Türkiye Triatlon Şampiyonlarını Eğirdir Belirledi Kemal Çobanyıldızı ve Çiğdem Gülgeç

03/08/2010  //     //  Triatlon Yarışları

Bu sene 8.’sinin ulusal olarak düzenlendiği Eğirdir Triatlon yarışı Pazar günü 130 triatletin katılımı ile gerçekleşti. Triatletler sadece rakipleri ile değil ayrıca asfaltın bile eridiği, sıcaklığın gölgede 44 derece olduğu hava şartları ile yarıştılar. Olimpik mesafede gerçekleşen yarışlarda Türkiye Şampiyonları Kuşadası Triatlonu Yarışı öncesinde belirlendi, Büyük Erkeler’de Ankara Karagücü’nden Kemal Çobanyıldızı ve Büyük Bayanlar’da ise Altay Spor Kulübü’nden Çiğdem Gülgeç aldıkları puanlar ile Türkiye Şampiyonluklarını garantilediler.

        Cumartesi günü yapılan teknik toplantıda konuşan Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş, Eğirdir Belediyesi‘nin sponsorluğunda önceki seneler uluslararası olarak gerçekleştirilen yarışların bu sene ulusal düzeyde olmasının sebebinin Federasyon’dan ya da Eğirdir Beldiyesi’nden kaynaklanmadığını, ETU’nun uluslararası yarışlar için şart koştuğu neredeyse otuz sayfalık standartların Eğirdir Triatlonu‘nun uluslararası düzeyde gerçekleşmesinin önündeki en büyük engel olduğunu ve özellikle bu şartlardan bazılarının bu kararda etkili olduğunu belirtti. Bu  sene yarışların uluslararası olarak düzenlenmesine sebep olan olumsuzluklardan en önemli ikisi olarak Eğirdir’in havaalanına uzak oluşunun ve yerel halkın yarışmalara ilgisinin yetersizliği olarak açıkladı. Bu sene Alanya’da yapılacak olan ETU toplantısında Eğirdir’in tekrar uluslararası yarış statüsüne alınması için gerekli girişimleri federasyon olarak yapacaklarını bildirdi.

        Teknik toplantıda yapılan öneri üzerine teknik komite başkanı Mehmet Ulaş ve Baş Hakem kararı ile olarak yarış kategorilerinin başlangıç saatleri çok doğru bir yaklaşımla değiştirildi, büyük bayanlar ve büyük erkeklerin olimpik mesafedeki yarışları erken saate alındı. En son saat olarak genç erkek ve genç bayanların startının saat 12:00 ye alınması genç yarışçılar tarafından bir miktar itiraza sebep olsa da yarış saatleri triatlerin çok büyük bir bölümünce memnuniyetle karşılandı, yarışların biraz daha erken saat olan 9:00’larda başlaması istense de, yarışlar yerel sorunlar nedeniyle 10:00 Yıldız Erkekler- Bayanlar startı ile başlayan yarışlar 10:30 Büyük Erkekler, 10:35 Büyük Bayanlar-Master Erkekler, 12:00 Genç Erkekler, 12:05 Genç Bayanlar yarışları ile devam etti. Yarışlarda startların 5 dk arayla olması, bisiklet etabında farklı kategoriler arası drafta izin verimesi bir diğer farklı uygulamaydı, bu durum takım halinde gelen antrenörler ve ferdi olarak yarışan triatletler için taktikler değişik taktikler üretebilmelerine olanak sağladı.

        Geçen sene yapılan yarış haberi için  burayı tıklayınız.

        Sporcular tarafından yüzme etabının 150-175 metre, koşu etabının da 300-350 metre daha uzun olarak bildirildiği yarışlar, Saat 10:00 da  Yıldız Erkekler yarışı ile başladı.

        Gelibolu Spor Kulübü her yarışta yeni  şampiyonlar üretmeye devam ediyor. Su etabında 00:05:41 yaparak sudan yedinci olarak çıkan Ali Mutlu istikrarlı bisiklet ve koşu etapları ile  0:34:12’lik derecesiyle Gelibolu Spor Kulübünü birincilikle onurlandırdı. Altay Spor Kulübü‘nden Hikmet Dirik 00:05:17 ile en iyi su çıkışı yapmasına ve iyi de bir bisiklet etabı geçirmesine (00:18:09)  rağmen koşudaki nerdeyse 1 dakikaya varan zaman kaybı ona altın madalyayı kaybettirdi ve 00:34:26’lık derecesiyle gümüşle yetinmek durumunda kaldı. Gelibolu Spor Kulübü’nün bir diğer parlayan yıldızı Orçun Yılmaz 00:34:48’lik derecesiyle üçüncü oldu. Geçen yarışın birincisi Gelibolu Spor Kulübü’nden Karasu’da fırtına gibi esen Haşmetcan Aktan bu yarışta dördüncü ve yine geçen yarışın üçüncüsü geçen seneki gücünden biraz daha zayıf olduğu gözlenen Balıkesir Gençlik Spor’un başarılı triatleti İlker Kirlioğlu ise beşinci oldular. Takım halinde Türkiye Şampiyonluğunu garantileyen Gelibolu Spor Kulübü’nün yükselişini görmemek imkansız ve her yarışta yeni şampiyonlar yetiştirmeye devam ediyorlar.

        Sezon başında çok iyi bir yükseliş yakalayan ancak Eğirdir’de düşüşe geçen Altay Spor Kulübü’nün antrenörü Mert Onaran Kuşadası’nda tekrar çıkışı yakalamak istediklerini ve öğrencilerine güvendiğini belirtti.

        Yıldız Bayanlar’da ise yine Gelibolu Spor Kulübünün başarısını görmemek ve takdir etmemek imkansız. İlk üç derceyi alarak tulum çıkaran Gelibolu Spor Kulübü triatletleri bu kez kürsüde aralarına kimseyi almadılar. Karasu Triatlonu‘nun ilk ikisi bu yarışta da değişmedi iki başarılı triatlet İlkay Polat 00:38:44 ile birinci, Yağmur Aydoğan ise  00:39:32 ile ikinci oldular. Yine aynı kulüpten Yelbesu Büyükzöngür 00:40:17 ile üçüncü oldu. Gelibolu Spor Kulubü Takım halinde Türkiye Şampiyonluğu’nu garantiledi.

        10:35 de Büyük Bayanlar ile start alan Mater Erkekler kategorisinin favorisi Bakırköy Ataspor Kulübü’nün başarılı sporsusu Kerem Ömer Erten 02:32:01 ile birinci olurken 01:11:59 ile en iyi bisiklet, 00:48:48 ile enyi koşu derecelerine sahip olarak çok rahat bir biricilik elde etti. Bu derecesi ile eğer kategorisi büyük erkekler olsa idi 18. olacak olan Erten ile yarış sonunda yapılan söyleşide seneye Büyük Erkeklerde yarışma isteğini yineledi, “Geçen yarışta yıldız bayanlar ile yarışmıştık bu yarışta büyük bayanlar ile yarıştık bu bile benim motivasyonumu yüksetti, yarışma decemi üstte taşıma isteğimi arttırdı. Benim için güzel bir yarış oldu” dedi.

        Master erkeklerin ikincisi 02:44:50 ile Sakarya Telekom Spor’un başarılı triatleti Abdüsselam Çalkan her zamanki gibi kürsüde üst sırlarda kendine yer buldu. Günün en iyi üçüncü dercesini İzmir Yüzme ve Triatlon İhtisas Kulübü’nden (İYTİK) Selami Aksoy 02:46:47 ile üçüncü olarak yaptı, gözlerimiz Kuşadası’nda bu başarılı triatletin üzerinde olacak. Takım halinde Türkiye Şampiyonluğu’nu garantileyen Göztepe Spor Kulübü’nün sporcularından ve geçen yarışın üçüncüsü Hasan İşbilen bu yarışta dördüncü oldu. Elli beş yaşındaki yine Göztepe’den Fikret Akay’ın 02:57:56 lık deresi ve 6.lığı tarafımızdan ziyadesi ile takdir edildi.

        Saat 12:00 da  günün heycanla beklenen bir diğer yarış kategorisi olan genç erkeklerde gerçekleşti. Herkesin tam bir taktik savaşı içinde olduğu yarışta geçen yarışlarda olduğu gibi birinciyi su çıkış dereceleri belirlemedi.  Altay Spor Kulübü”nün umut veren yıldızı, geçen yarışın üçüncüsü  Altay Oyguç 00:10:29 ile en iyi su çıkışını yapmasına rağmen 01:12:10 ile on ikinci olarak yarışı tamamladı ve hayal kırıklığı yarttı.  Yarışını favorisi olan Gelibolu Spor Kulübü’nün süper triatleti Samet Büyükzöngür sudan 00:12:31 ile çıkarak yine arzu istenilen deceyi elde edemedi, ancak 00:33:05 ile başarılı sayılabilecek bir bisiklet etabından sonran koşu etabında 00:20:08 lik derecesiye yanından geçtiği triatletleri adeta rüzügarıyla serinletti ve yarışı 01.05:44 ile bitirerek birinciliği elde etti. Bu kategorinin takım olarak en güçlü triatlerini elinde tutan Balıkesir Gençlik Spor Kulubü ise bu sene gençlerde yarışmasına rağmen her zaman kürsü gören başarılı triattleti Sabri Öge ile kürsüde güldü. Başarılı triatlet 00:10:48 lik su çıkışının ardından, 00:31:43 lük harika bir bisiklet etabı geçirdi ancak sonra onu birinciliğe taşıyamayacak bir koşu dercesi ile yarış sonunda ikincilikle yetindi. Yarışın süprizini 00:21:39 luk başarılı bir koşu etabıyla günün sonunda üçüncü olmasını bilen Alanya Beldiye Spor Kulübü’nden Efe Uğur 01:07:32 lik derece yaparak elde etti. Genç Erkekler Kategorisinde takım birinciliğini Balıkesir Gençlik Spor Kulübü, ikinciliği Gelibolu Spor Kulübü, üçüncülüğü Göztepe Spor Kulübü aldı.

        Genç Erkeklerden beş dakika sonra start alan Genç Bayanlar yarışında ise su çıkışı geçen yarışlardan biraz farklı olarak gerçekleşti.  00:11:50 lik derece ile ilk su çıkışını yapan ve Burgaristan’ın Varna Şehrin’de gerçekleştirilen Avrupa Gençler Kupasında beşinciliği elde eden Balıkesir Belediye Spor Kulübünün başarılı sporsu Ceren Orhanlı yaptı. Altay’ın hırslı triatleti Ece Bakıcı, Orhanlı’nın 02 saniye arkasından 00:11:52 ile su çıkışı derecesini elde etti.  Orhanlı 00:36:21 lik iyi bir bisiklet etabını daha sonra 00:23:48 ile harika bir koşu etabı ile taçlandırdı ve 01:11:59  ile birinciliği hak fazlasıyla etti. Karasu Yarışı’nın birincisi Alanya Beldiye Spor Kulübünün hızlı triatleti Ümran Aslan ise kötü bir su çıkşının ardından 00:37:35 lik iyi bir bisiklet etabı geçirdi ve iddialı olduğu koşu etabında ise 00:24:29 ile başarılı olmasına rağmen istediği dereceyi yakalamayan Aslan 01:17:00 ile ikinciliği almasını bildi. Altay Spor Kulübü’nün çok şey beklediği yıldızı Ece Bakıcı ise bu yarışta istediği dereceleri yapamasa da 01:18:43 le üçüncü olarak başarılı bir yarış çıkardı.

        Saat 10:35 de başlayan Büyük Bayanlar yarışında Karasu’nun kürsüsü tekrarlandı. Artık görmeye alıştığımız tablo da pek bir farklılık olmadı. Yine yüzmeden 00:24:42 ve 00:24:45 ile birlikte çıkan Altay Spor Kulübü’nden Çiğdem Gülgeç ve İzmir Yüzme ve Triatlon İhtisas Kulübün’den(İYTİK) Berrak Mutlu bisiklet etabında birlikte çevirdiler. Ancak 00:51:19 ile başarılı bir koşu etabı geçiren Gülgeç 02:32:50 ile rahat bir birincilik elde etti, aynı zamanda hali hazırda 2009 Yılı Türkiye Büyük Bayanlar Türkiye Şapiyonu ünvanını da taşıyan Altay Spor Kulübün’ünün triatleti Çiğdem Gülgeç hakkı ile bu sene de bu ünvanını kazanmayı garantiledi ve 2010 senesinde de bu ünvanı taşımaya hak kazandı. İYTİK sporcusu Berrak Mutlu ise 02:33:37 ile ikinci oldu. Alanya Beldiye Spor kulübünün başarılı triatleti Emel Yıldırım 02:48:15 ile üçüncü oldu. İki yarıştır gözlerimiz Bakır Spor Kulübünden her zaman kürsü gören Bahar Saygılı’yı arıyor.

        Saat 10:00’da başlayan Büyük Erkekler Kategorisi günün en önemli yarışı idi. Yarış öncesi heyacanın dorukta olduğu yarışta geçen yarışın üçüncüsü Alanya Belediye Spor Kulübün’den Zekeriya Yücetürkün sağlık sorunları nedenli ile yarışmadığı bu yarış bir çok sporcu için tam bir taktik savaşı oldu. Su çıkışı ve bisikleti çok iyi olan Zekeriya’nın olmayışı su çıkışı iyi olup bunun hesabını yapanlar için oldukça kötü oldu.  Startın verilmesi ile beraber iddialı isimler yarışı çekmeye başladılar, triatletlerden ilk gurubun triatletleri kıyıdaki köprü altındaki dönüşlerinde var olan bir falalık duba yüzünden 10 mt fazla yüzdüler. Su çıkışları beklenildiği gibi oldu. İddialı olan isimler ilk dereceleri aldılar. 00:22:42 ile en iyi su çıkışını Enka Spor Kulübü’nden Duygun Yurteri’nin gerçekleştirdiği yarışta Yurteri’nin hemen ardından çıkış yapan Aliağa Gençlik Spor Kulübü’nden Bahadır Tama ve Altay Spor Kulübü sporcusu ve antrenörü Mert Onaran oldu. Oluşan bu üçülü değişim alanından hemen hemen aynı zamanlarda çıkarak bisiklet etabının ilk turunu birlikte çevirmeye başladılar. Bisiklet etabına dördüncü giren isim Alanya Belediye Spordan Mercan Yılaz oldu fakat Yılmaz ikinci turda yarışı bırakmak mecburiyetinde kaldı. Asıl yarış bu sporculardan sonra sudan çıkan triatletlerin ne yapacaklarına bağlı olarak gelişecekti ve öyle de oldu. Bakırköy Ataspor Kulübü’ünden Ali Furkan Gür, Altay’dan Onur Fevzi Saydam, yine Altay Spor Kulübü’nden ve Cylingtr.com developerlerinden Onur Calp, İYTİK’ten Özhan Kırmızı, Tüfekçispor – K.K.T.C Kulübü’nden İnsel Üstünel, Ankara Karagücü’nden Abdurrahman Kale, Bakırköy Ataspor Kulübü’den Meydan Çayır ve günün kahramanı Ankara Karagücü’nün sporcusu Kemal Çobanyıldızı’nın  biribirne yakın dereceler ile su çıkışılarını yaptığını gözledik ve yine bu guruba ek olrak bisiklet etabınıda atak yapması beklenen ve yarışmanın iddialı ismi Atlantik Eğitim K.ve G.S.K Sporcusu Zülfü Karabulut’un da bisiklette etabında ne yapacağı merak konusu idi. Ancak yarışa hasta olarak giren Karabulut’un değişim alanındaki zaman kaybı, sanki yarışmayacakmış gibi yavaş hareketleri izleyicileri heycanlandırdı ve Karabulut’un yarışa dönmesine dönük tezahurat yapılmasına neden oldu. Bu kadar oyalanmasına rağmen Zülfü Karbulut’un öndeki gurubu yaklamasını gerçekten takdir edilemesi gereken bir olay olarak düşünüyoruz.


        Arkada zaten Çobanyıldızı, Calp, Karabulut gibi çok iyi çeken bisikletçilerin olduğu guruba ikinci turun sonunda katılan ve Ankara Karagücü’nün taktik olarak bu turda Çobanyıldızı’nı çekmek üzere yarışa soktuğu, Norveç’te yol bisikleti şampiyonluğunu yaşamış olan süper bisikletçisi Nuri Acar’ında bu guruba katılmasıyla gurubun hızına karşı önde ilk iki tur birlikte çeviren Yurteri, Onaran,Tama üçlüsünün üçüncü tur başında yapacak pek bir şeyi kalmamıştı. Yakalanan bu üçlü artık geriden gelen grupla beraber dört turluk yarışta pek de kasmadan hep birlikte çevirerek değişim alanında hep beraber girdiler. Bu sahne, geçekten görülmesi gereken çok zevkli, çok heyecan dolu anlardı.

        Koşu etabının başlaması ile berber atlet özelliği ağır olanlar kopmaya başladılar ve aradaki farklar açılmaya başladı korkunç sıcağın altında koşan atletlerden daha henüz etabın başında yarışı bırakanlar oldu. Bunlardan bizi en çok şaşırtanı ise Şampiyonlukta iddiası olan, kariyerinde sayısız başaya imza atmış Atay’ın süper triatleti Mert Onaran oldu. Kolay kolay bir yarışı asla bırakmayacak olan Onaran birinci turun sonunda karnındaki ağrı nedeniyle yarışı terk etmek zorunda kalmış. Yarış sonrasında yapılan söyleşide, yarışın verdiği puanı bir anda doğru hesaplayamadığını, bu yarışı bıraksa dahi çok kaybı olmaycağını düşündüğü ve yarış sonunda çok kötü olacağını hissettiği için yarışı terk ettiğini bildiren Onaran için Türkiye Şampiyonluğu avuçlarından kayıp gitmiş oldu. Onaran’ın yarışı terk etmek mecburiyetinde kalması öğrencilerini ve sevenlerini üzdü.

        Koşu etabının ikinci turundan itibaren önde giden Çobanyıldızı ve Karabulut ikilisi Yurteri ve Tama yı yavaş yavaş geride bırakmaya başladı. Yarışın birincilik mücadelesi son tura girildiğinde hala önde olan ve çok sağlam bir tempo yaklayan bu ikili arasında geçti. Son elli metreye birlikte giren Kemal Çobanyıldızı ve Zülfü Karabulut şampiyonluk için kıyasıya yarıştılar. Son metrelerde Kemal Çobanyıldızın’ın dayanılmaz atağına Zülfü Karabulut cevap verse de Çobanyıldızı’nın güçlü dönen bacaklarına yetişmek gerçekten imkansızdı ve Karagücünün süper triatleti Kemal Çobanyıldızı hem bu yarışı hem de Türkiye Şampiyonluğu’nu 02:10:11 lik derecesiye hakkıyla aldı. Yarıştan sonra hastaneye kaldırılıp serum bağlanan,hasta hasata yarışmasına rağmen sadece son 50 metrede geçilen Zülfü Karabulutun 02:10:12 lik dercesi azmin bir göstergesiydi. Bu mücade gerçekten kaçırılmaması gereken anlardı.

        Kendi temposunda başarılı bir yarış çıkaran, geçen senenin Şampiyonu Duygun Yurteri 02:10:12 ile üçüncü, her yarışın iddialı isimlerinden Bahadır Tama 02:11: 35 ile dördüncü, sitemizin gururu Onur Calp 02:13:46 ile beşinci, İYTİK’ten son metrelerde yaptığı atak ile finişte seyircilere renkli dakikalar yaşayan Özhan Kırmızı altıncı ve Tüfekçispor – K.K.T.C den İnsel Üstünel 02:16:20 ile yedinci oldular.

        Bu kadar sıcak bir günde yarışa katılan tüm sporcularımızı, bu yarışta soğuk sunudan karpuzuna, minderine kadar canla başla hizmet veren Eğirdir Belediyesi ve çalışanlarına, sıcağın altında görev yapan tüm görevlilerimize ve bu yarışa katkı veren herkese teşekkür ediyoruz.

Fotoğraflara ulaşmak için buraya tıklayınız.

Yarışın videosuna ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın