Yedidalga Aquatlon Yarışı – Kıbrıs 1 Mayıs 2011

05/05/2011  //     //  Triatlon Yarışları

 

 

        Geçtiğimiz hafta sonu 1 Mayıs Pazar günü Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu’nun 2011 yılı planlı yarışlarından olan Yedidalga-Aspava Aquatlon Yarışı koşuldu. KTTF’nin sezon başından bu yana gerçekleştirdiği 2 duatlon yarışından sonraki üçüncü yarış, aquatlon yarışıydı.
 

_____Sezonun ilk Aquatlon yarışmasında Genel Klasman Erkekler’de İnsel Üstüner, Genel Klasman Kadınlar’da Melek Şevket birinci olurken, takımlar klasmanında Tüfekçi Spor bu yarışta da birinciliği elden bırakmadı.


Fotoğraf: Genel Klasman Erkekler 1. İnsel Üstüner, 2. Hüseyin Arhan, 3. Kemal Elektrikçi

Fotoğraf: Genel Klasman Kadınlar 1. Melek Şevket, 2. Fezile Işık, 3. Derya Çelik ve Başkan Ahmet Çelik

_____Tüfekçi, Denizli, Akdeniz,  Gaziveren ve Göçmenköy spor kulüplerinin yanında bir de ferdi sporcunun katıldığı aquatlon yarışları başarı bir şekilde sonuçlandı. Toplam 20 sporcunun katıldığı, Yedidalga-Aspava Aqautlon Yarışı mesafesi, 2,5 km koşu – 1 km yüzme ve 2,5 km’lik koşu parkurundan oluşuyordu.

_____Genel Klasman Erkekler’de birinciliğini 34:04 ile İnsel Üstüner alırken, 35:48’lik derecesi ile Hüseyin Arhan ikinci, 36:56’lık derece ile Kemal Elektrikçi üçüncü oldu.

_____Genel Klasman Bayanlar’da ise 42:54’lük derecesi ile Melek Şevket birinci olurken, 52:22’lik derecesi ile Fezile Işık ikinci, 54:11’lük derecesi ile Derya Çelik üçüncü oldu.

_____Yedidalga-Aspava Aquatlon Yarışı’nda takımlar klasmanında, Tüfekçi Spor takımı yine birinciliği kimseye kaptırmadı. Takımlar sıralamasında toplamda 01:46:48 ile Tüfekçi Spor Kulübü birinci olurken, toplamda 02:07:47’lik derecesi ile ev sahibi Denizli Spor Kulübü ikinci oldu.

_____Büyük Erkekler A grubunda, İnsel Üstüner birinci, Hüseyin Arhan ikinci, Sermet Buran üçüncü, Raif Buran dördüncü, Ali Dükyancı beşinci, Hasan Mert Işıman altıncı, Ekrem Kaide yedinci olurken, Büyük Erkekler B grubunda ise, Özgür Eroğlu birinci, Murat Mehrübeoğlu ikinci, Yankı Karadağlı üçüncü, Umut şen dördüncü, Hüseyin Çekirge beşinci olarak yarışı bitirdi.

_____Genç Erkekler’de, Kemal Elektrikçi Birinci, Çağay Malek ikinci olurken, Master Erkekler’de ise Cem Dağdelen birinci, Caner Aspava ikinci, Cemal Şevket üçüncü oldu.

_____Yarış sonunda düzenlenen ödül töreninde dereceye giren sporculara kupa ve madalyaları Triatlon Federasyonu Başkanı Ahmet Çelik, yönetim kurulu ve kulüp temsilcileri tarafından takdim edildi.

_____Diğer yandan geçtiğimiz Mart ayında Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu’nun (KTTF), Türkiye Triatlon Federasyonu’na (TTF) göndermiş olduğu “KTTF 2011 yılı Faaliyet Takvimi” ile ilgili olarak KTT Federasyonu Başkanı Ahmet ÇELİK’le görüşerek  “Ironman 70.3 Girne” adı altındaki haberi sizlerle paylaşmıştık.  Geçtiğimiz günlerde Başkan Ahmet V. ÇELİK’ten aldığımız bilgiye göre KKTF’nin 2011 faaliyet takvimi güncellendi. Güncellenmiş olan yeni takvim henüz TTF’nun resmi sitesinde yayınlanmış değil. Federasyonumuzun sitesinde halihazırda eski takvim mevcut, fakat KTTF Başkanı Ahmet ÇELİK’ten gelen yeni takvimi yazımızın altında bulabilirsiniz. Kırmızı ile renklendirilmiş olan yarışlar güncellenmiş olanlardır.

_____Yeni takvimde birkaç yarışın tarih ve saati ile yazımıza adını veren “Girne Ironman 70.3 (Yarı Ironman) adlı yarışın adının “Kasım Şakası” olarak değiştiği görülüyor. İlk yayınlanan takvimde yer alan 30 Nisan Yedi Dalga Aqautlon yarışının tarihinin 1 Mayıs, 19 Mayıs Yedidalga Sprint Triatlonu’nun tarihinin 15 Mayıs, 8 Ağustos Yedidalga Aquatlonu’nun ise 7 Ağustos olarak değiştirildiği görülmekte.

_____Daha önceki konuyla ilgili yazımızda, “Bu arada kısa bir hatırlatmada fayda var. KKTC’nin uluslararası arenada resmi olarak tanınmaması sebebiyle Ironman 70.3, ne Avrupa ne de Dünya Şampiyonası’na puan vermiyor. Kısacası özel yarış statüsünde yer alan bir yarışma” Şeklinde bir dip not düşmüştük. Bildiğiniz gibi, Half Ironman ve Ironman 70.3 yarışları, Uluslararası Triatlon Birliği’nin (ITU) düzenlemiş olduğu yarışların özgün adı. Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti maalesef Rum lobilerinin baskısı sonucunda uluslararası arenada tanınmıyor. Hal böyle olunca KTTF’nin büyük bir özveri ile düzenlemeye çalıştığı bu yarış, ITU’nun Ironman 70.3 Dünya Şampiyonası’na puan veremiyor. Sadece puan vermemekle kalmadığı gibi aynı zamanda Half Ironman ve Ironman 70.3 isimlerinin telif hakkı da yine ITU’ye ait olduğu için kullanılamıyor. Bu yüzden 20 Kasım’da düzenlenecek olan ve mesafeleri Half Ironman’le aynı olan bu yarışın adının “Kasım Şakası” olması gündeme gelmiş.


Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu 2011 Yılı Yurt içi Takvimi

06 Mart Duatlon (5-20-2.5) Lefkoşa
27 Mart Duatlon (5-20-2.5) Lefkoşa
01 Mayıs Aquatlon (2.5/1/2.5) Yedidalga (Saat 09:00)
15 Mayıs Sprint Triatlon (750/20/5) Yedidalga (Saat 09:00)
19 Haziran Sprint Triatlon (750/20/5) Yedidalga (Saat 08:00)
24 Temmuz Sprint Triatlon (750-20-5) Yedidalga (Saat 08:00)
07 Ağustos Aquatlon (2.5/1/2.5) Yedidalga (Saat 08:00)
18 Eylül Dr.Küçük Oyunları Olm. Triatlon Girne (Saat 08:00)
23 Ekim Olimpik Triatlon Yedidalga (Saat 09:00)
20 Kasım Kasım Şakası (1.9/90/21) Girne (Saat 08:00)
11 Aralık XT Duatlon (3/10/3) Lefkoşa
25 Aralık XT Duatlon (3/10/3) Lefkoşa

 

                                      

_____Yedidalga-Aspava Aqautlon Yarışı ile ilgili bilgi ve fotoğraflara ulaşmamızı sağlayan başta Şebnem DAĞDELEN ve Başkan Ahmet ÇELİK’e çok teşekkür ederiz.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 


 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın