Yarı Mesafe Demir Adam Cumhuriyet Kupası’nı Franchy Favre ve Ece Bakıcı Aldı

22/10/2012  //     //  Triatlon Yarışları

 

Fotoğrafların büyük halleri için lütfen fotoğraflara tıklayınız.

 

Hafta sonunda ülkemizde “Cumhuriyet Kupası” adı altında ilk kez orta mesafe triatlon yarışı (1.9km yüzme-90km bisiklet ve 21km) koşuldu.  “Cumhuriyet Kupası Konyaaltı Belediyesi Yarı Mesafe Demir Adam” yarışının genel klasman birincisi, +30 yaş grubunda yarışan Fransız sporcu Franchy Favre oldu.

 

 

Kadınlar kategorisi +20 yaş grubunda yarışan mili sporcu Ece Bakıcı ise kadınlar genel sırlamada ipi ilk göğüsleyen kadın sporcu oldu.

 

 

Toplam 69 sporcunun kayıtlı olduğu “Cumhuriyet Kupası Konyaaltı Belediyesi Yarı Mesafe Demir Adam” yarışında üçü Fransız, beşi kadın 51’ i erkek, toplam 56 sporcu yarıştı. 12 sporcunun start almadığı yarışta beş sporcuda olumsuz şartlar yüzünden yarışmayı terk etti.

 

 

Kötü hava şartları sebebiyle yüzme ve bisiklet etaplarının kısaltıldığı yarışta, Franchy Favre, elde ettiği 3:03:11’ lik zaman ile finiş’ e ilk gelen sporcu oldu. Yarışta ikinci sırayı ülkemizi yurtdışında çeşitli Ironman ve Ironman 70.3 yarışlarında temsil etmiş bulunan Enka Spor’ un başarılı sporcusu İbrahim Çağlar Taş, 3:11:59’ lik zamanı ile alırken, onun yaklaşık iki buçuk dakika arkasından gelen Göztepe’ nin başarılı milli sporcusu Fatih Azrak, 3:14:44’ lik zamanı ile genel sıralamada üçüncü oldu.

 

 

Geçtiğimiz yılın “Genç Kadınlar “şampiyonu olan başarılı sporcu Ece Bakıcı, yaş grubu kadınlar kategorisinde elde ettiği 3:43:26’ lık zaman ile bu kategoride bitiş çizgisini geçen ilk kadın sporcu oldu. Bakıcı’ nın yaklaşık 4 dakika ardından gelen ve bu yıl yurtdışında katıldığı Ironman 70.3 yarışlarında oldukça iyi zamanlara imza atmış olan Sedef Özçelik ise 3:47:08’ lik zamanı ile ikinci olurken, başarılı ve tecrübeli milli triatlet Berrak Mutlu, katılmış olduğu ilk yarı mesafe yarışında elde ettiği 3:48:08’ lik zaman ile yarışı üçüncü sırada tamamladı.

 

 

Yarıştan Önceki Gün

Yarıştan önceki günlerde Antalya’ ya gelen sporcular, yarış günü için hava tahmin raporlarının fırtına ve şiddetli yağmur uyarısı vermesine rağmen son derece güzel ve güneşli bir Antalya havası ile karşılaştılar. Diğer yandan birçok sporcunun gündeminde, Pazar günü gelmesi beklenen şiddetli fırtına ve yağışın öğleden sonraya kayması ihtimali konuşuluyordu ki, bu da en uygun yarış koşullarının oluşması halinde oldukça hızlı bir yarış olabileceği ihtimalini gündeme getiriyordu.

 

 

Haftalar öncesinden başlanmış olan organizasyon çalışmaların son rötuşlarının verildiği yarış haftasında, Antalya-Kemer yolu üzerinde sürdürülen yol yapım çalışmaları yüzünden 30 kilometrelik bisiklet parkurunun dönüş yeri olan Küçük Çatlıcak kavşağı yerine ondan bir önceki dönüş yeri olan Topçam kavşağından dönüş yapılması gündeme geldi. Parkur mesafesinin kısalarak 22.5 km’ ye düşmesiyle birlikte bisiklet etabı tur sayısı üçten turdan, dört tura çıkarılması ile bu pürüz de giderilmiş oldu.

 

 

Bir gün önce güzel havada parkuru tanımak için yola çıkan sporcular, bisiklet parkur zemininin, ağırlıklı olarak düz ve sıcak asfalta sahip olması ile birlikte, kısalan parkurdaki yükseklik kazanımın da azalmış olması ile koşu parkurunun neredeyse %0 eğimli bir zeminde  koşulması gibi lehte şartlardan ötürü birçok sporcuya oldukça iyi zamanlara imza atma ihtimalini düşündürdü.

 

 

Teknik Toplantı

Ülkemizde İlk kez gerçekleşen en büyük ve önemli bir organizasyon olan “Cumhuriyet Kupası Konyaaltı Belediyesi Yarı Mesafe Demir Adam”  yarışı, teknik toplantısı, bilinenden daha fazla teknik ve kural bilgisi içermesi sebebiyle alışmış teknik toplantılardan daha detaylı ve daha uzun bir şekilde gerçekleştirildi. Toplantının sunumunu Melih Işıkçı yaparken, Federasyon Başkanı Hamdi Güneş, Konya Altı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ i temsilen Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güven Ulutekin ile Baş Hakem Aydoğan Ulaş kısa konuşmalar yaptılar.

 

 

Hamdi Güneş

Teknik toplantı başlarken kısa bir konuşma yapan Federasyon Başkanı Hamdi Güneş; “Bu yıl İlk’ leri gerçekleştiriyoruz. Yarın da başarı ile bir İlk’ i daha yaşayacağız ve Konyaaltı Belediyesi ile beraber Yarı Demir Adam mesafesi yarışını gerçekleştireceğiz. Gelecek yıl da aynı şekilde tam mesafe yarışını gerçekleştirmeyi istiyoruz. Bildiğiniz gibi yarın sezonun son yarışı koşulacak fakat sezon bu yarış ile bitmiyor. Yarından sonra kamplarımız ve çalışmalarımız devam edecek. Bu yılın ilk haftasında olduğu gibi 2013 yılı faaliyet takvimimiz ocak ayının ilk haftası içinde açılanacak. 2012 yılında söz verdiğimiz gibi Sakarya-Karasu hariç planladığımız tüm yarışları gerçekleştirdik. Bu da, Sakarya yerel yönetimin organizasyondan vazgeçmesi sebebiyle oldu. Aslında bunu da daha ileri bir tarihe koyabilirdik fakat yoğun bir yarışma takvimiz olması sebebiyle, karışıklığa sebep olmamak için bundan vazgeçtik.”  şeklinde açılamalarda bulundu.

 

 

Sözlerine; Bu yarıştan sonra 5 Kasım’ da Genel Kurul toplantısı ve seçimleri gerçekleştireceğiz. Eğer sizler bize destek verirseniz, seçimden sonra önümüzdeki dört yılı planlayarak yolumuza devam edeceğiz.  Biz de size gereken desteği vereceğiz”  şeklinde devam eden Başkan Güneş, “Diğer yandan eksiklerimiz olabilir, bize görüşlerinizi bildirin, biz de eksiklerimizi giderelim. Organizasyonda emeği geçen başta Melih Işıkçı, teknik ekip ve Konyalatı Belediyesi ile bu yarışa katılmaya cesaret eden sporculara çok teşekkür ederim. Yarın ki yarışta tüm sporculara başarılar diliyorum.” diyerek konuşmasına son verdi.

 

 

Aydoğan Ulaş

Baş Hakem Aydoğan Ulaş ise yarışma kuralları hakkında kısa bir uyarıda bulunarak: “Yarın gerçekleşecek olan yarış, triatlon yarışlarından oldukça farklı, dolayısı ile kurallar da farklı. Amacımız yarınki yarışta hataları en aza indirgemek. Özellikle belirtmek istediğim şey “online” kayıtlarda yapılan hatalar yüzünden listelerde yanlışlık var. Bu konularda lütfen biraz daha dikkatli olalım. ” Şeklinde konuştu.

 

 

Melih Işıkçı

Melih Işıkçı yarış ile ilgili teknik detaylar hakkında bilgilendirme yapmadan önce yaptığı kısa konuşmada; ” Türkiye’ de ilk kez bir Demir Adam yarışı gerçekleştireceğiz. Bu yarış için Konyaaltı Belediyesi bize ana sponsor olmuştur. Bu yarış, triatlon yarışından farklı ve uzun bir yarış olduğu için çok dikkatli olmanız gerekmektedir.  Bu yarış için Konyaaltı Belediyesi ile Gençlik İl Spor Müdürlüğü çok çaba gösterdiler.” Şeklinde kısa konuşmasını ardından detaylı teknik toplantı sunumunu gerçekleştirdi.

 

 

Yarış Günü

 

 

 

Yüzme Etabı

Teknik toplantıda belirtilen değişim alanına giriş saati olan 06:00-06:45 arasında tüm sporcular bisiklet parkının önüne geldi.  Henüz gün doğmadan tüm sporcu ve resmi organizasyon ekipleri görev yerlerini almasına rağmen denize şamandırayı atmak için anlaşma yapılan özel görevliler uyuya kaldıkları için şamandıra atma işlemi gecikti. Melih Işık’ çının bizzat giderek görevlileri getirmesi sonrasında şamandıralar yerlerine atıldı. Gecikme dolayısıyla sabah 07:00’ de başlayacak olan yarış ise 55 dakika gecikmeyle, 7:55’ ertelenmiş oldu.

 

 

Gün doğumun ilk dakikalarında sakin olan deniz bu süreçte yavaş yavaş iri dalga tutmaya başlamıştı. Verilen start ile birlikte topluca suya giren sporcular artan dalgalar birlikte ilk üç dubayı sorunsuz bir şekilde döndüler. Bu arada gittikçe artan rüzgar ve irileşen dalgalar açıkta bulunan iki numaralı dubayı açıkta bulunan bir diğer dubanın iç bölgesine doğru sürüklemeye başlamıştı.

 

 

Önden giden iyi yüzücülerin bulunduğu grup, ikinci turun ilk dubasına vardıkları esnada gidecekleri yöndeki diğer dubanın yerinde olmadığını fark ettiler. Gitmeleri gereken doğrultuda artık duba kalmadığını için kıyıya dönüşe geçen sporcular arkalarından gelen diğer sporcular ile karşılaştılar. Bu arada arkadan gelen daha yavaş yüzen gruptakiler ise dalgalardan zaten zorlukla seçilen dubalardan hangisine yüzecekleri konusunda oldukça karmaşa yaşadılar ve fazladan yanlış yönlere yüzdükleri görüldü.

 

 

Yaşanan karmaşa esnasında birçok sporcu hangi yöne ve hangi dubaya gitme yönünde karar vermekte zorlanırken artan şiddetli dalgalardan bir an önce kurtulmak isteyen sporcuların nihayetinde karaya dönemeye çalıştıkları görüldü. Yükselen dalgalarla paniğe kapılan bazı sporcuları güvenlik botlarına seslenmeye çalıştıkları görüldü. Önde giden grupta yer alan bazı sporcular ise yaşanan kaosta oldukça geride kaldı ve güvenlik botları bazı sporcuları emniyeti sağlamak amacıya karaya taşımak zorunda kaldı.

 

 

Yüzme etabında aniden oluşan olumsuz hava şartlarının “SPORCU GÜVENLİĞİNİ” tehlikeli bir duruma sokması yüzünden, bu etapda meydana gelen ve sporcular arasında oluşan avantaj ve dezavantajlar, futboldaki özel durumlarda uygulandığı gibi averaja verilirken, hiçbir sporcuya cezai bir işlem uygulanmadı.

 

 

Bisiklet Etabı

Sudan büyük bir karışıklık ve şaşkınlık içinde çıkan sporcular oldukça hızlı bir şekilde değişim alanına girerken, adeta sprint ya da olimpik triatlon hızında bir değişim gerçekleştirdiler. Yarışan 56 sporcudan sadece dokuzun un Ironman70.3  tecrübesi olduğunu, geri kalanının ise olimpik ve sprint triatlon tecrübe ve alışkanlıklarının olduğu düşünüldüğünde birçok sporcunun tıpkı kısa mesafe triatlon yarışındaymışcasına hızlı bir başlangıç yaptıkları görüldü.

 

 

Yarışa hızlı başlayan sporcuların yavaş yavaş araları açılırken, bisiklet etabını, baştan sona oldukça tecrübeli bir Demir Adam olan Fransız Favre lider olarak götürdü. Fanre’ nin arkasında ise Nuri Acar, İbrahim Çağlar Taş, Fatih Azrak,  Merdan Çayır ve Bahadır Tama yer aldı. Bisiklet etabında ilerleyen dakikalar ile birlikte rüzgar şiddetlenirken, ilk tur bitmesine yakın, fırtınaya dönen rüzgar berberinde yağmuru getirdi. Fırtına halini alan rüzgar, özellikle Konyaaltı sahilinde tüm şiddetiyle hüküm sürerken sporcular kıyı kesiminde denizden gelen yanal rüzgarda sürüş yapmakta zorlanmaya başladılar.

 

 

Parkurun dönüş yerleri olan Migros kavşağı ve Topçam kavşağı bölümünde rüzgar daha zayıf hissedilmesine rağmen, ıslanan ve kayganlaşan zemin sebebiyle birçok sporcu, oldukça dikkatli olmasına rağmen dönüşlerde veya düz yolda düşmekten kurtulamadı. İkinci tura geçen sporcular Konyaaltı sahilinde gittikçe şiddetlenen fırtına ile mücadele etmekte güçlük çekmeye başladılar. Fırtına ile aynı oranda artan yağmur sürüşü zorlaştırırken, palmiye ve okaliptüs ağaçlarından koparak caddeye uçan dallar, kafeteryalardan uçup yola devrilen masalarla güvenlik bariyerleri tehlike yaratmaya başladı.

 

 

Tüm bunlara ilave olarak fırtınanın zaman zaman kumsaldan savurduğu kum tanecikleri de sporcuların vücutlarında yüzlerce minik iğne etkisi yaratıyordu.  Özellikle profil jant kullanan sporcuları daha çok etkilendiği şiddetli fırtınada, yanal rüzgar sebebiyle birçok sporcu düşme tehlikesi atlatırken, oldukça hafif olması sebebiyle sert bir yanal rüzgara maruz alan Ece Bakıcı ve Ufuk Güven düz yolda düştü.

 

 

Çağlar Çitfçi, Ufuk Biriz gibi profil jant kullanan bazı sporcular ise ikinci tur bitmeden yarışı terk etmek zorunda kaldılar. Gittikçe kötüleyen atmosferik şartlar, sporcu ve yarış güvenliğini tehlikeye soktuğu için ikinci turunu (45 km’ yi) tamamlayan sporcular, teknik ekibin aldığı inisiyatif kararı daha fazla riske girmeden koşu etabına yönlendirildi.

 

 

Koşu Etabı

Sporcuların koşu etabına geçmesinden yarım saat sonra fırtına biraz olsun şiddetini azaltırken, yağmur yağmaya devam etti.  Zorlu şartlarda yarışmaya devam eden sporculara ilk iki etabın kısaltılmasından sonra şaşkınlık yaşadı. Sporculara koşu etabına başlarken, son etabın 21 km üzerinden tam koşulacağını bilgisi verildi. Sporcular, koşu etabı boyunca zaman zaman yağan yağmur altında koştular.

 

 

Yarışın son etabı olan koşuda yarışın sonucunu belirleyen ilk üç sporcunun sıralaması belli oldu. Fanre yarış boyunca götürdüğü liderliği elden bırakmayarak birinci olurken, Çağlar Taş, ikinciliğini yarış sonuna kadar devam ettirdi. Fatih Azrak ise 2012 yılındaki artan başarı grafiğini Cumhuriyet Kupası’ nda da sürdürerek yarışı üçüncü olarak tamamladı.

 

 

Kadınlarda oldukça çekişmeli geçen yarışta, Ece Bakıcı, bisiklet etabında düşmesine rağmen koşuda en iyi zamanı yapan sporcu oldu. Yarış sonuna kadar liderliği elinden bırakmayan Bakıcı birinci olurken, arkasından gelen Sedef Özçelik,  Bakıcı’ nın ardından ikinci sırada yarışı tamamladı. Koşuda Özçelik’ i yakın takibe alan Berrak Mutlu ise rakibinin bir buçuk dakika ardından yarışı üçüncü sırada tamamladı.

 

 

Tüm sporcuların olumsuz hava şartlarına rağmen herhangi bir kötü bir netice ile karşılaşmadığı yarış, son sporcunun 5 saat 17 dakikada finişe ulaşması ile sonuçlandı.

 

 

Yarış ve Organizasyon Hakkında

İlk kez gerçekleşen Demir Adam yarışında teknik, lojistik ve emniyet açısından her şey düşünülmüştü. Yarışın güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli tüm teknik alt yapı ve çalışmaların yapıldığı gayet açık bir şekilde görülmekteydi. Emniyet tedbirleri dışında net bir şekilde ölçülen parkur mesafeleri ile de oldukça başarılıydı. Sporcular için hazırlanan jel, enerji içeceği, su, muz ve kek gibi beslenme yardımlarının bolca ikram edildiği yarışın gerçekleşmesi için imkanlarını seferber eden başta Triatlon Fedarasyonu, ardından ana sponsor olan Konyaaltı Belediyesi ile yan sponsorlar olan Ansiad ( Antalya Sanayici İş Adamları Derneği), Antalya Genpa avm’ ye ve Türkcell ile Zeynep Akyar’ a teşekkür etmek gerekiyor.

 

 

Diğer yandan sporcu ve seyirci güvenliği için trafik ve emniyet teşkilatı da büyük bir titizlikle çalıştı. Asayiş ekiplerinde görevli memurların yağmura rağmen kısa kollu gömlekle sokak ağızlarında tuttukları nöbet yerlerini terk etmeksizin görev yaptıklarını söz etmeden geçmemek gerekir. Aynı şekilde canla başla çalışan belediye çalışanlarını da unutmamalı. Belediye personelinin, şiddetlenen fırtına yüzünden çöp konteynerlerinin kayarak sporculara çarpmasını engellemek için duruma hızlı bir şekilde müdahale etmesi takdire şayan bir çalışma olarak söylenebilir. Bunlara ilave olarak sporcu beslenme masalarında görev alan Antalya Spor Lisesi’ nden gelen gönüllü öğrencilere de özellikle teşekkür etmek gerekiyor.

 

 

Tüm bunların yanında, sporcuların zorlu mücadelelerini teknik olarak kayıt altına almak ve yarışma kuralların doğru uygulanması için görevlerini canla başla yerine getiren hakem ve teknik ekibin sahne arkasındaki çalışmalarını da unutmamalı. Bu organizasyonun gerçekleşmesi için el birliği ile çalışan en başta Melih Işıkçı ve ardından temizlik görevlisinden, amirine, hakeminden sporcusuna tüm özel ve tüzel kişilere de teşekkür etmek gerekiyor.

 

Ülkemizde böylesine bir İLK’ in zorlu hava koşullarında sorunsuz gerçekleştirilmesi çok önemli bir başarı. Yarışan tüm sporcuların fairplay ilkesinden uzaklaşmadan ciddi bir disiplin ve kararlıkla yarışması da oldukça önemli. Olumsuz hava koşularının zaman zaman yarışın gidişatını değiştirmesinin bir başarısızlık göstergesi olduğu düşünülmemeli.  Tam aksine her şeye rağmen üzücü bir olay yaşanmadan yarışın tamamlanmış olmasının çok önemli olduğu söylenebilir. Gelecekte ülkemizde gerçekleşecek olan bu türden tüm organizasyonlara ışık tutacak olan ilk Cumhuriyet Kupası yarışına katılan tüm sporcu ve çalışanlarına teşekkürler…

 

 

Bilgi Notu:  Ironman 70.3:  2007 den önce kullanılan resmi adı Half Ironman olan “Yarı Mesafe Demir Adam yarışı”.  WTC adlı Dünya Triatlon Şirketi’ nin Ironman markası adı altında gerçekleştirdiği Demir Adam yarışlarında yarım mesafeye verilen ad kısa isim.  Rakamsal olarak 70.3, mil cinsinden mesafelerin toplamını ifade eder. Benzer mesafelerde yapılan yarışlarda özgün isim olan Ironman adı kullanılması için telif bedeli ödenmesi gerekir ya da farklı bir isim ile aynı mesafe yarış koşulması söz konusu olur. Bu yüzden dünya çapında buna benzer yarışlar gerçekleştiren organizasyonlar, Ironman adından farklı isimler kullanırlar. Yarışma mesafesi aynı şekilde 1.9+90+21’ olarak koşulur ve bu mesafenin triatlon jargonundaki adı “Orta Mesafe Triatlonu” dur.

 

 

 

Fotoğraflar: Mustafa Sezen, Murat Kaptan, Necdet Yazar, Onur Calp, Özgü Özdemir

 

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yarışa ait videoyu bu linki tıklayarak  seyredebilirsiniz

Daha fazla fotoğraf için galerimizi ziyaret edin.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın