Singapur Ironman 70.3 Koşuldu

21/03/2012  //     //  Triatlon Yarışları

 

 

 

Geçtiğimiz haftasonunda aralarında üç Türk sporcunun da bulunduğu 63 ülkeden 1557 atletin kayıt yaptırdığı “Singapur Ironman 70.3” koşuldu.

Bu yıl Singapur’ da altıncı kez gerçekleştirilen “Singapur Ironman 70.3”, oldukça sıcak ve nemli bir havada koşuldu. termometrelerin 30 santigrad derece gösterdiği hava sıcaklığı, yüksek orandaki nem yüzünden 39 santigrad derece hissediliyordu. Bisiklet ve koşu parkuru Abu Dhabi kısa mesafe traitlon yarışındakine benzer düz bir zeminde koşulan yarışta toplamda 1018 sporcu finiş görürken “Pro Erkekler” kategorisinde henüz pek fazla tanınmayan ve bu yarışta ironman severlere sürpriz yapan genç Avustralyalı Josh Amberger birinci olurken, “Pro Kadınlar” da geçtiğimiz yıl üç kez ironman 70.3 kazanmış olan Amerikalı Mary Beth Ellis birinci geldi.

 

 

Pro Kadınlar

“Pro Kadınlar” kategorisinde geçtiğimiz yıl başarılı sonuçlar elde eden Birleşik Devletler’ den Mary Beth Ellis birinci olurken, sporcu genel klasmanda da onuncu sırada yer alıyordu. Ellis 1500m’ lik yüzme etabından 26:42 dakikada sudan çıkıktan sonra 90km’ lik bisiklet etabını 2:17:45 ile tamamladı. 21km’ lik koşu parkurunu ise 1:32:06 ile tamamlayan Ellis, en yakın rakibini olan Avustralyalı Michelle Wu’ nun 6 dakika önünde rahat bir şekilde yarışı bitirdi. Ellis toplam 4:19:35 ile birinci gelirken, ikinci gelen Wu, 4:25:31, üçüncü olan yine Avustralyalı bir sporcu olan Kate Bevilaqua 4:32:192 luk bir zaman yaptı.

 

 

Mary Beth Ellis

1977 doğumlu olan Mary Beth Ellis, 2006 ylından bu yana pro kategorisinde yarışıyor. Cervelo P3 ile yarışan Ellis, Avusturya, Kanada ve Regensburg Ironman birinciliklerinin dışında 2008 ve 2009’ da Ironman 70.3 Dünya Şampiyonası’ na katılmaya hak kazanmış ve her ikisinde de ikinci olmuş, Amerika’ nın en Hızlı Kadın Ironman’ i ünvanına sahip oldukça başarılı bir atlet olan Ellis’e sponsorluk yapan markalar arasında Cervelo, Campagnolo. 2XU, 3T, Cobb ve First Endurance var.

 

Mary Beth Ellis

 

Pro Erkekler

“Pro Erkekler” kategorisinde Josh Amberger, 1500m’ lik yüzme etabından 24 dakikada çıkarak, 2 saat 6 dakika gibi gayet bir sürede 90km’ lik bisiklet parkurunu tamamladı. Ardından gelen 21km’ lik koşu parkurunu da 1:22’ de koşarak toplamda 3:54.49’ luk süresi ile en yakın takipçisi olan Rus atlet Denis Vasiliev’ in yaklaşık 5 dakika önünde yarışı tamamladı. Yarışı 3:59:25’lık zaman ile İkinci olarak bitiren Vasilev’ i, 4:00:51’ lik zaman elde eden Yeni Zelandalı atlet Dylan McNeice takip etti.

 

 

Josh Amberger

Takma adı Burgerman olan Josh Amberger 1990 doğumlu. Yarı profesyonel olan Amberger kendi antrenörlüğünü kendisi yapıyor fakat tavsiyelere açık bir sporcu. Ellis gibi Cervelo marka bisiklet kullanan sporcu antrenmanlarında gps ve nabız ölçümü için Garmin markasını tercih ediyor. Singapur’ da herkese sürpriz yapan genç sporcu aslında oldukça azimli ve hırslı. Haftalık 35 saat üzeri antrenman yaparak sezona hazırlandığını belirten atlet 2 ay boyunca haftada 500km bisiklet antrenmanı yapmış ve Singapur’ da emeklerinin karşılığını almış.

 

Josh Amberger

 

Yaş Grupları Kadınlar

Genel klasmanda 42 inci sırada yer alan Tayvanlı sporcu Li Shia Yu, “Yaş Grupları” kategorisinde (35-39 yaş aralığında) 4:42:12’lik zamanla yaş grubu kadınlar birincisi oldu. Genel klasmanda 64 üncü sırada yer alan Macau’ lu Hoi Long (25-29 yaş aralığında) 4:53:09 ile yaş grupları kadınlar ikincisi olurken, genel klasmanda 87 sırada yer alan ve aynı yaş aralığında yarışan Avustralyalı Caitlin Bridgland 4:57:31 ile yaş grupları kadınlar üçüncüsü oldu.

 

 

Yaş Grupları Erkekler

Genel klasmanda dokuzuncu sırada yarışı tamamlayan Taylandlı Aj Anderson birçok pro atleti geride bırakarak“Yaş Grupları” kategorisinde (30-34 yaş aralığında) 4:19:02 ile yaş grupları erkekler birincisi oldu. Genel klasmanda on birinci sırada yer alan İtalyan sporcu Guiseppe Baldelli (40-44 yaş aralığında) 4:22:00 ile yaş grupları erkekler ikincisi olurken, genel klasmanda on altıncı sırada yer alan İtalyan Timothy Cosulich’ de (30-34 yaş aralığında) 4:28:34 ile yaş grupları üçüncüsü oldu.

 

 

Yaş gruplarında erkekler kategorisinde kayıt yaptıran üç Türk sporcudan Yiğit Sarıçınar’ ın ise Singapur’ da start almazken, 45-49 yaş aralığında yarışan Nikola Marinçiç, 6:09:12 ile genel klasmanda 483’üncü, yaş grubunda ise 67 oldu. Aynı yaş grubundaki bir diğer Türk yarışmacı olan İbrahim Budakoğlu ise 6:24:47 ile genel klasmanda 576 ıncı, yaş grubunda ise 85 inci sırada yarışı tamamladı.

 

 

Nikola Marinçiç

Nikola Marinçiç, hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl ilk kez Antwerp 70.3’ te yarı mesafe ironman’ e katılmış ve 6:38:30’luk bir zaman ile yarışı bitirmişti. Ardından kasım ayında Kıbrıs’ ta koşulan “Kasım Şakası orta mesafe” yarışına katılan Marinçiç, yüzme etabının başında arka bacak çekmesi sonucu yaşadığı sakatlık yüzünden yarışı terk etmek zorunda kalmıştı.

 

Nikola Marinçiç ve Antwerp finiş zamanı

 

Geçtiğimiz yıl elde etmiş olduğu yarı ironman zamanını bu yıl katıldığı ilk yarış olan “Singapur Ironman 70.3” te yaklaşık yarım saat kadar geliştiren Marinçiç’ in aslında daha iyi bir süre yapması işten bile değildi. Kendisinden öğrendiğimiz kadarıyla, bisiklet etabının 10 uncu kilometresinde saatine bakarken bir anlık dikkatsizlik sonucu bariyerlere çarpan Marinçiç’ in omuzu ve dizi sıyrılmış, zinciri çıkmış.

 

 

Kazadan sonraki ilk 30 dakika boyunca arka bacağı çeken Marinçiç yarışı bırakmamış ve acıya rağmen devam etmiş. Koşu etabına başladığında ise düşme anında sıyırdığı bölgelerinin acısı ile karşılaşmış ve soğuk sünger tatbik ederek acısını dindirmeye çalışmış. Talihsiz kazayı rağmen geçtiğimiz yıldan çok daha iyi bir derece yapan azimli sporcumuz;”Kaza yapmasaydım 6 saatin altında bir zamanda yarışı bitirebilirdim.” şeklinde açıklamada bulundu.  Kedisini hem azmi için tebrik ediyor hem de yaşadığı şansızlıktan dolayı geçmiş olsun diyoruz. Güler yüzlülüğü ve gentilmenliği ile dikkat çeken Marinçiç’ in gelecek yarışında da arzu ettiği zamanı yapmasını temennisi ile.

 

 

Yarış sonuçları: ironman.com

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın