Triathlon Yarışlarında Küçük Tiyolar

09/09/2009  //     //  Triatlon - Ironman, Triatlon Antrenman ve Tekniği

Bir çok ünlü sporcu  branşları için kendilerine has taktikler geliştirmişlerdir, hatta kendi adlarını dahi verdikleri koşma,  atlama, bisiklete binme, yüzme sitilleri dahi olmuştur.  Oldukça komplike bir spor olan triatlonda da yarış için kullanacağınız size ait hatta o  yarışa özel  yarış taktiğinizin ve belkide size özel bir stilinizin olması gerekir.

 

Her şeyden önce eğer başarılı olmak istiyorsanız çok iyi bir gözlemci  olmasınız ve mutlaka kendinize karşı dürüst  kalmalısınız.
Öncelikle  genel olarak yarış  için  bireysel özelliklerinizi iyi tanıyın  ve konuya gerçekci olarak  yaklaşın, eğer yüzmeniz iyi değilse mazeret üretmeksizin iyi olmadığını kabullenin  ve gereğini mutlaka yapın daha iyi bir derece elde etmeye çalışın. Unutmayın ki çalışmadan geliştiremez, geliştirmeden de asla başarıyı yaklayamazsınız.

Çok Çok İyi Bir Gözlemci Olun

Kenidinizi çok iyi gözlemleyin :

 

Mutlaka kendinizi her etap için ayrı ayrı izleyin antrenman ve yarış esnasında verilerinizi kayıda aldırın. Bisikilet sürüşünüzü, kulaç atışınızı, koşuş sitilinizi, sürenizi , değişim alanındaki yaptıklarınızı mutlaka kayıda alın ve  beğendiğiniz örnek aldığınız başarılı triatletler ile kıyaslayarak  buralardaki hatalarınızı bulmaya çalışın . Örneğin suya atlarken giriş açınızdan attığınız kulaçlara, nefes alışınıza,  sudan çıktıktan sonra  bonenizi nasıl ve nerede çıkardığınıza, nasıl bisikleti aldığınıza  bisiklet üzerine atlarken,  süreken tekniğinize oturuş pozisyonunuza , koşuya geçerken bisikleti, kaskı bırakışınıza koşuya başlayış sitilinize fulelerinize, el kol baş konumlarınıza koşu tekiniğinize her şeye ama herşeye dikkat edin. Gözlemlerinizi mutlaka maddeler halinde not alın varsa bir antrenörünüz ile bunları paylaşın ve ona danışın ve eksik yada hatalı bulduğunuz yanları geliştirmek için mutlaka antrenörünüz ile birlikte bir program yapın . Mümkünse bir antrenör gözetiminde ve size sunacağı bu programla bu eksiklerinizi bir sonraki yarışa kadar tamamlayın.  Değişim alanında hızlanmaya çalışın, mutlaka bu konuyu dikkate alın,  varsa burada  size zaman kayabettiren hatalarınızı not alın ve yine varsa  bunlar için de antrenörünüzün gözetiminde özel bir antrenman programı düzenlenmesini isteyin.

 

Rakiplerinizi iyi gözlemleyin.

 

Eğer profesyonel veya özelikle ulusal yarışlara katılan yerel bir yarışmacıysanız, yarış hakkında bilgilenmeye önem vermelisiniz. Genellikle küçük yarışlarda ve hatta ileri yaştaki gruplarda muhtemelen her yıl aynı rakiplerle yarışacaksınız.. Rakiplerinizi rakiperinizi tanıyın,  hangi tür bisikleti kullandığını ve takım forması giyip giymediklerini dahi hatırlamaya çalışın.

Çoğunlukla aynı rakipleriniz ile bir kaç defa yarışmak durumda  kacaksınızdır hatta öyle rakipleriniz olacaktır ki onlarla bütün spor yaşantınız boyunca yarışabilirsiniz. Rakiplerinizin bireysel özelliklerini çok iyi analiz edin eksik ve başarılı yanlarına göre her yarış için taktikler geliştirin, ayrıca  unutmayınız ki bir rakibiniz için düşündüğünüz şeyler diğer rakibiniz için çok uygun olmayabilir. Örneğin; koşusunun iyi olmadığını düşündüğünüz bir triatleti koşarken geçmeyi planlarken bisikleti sizden kötü olan ama koşusu en az sizin kadar yada sizden daha iyi olan bir diğer atleti bisiklette arkanızda tutarak çekmeyin mutlaka kopartın eğer kopartamıyorsanız rakibinizi öne alarak arkasında dinlenin. Çok yönlü ve bir çok rakibe göre özgün bir taktik geliştirmelisiniz.. Her yarış sonrasında rakiplerinizi bir sonraki yarış için tekrakrar değerlendirin onlardaki değişimleri küçük notlar alın.

Yarışacağınız parkuru gözlemleyin.
Yarışacağınız parkuru mutlaka çok iyi gözlemleyin. Örneğin; suyun sıcaklığından tutun da dalgalı tuzlu olup olmadığına, akıntının rüzgarın yönüne, deniz sığ ise yüzme mesafesine kadar neler yapmanız gerektiğini, yunus atlayışının faydasınının olup olmayacağına,  sudan çıkınca zeminin kaygan olup olmadığına kadar herşeyi inceden inceye hesaplayın aynı şekilde benzer detay gözlemleri bisiklet ve koşu parkuru için mutlaka yapın mazgalları virajları yokuş başlangıç bitiş yerlerini ezberleyin rüzgarı hesaba katın, mümkünse  parkuru yarış öncesi gezin  antrenörünüzün uyugun gördüğü ölçüde parkuru yapın yanlış yollara (özellikle bisiklette) girmemenizi sağlayacak şekilde parkuru aklınızda tutun. Parkurun bireysel özelliklerinize uygun olup olmadığını irdeleyin yapacağınız atak ve savunma yerlerini iyi belirleyin.

Enerjinizi gözlemleyi ve koruyun ama yarışın sonuda mutlaka bitirin:

 

Hemen yarış öncesi çok ağır antrenmanlar ve ciddi sakatlanmalar yapacak pragramlardan kaçının ve yarışa dinlenmiş olarak girin. Triathlonda yarışın başlangıcından sonuna kadar yarış için bir enerjiniz anlamında süreklilik ve uyumluluğu talep ediliyor bunun için enerjinin dengeli bir şekilde korunması ve çok önemlidir yarışın başında enerjinizi bitirmeniz size ilerleyen etaplarda mutlaka pozisyon kaybettirecektir.  Çok doğru yerlerde ve doğru zamanlarda yaptığınız taktiksel ve stratejik ataklar ve defanslar size eş değer hatta belkide sizden daha iyi olan bir rakibinizi yarışta geçmenize yardım edebilecektir. Enerjinizi ve yarış sonunda en hızlı skorunuzu  verecek ritmi korumanın bir diğer önemli yolu ise olduğunca yarışa konsantre olunmasıdır. Bireysel gücünüzü bilerek hangi aşamada ne kadar performans sergileyeceğinizi  yarışmaktır. Kendinizi, enerjinizi ve gücünüzü yüzdesel olarak hissederek maksimum performansı sergileyebilmek için gücünüzü kendinize ve etaplara göre ayarlayın. Bilinçli performans üretimi ile bilinçsiz rakibinizi gücü ve tekniği nasıl olursa olsun ileriki etaplarda yakalayacaksınız.

 

 

Genel Taktikler

Kısa bir iki küçük tiyo vermek gerekirse yüzerken en doğru açıda yüzdüğünüze, akıntı varsa  akıntının  sizi nerye götürdüğüne dikkat ediniz. Geride iseniz rakibinizin köpüğünden gitmek her zaman size doğru zamanı doğru yönü  kazandırmayabilir mutlaka nereye gittiğinizi kontrol ediniz.  Eğer ileride iseniz  tekmelerden uzak kalınız eğer  arkanızda birileri var ise gerçekten ayağınıza değen eller sizin ritmizi bozacaktır burada  üretebileceğiniz çözüm ayaklarınıza değen elleri belki de  kibarca tekmelemek olacaktır. Yüzerken ritminizi ve enerjinizi koruyun. Konsantrasyonunuzu bozacak yada bozmaya çalışan tüm etkenlerden uzak kalın kendinizi dinleyin ve kilitlendiğiniz hedefe ilerleyin.
Bisiklette eğer kopamıyorsanız mutlaka grup içinde kalınız ve dinleniniz eğer takım içinde antrenör tarafından verilmiş bir göreviniz yok ise  kimseyi çekmek gibi kutsal bir göreviniz olamaz  kürsüye tek başına çıkıldığını unutmayınız.
Eğer rakibiniz koruduğunuz mesafeyi bozuyor ve size yaklaşıyorsa, yeterli zamanınınız ve mesafeniz var ise  onu gözlemlemek için kendinize yaklaşmasına izin vermeniz bazı durumlarda ve bazı rakipleriniz için uygun olabilir. Size yaklaşınca zor mu yoksa kolay mı nefes alıyorlar? Performansları  düşüyor mu?  Sizi geçtiklerinde hızlanıyor ve arayı açmaya çalışıyorlar mı? Rakibinizin güçlü ve zayıf yönleri nelerdir? Yarışta hangi noktada olduğunuzu göz önüne alın. Eğer bunları yarış içinde öğrenir ve  doğru yerde, doğru zamanda  gözlemler iseniz yarışı rakibizin önünde  yarışı bitirmek için bolca zamanınız olacaktır.

Atak olun

 Yarışı kazanmak istiyorsanız . Yapacağınız atakları bireysel özelliklerinize göre, rakiplerinizi de değerlendirerek doğru zamanda ve doğru yerde gerçekleştirin.  Bu yarışın en başlarında olabileceği gibi yarışın en sonunda sizin  için doğru zamanda yapılaması gereken bir atak noktası olabilir.  Örneğin bisiklette iyi bir tırmanıcı iseniz bunu mutlak yarış içinde değerlendirin, ayrıca yarış anında neler yaptığınızı gözlemleyin kendinizi, enerjinizi de dikkate alarak test edin.  Bir kere anaerobik olduğunuzda toparlanmak için hızınızı azatlamanız gerekecektir, eğer anaerobik ataklarınızda toparlanma süreciniz kısa ve  direnciniz sağlam kalıyor ise bu tarz ataklar yapmak rakibinizi geride bırakmak için bu işe yarayan bir taktik olabilir. Rakibinizi geçmek için çok fazla enerji harcadınız mı? ya da aradaki mesafeyi çabucak kapadınız mı? bunları mutlaka yarış içinde değerlendirin.

 

Bisiklette eğer rakibiniz sizinle aynı mesafede  kalmaya devam ederse,  yavaşça arayı kapayın bir süre arkasında dinlenin. Yanına geldiğinizde atak yaparsa tekrar ne kadar enerji harcadıklarına dikkat edin. İşlemi tekrarlayın ve bu sefer arayı daha fazla açmaya çalışırsa. Eğer onları yaklayamıyor yada geçemiyorsanız , geri çekilmek ve arkalarında kalmak en iyi fikir olacaktır. Mesafeyi korumak, mümkünse arkalarında kalarak dinlenmek  koparmak ve arayı açmaktan daha kolaydır.  Bisiklette geride bırkamadıklarınız için en iyi taktik enerjinizi mümkün olduğunca harcamamanızdır ve onları koşuda yakalamayı hatta geçmeyi amaçlamalısınız. Eksik olan branşta her branşın sahip olduğu tecrübeyle sabitlenmiş tiyoların verilerine ulaşmaya çalışın ve kendinizi eksik olduğunuzu hissettiğiniz branşta da yarışa  hazırlayın.

 

Her zaman rakibinizin güçsüz, sizin ise güçlü olduğunuz zamanlarda  atak yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu taktikler bisiklette olduğu gibi yüzme ve koşuda da geçerlidir. Gücünüzü ve enerjinizi koruyabilirseniz son 50 metre de sprint  koşabiliyorsanız, bunu yarışta  gerçekleştirin. Enerjinizi doğru zaman için sakladığınızda sizden daha güçlü bir triatleti yenmeyi düşünememeniz için hiç bir sebep yoktur. Bir kere sizin hızlı olduğunuzu düşünürlerse, geri çekileceklerdir. Enerjiniz koruyun ve onlara bu hissi haklı olarak verdiğinizde belkide yarıştan düşebileceklerdir ve sizin için işler bu yarış rekabetinde daha kolay olabilir.
Yarışta enerjinizi  doğru yer, doğru zamanlar için koruyun ama yarış sonunda asla  kendinize “Bir yarış daha olsa daha koşarım.” dedirtecek enerji bırakmayın.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın