St. Pölten Ironman 70.3 Koşuldu

24/05/2012  //     //  Triatlon Yarışları

Geçtiğimiz haftasonunda, ironman takviminin bir diğer önemli 70.3 yarışı olan “St Pölten Ironman 70.3” Avustruya’ da koşuldu.  St. Polten’ in “Pro Erkekler” kategorisi birincisi Çek sporcu Filip Ospaly olurken, “Pro Kadınlar” kategorisi birincisi atlet Alman Julia Gajer oldu.

Milli sporcumuz Bahar Saygılı ve Mehmet Akif Ertürk’ ün de katıldığı “St Pölten Ironman 70.3”, 53 ülkeden 2200 sporcunun katılımı ile gerçekleşti. Bahar Saygılı, elde ettiği 5:17:53’ lük zaman ile genel klasmanda 554 üncü sırada yer alırken, yaş grupları kadınlar kategorisinde 79 uncu sırada, 25-29 yaş aralığında ise 8 inci sırada yer alarak önemli bir başarıya imza attı. Bahar, geçtiğimiz yıl katılmış olduğu “Ironman 70.3 Pays d Aix Fransa” yı 5:37:53 ile 68 inci sırada bitirmişti. Bahar’ ın elde ettiği bu süre ile finiş zamanını geçtiğimiz yıldan bu yana yaklaşık 20 dakika kadar iyileştirdiği görülüyor. Diğer yandan bu yıl katılmış olduğu “2012 Uluslararası Abu Dhabi Triatlonu “ kısa mesafe traitlon yarışında da 4:11:00’ lik zamanı ile kategorisinde yine 68 inci sırada yer aldığı hatırlatmakta fayda var.  Mehmet Akif Ertürk ise 5:41:58’ lik zaman ile genel sırlamada 913 üncü, yaş gurubu erkekler kategorisinde ise 183 üncü oldu.

 

 

Oldukça sıcak bir havada geçen organizasyonda atletler yüzme start’ ını pro ve amatörler olarak iki ayrı grup olarak aldılar. 1900 metrelik yüzme etabı için start aldıkları gölde parkurun bir kısmını yüzen sporcular, yaklaşık 300 metrelik bir ara bölüm için karaya çıkıp koştuktan sonra ikinci bir göle geçip yüzdükten sonra etabı tamamladılar. Bisiklet etabının da ise 26. ve 65. kilometrelerinde eğimle mücadele eden atletler, koşu etabını 2 tur üstünde koşan sporcular finiş’ e ulaştı.

 

 

Pro Erkekler“Pro Erkekler” kategorisinde yarış baştan sona Filip Ospaly, Alman atlet Andreas Raelert ve Fransız Cyrill Viennot arasında geçti. Çok çekişmeli geçen yarışın yüzme etabında sudan ilk çıkan atlet Denis Vasiliev olmasına rağmen, sporcu bu iddiasını sürdüremedi. Sudan ikinci sırada ve en yakın iki rakibinden yaklaşık 1 dakikaya yakın önde çıkan Ospaly, bisiklet etabında ilk üç mücadelesi için çaba göstermeye başladı. Viennot bisiklet etabında en iyi zamanı yapan atlet olurken onu yakından takip eden Raelert ikinci en iyi bisiklet çeviren sporcu oldu. Lider üçlünün yakın mücadelesi koşu etabından da devam etti. Yarışın sonucunu belirleyen koşu etabında Ospaly en iyi zamanı elde ederken, hemen arkasından gelen Raelert ikinci sıradaki yerini korumayı başardı. Viennot ise rakiplerinden 2 dakika daha kötü bir zaman yaptığı için üçüncü sıradaki yerine razı olmak zorunda kaldı. Ospaly, toplamda elde ettiği 3:54:45’ lik zaman ile birinci olurken, onun 39 saniye ardından gelen Raelert, 3:55:24 ile ikinci, Viennot ise 3:56:18 ile üçüncü oldu. Zorlu geçen yarışta dünya şampiyonalarının tanınmış isimlerinden olan Belçikalı sporcu Bart Aernouts yedinci, Alman atlet Faris Al Sultan ise 13 üncü sırada yarışı tamamladılar.

 

 

Filip Ospaly

 

1976 doğumlu olan Çek sporcu, ilk triatlon yarışına 2000 yılında “Sidney Yaz Olimpiyatları” nda katılmış, fakat finiş görememiş. 2001 yılında yılında Avrupa Şampiyonluğu ünvanını elde eden Ospaly,  2004 yılında ikinci kez katılmış olduğu “2004 Atina Yaz Olimpiyatları” nda ise 1:57:17’ lik zamanı ile 29 uncu sırada yarışı bitirmiş. Altın madalyaya ise 2006 yılında katıldığı “ITU Avrupa Duatlon Şampiyonası” nda ulaşan sporcu, üçüncü kez katıldığı olimpiyat olan “2008 Pekin Yaz Olimpiyatları” nda ise 20 inci sırada yarışı tamamlamış. 2010 yılında “Dünya Şampiyonası” ikincisi olan Ospaly, son iki yıldır “Ironman Avusturya 70.3” ün değişmez birincisi olan ve yükselen bir başarı grafiğine sahip bir atlet.

 

 

 

Pro Kadınlar

“Pro Kadınlar” kategorisinde sudan ilk çıkan sporcu Alman sporcu Anja Beranek oldu. Onu hemen arkasından İsveçreli atlet Simone Braendli ve Çek Lucie Zelenkova oldu. Yeni Zelandalı sporcu Gina Crawford dördüncü sırada sudan çıkarken, Julia Gajer beşinci sırada sudan çıkarak yarışın lider gurubunda yer almayı başardı. Bisiklet etabına geçen sporcular arasında İsviçreli Natascha Badmann sudan 22 sırada çıkmasına rağmen yarışın en iyi bisiklet zamanını elde eden sporcu oldu ve rakipleri ile arasını kapatarak ikinci sıraya oturdu. Hatırlayacağınız gibi İsviçre Güzeli lakabı ile anılan Badmann, geçtiğimiz ay “Ironman Güney Afrika” da “Pro Kadınlar” birincisi olmuştu. Sudan geç çıkan bir diğer sporcu olan Alman atlet Erika Csomor, bisiklet etabında üst sıralara çıkmayı başaran bir diğer atlet oldu. Bisiklet eatbında lider gruptan kopmayan Gajer, koşu etabında en iyi zamanı yaparak rakiplerinin önüne geçti. Gajer’ in ardından gelen Csomor en iyi ikinci koşu zamanını elde ederken, onları yakından takip eden Badmann ilk üçte yer almayı başardı. Yarışın sonunda Gajer toplamda elde ettiği 4:23:14’ lük zaman ile birinci olurken, Csomor, 4:24:08′ lik zaman ile ikinci, Badmann ise 4:24:24 ile üçüncü oldu.

 

 

Julia Gajer

 

1982 Hannover doğumlu olan Julia (Wagner) Gajer, triatlona uzun mesafe koşuculuğundan geçiş yapmış bir atlet. Freiburg Üniversitesi Eczacılık Bilimleri Enstitüsü’nde doktora öğrencisi olan Gajer, 2008 yılında triatlona başlamış. 2008 yılından bu yana Almaya’ da katılmış olduğu çeşitli triatlon ve ironman yarışlarında ikincilik ve üçüncülükler kazanan sporcu, 2011 yılında kadar yarıştığı yarışlarda kullandığı Wagner soyadını, 2012’ de evlenerek Gajer olarak değiştirdi. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında Julia Wagner olarak katıldığı  “ 2011 Challenge Kraichgau Ironman 70.3” de elde ettiği ikinciliğin ardından, Temmuz ayında koştuğu “2011 Ironman Challenge Roth” da Chrissie Wellington’ un ardından ikinci olmuş. Gajer, bu yıl Pölten’ de katıldığı ilk 70.3 yarışında elde ettiği birincilik ile şeytanın bacağını kırmış.

 

 

Bahar Saygılı Ertürk 

 

Yaş Grupları Kadınlar kategorisinde yarışan başarılı milli sporcumuz Bahar Saygılı ve  Mehmet Ertürk’ ün yarış hakkındaki görüş ve izlenimlerini sizin için sorduk.

18 Mayıs Cuma günü Viyana’ ya indik ve daha sonra Viyana’ ya 100 kilometre uzaklıktaki yemyeşil bir doğaya sahip şehir olan Pölten’ e geçtik. Geldiğimiz ilk gün yarış kayıt işlemlerimizi hallettik.  Kayıtlar esnasında tüm sporcuları görme imkanımız oldu. Yarışa 18 ila 70 yaş karasında her yaş grubunda çok sayıda sporcu ilgi göstermişti.  Oldukça kalabalık bir organizasyon olmasına rağmen hiçbir şeyin aksamaması ise dikkatimizi çekti. Başımızı çevirip soru sormak istediğimiz anda mutlaka bir yetkiliye rastlayabiliyorduk. Sporculara kendini önemli hissettirebilecek her şey düşünülmüştü.  İlk gün yol yorgunluğunu atmak için hafif bir jog attım.

 

 

Cumartesi sabahı ise yarım saat bisiklet ve yarım saat koşarak  son hazırlıklarımı tamamladım. Yarıştan bir gün önce Cumartesi günü Ironkids yarışı ve Pazar günü koşulacak olan Ironman 70.3 ‘ ün brifingi Pölten’ şehir merkezinde gerçekleştirildi. Asıl yarış ise Pazar günü şehir merkezine 3km uzakta bir bölgede koşuldu. Cumartesi günü koşulan Ironakids’  de yarışan çocukların başarma arzusu ve pes etmişleri ise gerçekten çok etkileyiciydi. Bir spor şehri olan Pölten’ de yarışan çocukların fiziki görüntüsü geleceğin şampiyonlarının önemli bir işareti gibiydi.

 

 

Yarış günü sabahı saat 5:30- 6:30 arası bisiklet parkına gidip son kontrollerimizi gerçekleştirdikten sonra wetsuit’ lerimizi giydik ve pro’ ların startını izlemeye gittik. Start’ dan önce yarışın anosörü, o gün doğum günü olan sporcuların adlarını tek tek okuyup “Happy Birthday” anonsu yapması çok eğlenceliydi.  Start kalabalık olduğu için önce pro’ lar ve onların ardından 10’ ar dakika arayla yaş grupları çıkışları verildi. Ben pro’ lardan sonra ikinci grupta çıkış aldım. Önce bir gölde yüzdükten sonra yaklaşık 300 metrelik ilerideki bir göle tekrar girip yüzmek için bir köprüden geçtik. Geçtiğimiz yıl katılmış olduğum 70.3 yarışından 2 dakika daha kötü yüzdüm. Sanırım aradaki koşu mesafesi yüzme süremi olumsuz etkilemiş olsa gerek. Değişim alanına geldiğimde ise bu sfer elimden geldiğince hızlı davranmaya çalıştım. Bisiklet poşetimin içine yazdığım “ Kendini zorla”  notu ise motivasyonumu arttırdı. Bisiklet parkurunda rüzgarla mücadelenin yanında 25 ve 65. kilometrelerde hatırı sayılır eğimle mücadele etmek zorunda kaldık. Bu arada birçok köyün içinden geçtik. Geçtiğimiz köylerde insanlar dışarı çıkıp bizlere tezahurrat yapıyor ve su vermeye çalışıyorlardı. Bir diğer  motive edici şey ise yolla yarışmacı isimlerinin yazılmış olmasıydı. 25 inci km en üst noktasında “Go Bahar” yazısını görmek beni memnun etti. Bu yıl Raleigh marka bisikletimle yarıştım. Aslında kendimi oldukça şanslı hissetmeme rağmen sele ayarını iyi yapamadığım için oturma pozisyonum rahatsızdı ve bisiklete tam kapanamadım. Koşu etabına geçtiğimde ise hala hayatta olduğuma şükrettim. :) Hala da şükrediyorum. Koşuda beklediğimin aksine hava çok sıcaktı ve her ihtiyaç istasyonunda isotonik ve sünger alarak koştum. Koşarken tempomu oturtmak ve aynı ortalamayı tutturmaya dikkat ettim. Fakat bunu yaparken son 3 km. de zorlandığımı hissettim.  Start listesinde kendi yaş grubum olan 25-29 yaş grubunda kayıtlı görünen 36 sporcunun 21’ i yarışı tamamlarken, ben ise yarışı 5:17:55’ lik zaman ile 8 inci sırada tamamladım. Yarış sonunda durduğum anda ilk anda  yürüyemeyecek haldeydim ve direk masaja yönlendim sonra da yemeğe. Bu esnada yarış bitiş yeri olan stadyumdaki seyirciler yılmadan saatlerce alkış ile tempo tuttular. Aynı akşam yapılan ödül töreninde beni en çok duygulandıran an 70 yaşındaki atletlerin ödül töreni anıydı. Dilerim bizler de o yaşlarda sağlıkla spor yapıyor olabiliriz.

 

 

Bu yarış öncesi yapmış olduğum hazırlığın elimden gelenin en iyisi olduğuna inanıyorum. Beni destekleyen spornsorlarım, Orbis Bisikletleri, Mars Atletics Club ve Adidas’ açok teşekkür ederim. Ayrıca bu yarışı koşmamamıza vesile olan ve eşim ile bana Pölten’ deki yarışı düğün hediyesi olarak veren Oğuz Omur ile son 6 aydır hiç yılmadan ve de her zaman destek olan antrenman arkadaşım, malzeme tedarikçim Can Koçak’ a çok teşekkür ederim.

 

 

Mehmet Akif Ertürk

Hava korktuğumuz gibi soğuk değildi hatta çok sıcaktı. Koşuda çok zorlandım. Sonuç olarak kazasız belasız yarışı tamamladım. Çok düzgün ve güzel bir organizasyondu. Katılmak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Bize bu yarışı düğün hediyesi olarak kayıt yaptıran sevgili Oğuz Omur abimize teşekkür ederim.

 

Fotoğraflar: ironmanlive.com

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın