda İtalyan Serotta marka o zamanlar uzay gemisi gibi görünen bir yol bisikleti vardı, yine de dev tırmanışlı 40km’yi beraber yol alabilmiştim.

Dinleyin

Bisiklet parkuru bazen yolda birçok insan bulunması yüzünden çılgınca geçebilir. Daima yolun sağ tarafında süreceğinizi hatırlayın. Eğer birini geçmeniz gerekiyorsa, her zaman omzunuzun üzerinden birisi geliyor mu diye kontrol edin. Eğer arkanızdan gelen yoksa, sola çıkın ve “Soldayım!” diye seslenip geçişinizi yapın. Ardından yolun sağına geçin.Eğer birisinin “Soldayım!” şeklindeki seslenişini duymanız, sizin sola bakmanız gerektiği anlamına gelmez. Bir başka bisikletçinin sizi geçmeye çalıştığın anlamına gelir. Çizginizde kalın ve geçmesine izin verin. Birisi sizi geçerken heyecanlanmayın, bunu abartıp başkasına geçilirken bisikletinden düşenler bile olabiliyor.Triatlona ilk girişinizde başarı ve keyif birarada olsun.Başlarken çok ciddiye almamanız en önemli konu diyebiliriz. Çevrenizi gözlemleyin ve ortamı hissedin, yaşayın. Sporcu insanların pozitif enerjilerini hissetmek, birçok triatlet için bu spordaki en iyi şeydir.

Hazırlayan : Fatih Buzgan

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın