Triatlon Avrupa Şampiyonları Belli Oldu

18/06/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

Geçtiğimiz hafta Antalya ilimize bağlı, turizm ve spor alanında kendini iyice geliştirmiş bir ilçemiz olan Alanya’ da, 14.06.2013 tarihinde başlayan triatlon yarışmaları 16.06.2013 tarihine kadar devam etti. Bu dolu 3 gün içerisinde elit, genç ve yaş grupları atletleri yarıştı.

 

Avrupa Şampiyonası ülkemizde ilk defa yapılmasına rağmen organizasyona oldukça iyi hazırlanan Alanya Belediyesi, 3 gün boyunca en ufak bir soruna bile mahal vermeden, kapanış partisinin ardından sporcu ve antrenörleri uğurlayarak organizasyonu başarılı bir şekilde bitirmiş oldu.

 

 

 

 

Geçtiğimiz senelerde bisiklet parkuruna aniden giriş yapan insan ve hayvanlara önlem için tüm parkurun bariyerlerle kapatılmış olması ve her 100 metrede bir bariyer görevlisi konulması parkurda oluşabilecek bazı kazaları da engellemiş oldu.

 

Yarışmalar olimpik mesafede yarışacak olan  elit atletler için 2 tur yüzme, 6 tur bisiklet ve 4 tur koşu;

Genç atletler ve paralimpik sporcular için 1 tur yüzme, 3 tur bisiklet ve 2 tur koşu;

Yaş grupları atletleri için 1 tur yüzme, 4 tur bisiklet ve 4 tur koşu etabından oluşmaktaydı.

 

 

 

Yarışmaya katılan tüm sporcular için çok önemli olan ve genellikle yarış sonrasında şikayet konusu olan bir konu, parkur içindeki su istasyonları ve yarış bitimindeki dinlenme alanıdır. Alanya bu konuda da kimseye laf bırakmadı; koşu parkurunda farklı 2 noktada toplamda yaklaşık 20 gönüllü destekçi ile soğuk su istasyonu ve yarış bitiminde sadece soğuk su ile kalmayarak, soğuk buz süngerleri, buz havuzu, enerji içecekleri ve bolca meyve çeşidi  ile yarışmasını bitiren tüm sporcuları yarış bitirme alanının hemen yanında hazır bir şekilde bekliyordu. Ayrıca yarışma sonunda kendini iyi hissetmeyen sporcular için tedavi ve masaj odası da bulunmaktaydı.

 


Yarışma sonrasında sporculardan organizasyon hakkında bir değerlendirme yapmalarını istediğimizde, organizasyonun çok iyi olduğunu, eksik bir şey görmediklerini, belediye görevlileri ve federasyon hakemlerinin iyi ve gönülden çalıştığını, bu gibi organizasyonların daha iyi bir seviyede ve daha görünür olması gerektiğini, seyircilerin sadece yarışan sporcuların yakınları ile sınırlı kaldıklarını, tanıtım haberlerinin iyi yapılmadığını belirttiler. Dileriz ki organizasyon yetkilileri önümüzdeki organizasyonlar için bu söylenenlere kulak verir.

 

Yarışmalar : 


Elit  Erkekler ; 

 


Günün beklenen yarışması olan elit erkekler kategorisi şampiyonu, yüzme etabından lider grup ile çıkmasından sonra yarışı çok iyi okuyup taktik ve ataklarını ona göre yapan Rus Ivan Vasiliev oldu. Onu hemen arkasından takip eden İtalyan Alessandro Fabian 2. olurken, yüzmeden 2. grupta çıkan, bisiklette ikinci grubun başını çeken, ayrıca yarış öncesi favori isimlerden biri diye bahsedilen “Süper Mario” lakabıyla tanınmış İtalyan Mario Mola ise 3. olarak 29 dk’ lık müthiş bir koşu performansıyla da koşu parkurunun en iyi derecesine de sahip oldu. Bu kategoride yarışan Türk atletlerimizden Fatih Azrak 44., Altay Oygüç ise 45. olarak yarışmayı tamamladılar.

 

 


 

Yarışmada ilk 10 sonuçları 


 

Elit Bayanlar : 

 

37 sporcu ile start alan elit bayanlarda, yarış başından itibaren kalabalık bir grup halinde yarışmayı sürdüren sporcular finiş alanına kadar kıyasıya mücadele verdi. Geçtiğimiz senelerden de tanıdığımız Rachel Klamer bu senede 1. olurken, Büyük Britanya’ dan Vicky Holland 2.,  Vendula Frintova ise 3. oldu.

 

Son 100 m atağıyla 1. olan Klamer, Alanya’yı çok sevdiğini, parkuru artık çok iyi tanıdığını, bu şampiyonaya da çok hazırlandığını belirtti. 

 

Yarışmada ilk 10 sonuçları

 


Genç Erkekler

 

Genel hatlarıyla çok süratli geçen yarışmada ilk 2 Fransa’dan, 3.lük ise İngiltere’den geldi. Yarışmanın Sprint mesafede yapılmasından dolayı en hızlı ve sprint mesafesi en kuvvetli olan sporcu yarışmayı kazandı. Genç erkekler kategorisinde yarışan Türk sporcularımızdan Ali Atlan, Sabri Öge, Ali Mutlu ve Sarp Öncü ise yarışmayı başarılı bir şekilde tamamladılar.

 

 

 

Yarışmada ilk 10 sonuçları ;


 

Genç Bayanlar ; 

 

58 kişi ile start alan gençler, elit bayanları aratmayacak bir performans sergiledi. Yarışmayı çok iyi koşu performansı sergileyerek 00:58:46 dk derecesi ile 1. sırada tamamlayan İngiltere’den Georgia Taylor kazandı. Almanya’ dan Laura Lindemann 2., İngiltere’ den Angelica Olmo ise 3. oldu. Aralarında Türk atletlerimizin de start aldığı yarışmada İpek Öztosun 44., Tuğça Karakaya 51., İlkay Polat ise 52. olarak yarışmalarını tamamladı.

 

Yarışmada ilk 10 sonuçları ;  

 

Yaş Grupları ; 

 

Ortalama 1000 kişinin start aldığı yaş grupları, Cuma ve Cumartesi olmak üzere 2 günde yapıldı. Sabah 7’de start alan sporcular henüz sıcak olmadan yarışmalarını tamamlamaktan mutlulardı. Yaş grupları şampiyonlarının elit erkekleri aratmayacak performansları gözlerden kaçmadı. Saat 7’de başlayan age grup startları bisiklet parkurunda yoğunluk olmaması amacı ile her 15 dk’da bir +5 yaş ilerleyerek başlatıldı. 

 

Elitlere nazaran daha yavaş tempoda yüzen age grup atletleri bisiklet ve koşu etabında elit atletleri andırdılar.

 

Yarışmada Draft’ ın yasak olması kimisi için iyi olurken draft’ ın yasak olduğunu orada öğrenen sporcular için de pek iyi olmadı. Bisiklet parkurunda draft’ ın yasak olduğunu söylenmesi üzerine aynı anda birçok kişinin parkurda olmasına rağmen draft yasağına uyulduğu gözlemlendi. 

 

 


 

 

Paralimpik 

 

 

Aralarında Türk atletimiz Kemal Özdemir’ in de bulunduğu kategoride engellerini hiçe sayarak engelsiz bir şekilde yarışan paralimpik sporcuların hırsları ve çabaları, herkesin hayata bakış açısı için bir kez daha düşünmelerini sağlayarak büyük bir ders verdi. Engellerine göre kategorilerine ayrılan özel sporcular engel fark etmeksizin sprint mesafe diye bilinen 750 m yüzme, 20 km bisiklet, 5 km koşu etabını tamamlayarak yarışmalarını bitirdiler. 

 

 

 

 

4×4 Takım Yarışı

 

Bir gün önce yarışmış olmalarına rağmen çok iyi dinlenmiş bir şekilde tekrar start alan sporcular dörderli takımlar halinde, 4×4 bayrak yarışı diye adlandırılan takım yarışında tekrardan start aldılar. Bir önceki günkü performanslarını aratmayan sporcuların her biri süper sprint mesafede yarışacak bayrağı bir sonraki arkadaşına teslim ederek yarışın devamlılığını sağladılar. Takım yarışında en başta liderlik kazanan Almanya yarış sonuna kadar arayı kapatmayarak kazanan ülke oldu.

 

 

 

Yarış ile ilgili tüm sonuçları buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Yarış Fotoğraflarını görüntülemek için buraya tıklayınız.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın