Taşucu Triatlonu Şampiyonları Berrak Mutlu Irmak ve Melih İlker Gücüyener

08/04/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

Haftasonunda Mersin’in Taşucu ilçesinde koşulan “II. Taşucu Triatlonu” nda “Elit Kadınlar” kategorisinde Balıkesir Çelmak Triatlon Takımı’ nın tecrübeli ve başarılı triatleti Berrak Mutlu, “Elit Erkekler” kategorisinde ise Melih İlker Gücüyener, altın madalyaya sahip oldular.

 

 

Triatlon Federasyonu ve Taşucu Belediyesinin ortak çalışma ve çabaları ile gerçekleştirilen “Taşşucu Triatlonu” na bu yıl ilgi oldukça yüksekti. Geçtiğimiz yıl 112 sporcunun katıldığı yarışlara bu yıl 190 sporcu online kayıt yaptırırken, teknik toplantıdaki kayıt sayısı 184 oldu.

 

 

Sezonun ilk puanlı yarışı olan “II. Taşucu Triatlonu” na her yaş grubu ve kategoriden çok sayıda  kayıt yaptırılmasına rağmen, çeşitli nedenlerden ötürü 35 sporcunun yarışlara katılamaması sebebiyle 149 sporcu start aldı. Ulaşım güçlüğü ve bazı konaklama sorunlarını rağmen, yarışlara katılan sporcu sayısının geçtiğimiz yıla oranla daha yüksek olduğu görüldü. Buradan bakıldığında “Taşucu Triatlonu” ülkemizdeki en çok ilgi gören dördüncü yarış ünvanına sahip olduğu söylenebilir..

 

 

Kısa bir hatırlatma yapmak gerekirse geçtiğimiz yıl en çok  sporcunun katılım sağladığı  yarış olan İstanbul Triatlonu’ nda 174 , ardından ikinci sırayı 172 sporcu ile Yalova Triatlonu onun da ardından üçüncü sırayı Türkiye Şampiyonası’ nın yapıldığı Kuşadası Triatlonu 167 atlet ile almıştı. Buradan bakıldığında İstanbul, Yalova ve Kuşadası’ nın ulaşım kolaylığı ve yarışların geçmişteki popülerliği dikkate alındığında Taşucu’ nun çok ciddi bir katılım rekoru kırdığını söylemek yanlış olmayacaktır.

 

 

Güzel ama hayli sıcak bir Akdeniz havasında sporcular, farklı fiziksel şartlardaki bir atmosferde yarıştılar. 18°C olan deniz suyu sıcaklığı sebebiyle wetsuit kullanımının serbest bırakılmasına bağlı olarak sporcuların bir kısmı wetsuit ile yarışırken bir kısmı ise sadece trisuit ile yarıştı. Özellikle yaş gruplarındaki sporcu katılımının yüksek olması ve kumsaldaki start alanında çok sayıda sporcunun wetsuit ve triatlon mayosu ile bulunması yurtdışında ki yarış startlarını aratmayacak hoş görüntüler ortaya çıkarttı.

 

 

Henüz  serin olan Akdeniz sularında yüzen sporcular, öğlen saatlerine doğru güney batıdan esen orta şiddetki rüzgara karşı bisiklet pedalladıllarken. gün ilerlerken gölgede 25°C dereceyi bulan oldukça sıcak ve yakıcı Akdeniz güneşinin altında koşu etabını tamamladılar. 

 

 

Yıldızlar

 

Yarışlar sabah 10’ da yıldızlar ve 10:30’ daki gençler kategorilerinin start verilmesi ile başladı. Süper sprint mesafe koşan yıldız kızlar kategorisine 6 sporcu  kayıt yaptırırken 1 sporcu start almadı. Yıldız kızlar ’da ilk üç sırayı sırası ile ;  İlayda Kara, Sinem Özdil ve Damla Alkım Ölmez aldı. 

 

 

Yıldız erkek’ lerde ise sırası ile ilk üç sırayı alan sporcular; Mücahit Onay, Oğuzhan Çakır ve Serhan Öncü oldu.

 

 

Gençler

 

10:30’ da ilk sırada gençler erkeler ve bir dakika ardından genç kızlar start aldı. 26 sporcu ile oldukça kalabalık katılımcı sayısı olan genç erkekler 3 sporcu start almazken, bir sporcu yarışı terk etti. Genç erkekler de ilk üç sırayı sırası ile Sabri Öğe, Ali Atlan,  Ali Mutlu aldı. 10 sporcunun fire vermeksizin start aldığı genç kızlar kategorisinde ise ilk üç sırayı İpek Öztosun, Tuğçe karakaya ve Yelbesu Büyükzöngür aldı.

 

 

Yaş Grupları

 

Saat 11’ de en kalabalık katılımcı kategorisi olan yaş grupları 89 sporcu ile yarışa başladı. Oldukça renkli sporcu kişilikleri ve görünümleri ile su çıkışı için kumsalda bulunan  yaş grupları sporcularının suya ilk giriş anları hayli çekişmeli ve hızlı oldu. Yüzme etabında oldukça rahat bir yarış çıkaran Duygun Yurteri sudan birinci sırada çıktı. Onun hemen arkasından ikinci çıkan Fırat Dizman, Yurteri ile bisikleti beraber çevirip iyi bir tempo yakaladılar ve arkalarına kimseleri yaklaştırmadılar.

 

 

Arkalarında ise zamanla oldukça büyük bir pelaton oluştu. Tüm sporcuların çok sıkı bir mücadele verdiği görüldü. Oldukça çekişmeli geçen bisiklet sonrası Yurteri ve Dizman koşu etabına beraber girdi. Fırat Dizman ve Duygun Yurteri kendi yaş gruplarında altın madalyaya uzanırken yaş grupları genel klasmanda Enka’ dan Duygun Yurteri birinci, Babaeski spor’ dan Fırat Dizman ikinci, Deniz Kuvvetleri Gücü’ nden Dinçer Yılmaz üçüncü olarak büyük çekişmede hakkettikleri sonucu elde ettiler. 

 

 

Oldukça çekişmeli geçen yaş grupları kadınlar kategorisinde ise genel sıralamada ilk üç sırayı Maratonist takımından Sezin Kutlu alırken, Babaeski Spor’ dan Ayşin Özer Başkır ikinci, onun hemen arkasından Altay Spor’ dan Bilge Ergin üçüncü oldu.Yaş grupları kadınlar kategorisinde yarışan ve en genç yarışmacı olan Cana Oyman, yarıştan birkaç gün önce bir kaza sonucu oluşan küçük ayak parmağındaki çatlağa rağmen bisiklet ve koşu etabı boyunca tek ayağında terlik ile yarışı tamamlaması takdire şayandı.

 

 

Yaş gruplarında Handan Kortak ile Alptein Başkır’ ın bisiklet etabında çarpışması sebebiyle Kortak’ ın sırtında hafif sıyrıklar oluştu. Diğer yandan yaş gruplarında yarışacak olan başarılı sporcu Özgür Axaman ise yarıştan bir gün önce geçirdiği ani üşütme sebebiyle yarışlardan çekilerek yarışı tribünlerden izledi. Yüzme etabında kıyıdaki dönüş dubasına yüzerken karşıdan gelen bir sporcu ile çarpışan tecrübeli maratoncu Mert Derman’ ın yüzme gözlüğünün tek camı kırıldı ve bir gözünün çevresi hafif morardı. İlk kez triatlon yarışına katılan Derman, kırık cama rağmen hem yüzme etabını hem de yarışı başarıyla tamamladı. 

 

 

Yaş gruplarında dikkat çeken takımlardan birisi ise geçtiğimiz yıl kurulan Mavi Karga Triatlon Takımı’ ydı. +30’ da beş, +40’ da iki sporcu ile yarışlara katılan Mavi Karga’ nın hem sporcuları hem de Mavi Karga logolu triatlon mayoları oldukça dikkat çekti. Mavi Karga Spor Klübü gerek sporcuları gerekse logoları ile yarışa renk kattılar. Aynı zamanda İzmir İl Temsilcisi olan Mavi Karga’ dan Kutluhan Özkunt yarış finiş’ ini kaçırdığı için kürsüdeki ikinciliğinden olması ise hayli üzücüydü.

 

 

Elitler

 

Günün en önemli ve en çekişmeli yarışı olan elitler kategorisi saat 13’ de start aldı. Bu yıl elitler kategorisine yeni isimlerin katıldığı gözlemlendi. Heyecenla beklenen elitler yarışında Türkiye’ nin en iyi 15 triatleti katıldı fakat 6 sporcu çeşitli nedenlerle yarışma dışı kaldı. Startla birlikte tüm elit atletlerin çekişmeli yarışı başlamış oldu. Yüzme etabında Altay Öygüç, Fatih Azrak, Melih Gücüyener, ve Bahadır Tama sudan ilk çıkan sporcular oldu. İkinci grup da ise Nuri Acar, Onur Calp ve Zülfü Karabulut yer aldı.Yüzme sonrasında bisiklete geçen atletler iki ayrı grup oluşturdu. Ön gurupta Altay Öygüç, Bahadır Tama, Onur Calp, Okan Ulaş, Fatih Azrak gibi isimler yer alırken arkadan gelen ikinci pakette Zülfü Karabulut, Barlas Kazancı Melih İlker Gücüyener, gibi isimler yer alıyordu. Bu yıl ilk defa elit olarak yarışan Nuri Acar önce ikinci gurubu yakaladı ardından bu grubun ortalamasını yükselterek kısa zamanda ön grubu yakaldı ve yarışın gidişini değiştirerek yarışa  büyük bir heyecan kattı.

 

 

Barlas Kazancı, yarışın ortalarında lastiği patlayarak yarışa veda etmek  zorunda kaldı. Geçtiğimiz yılda aynı talihsizliği yaşayan Kazancı, Taşcucu’ nda koşu etabına geçemeden yarışı ikinci kez  terk etmek zorunda kaldı. Yarış inanılmaz bir tempoda giderken Nuri Acar ön guruba atak çekerek yakalaması rekabet ve heyecanı daha da fazla arttırdı. Azrak ise Acar’ ın bu atağına cevap verdi ama Nuri Acar git gide ana gurupla ve Fatih Azrak’ la arasını açtı. Koşu etabına girildiğinde bisikletteki sıralama aynıydı.

 

 

Birinci sırada Nuri Acar, ardından Fatih Azrak koşuya geçtiler. Bisiklette arkadan gelen ikinci grupta yer alan Bahadır Tama, Okan Ulaş, Melih İlker Gücüyener,Zülfü Karabulut ve Onur Calp müthiş bir tempoda koşuya başladı. İkinci grup zamanla Nuri Acar’a ve Fatih Azrak’a yaklaşmaya başladı.

 

 

Yarış temposu da oldukça hızlıydı. Tama, Ulaş, Gücüyener, önce Azrak’ ı geçti ve ardından Acar’ ı geçti. Son turda genç atlet Melih Gücüyener inanılmaz bir atak çıkararak yarışı birinci sırada tamamlarken yılların eskitemediği Çelmak’ ın tecrübeli antrenör ve sporcusu Okan Ulaş ikinci oldu. Başarılı sporcu Bahadır Tama ise yarışı  üçüncü sırada tamamladı.

 

 

Elit kadınlarda oluşan sıralama yarışta da aynı şekilde devam etti. Sudan ilk sırada çıkan tecrübeli atlet Berrak Mutlu Irmak, bisiklette ve koşuda temposunu hep en üst seviyede tuttu. Oldukça iyi bir performans sergileyen Çelmak’ ın başarılı sporcusu Irmak, yarışı en yakın rakibi olan Ceren Orhanlı’ nın on dakika önünde rahat bir şekilde tamamladığı görüldü. Sudan ikinci sırada çıkan Ceren Orhanlı, yarış boyunca pozisyonunu koruyarak ikinci olurken, sudan üçüncü sırada çıkan Sedef Özçelik, bisiklette ve koşuda oldukça çaba gösterse de yüzmede kaybettiği zamanı telafi edemedi ve Ceren Orhanlı’ nın ardından yarışmayı üçüncü olarak bitirerek Özçelik kürsüdeki yerini aldı.

 

 

Elitler kategorisinde dikkat çeken takımlardan biri Balıkesir Çelmak Triatlon Takımı’ ydı. Elit erkekler’ de 3, elit kadınlarda 3 yaş grupları erkekler +20’ de 1, +20 kadınlarda da 1 sporcu ile katılan Çelmak’ ın atletlerinin başarı ve dereceleri dikkat çekti. Çelmak’ ın kadrosu tıpkı mayoları gibi oldukça renkliydi. 

 

 

Taşcucu Belediyesi ve Triatlon Federasyonu’ nun çabaları ile gerçekleştirilen “Taşucu Triatlonu” geneline bakıldığı zaman başarılı olduğu söylenebilir. Diğer yandan birkaç küçük bisiklet kazası yaşanan yarışlarda, özellikle transation alanına giriş ve çıkış güzergahındaki yaklaşık 400m’ lik mesafedeki yol zeminin oldukça bozuk olması dikkati çekti. Değerleri binlerce lirayı bulan çok özel bisikletlerle yarışan sporcuların bozuk zeminli bölgeden hayli şikayetci oldukları gözlemlendi. Yüksek katılımcı sayısı sebebiyle değişim alanında yan yana iki ayrı bisiklet askı sırası oluşturulmuştu. Birçok sporcu yarış heyecanı ile değişim alanına giriş çıkışlarda şaşkınlık yaşayarak yanlış koridora saptı. 

 

 

Bu yıl geçtiğimiz seneden farklı olarak yarış bitiş yeri değiştirilmişti. Teknik toplantıda konu ile ilgili görsel bilgi verilmesine rağmen oldukça yüksek nabızda ve sıcak bir havada koşan sporcuların bazılarının son turdan sonra finiş girişini kaçırarak çok değerli puanları arkasından gelen sporcuya kaptırdıkları görüldü. 

 

 

Bir diğer konu ise, ulaşım güçlüğüne karşın havayolu ile gelmek isteyen 42 sporcu için federasyon, özel bir firma ile anlaşarak Adana-Taşucu arasındaki karayolun transferi için ücret karşılığı iki otobüs ve bir kapalı kamyonet sağlanmasına aracılık etti. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen havayoluna entegre karayolu transferinin gidiş-dönüş organizasyonuna katılımında gecikmeler yaşandı. Dönüş yolunda uçağını kaçıran iki sporcu son dakikada tekrar yeni bir uçuş için satın aldıkları bilete küçük bir servet ödediklerini belirttiler. Ulaşım açısından uzak mesafelerdeki beldelerde yapılan yarışların start saatinin daha erkene alınması dönüş yolunda yaşanacak olan bu türden can sıkıcı gecikmelere engel olacaktır.

 

 

Bu haberin yazılmasında katkıları bulunan Özgür Axaman, Kutluhan Özkunt’ a çok teşekkür ederiz.  

 

Ana galerideki fotoğraflara ulaşmak için altta bulunan küçük fotoğrafa tıklayınız.

 


 

Mustafa Sezen’ in Kişisel Galerisindeki fotoğraflara ulaşmak için altta bulunan küçük fotoğrafa tıklayınız.


 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın