VI. Kuşadası Triatlonu 2011 Türkiye Şampiyonası Final Yarışı İle Tamamlandı

03/10/2011  //     //  Triatlon Yarışları


Türkiye Triatlon Federasyonu organize ettiği ve 2 Ekim Pazar günü koşulan VI. Kuşadası Triatlon yarışı ve Türkiye Şampiyonası final yarışı tamamlandı. Büyük Erkekler kategorisinde 2011 Türkiye Triatlon Şampiyonu Zülfü Karabulut olurken, Büyük Kadınlar kategorisi şampiyonu Çiğdem Gülgeç oldu.

 

 

Bu yıl sezon başından bu yana toplam 11 yarış bulunan “Faaliyet Takvimi” nde yer alan yarışlardan sadece ikisi “Türkiye Şampiyonası” na puan veriyordu. Bu yarışlardan ilki aynı Yalova Triatlonu, diğeri de “Kuşadası Triatlonu” oldu. Geçtiğimiz ay 2011 “Türkiye Triatlon Şampiyonası’na Genel Bakış” konulu yazımızda bu bilgiyi sizlerle paylaşmıştık.  Normal şartlarda çok daha fazla sayıda puanlı yarış olması rağmen bu yılki yarışma takviminin yurtdışı yarışlarla çakışması sonucu Yalova Triatlonu ve Kuşadası Triatlonu haricindeki yarışlar puanlama dışında kaldı.

 

 

Bu yılki şampiyona sonuçlarını belirleyen Kuşadası Triatlonu yarışlarına toplamda 164 sporcu katılırken, 198 sporcunun katıldığı Yalova Triatlonu’ nun katılımcı sayısının altında kaldı. Ülkemizde gerçekleşen yarışlarda sıklıkla görmeye alıştığımız Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu’ nun başarılı takımı Tüfekçi Spor’ un sporcuları ise sezon sonuda koşulan şampiyona finaline altı sporcu ile katılarak şampiyondan puan toplamaya çalıştılar.

 

 

2 Ekim Pazar günü İsmail Cem meydanında hafif bulutlu serin bir havada koşulan yarışlarda ülkemizde bir ilke daha imza atıldı. Federasyon bünyesinde ilk kez Paraolimpik kategorisinde, 11 zihinsel ve görme engelli sporcu şampiyona yarışları başlamadan önce toplu bir şekilde start aldı. Paraolimpik sporcularla start alan Gürdal Gümüş ü özverili çalışmalarından ötürü gönülden kutluyoruz.

 

 

Hatırlayacağınız gibi Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Gürdal Gümüş’ ten Karasu Triatlonu öncesinde konuyla ilgili çalışmalarda bulundukları bilgisini almış ve sizlerle paylaşmıştık. Bu yarıştan önce I. İstanbul Triatlonu’ da ilk kez bireysel olarak Paraolimpik yarışmacı olarak katılan Kemal Özdemir ise bireysel başarısı ile bir ilke imza atan sporcu olmuştu. Yarışların tek üzücü olayı ise yarıştan bir gün önce Kuşadası’ na gelen Turkuaz Paraolimpik Takımı sporcusu Mustafa Deniz’ in antrenman yaparken küçük bir çocuğa çarpmamak için yaptığı manevra yüzünden bisikletinden düşmesi sonucu kolunu kırması oldu. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

 

Büyük Erkekler

 Büyük Erkekler kategorisinde 1:07:07’lik derecesi ile Zülfü Karabulut birinci gelerek bu sezon aldığı toplam 40 puan ile 2011 Türkiye Şampiyonu olurken, 1:08:26’ lık derecesi ile ikinci gelen Mert Onaran bu sezon aldığı toplam 36 puanla şampiyonada da ikinci sırada yer aldı. 1:09:02’lik derecesi ile Kuşadası Triatlonu’ nda üçüncü gelen Onur Fevzi Saydam’ın arkasından 1:09:22 ile dördüncü sırada yarışı bitiren Bahadır Tama ise bu sezon aldığı toplam 33 puanla, şampiyonada üçüncü sırada yer aldı. Büyük Erkekler kategorisinde Takım Kupası birinciliğini Altay alırken, Ankara Karagücü ikinci, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’ nden Tüfekçispor  da üçüncü oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Büyük Kadınlar

Büyük Kadınlar kategorisinde ilk Türk Kadın Ironman’ imiz olan Bahar Ertürk (Saygılı) 1:18:27’lik derecesi ile birinci gelmesine rağmen 2011 yılında koşulan iki puanlı yarıştan biri olan Yalova Triatlonu’ na katılmadığı için toplam 20 puanda kalırken, 1:19:48’lik derecesi ile ikinci olan Çiğdem Gülgeç, bu sezon aldığı toplam 38 puan ile Türkiye Şampiyonu oldu. 1:20:15’ lik derecesi ile Kuşadası’ nda üçüncü sırada yer alan Berrak Mutlu, şampiyonada topladığı 35 puanla ikinci sırada yer alırken, Bahar Ertürk gibi puan eksiği olan ve S.Doğa Çapanoğlu 1:25:57 ‘lik derecesi ile dördüncü gelirken onun arkasından beşinci olan Fadime Kaçar ise bu sezon topladığı 32 puan ile şampiyonda üçüncü sırada yer aldı. Büyük Kadınlar kategorisinde takımsal puan alan takım olmadığı için Takım Kupası verilmedi.

 

 Genç Erkekler

Bu yıl Genç Erkekler’ de birinciliği elinde bırakmayan Ali Atlan, Kuşadası’ nda da 1:09:07 ile birinci olurken 40 puanla şampiyona birincisi oldu. Kuşadası’ nda 1:09:30 ile Sabri Öğe ikinci, 1:10:23 ile Sarp Öncü üçüncü olurken, şampiyonada da 36 ve 34 puan alarak sıralamayı bozmadılar. Takımlar sıralamasında Balıkesir Gençlikspor birinci, Altay ikinci, Sakarya Telekom üçüncü sırada yer aldılar.

 

 

Genç Kadınlar

Genç Kadınlar kategorisinde sezon başından bu yana başarılı çizgisini devam ettiren Ece Bakıcı Kuşadası’ nda 1:20:44’ lük derecesi ile birinci gelirken şampiyonada da 40 puanla birinci sırada yer aldı. Yalova’ da yüzme etabında yarışmayı terk eden ve puanı eksiği olan Ceren Orhanlı 1:22.40’ lık derecesi ile ikinci sırada yer almasına rağmen şampiyonadaki iddiasını sürdüremedi. Orhanlı gibi Yalova’ da puanı bulunmayan Ümran Aslanlı, Kuşadası’ nda 1:23:30 ile üçüncü gelmesine rağmen şampiyonada kürsü göremedi. 1:32:01 ile dördüncü sırada yer alan İpek Öztosun şampiyonada 32 puanla ikinci sırada yer alırken kendisi ile aynı puanı sahip olan Yağmur Aydoğan zaman dezavantajı yüzünden şampyiona kürsüsünde üçüncü sırada yer aldı. Takımlar sırlamasında tek takım puanı alan Altay kupayı alamaya hak kazandı.

 

 

Yıldız Erkekler

Bu sezon toplamda 40 puan alan Haşmet Can Aktan 37:01’ lik derecesi ile hem Kuşadası hem de Şampiyona birincisi oldu. Onun arkasından 37:02 ile ikinci olan Caner Algün ve 37:26 ile üçüncü olan Erol Can Yaraş takip etti. Şampiyona da aynı şekilde 36 ve 34 puan alan sporcular sırlamayı bozmadılar. Takımlar sırlamasında Alanya Belediyespor’ u, Altay takip etti.

 

 

 

Yıldız Bayanlar

Yalova’ da birinci olan ve şampiyona favorisi Yelbesu Büyükzögür’ ün Kuşadası’ na katılmaması şampiyonada iddiasını kaybetmesine yol açtı. Tuğçe Karakaya 41:24 ile birinci, Sinem Özdil 42:03 ile ikinic, Mesude Şenol 44:38 ile üçüncü gelirken, şampiyona sıralaması da 36, 36 ve 34 puanla aynı şekilde gerçekleşti. 

 

 

Master 40-50 Yaş Arası

Master 40-50 arası gurubununun tartışılmaz favorisi 1:14:13’ lük derecesi ile birinci gelirken toplamda 40 puanla aynı zamanda şampiyonada birinci sırada yer aldı. Kuşadasında 1:21.36’ lık derecesi ile ikinic sırada yer alan Can Koşay, şampiyonada aldığı toplam 32 puanla üçüncü sırada, 1:21:44’ lük derecesi ile Kuşadası’ nda üçüncü olan Ömer Kerem Erten ise 35 puanla şampiyona ikincisi oldu.

 

 

 

 

Master 50 Yaş Üstü

Bu yıl ilk kez 50 yaş ütü ve 50 yaş altı diye ikiye ayrılan Master’ lar kategorisi şampiyonada çeşitliği arttırırken aynı zamanda yeni bir renk getirdi. 50 yaş üstü kategoride 1:28:06’ lık derecesi ile Hasan İşbilen birinci olurken toplamda 37 puan alarak şampiyonada da birinci oldu. Kuşadası’ nda 1:29:25 ile ikinci olan Mümtaz Öztürk, puan eksiği olduğu için şampiyonada ilk üçe giremezken, 1:30:11 ile üçüncü olan Fikret Akay, toplamda aldığı 31 puanla şampiyona üçüncüsü olurken, 1:36:09’lık decercesi ile Selami Aksoy Kuşadası Triatlonu’ nda dördüncü oldu. Kuşadası’ nda zincir problemi yaşayan A. Melih Işıkçı 1:37:40’ lık derecesi ile beşinci sırada yer alırken, şampiyona toplam puanı olan 35 puanla ikinci sırada yer aldı. Master 50 Yaş Üstü Takım Kupasını ise Göztepe takımı kazandı.

 

Yalova Triatlonu’ nda katılarak puan almış olan Master Kadın sporcular Cana Oyman ve Şima McGregor, bu yıl ki Kuşadası Türkiye Şampiyonası finaline katılmamış olması sebebiyle şampiyona puanı ve kupa alamamaları ise üzücüydü.

Ayrıntılı yarışma sonuçlarına Türkiye Triatlon Federasyonu sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Hazırlayan: Alpay Akhun

 

Fotoğraflar: Fatih Buzgan, Alpay Akhun

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın