Norveç IM 70.3 Dünyadaki En İyi Ironman Yarışı

15/07/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

Norveç IM 70.3 yarışı 2. kez olmak üzere 7 Temmuz 2013 tarihinde Norveç’in küçük kasabası Haugesund’ da düzenlendi.

Bu yarışın ülkemiz için önemi şu ana kadar en yüksek türk katılımlı resmi IM 70.3 yarışı olmasıydı. Türkiye’den bu yarışa kayıt olan toplam 32 triatlet vardı.

Bu sayı neredeyse 2013’e kadar yarı-ironman sıfatını kazanan türk triatlet sayısının yarısı kadar. 3 sporcu çeşitli nedenlerle yarışa katılamazken, 1 kişi de yarışı yarıda bırakınca 28 türk triatlet Haugesund’da finiş gördü.

30’un üstünde ülkeden sporcu katılım gösterdiği yarışta, Norveç’ten sonra en kalabalık kafile Türklerindi. Yarışın 1350 kişilik kayıt kotası yarışa aylar önce dolmuştu, 1298 yarışmacı ise yarışta start aldı.

 

 

Yarışa katılacak diğer bir sporcu ise 6 kez dünya şampiyonu olan Dave Scott tı. Bu yarışta 55-59 yas gruplarında yarışacak sporcu aynı zamanda yarış öncesi düzenlediği toplantıda diğer katılımcılara tecrübelerini ve triatlonla ilgili genel bilgiler aktardı.

 

Yarışma parkuru Haugesund merkezine 2.5km lik uzaklıktaki bir gölde 1900m olmak üzere tek tur üzerinden yapıldı. Bisiklet ve koşu için değişim alanı da hemen gölün kenarına konuçlandırılmıştı. Bisiklet parkuru önce merkezin batısına doğru tek turluk 70km lik bir kısımdan, kalanı da merkezden geçerek doğuya doğru 20km lik bir kısımdan oluştu. Koşu parkuru ise merkezdeki finiş noktasına giden, ardından orada 9.5km lik bir parkurda atılan 2 turdan olmak üzere 21.1km üzerinden koşuldu.

 

 

Makarna partisi cuma akşamı yarışın fuar ve tanıtım alanında da bulunduğu Rica Maritim Otelde yapıldı. Servis edilen yemeklerin yanında dağıtılan peçetelerin bile yarışın logosunu taşıması organizasyonun ne kadar detaylı hazırlandığının bir göstergesiydi.

 

Yarış Brifingi cumartesi günü İngilizce, Almanca, Fransızca ve Norveçce olmak üzere 4 ayrı dilde çok detaylı bir şekilde yapıldı. Organizatörlerden aldığımız bilgiye göre türk katılımının daha da artması durumunda seneye espirisine Türkçe bir sunum da hazırlanacağı bildirildi.

 

 

Cumartesi günü aynı zamanda 12.00-18.00 arası değişim alanına bisikletlerin, koşu ve bisiklet torbalarının teslim edilmesi gerekiyordu. Bu yarışta alışık olduğumuz şekilde sepet sistemi kullanılmadı, sudan çıkan sporcular öncelikle bisiklet malzemelerinin olduğu mavi torbayla çadırlara gidecekler, giyinecekler, yüzme eşyalarını da bu poşete bırakacaklar, sonrasında koşu öncesinde de koşu eşyalarının bulunduğu kırmızı poşetlerini alıp giyinip, bisiklet eşyalarını içine bırakacaklardı. Beyaz renkli olan yüzme poşedi ise yarışmacıların start öncesindeki günlük kıyafetlerinin yerleştirilmesi ve bunların finiş alanında sporculara dağıtılması içindi.

 

 

Yarış gününe kadar yarış sırasındaki hava tahminleri güneşli ve ılık bir havayı gösteriyordu, fakat yarış sabahı yağan yağmur herkesin ilk başta tedirgin etti. Neyse ki bisiklet etabının başlarında duran yağmur, yerini güneşli bir havaya bıraktı ve koşuda sporcular çok iyi bir havada koştular. Hava sıcaklığı başlarda 17 dereceyken, yarışın sonlarına doğru 20 derecelere çıktı, su sıcaklığı ise 18 dereceydi.

 

Yüzme startı 08.00 ve 08.20 de olmak üzere 2 dalga halinde verildi.

İlk dalgada prolar, tüm bayanlar ile 18-24 ve 25-29 erkekler kategorisi start aldı.

Geriye kalan 30-34, 35-39 ve 40-44 kategorisindeki erkekler de 2. dalgada start aldılar.

 

 

Yarışta 21i erkek, 11’i kadın olmak üzere 32 pro atlet katıldı.

Pro Erkekler’de geçen senenin de kazananı Çek Cumhuriyeti’nden Filip Ospaly oldu.

Ospaly 21.32 ile sudan çıkan ilk sporcu olurken, bisiklet parkurunda da 2.11.00 ile yine en hızlı isim oldu, koşu etabını da 1.11.32 ile en hızlı 2. tamamlayan isim olarak yarışı 3.46.10 ile en yakın rakibinin 4.30dk farkla kazandı. Ospaly yi 3.50.38 ile Almanya’dan Ritchie Nicholls takip ederken, 3. lüğü de 2000 Triatlon Olimpiyat Şampiyonu olan Brad Kahlefeldt 3.53.42 ile aldı.

 

Pro Kadınlarda da gecen senenin kazananı Avusturya’dan Lisa Huetthaller bu sene de 1. liği kimseye kaptırmadı. Lisa yüzmeden 24.52 ile çıkan 5. sporcu olurken, 2.22.31 ile bisiklet parkurunu en hızlı tamamlayan sporcu olarak liderliği ele geçirdi ve koşuyu da 1.21.21 ile tamamlayarak 4.12.11 ile en yakın rakibinin 3dk onunde yarışı lider tamamladı. Pro kadınlarda 2. lüğü İngiltere’den Catriona Morrison 4.15.13 ile alırken, 3. lüğü ise 4.21.01 lik derecesiyle ev sahibi Norveç’ten Mette Moe aldı.

 

 

Yaş gruplarında ise sudan ilk çıkan sporcu 55-59 kategorisinde yarışan efsane sporcu Dave Scott oldu. Dave Scott bisiklet parkurunu da 2.42 ile bitirip, koşuyu da 1.32 koşarak 4.43 lük derecesiyle kategorisinde 2. oldu.

 

Yarışı tamamlayan Türk kafilesinde ise çok renkli ve tecrübeli simalar vardı.

Olimpiyatlarda yarışmış, geçen sene Ironman ünvanı kazanmış olan Ali Rıza Bilal, milli kürekçi, triatlon ve spor eğitmeni olan ve yine geçen sene Ironman ünvanı kazanan Göksen Çınar, Türkiye Şampiyonluğunun yanında geçen sene ülkemizi Ironman 70.3 Dünya Şampiyonasında temsil eden, aynı zamanda bir triatlon eğitmeni olan Bahar Saygılı Ertürk, yine bir diğer Türkiye Şampiyonu olan 3 sezondur IM 70.3 yarışlarına katılan, aynı zamanda triatlon eğitmeni olan Duygun Yurteri, Gloria Olympic Arena adına 2013’te IM 70.3 yarışlarına katılan, aynı zamanda da Norveç yol bisikleti şampiyonluğu da bulunan Nuri Acar, yine geçen sene Ironman ünvanı kazanan ve bir çok IM 70.3 koşmuş olan Devrim Zümrütkaya ve Selçuk Bertan, spor eğitmeni olan ve aynı zamanda dağ bisikleti branşında da yarışan Emrah Bayraktar, geçen yıl Ironman ünvanı kazanan ve bu yıl da Fas’ta çöl maratonu koşan Nikola Marinçiç, Almanya’da yaşayan eski triatlon sporcularından, öncesinde IM 70.3 koşmuş olan ve bu sene Ironman olacak olan Murat Taşkıran da dikkat çeken isimler arasındaydı. Bunların dışında kalan tüm türk sporcuların ilk resmi IM 70.3 yarışlarıydı. Çok şanslılardı ki böyle tecrübeli sporcularla beraberlerdi, aynı zamanda Göksen Çınar, Duygun Yurteri ve Bahar Saygılı’nın antrenörlük ettiği sporcular da antrenörleriyle yarışmanın motivasyonuyla daha iyi performans gösterdiler.

 

 

Türk sporcularda en iyi yarış derecesi 4.25 ile Nuri Acar’dan geldi, Nuri harika yüzme ve bisiklet performansını iyi bir koşuyla tamamladı ve kategorisinde 9. oldu. Türkler arasında 2. sporcu Duygun Yurteri oldu, Yurteri de koşu parkurunda iyi bir performans sergileyerek 4.40 lık bir derece elde etti ve kategorisinde 15. oldu. Türklerde en iyi 3. dereceyi ise 5.08 ile kadın triatletimiz Bahar Saygılı yaptı, Bahar 1dk ile kürsüyü kaçırarak kategorisinde 4. oldu. İlk IM 70.3 unu yapanlar arasında ise 5.09 ile Berry Nae, 5.12 ile Tolga Tunçsav, 5.24 ile Bekir Olcay ve 5.29 ile Kıvanç Onutman da güzel performanslarıyla dikkat çektiler. Diğer sporcularımızın sürelerini, kategori ve genel klasman derecelerini yazımızın sonundaki tabloda bulabilirsiniz.

 

 

Türk sporculara parkurda en büyük desteği ise yarışa 2 ay kala sakatlanan ve yarışa destek amacıyla gelen Dilek Baytan, Berry Nae’ nin sevgili eşi Jenny ve Bahar Saygılı Ertürk’ ün 2 ay önce Nice’ de Ironman olan eşi Mehmet Akif verdi. Bu 3′ lü yüzme çıkışında, bisiklet parkurunda ve ardından koşu parkurunda koşuşturarak tüm sporcuları destekleyip bol bol fotoğraf çektiler.

 

 

Genel olarak organizasyondan bahsetmek gerekirse, gerçekten de brifingde sunucunun dediği gibi Dünyanın en iyi IM 70.3 yarışıydı. Bir çok tecrübeli ve tecrübesiz triatlet bu konuda hem fikirdi. Geçen sene katılan 300 kişinin bu sene 1350 ye çıkması da bunu çok iyi bir şekilde gösteriyordu. Fuar alanı oldukça geniş ve satılan ürünler de oldukça çeşitliydi, özellikle Haugesund IM 70.3 logolu ürünler sporcular tarafından oldukça ilgi gördü. Değişim alanında çalışan gönüllüler bisiklet etabı sonunda bisikletinizi alıp yerleştiriyor, değişim torbanızı getirip, çadırda eşyalarınızı yerleştirip, çıkardığınız eşyalarınızı tekrardan paketliyorlardı. Yağmur olmasına rağmen bisiklet parkuru üstünde yaşayan tüm halk çocuğundan yaşlısına destek için evlerinin önündeydi, ‘Heyya Heyya’ diye bağırarak tüm sporcuları desteklediler. Ayrıca bisiklet parkuru sporcuların pedal çevirmeye konsantre olmalarını engelleyecek kadar güzel manzaralar içeriyordu. Koşu parkurunda her köşe ayrı bir şenlik alanı gibiydi, müzikler çalıyor, seyirciler durmadan bağırarak destekliyorlardı. Beslenme noktaları oldukça yeterli ve sunulan ürünler oldukça zengindi. Norveç halkı da oldukça canayakındı, yaz zamanı olduğu için de bölgede uzun gündüzler yaşanıyordu (22 saat). Ulaşımın biraz zor olması ve bölgedeki restoranların biraz pahalı olması dışında gerçekten harika bir organizasyondu, zaten organizatörler de 2015 yılında IM 70.3 Dünya Şampiyonasını Haugesund / Norveç ‘te yapmak istiyorlar. Organizasyon 10 üzerinde 9 luk bir yarıştı. Önümüzdeki yıllarda IM 70.3 koşacak tüm sporcularımıza bu yarışı kesinlikle koşmalarını tavsiye ederiz.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın