Türk Ironman’ lerinin Avrupa Çıkarması II

04/07/2012  //     //  Triatlon Yarışları

Yazımızın ilk bölümünde bahsettiğimiz gibi Haziran ayında ilk iki haftasında iki ayrı “Türk Ironman” grubu Avrupa kıtasında koşulan iki ayrı 70.3 yarışına katıldı. Bunlardan ilki Haziran ayının ilk haftasında İsviçre’ de koşulan “Ironman 70.3 Rapperswil”  bir diğeri ise İtalya’ da koşulan “Ironman 70.3 Pescara” idi. Sizlere ilk bölümde “Ironman 70.3 Rapperswil” hakkında kısaca bilgi verirken, bu yarışa katılan Barlas Kazancı, Can Koçak, Mehmet Burak Ünal, üçlüsünün başarılarını ve de Mehmet Burak Ünal’ ın da kendi ağzından görüş ve izlenimlerini aktarmıştık.

 

 

Bu bölümde ise sizlere hem “Ironman 70.3 Pescara”  hakkında kısa bilgiler verirken hem de daha kalabalık bir grupla İtalya’ ya çıkarma yapmış olan “Türk Ironman” lerin derecelerini ve bu grubun içinde yer alan Göksen Çınar’ ın yarış hakkındaki izlenim ve görüşlerine kendi ağzından yer vermeye çalışacağız.

 

 

Bu yıl ikinci kez Pescara, İtalya ‘ da koşulan “Ironman 70.3 Pescara” Adriyatik kıyısından Abruzzo Dağları’nın eteklerinde koşuldu. Tırmanma etaplarındaki yükseklik kazanımı 1100 metreyi bulan yarışa, aralarında Oğuz Omur, Gökhan Doğruol, Korkut Omur, Server Tanfer, Sedat Deniz, Göksen Çınar gibi başarılı Türk Ironman’ lerle birlikte ilk kez 70.3 yarışına katılan deneyimli sporcu ve triatletler olan Kemal Merkit, Osman İnhan, Ufuk Biriz, Muzaffer Kuvvet, Aykut Gümüş, Burcu Aslanağı, Özlem Duygu, Aykut Toraman, Didem Doğruol, Arif Uysal, Defne Kılınç gibi toplam 18 Türk sporcu kayıtlıydı. Pescara 70.3’ e kayıt olan sporcularımız arasında yer alan deneyimli ironman Korkut Omur bir hafta önce geçirdiği küçük bir sakatlık yüzünden start alamazken benzer bir şekilde dizinde sakatlık yaşayan Defne Kılınç da start almayan bir diğer sporcumuz oldu. Kayıtlı olup da start almayan bir diğer sporcumuz ise Arif Uysal’ dı.

 

 

Ironman 70.3 Pescara


Pro’ lar


Toplam 1250 sporcunun kayıtlı olduğu “Ironman 70.3 Pescara” da “31 pro erkek, 12 pro kadın sporcu kayıt yaptırmıştı. Beş sporcunun start almadığı “Pro Erkekler” kategorisinde 36 yaşındaki İtalyan sporcu Daniel Fontana,  4:13:25’ lik zamanı ile birinci olurken, 2 sporcunun start almadığı “Pro Kadınlar” kategorisinde yarışan 28 yaşındaki Alman atlet Kristin Möller, 4:47:58’ lik zamanı ile birinci oldu.

 

 

Pescara, İtalya gerçekleştirilen 70.3 yarışında dereceye giren profesyonel atletlere 25.000 $ para ödülü dağıtıldı. Yarış aynı zamanda Las Vegas ve Nevada’ da gerçekleşecek olan  “Ironman Dünya Şampiyonası 70.3” için de 35 sporcuya katılım hakkı sunan önemli bir yarış olma özelliğini taşıyordu.

 

 

Yaş Grupları

 

Korkut Omur ve Defne Kılınç’ ın yarışmadığı yaş gruplarında toplam 1100 sporcu kıyasıya yarıştı. Yaş grupların erkekler kategorisinde yarışan 41 yaşındaki İngiliz Sporcu Chris Carradice, sürpriz yaparak birçok pro sporcuyu arkasında bıraktı ve genel sıralamada yedinci sırada yarışı tamamladı. Carradice, elde ettiği 4:24:47’ lik zaman ile kendi yaş grubunun tartışmasız birincisi olurken, yaş grupların kadınlar kategorisinde de Lucia Thalmann sürpriz bir şekilde finiş yaptı. Pro kadınlar birincisi Kristin Möller’ in yaklaşık dört dakika önünde bitiş çizgisine gelen Thalmann, elde ettiği 4:44:01’ lik zamanı ile genel sırlamada 33 üncü sırada yer aldı.

 

 

Yaş gruplarında yarışan Türk Ironman’ lerimizinden başarılı sporcu Oğuz Omur Türk sporcular arasında en iyi zamanı elde ederken kendi yaş grubunda 17 inci olurken, genel sırlamada da 130 uncu sırada yarışmayı tamamladı. Omur’ dan sonra sırasıyla Gökhan Doğruol ve Muzaffer Kuvvet en iyi zamanlara imza atan sporcularımız oldu. Doğruol, kendi yaş grubunda dördüncü olurken, genel sırlamada 177 inci, Kuvvet ise yaş grubunda 82 inci olurken, genel sırlamada 337 inci sırada yarışmayı bitirdi.

 

 

Kadın sporcularımızdan Burcu Aslanağı en iyi zamanı yaparken, kendi yaş grubunda 193 üncü, genel sırlamada da 861 inci oldu. İlk defa 70.3’ e yarışına katılan Özlem Duygu ise ikinci en iyi zamanı elde eden Türk kadın sporcumuzdu. Duygu kendi yaş gurubunda 203 üncü, genel sıralamada ise 929 uncu oldu. Defne Kılınç ise start almadı.

 

 

Pescara’ da yarışan Türk sporcularının finiş zamanları

 

Göksen Çınar

Hatırlayacağınız gibi Göksen Çınar geçtiğimiz yıl Kıbrıs’ a koşulan “Kasım Şakası” adlı yarı iroman mesafesine eşit olan orta mesafe triatlon yarışına katılmıştı. Bu yarış Çınar’ ın ilk yarışı olma özelliğini taşıyordu ve bu yarışta elde ettiği 6:00:27’ lik zaman ile kendi yaş kategorisinde 8 inci olurken genel sırlamada 13 üncü sırada yer almıştı. Bu yıl ikinci kez 70.3 yarışına katılan Çınar’ ın kendi ağzından yarış izlenimlerini görelim.

 

 

Cuma Sabahı 8:20 uçağı ile Roma’ ya, oradan da otobüsle 250 km uzaklıktaki Pescara’ ya geçtik. İlk iş olarak bisikletlerimizi bağlayıp ardından da kayıt işlemlerimizi hallettik. Kayıt yaptırdıktan sonra biraz fuar alanını gezdik ve sonrasında dinlenmeye çekildik.

Cumartesi günü yaptığımız kısa antrenmandan sonra parkur hakkında brifing aldık. Ardından bisikletlerimizi teslim ettik ve yarışı beklemeye başladık.

 

 

 

Sabah 8:30’ da yarışın ilk startı pro’ lara verildi. Pro’ larla birlikte 35-39 yaş kategorisinde Muzaffer Kuvvet de start aldı. Ben saat 8:40’ daki grupla beraber start aldım. Start anında kullanmış olduğum Garmin’ e bir sporcu çarptığı için yüzme parkurunun mesafesini ölçemedim ama diğer arkadaşlarımın Garmin’ lerinin yaptığı ölçüme göre yüzme parkuru mesafesi 2.1 ila 2.3 km olarak çıktığını öğrendim.

Yüzmenin başlangıcında suya girdikten sonra15 metre koşup 15 metre yüzüp sonra tekrardan yüzmek gerekiyordu. Birçok sporcu gibi ben de aynı hatayı yaptım ve hızlı bir şekilde koşup yüzdüm ki, böyle bir efor nabzımı olumsuz bir şekilde etkiledi. Yarışın ilk 800 metresini yüzerken tıkanma yaşadım.

 

 

Sudan çıktıktan sonra değişim alanına ulaşmak için yaklaşık 300 metrelik bir mesafeyi kat ettik. Değişim alanının uzun ve ince bir koridordan oluşması çok zaman kaybettirdi. Değişim alanından bisikletimi alıp yola koyuldum. İlk kilometrelerde zemin eğimsizdi fakat parkur başlangıcında oldukça fazla dönüş vardı. Tüm bisiklet parkurunu gösteren grafiksel profilindeki yükseklik, 720 metreyi buluyordu. Fakat parkur başlangıcındaki bu dönüşler yükseklik profilindeki grafikten pek anlaşılmıyordu. Diğer bir konu ise yaklaşık 20 inci kilometrede olması gereken tırmanışlar 10 uncu kilometreden itibaren karşımıza çıkmaya başladı. Parkurun insana sürekli tırmanıyormuş hissi vermesinin yanından, zeminde oldukça bozuktu. Açıkcası eğer bir antrenman yapıyor olsaydık ve bu zemin İstanbul’ da olsaydı “Yollar iyi değil!” diyerek antrenmandan vazgeçerdik. Nitekim bozuk zemin yüzünden lastik patlatan ve düşen sporcu çok oldu. İnişe geçtiğiniz zaman karşınıza iki sert “U” dönüşü çıkıyordu ki, bunlardan birinde Gökhan abi (Doğruol) kaza yaptı. Doğal olarak inişteki virajlar hızlanmamızı engelledi. Virajlardan sonra uzun bir iniş bizi biraz olsun rahatlattı. Dönüş yolunda tam da kendimizi 90 kilometrelik parkura konsantre etmişken, kafadan rüzgar almaya başladık. Rüzgar yetmiyormuş gibi bir de parkur 4.7 kilometre uzun çıktı. Bisiklet parkurunun bitmesine 2-3 kilometre kala çok sert birkaç viraj vardı ki, buralarda aniden durmak gerekiyordu. Bu sert virajlarda emniyetli bir şekilde duramayan bir yarışmacının çok ciddi bir kaza geçirmiş olduğunu gördüm maalesef.

 

 

Koşu parkuru ise güney yönüne 2 tur, kuzey yönüne doğru da 3 tur üstünden koşuldu. Güney yönündeki parkurda bir köprü üstünden geçmek gerekiyordu ki bu benim tüm nabız değerlerimi alt üst etti. Özellikle koşunun bu kısmında yanlış beslenmeden dolayı çok zorlandığımı söyleyebilirim. Ayrıca bisiklet etabından sonra açan güneş bizi koşuda oldukça yaktı.

 

 

Yarışı, 6:14:54’ lük zaman da 30-34 yaş grubunda 104 üncü sırada, genel sıralamada ise 712 sırada bitirdim. Sonuç olarak bu yarış benim için tecrübe yarışı niteliğindeydi. 8 Temmuz tarihinde koşulacak olan “Ironman Frankfurt” yarışı için oldukça değerli deneyimler elde ettiğimi söyleyebilirim. Sonuç olarak Pescara’ dan çok büyük ve önemli tecrübelerle geri döndüğümü düşünüyorum. Özellikle kalabalık bir grupla Pescara’ ya gitmenin tadı da bir başkaydı…

 

 

Son yıllarda yurtdışında koşulan ironman ve ironman 70.3’  e katılan Türk sporcu sayısındaki artış gözle görülür hale gelmeye başladı. Bundan birkaç yıl önce “Ironman” denilince ülkemizde akla fantastik bilim kurgu filmi ve onun başrolünde oynayan Robert Downey Jr. gelirdi ve de 2000’ lerin başından 2010 yılına kadar ülkemizden ancak bir elin parmakları kadar sporcu bu türden organizasyonlara katılabiliyordu. Son birkaç yıldır triatlon ve ironman’ a artan ilgi ile doğru orantılı olarak artan sporcu sayısı ile Türk sporcular adeta yurtdışına milli takım gibi çıkartma yapmasına sebep oluyor. Bu yıl Mart ayında koşulan “Uluslararası Abu Dhabi Triatlonu” na da 24 sporcu ile adeta çıkarma yapan sporcularımız katılım ücreti, ulaşım, konaklama ve malzeme tedraki gibi giderleri tamamen kendi imkanları ile karşılamaktalar. Maddi ve manevi özverilerle yurtdışındaki yarışlara katılarak, birçok genç sporcuya ilham kaynağı ve örnek olan, aynı zamanda dünya çapındaki yarışlarda Türkiye’ nin adını skor tabelalarına yazdıran sporcularımızı, çabalarından ötürü gönülden kutluyoruz.

 

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın