Triatletin Başucu Kitabı – One Hour Workouts

01/12/2012  //     //  Triatlon - Ironman, Triatlon Antrenman ve Tekniği

 

 

Çok bilinen bir anonim söz vardır; “Herkes Cennet’ e gitmek ister ama kimse ölmek istemez!”  Tıpkı bu sözde olduğu gibi, tüm sporcular, yarışmalarda en iyi zamanı elde etmek ister ama hiç kimse uzun saatler boyunca antrenman yapmak istemez. Artık dayanıklılık sporu yapanların bu isteklerini gerçekleştirmeleri o kadar zor değil. Çünkü VeloPress yayınlarından çıkan “One Hour Workouts” (Bir Saatlik Antrenman) “50 Swim, Bike and Run Workouts for Busy Athletes” (Meşgul Atletler için 50 yüzme, bisiklet ve koşu antrenmanını)  adlı kitap, çoklu sporlarla ilgilenip de kısıtlı zamanı olanlar için biçilmiş kaftan.

 

Özellikle iş güç sahibi, evli barklı olan ve triatlona gönül vermiş birçok sporseverin en büyük sıkıntısı, günlük hayattan arta kalan zamanlarda uzun saatler boyunca antrenmana vakit ayırmaktır. Artık, “One Hour Workouts”, sayesinde günde bir saatlik etkili antrenman ile istediğiniz hedefe ulaşmanız mümkün olacak. Mark Newton (egzersiz fizyoloğu), Scott Molina (tecrübeli ironman) ve Michael Jaques (koç), bilim adamı ve tecrübeli sporculardan oluşan üçlü bir yazar kadrosu, kısıtlı zamanı olan triatlonseverler için faydalı bir çalışma yapmış.

 

Isınma ve soğuma dahil olmak kaydıyla bir sporcunun hedefine uygun olarak, base, tempo ve hız antrenmanlarından oluşan antrenman tipleri için sadece günde bir saatini ayıran triatletlere yeterli olacak antrenman çeşitleri, bu kitapta toplanmış. “One Hour Workouts” un şimdilik Türkçeye çevrilmiş bir basımı yok. Amazon.com’ dan orijinal baskısını satın almanız mümkün. Diğer yandan VeloPress, kitabı almayı düşünen ve içeriğini merak edenlere fikir vermek için eserin belli başlı bölümlerini, PDF formatında özet olarak VeloPress’ in resmi linkinden indirilmesine izin veriyor.

 

“One Hour Workouts”, fitness tabanlı hız ve kuvveti geliştirmek için yaratıcı ve etkili çözümler sunuyor. Kitap, her bölümünde bir saatlik yüzme, bisiklet, koşu ve brick antrenmanları içermekte. Tavsiye edilen brick çalışmaları ile sporcuların traitlon yarışlarında bir branştan bir diğerine geçişini kolaylaştırmak amaçlanmış. Her antrenmanın sonunda kros ve güç antrenmanlarını tavsiye eden yazarlar, okuyucularına faydalı tavsiyeler ve motivasyonlarda bulunuyor. Ayrıca, “Dayanıklılık Antrenmanında Burundan Nefes Alma”, “Yanlış Düzlem” ve “Tanrı’ yı Görmek” gibi yaratıcı antrenman konularının yanında her bölümdeki antrenmanın amacını açıklamak ve de sporcunun antrenman boyunca ne ile karşılaşacağına dair bilgilendirme yapılmakta.

 

Örnek olarak: “Dayanıklılık 100” adlı bölümde zorlu yüzme antrenmanları hakkında bazı bilgiler verilmekte. İlk ay yüzme antrenmanlarının yoğunluğunun genellikle sporcuya zor geldiği ve sonraki haftalarda ise antrenmanlara alışan sporcunun her hafta hızlı bir gelişme kaydettiğini gözlemleyeceği anlatılmakta. Kitapta verilen antrenmanlar ve açıklamalarla sporcunun hem teknik hem de fitness kapasitesinin eş zamanlı gelişimini hedeflenmiş. Basit ipuçları ve bilgiler içeren kitap amatör atletler için antrenman çeşitliliği sağlarken, sporcuların antrenman programlarını etkili bir biçimde gerçekleştirmelerine imkan sağlıyor.

 

Yazarlar Hakkında

 

Scott Molina, 1982-1995 yılları arasında 104 triatlon zaferine sahip olan Molina, aynı zamanda1988 Hawaii Ironman Dünya Şampiyonu. Tam altı kez, Birleşik Devletler şampiyonluğu, 50 kez USTS triatlon, 2  kez Dünyanın en zorlu triatlon yarışı olan Ultraman Dünya Şampiyonluğu ve 46 farklı podyum başarısına sahip. 1990 yılında, profesyonel triatlet Erin Baker evlenen Molina, üç çocuk sahibi. Christchurch, Yeni Zelanda, yaşıyor ve halen koçluk yapmakta

 

Mark Newton, Sydney Üniversitesi Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümünden derece ile mezun egzersiz fizyoloğu. Newton, geçtiğimiz on yıl içinde dünyanın önde gelen sporcu ve organizasyonları ile çalışmış bir bilim adamı.  Newton’ un çalıştırdığı sporcular, Olimpiyat Oyunları, Commonwealth Oyunları, Goodwill Oyunları ve Dünya Şampiyonası gibi organizasyonlara katılmış ve altı madalya kazanmış. Ironman’ in ağır toplarında Chris McCormack ve Normann Stadler’ ı da çalıştırmış olan Newton, Sidney, Avusturalya’ da yaşıyor.

 

Michael Jacques, yedi yaşından beri koşuyor ve 15 yaşından beri bisiklete biniyor. Wellington, Yeni Zellanda’ da yaşayan Jaques, 40 yaş üstündeki atletler için hem koçluk yapıyor hem de etkinlik ve organizasyonlar gerçekleştiriyor.

 

 

Kaynakça Bilgileri

Bir Saat Egzersizler: Meşgul Sporcular için 50 Yüzme, Bisiklet ve Koşu Antrenmanı

VeloPress Serisi, 136 sayfa

Yazarlar: Scott Molina, Mark Newton, Michael Jacques, Amy White

Editör: Amy White

Katkıda Bulunanlar: Scott Molina, Mark Newton, Amy Beyaz, Michael Jacques

Baskı: Resimli

Yayıncı: VeloPress, 2010

ISBN 1934030589, 9781934030585

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın