Tiszaujvaros ITU Triathlon World Cup 2011

15/08/2011  //     //  Triatlon Yarışları

 

 

Macaristan’ın Tiszaujvaros şehrinde yapılan Dünya Kupası yarışını erkeklerde BrentMcMahon (KAN), bayanlarda ise GwenJorgensen (ABD) kazandı. Tiszaujavaros şehri daha öncede birçok kez  ITUWorld Cup ve ETU European Cup’a ev sahipliği yapmıştı.

World Cup’ların önemi ise Dextro Energy Triathlon Serisi yarışlarından sonraen yüksek puanı veren yarışlar olması. Olimpiyat vizesi almak için DextroSerileri’nde istediği sırayı alamayan atletler European Cup ya da World Cupayarında yarışlara katılarak puan açıklarını bu şekilde tamamlamayaçalışırlar. Ayrıca World Cup’ların Dextro yarışlarından daha çok olmasısayesinde birçok atlet bir önceki yarıştaki performans düşüklüğünü birsonraki yarışta telafi edebilir.

Elit Erkekler :

 

Kanadalı BrentMcMahon 1:48:16’lıkderecesiyle finiş çizgisinden ilk geçen isim oldu.

 

McMahon, geçen hafta olimpiyat parkurunda yarışılan Londra’da startlistesinde yer alamayarak büyük hayal kırıklığı yaşayan İngiliz AaronHarris’i koşuda geçerek 1. oldu. 

Geçen ay Edmonton ITU World Cup’ta 37. olan AaronHarris ise World Cup‘taki2. gümüş madalyasına Tiszaujvaros’ta ulaştı. 

McMahon’dan 28 sn. sonra ise AkosVenek gelerek evinde bronzmadalyaya ulaşan isim oldu.

 

Daha önce birçok kez Alanya’da yarışan Rusların iddialı ismi Igor Polyanskiyise 53 sn. arkadan gelerek 4. olan isim oldu.

 

 

Polyanskiy, yüzme etabında İsviçreli FlorinSalvisberg ve vatandaşı Brukhankov ile sudan diğer triatlerin önünde çıktı. 

Harris ve Polyanskiy bisiklet etabını diğertriatletlerin önünde bitirdiler.

 

 

McMahon ise bisikletin son 10 km’sinde yüksek bir performans göstererek eniyi bisiklet derecesini elde ederek (57dk59sn) koşuya üçüncü sırada başladı. 

Kanadalı koşunun son turunda atağınıbaşlatarak Aaron Harris i geçip 1.’liğe ulaşan isim oldu.

 

Aaron Harris’in ardından daha önce 2000 yılında podyuma çıkan Macar triatletAkos Venek bronz madalyanın sahibi oldu.

3 defa olimpiyatlara gitmiş tecrübeli İspanyol Ivan Rana ise koşunun 2.kısmında koşu temposunu kaybederek yarışı ancak 32. tamamlayabildi.

 

Güney Afrikalı ve yeni Afrika Şampiyonu olanRichard Murray ise yarışı 8. tamamladı.

 

Elit Bayanlar :

 

Amerika’nın yükselen yıldızı GwenJorgensen 2012 LondraOlimpiyatları’nın biletini kaptıktan 1 hafta sonra Macaristan’da altınmadalyanın sahibi oldu (01:59:54).

İtalyan AnnamriaMazetti ikinci olurken,kendisinin ikinci World Cup madalyasına ulaşan Rus triatlet IrinaAbsyova bronz madalyayaulaşan isim oldu.

 

Japon Akane Tsuchihashi sudanilk çıkan isim oldu ve ilk değişim alanından 7 sn’lik bir farkla ayrıldı.Bisikletin ikinci turunda liderliği İsviçreli triatlet Celine Schaerer ilepaylaştı.

Yarış boyunca liderlik sürekli yer değiştirdi.40 km’lik bisiklet parkurunu ikiye ayırırsak, ikinci kısımda Jorgensen,öndeki Lang, Ivanovskaya ve Jensen’den oluşan 3’lüyü yakalayamadı. Bisikletetabı bittiğinde Jorgensen liderden tam 35 sn geride ve 46. sıradaydı.

 

Koşu etabında yine Londra’da olduğu gibi Jorgensen’in müthiş performansıvardı. İkinci tur sonunda 6.’lığa kadar yükselen Jorgensen, yarışı lidergötüren İtalyan Mazetti’yi son turda yakaladı ve finiş çizgisinden ilk geçenisim oldu.

Annamaria Mazetti, Jorgensen’in 16 sn gerisinden gelerek çizgiden 2. geçenisim oldu.

Rus triatlet Absyova ise 3.’lük için savaştığı Avustralyalı Felicity Sheed-Ryan’ıgeçerek bronz madalyaya ulaştı.

 

Jorgensen Londra’dan sonra yine müthiş bir performansla eniyi koşu derecesini eldeetti. (33:49).Diğer bayan triatletlerden tam olarak 42 sn daha iyiydi. 

Macar triatlet Zsofia Kovacs evinde 02:01:10ile 7. oldu.

 

Hazırlayan: Ali Furkan Gür

 

Kaynak: Triathlon.org

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın