Yalova Triatlonu’nun Şampiyonları Altay Spor Kulübü’nden Ece Bakıcı – Mert Onaran

11/06/2012  //     //  Triatlon Yarışları

 

Geçtiğimiz haftasonunda koşulan “III Yalova Triatlonu” nda, “Elit Erkekler” kategorisi birincisi Mert Onaran olurken, “Elit Kadınlar” da Ece Bakıcı birinci oldu.

Türkiye Triatlon Federasyon’ nun 2012 yılı faaliyet takviminde yer alan ve “Türkiye Triatlon şampiyonasına” puan veren üçüncü yarış, “III Yalova Triatlonu”, aynı zamanda bu yıl koşulan sekizinci ulusal triatlon yarışı özelliğini taşıyordu.

9-10 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen “III. Yalova Triatlonu”, Türkiye’ nin çeşitli illerinden gelen her yaş grubundaki renkli sporcu yelpazesi ile adeta triatlon festivali görünümündeydi.

 

 

Katılımcı sayısının rekor sayıya ulaştığı “III Yalova Triatlonu”, “Elitler” ve “Yaş Grupları” adı altında 13 ayrı kategoride koşuldu. Toplam 202 sporcunun kayıt yaptırdığı yarışlarda, 176 sporcu start aldı. 12 sporcu teknik sorunlar yüzünde yarışı terk ederken 2 sporcu da diskalifiye oldu. “III.
Yalova Triatlonu” nda, “Yıldızlar” da 11 erkek 5 kadın, “Gençler” de 31
erkek, 11 kadın, “Yaş Grupları” nda +20′ de 23 erkek, 3 kadın,  +30′ da
38 erkek 9 kadın, 40+’ da 22 erkek, 4 kadın, ve 50′ da 15 erkek sporcu,
“Elit Erkekler” de 17 ve “Elit Kadınlar” da 9 sporcu kayıt başvurusunda bulunmuştu.

 

 

Tanınmış bazı Türk ironman ve triatletlerin aynı günlerde İtalya da “Pescara 70.3” yarışına katılmasının yanı sıra, Kıbrıslı triatletlerin yine aynı günlerde Kıbrıs’ ta koşulan “Cumhurbaşkanlığı Aquatlonu” yarışlarına katılıyor olması sebebiyle katılım beklenenin biraz altında olsa da, toplam sayının 202’ yi bulması ile “III Yalova Triatlonu” nda yer alan sporcu sayısı en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

 

 

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl 198 sporcu ile en yüksek katılımcı sayısına sahip olan ulusal traitlon yarışı “II. Yalova Triatlonu” idi.

“III Yalova Triatlonu”, 7 Temmuz’ da Holten, Hollanda’ koşulacak olan “2012 Holten ITU Triatlon Premium Avrupa Kupası” na gidecek olan sporcuların milli takım için seçmelerinin yapıldığı bir yarış olma özelliğini de taşıyordu. Yarışlarda ,“Elit Erkekler” de ilk dört atletin, “Elit Kadınlar” da ilk iki atletin seçmeleri yapıldı.

 

 

Bu yılki yarışlarda geçtiğimiz son iki yıldan farklı olarak göze çarpan en büyük değişiklik bisiklet parkurunda gerçekleştirilmiş olmasıydı. Bisiklet parkurunun uzunluğu arttırılırken, tur sayısında azaltılmış ve geçtiğimiz yıl geçilen ve trafik levhalarının daralttığı dar sokak geçişi iptal edilerek bir ön sokağa alınarak daha emniyetli bir hal alınmıştı. Yalova’ daki yarışlarda parkur ve çevresinde yapılan güvenlik çalışmaları sayesinde sporcular sorunsuz bir şekilde yarışma imkanı buldu.

 

 

Yalova’ da gerçekleşen yarışlardaki bir diğer önemli konu ise ITU’ den gelen üç önemli teknik adamın yarışlara gözlemci olarak gelmesiydi. Kendileri ile yaptığımız görüşmede; “Ülkemize dört günlüğüne gelen ve bu süre zarfında  “8-12 Haziran ITU I. Seviye Antrenörlük Kursu” eğitimlerini veren “ITU Avrupa Spor Geliştirme Koordinatörü” ekibi Hırvat Bijuk Zeljko ve “ITU Antrenör Eğitimi Yardımcıları” Slovak Grega Zore ve Milos Petelin kurs sonunda 12 katılımcı Türk antrenörüne yaptıkları sınavdan sonra Avrupa’ da geçerli olacak olan I. seviye antrenörlük belgesi vereceklerini ve ayrıca Yalova’ daki yarışlarda gelecek vaat eden sporcuları tespit etmeye geldiklerini” öğrendik. Koordinatör Zeljko’ dan aldığınız bilgiye göre Mert Onaran ve Ece Bakıcı’ nın gelecek vaat ettiğini ve bu iki sporcuyu izlemeye devam edeceklerini başarılarının sürmesi halinde ITU’ unun Avrupa’ da gerçekleşen kamplarına götürerek kendilerini bir üst seviyeye taşımayı düşündüklerini “öğrenmiş olduk.

 

 

 

Yıldız Erkekler

Günün ilk yarışı olan yıldızlar kategorisinde 375m yüzme, 10km bisiklet ve 2.5 km koşu şeklinde gerçekleşti. Toplam 11 sporcunun start aldığı kategoride sporcuların tamamı yarışı bitirdi. Yüzme etabında sudan ilk çıkan sporcu Oğuzhan Çakır, bisiklette üstünlüğünü koruyamadı. Ardından sudan çıkan Haşmetcan Haktan bisiklette de lider grupta yer almayı başardı. Sudan üçüncü sırada çıkan Serhan Öncü’ de bisiklette liderliğini koruyamadı. Sudan yedinci sırada çıkan Mücahit Onay, en iyi bisiklet zamanına sahip sporcu oldu. Sudan altıncı sırada çıkmasına rağmen bisiklette geliştirdiği atakla en iyi bisiklet çeviren ikinci sporcu Caner Algün oldu. Bisiklet etabında lider gurubun peşini bırakmayan Kutluhan Konuk koşuda üçüncü sıraya kadar yükseldi. Haşmetcan Haktan ise yarış boyunca istikrarını bozmadı ve lider grupta yarışmaya devam etti. Arkadan gelerek Haktan’ ı yakalayan Caner Algün koşuda yaptığı atakla burun farkı ile rakibini geçerek birinci oldu.

Yıldız Erkekler

1. Caner Algün                   Altayspor           34:14:55
2. Haşmetcan  Aktan        Balıkesir Bld.    34:14:65
3. Kutluhan Konuk             Balıkesir Bld.    34:27:40

 

 

Yıldız Kızlar

Toplam 5 sporcunun yer aldığı kategorideki kız atletler atletler erkek sporcularla beraber start aldı. Sinem Özdil sudan ilk sırada çıktı ve yarış boyunca da lider grupta yer aldı. Ardından sudan çıkan eda Dirik’ te aynı şekilde lider gruptan kopmadan yarışan bir diğer sporcu oldu. Sudan dördüncü sırada çıkan ve bisiklette lider grubu yakalayan Yelbesu Büyükzöngür, koşuda en iyi zamanı elde ederek ikinci sıraya kadar yükseldi. Koşu etabında rakiplerini arkasında bırakan Özdil birinci olurken, ardından gelen Büyükzöngür ikinci, Eda Dirik üçüncü oldu.

Yıldız Kızlar

1. Sinem Özdil                      Gelibolu Ferdi    38:23:85
2. Yelbesu Büyükzöngür    Gelibolu Ferdi    40:10:70
3. Eda Dirik                            Altayspor            40:51:50

 

 

Genç Erkekler

Toplam 31 sporcunun yer aldığı bu kategoride 5 sporcu start almazken, 2 sporcu teknik sorunlardan dolayı yarışı bıraktı. Yüzme etabında sunda ilk çıkan Sarp Öncü bisiklette rakiplerinin arkasına düşerken, sudan beşinci sırada çıkan Ali Atlan en iyi bisiklet eviren sporcu oldu. Aynı başarıyı koşu etabında da sürdüren Ali Atlan yarışın birincisi oldu. Sudan üçüncü sırada çıkan Melih İlker Gücüyener bisiklet etabı boyunca lider grupta yer almayı başardı. Aynı başarıyı koşuda da sürdüren Gücüyener, yarışı ikinci sırada tamamladı. Sudan üçüncü sırada çıkan Sabri Öğe’ de yarış boyunca lider gruptan kopmadı ve üçüncü oldu.

Genç Erkekler

1. Ali Atlan                           Altayspor            01:00:05:15
2. Melih Gücüyener           Balekesir Işık    01:00:20:95
3. Sabri Öge                       Balıkesir YSK    01:00:34:05

 

 

Genç Kadınlar

Toplam 11 sporcunun kayıtlı olduğu bu kategoride 2 sporcu start almazken, 1 sporcu yarışı tamamlayamadı. İpek Öztosun sudan ilk sırada çıkan sporcu oldu fakat teknik bir sorn yüzünden yarışı terk etmek zorunda kaldı.  Merve İpek ile arka arkaya çıkan Yağmur Aydoğan bisiklette en iyi zamanı elde eden sporcu oldu. Aydoğan, aynı üstünlüğünü koşuda da devam ettirdi ve yarışın birincisi oldu. Sudan dördüncü sırada çıkan İlkay Polat bisiklet ve koşuda lider grupta yer alan bir diğer sporcu oldu. Polat yarışın ikincisi olurken, sudan altıncı sırada çıkan Ümran Aslan bisiklette lider gruba yükseldi. Koşuda gruptaki yerini koruyan Aslan yarışın üçüncüsü oldu.

 

Genç Kadınlar

1. Yağmur Aydoğan         Altayspor             01.13.06.60
2. İlkay Polat                     Geliboli ferdi       01.16.30.60
3. Ümran Aslan                Alanya D.spor    01:19.16.60

 

Yaş Grupları

“III. Yalova Triatlonu” nun en kalabalık katılımcı sayısı olan “Yaş Grupları” kategorilerinden oluşmaktaydı. Çeşitli yaş gruplarında 16 kadın sporcunun katılımı yarışları oldukça renkli bir hal almasına yol açtı. Erkeklerde de Kadınlarda da en çok sayıda sporcunu yarıştığı kategori +30 yaş gurubu oldukça çekişmeli geçti. +40 yaş grubundanki katılımcı sayısının, +20’ deki katılımcı sayısı ile 22 ve 23 gibi birbirine yakın sayıda olması oldukça dikkat çekiciydi. Ulusal yarışlarda geçtiğimiz yıl ilk kez uygulanmaya başlayan +50 yaş grubu kategorisindeki bu yıl Yalova!’ da katılımcı sayısının 16 gibi rekor bir sayıya ulaşması, uygulamanın çok doğru bir uygulama olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

 

 

Kadınlar +20

3 kadın sporcunun katıldığı bu kategoride tüm sporcular finiş gördü. Sudan ilk sırada Handan Kortak çıkarken ardından Bilge Ergin ve rakiplerinden yaklaşık 5 dakika sonra Nazlı Tolganaz çıktı. Bilge Ergin bisiklette rakibi Handan Kortak’ ı yakalamasına rağmen koşuda üstünlüğünü sürdüremedi. Kortak koşuda en iyi zamanı elde ederek en yakın rakibinden yaklaşık 2 dakika kadar önce finiş’ e gelerek birinci olurken Ergin ikinci oldu. Tolganaz ise yarışı üçüncü olarak tamamladı.

Kadınlar +20

1. Handan Kortak        Enka        01:27:49:90
2. Bilge Ergin            Altayspor    01:29:32:00
3. Nazlı Tolganaz        HillSide    01:41:38:15

 

 

Kadınlar +30

16 sporcunun katıldığı ve en kalabalık kadın sporcu kategorisi olan bu grupta  bir sporcu start almazken iki sporcu teknik sorunlar yüzünden yarışı terk etti. Sudan ilk çıkan sporcu Muna Genç oldu. Yüzme etabında altıncı sırada çıkan Sezin Kutlu, bisiklet etabının en iyi bisiklet çeviren sporcusu oldu ve lider grupta yer aldı. Sudan dördüncü sırada çıkan Burcu Uzer ise Kutlu’ dan sonra en iyi bisiklet çeviren ikinci sporcu oldu. Koşuda liderliği eline geçiren Burcu Uzer, birinci olurken rakibinin peşini bırakmayan Sezin Kutlu ise ikinci oldu. Lider gruptan kopmayan Muna Genç ise yarışı üçüncü olarak tamamladı.

Kadınlar +30

1. Burcu Uzer            Ankara Ferdi     01:20:18:30
2. Sezin Kutlu            İst Ferdi              01:23:57:95
3. Muna Genç            Babaeski Bel    01:24:52:35

 

Kadınlar +40

Dört sporcunun yarıştığı bu kategoride tüm atletler yarışı tamamladı. Sudan ilk sırada çıkan Yasemin Yıldırım’ ın ardında çıkan Ayşın Başkır bisiklette tüm rakipleri ile arasını açtı. Sudan üçüncü sırada çıkan Hediye Tama ve ardından gelen Dilek Baytan, Başkır ve Yıldırım’ ın gerisinde kaldı. Başkır, bisikletteki üstünlüğünü koşuda da sürdürerek en yakın rakibi olan Yıldırımın yaklaşık yedi dakika önünde birinci olurken, Yıldırım ikinci, Tama’ da yıldırımın yaklaşık sekiz dakika arkasından üçüncü oldu.

Kadınlar +40

1. Ayşın Başkır                    Kırkareli             01:24:44:15
2. A.Yasemin Yıldırım        İstanbul Ferdi    01:31:30:55
3. Hediye Tama                  Aliağa Genç       01:39:29:35

 

 

Erkekler +20

23 sporcunun yarıştığı bu kategoride3 sporcu start almadı. Sudan ilk sırada çıkan eski milli sporcu Duygun Yurteri bisiklet etabında da üstünlüğünü devan ettirdi. Koşuda en iyi ikinci zamanı elde eden Yurteri, en yakın rakibinin yaklaşık üç buçuk dakika önünde finişe geldi. Yüzmede beşinci sırada çıkan Can Çağlar ise bisiklette lider gruptan kopmadı ve koşu etabında en hızlı koşu zamanını elde ederek rakiplerinin önüne geçti ve yarışı ikinci sırada tamamladı. Sudan sekizinci sırada çıkmasına rağmen geliştirdiği atakla yarış boyunca üst sıralara trımanan İhsan Yılmaztürk, Çağlar’ ın otuz saniye ardından üçüncü oldu.

Erkekler +20

1. Duygun  Yurteri           Enkaspor    01:04:36:45
2. T. Can Çağlar              Balıkesir      01:08:00:00
3. İhsan Yılmaztürk         Deniz Kuv.    01:08:29:00

 

+30 Erkekler

38 sporcu ile en çok sporcunun kayıt yaptırdığı bu kategoride sekiz sporcu start almazken iki sporcu teknik sorunlar yüzünden yarış dışı kaldı. Yüzme etabından ilk sırada çıkan Nuri Acar aynı üstünlüğünü bisiklet etabında da devam ettirdi.  Sudan üçüncü ve dördüncü sırada arka arkaya çıkan Aytuğ Akar ve Fırat Dizman yarış boyunca lider gruptan kopmadı. Acar’ ı yakın takibe alan Dizman  koşuda daha iyi bir zaman elde etse de Acar’ ı geçemedi. Acar, en yakın rakibi Fırat Dizman’ nın 20 saniye önünde yarışı tamamlarken Dizman ikinci oldu. İlk üçten kopmayan Akar ise Dizman’ ın 5 dakika ardından üçüncü sırada yarışı tamamladı.

+30 Erkekler

1. Nuri Acar                      Babaeski    01:05:33:70
2. Fırat Dizman                Babaeski    01:05:54:90
3. Aytuğ Akar                    Deniz Kuv    01:09:50:00

 

 

+40 Erkekler

22 sporcunun kayıt yaptırdığı bu kategoride dört sporcu start almazken, bir sporcu teknik sorun bir sporcuda kural hatası sebebiyle diskalifiye oldu. Oldukça çekişmeli geçen + 40 yaş gurubunda sudan ikinci sırada çıkan Özgür Eriş ve onun ardından çıkan Kerem Erten ve Eyüp Yazıcı yarış boyunca lider grupta yer aldılar. Koşuda üstünlüğünü ortaya koyan Eriş en yakın rakibi olan Erten’ in yaklaşık 3 dakika önünde finişe gelerek birinci olurken, Erten ikinci ardından gelen Yazcı da üçüncü oldu.

+40 Erkekler

1. Özgür Eriş                 Balıkesir KGücü 01:06:28:20
2. Ömer Erten               Bakırköy Ata        01:09:46:95
3. Eyüp Yazıcı                Sakarya TTK        01:10:23:65

 

 

+50 Erkekler

Geçtiğimiz yıl açılan +50 yaş grubu, 16 kayıtlı sporcusu ile hayli renkli bir yarışa sahne oldu. İki sporcunun start almadığı yarışta bir sporcu teknik sorun yüzünden, bir sporcu da kural hatası sebebiyle yarış dışı kaldı. Yüzmede ilk sırada çıkan Kamil Resa Alsaran ve hemen arkasından çıkan Selami Aksoy, bisiklette üstünlüğünü koruyamadı. Sudan beşinci ve altıncı sıralarda çıkan Hasan İşbilen ile Mümtaz Öztürk, bisiklet etabında yukarı sıralara doğru tırmanmaya başladı. Sudan beşinci sırada çıkan Ali Nail Özdol ise yarış boyunca lider grubu takip etti. Koşu etabına gelindiğinde en iyi zamanı yapan İşbilen ve Öztürk ilk iki sıraya oturdu. Onları takip eden Özdol ise üçüncü sıraya yerleşti. Finişe ilk gelen İşbilen olurken, onun 15 saniye ardından gelen Öztürk ikinic ve yaklaşık üç dakika ardından da Özdol gelerek üçüncü oldu

+50 Erkekler

1. Hasan İşbilen         Göztepe             01:16:32:10
2. Mümtaz Öztürk        Trabzon Yeşilo. 01:16:47:90
3. Ali Nail Özdol          Göztepe             01:19:40:90

 

Elit Erkekler

17 elit sporcunun katıldığı kategori oldukça çekişmeli geçti. Altay Öygüç ve Fatih Azrak sudan ilk iki sırada çıkan sporcular olmasına rağmen yarışın geri kalan kısmında üstünlüklerini koruyamadı. Sudan araka arkaya çıkan Bahadır Tama ve Mert Onaran arasındaki çekişme yarış sonuna kadar devam etti. Yüzme etabından itibaren Lider grubu yakından takip eden Onur Saydam koşuda da pozisyonunu korumaya devam etti. Onaran koşuda en iyi zamanı elde ederken finişe ilk gelen sporcu oldu. yaklaşık 10 saniye ardından gelen Tama ikinci olurken, Saydam üçüncü oldu.

Elit Erkekler


1. Mert Onaran                       Altay            01.01.09.95
2. Bahadır Tama                    Aliağa         01.01.21.60
3. Onur Fevzi Saydam           Altay            01.01.43.95

 

 

Elit Kadınlar

9 elit sporcunun katıldığı bu kategoride sudan ilk sırada çıkan Ece Bakıcı yarış boyunca liderliğini sürdürdü. Yüzme etabından beşinci sırada çıkan Bahar Ertürk ise bisiklette geliştirdiği atakla lider gruba yükseldi. Lider gurubu takibe alan Berrak Mutlu ise mücadelesini koşuda da devam ettirdi. Bakıcı en yakın rakibinin yaklaşık 40 saniye önünde finişe ilk sırada gelirken, onu takip eden Ertürk ikinci oldu. Mutlu ise Ertürk’ ün yaklaşık bir buçuk dakika ardından üçüncü sırada yarışı tamamladı.


Elit Kadınlar

1. Ece Bakıcı                    Altayspor     1.08.20.00
2. Bahar Ertürk                İst Triatlon    1.08.57.40
3. Berrak Mutlu                Çelmak        1.10.27.45

 

 

 

NOT: Sonuçlar için tıklayınız


Fotoğraf çekimlerine yardımcı olan Alper Köksoy’ a teşekkür ederiz.


Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın