Non-Draft Koşulan II. Kütahya Triatlonu Şampiyonları Çelmak’ tan Bakıcı ve Azrak Oldu

14/05/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

 

 

Haftasonunda “II.Kütahya Triatlonu”, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Merkez Yerleşkesi’ de puanlı sprint mesafe triatlon yarışı olarak koşuldu. Yarışlarda “Elit Kadınlar” birincisi Çelmak Spor’ dan Ece Bakıcı olurken, “Elit Erkekler” birincisi yine Çelmak Spor’ dan Fatih Azrak oldu.

 

 

 

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi sporcular, bu yılda oldukça serin, rüzgarlı ve de zaman zaman yağmurun atıştırdığı zorlu atmosferik koşullarda yarıştırlar. 169 sporcunun kayıt yaptırdığı yarışlarda 144 sporcu start aldı. 10 sporcu teknik sebeplerden ötürü yarışı terk etti. Geçtiğimiz yılı hatırlayacak olursak,  I. Kütahya Triatlonu’ da 96 sporcunun kayıt yaptırmış ve 76 sporcunun finiş görmüştü. Bu yıl Kütahya’ da start alan sporcu sayının iki katına ulaştığını görüldü. Üstelik Kütahya Triatlonu’ nun, son iki yıldır aynı haftasonunda koşulan “Bozcaada Yarı Maratonu” ile “Anneler Günü” ne denk gelmesine rağmen beklenen ilgiyi gördüğü söylenebilir.  

 

 

 

 

Teknik Toplantı

 

Triatlon federasyonunun geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğu yarışma talimatnamesinde bildirilmiş olan teknik toplantı yeri ve haritadaki parkur geçtiğimiz yıl koşulan yarış parkurunun birebir aynısı olmasına rağmen yarıştan bir gün önce hem teknik toplantının yerleşke içerisindeki yeri hem de bisiklet parkuru ile koşu parkurunun güzergahlarının değiştirildiği görüldü. Yarıştan önceki gün yerleşke içerisindeki Bedesten Konuk Evi’ ne alınan “Teknik Toplantı”, toplantı salonunun küçük olması sebebiyle sporcuların bir kısmının dışarıda kalmasına ve toplantıyı izleyememesine yol açtı.

 

 

 

 

Toplantıya katılan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, İl Özel İdare Genel Sekreteri Salih Akkaya, Dumlupınar Üniversitesi’ni temsilen Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Yaşar Çepici, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Sadık Ölçen, Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş, Onursal Başkanı Halil Kılıçoğlu ve Federasyon Yönetim Kurulu üyesi ve ASKF Başkanı Murat Cengiz ile Belediye Sosyal İşler Müdürü Nihat Helvacı’ nın günün anlam ve önemine dair yapmış oldukları kısa konuşmalarının ardından Federasyon Baş Hakemi Aydoğan Ulaş, kurallar ve yarış parkuru hakkında detaylı açıklamalar yaptı. Ulaş’ ın bilinen kurallara ilave olarak eklediği en önemli açıklama yönetmelikte de yer alan “Sporcuların yarıştan bir gün önceki Teknik Toplantı’ ya katılma zorunluluğu” kuralı oldu. Konuyla ilgili olarak bundan sonra yarıştan bir gün önce sporculara parkur tanıtımının da yapılacağı bilgisini veren Ulaş’ a yaş gruplarında, çalışan ve ulaşım sebebiyle bir gün önceki tanıtım ve teknik toplantıya yetişemeyenlerin durumu sorduğumuzda; yaş gruplarına esneklik sağlanabileceği, açıklamasını yaptı. 

 

 

 

 

Bir gün önceki Teknik Toplantı’ da açıklanan bisiklet ve koşu parkuru değişikliğinin kısmi olduğu görüldü. Bisiklet parkurunun hızlı iniş yapılan ilk kısmının by-pass edilerek yumuşatılmaya çalışıldığının fakat yapılan düzenlemeye rağmen yine de hızlı bir iniş ve dönüşe sahip olduğu ve ardından da koşu parkurunun ise tamamen aksi istikamete verilerek zaman zaman bozuk zemini olan arka taraftaki bir yola alındığı görüldü.  

 

 

 

 

Son yıllarda ülkemizde gerçekleştirilen hem ulusal hem de uluslararası yarışlarda organizasyonların sorumluluğunu üstlenen Melih Işıkçı’ nın Kütahya’ da görev almadığı ise dikkatlerden kaçmadı. Son iki yıldır, yarış organizasyonlarının belli bir disipline ve kaliteye oturtulmasında büyük payı olan Işıkçı’ nın yerleştirmiş olduğu organizasyon disiplininin Kütahya’ da da devam ettiği görüldü. Geçmişte olduğu gibi kendisini yarışlarda görmek dileğiyle…

 

 

 

 

Yarış Günü

 

Yarışlar, Pazar sabahı üniversite yerleşkesinde yapılan ALES sınavları sebebiyle öğleden sonra 14:00’ de gençler kategorisinin startı ile başladı. Dumlupınar Üniversitesi’ Merkez Yerleşkesi’ deki olimpik yüzme havuzunda 750 metre yüzen sporcular, havuzdan çıktıktan sonra tesisin yanından bulunan otopark alanındaki değişim alanına geçip bisikletlerine bindiler. Triatletler bisiklet parkurunu, yerleşke içerisindeki trafikten izole edilmiş bolca eğimli 20 km’ lik asfalt yolda dört tur üstünden geçtiler.

 

 

 

 

 

 

Bisiklet parkurunun oldukça eğimli olmasının yanında üç ayrı noktada 90, derecelik sert dönüşe sahipken, bir tane de 90 dereceden çok daha fazla bir açılı bir dönüş içeriyordu. Son olarak koşu etabına geçen sporcular ise yine kampüs içinde havuzun arkasında kalan bölgedeki 2500 metrelik hafif eğimli ve yer yer bozuk zeminli parkurda iki tur atarak, havuz önüne alınan finiş noktasına ulaşarak yarışı tamamladılar.

 

 

 

 

Diğer yandan, bu yıl Dumlupınar Üniversitesi Merkez Yerleşkesi’ nde ikinci kez gerçekleştirilen yarışlarda alınan emniyet tedbir ve düzenlemelerin yeterli olduğu gözlemlendi. Yarıştan bir gün önce ve yarış günü gökyüzünün kaplayan koyu gri ve lacivert bulutlar ve sert esen kuzey batı rüzgarı sporcuların işini hayli zorlaştırdı. Bilhassa yokuş aşağıya inişlerde arka çaprazdan gelen rüzgar, yokuş yukarı çıkarken karşı çaprazdan geldiği için tırmanışları hayli zorlaştırdı. Olumsuz hava koşulları, eğimli ve sık sık sert dönüşler içeren parkurda, grup oluşturamayan sporcular adeta non-draft triatlon (Grup sürüşünün yasak olduğu triatlon yarışı) yarışındaymış gibi tekli sürüş yaptılar. Kütahya Triatlonu’ nun zorluk derecesinin bu derece yüksek olması, sporcuların kendini adeta mini Demir Adam yarışında hissetmelerine yol açtığı söylenebilir.

 

 


 

 

 

 

Diğer yandan Kütahya Triatlonu puanlı ve önemli bir yarış olmasına rağmen çipli zaman ölçüm sistemini kullanılmamış olması beraberinde bazı olumsuzlukları getirdi. Geçtiğimiz yıldan bu yana çipli sistemin hem uluslararası hem de ulusal puanlı yarışlarda kullanımı standart uygulama halini almış olmasına rağmen bu yıl Kütahya’ da kullanılmamış olması ve zamanların manuel tutulması, yarış sonunda 302 numara ile yarışan Mavi Karga sporcusu Kutluhan Özkunt ile 322 numara ile yarışan Eskişehir Türk Telekom ‘ dan Ünal Özbek’ in zamanlarının karışmasına yol açtı. Sonuca itiraz eden Özkunt’ un yaptığı itirazı değerlendiren hakem komitesi, Özkunt’ a ait olan +30 yaş üçüncülük madalyasını kendisine teslim etti.

 

 

 


Çok sayıda sporcunun lastik patlattığı yarışta, Hikmet Dirik’ in zincirinin kopması sonucu, Feridun Özdamar ve Kubilay Bal ise arka vites attırıcısının kırılması ile gibi teknik sebeplerden ötürü yarışları terk ettiği görüldü. Yarışın koşu etabında bozuk zeminli parkurda bir çukura basarak ayak bileğini burkan Emrah Karaboğa yaşadığı sakatlık sebebiyle yarışı tamamlayamazken ambulansa alınarak ilk tedavisi yapıldıktan sonra taburcu edildi.

 

 


 

 

Yarışlardaki güzel gelişme ise +60 yaş grubunda ilk kez bir yarışmacının yarışıyor olmasıydı. Antalya Triatlon Spor’ dan yarışlara katılan 1949 doğumlu Sabri Çam, yarışı 2:33:43’ lük zaman ile parkuru tamamlayarak yarışa çok önemli bir renk kattı. Bildiğiniz gibi federasyon son iki yıldır 50 yaş üstüne ayrı bir kategori açarak madalya vermekte. Bu türden gelişmeler ulusal yarışlarımızın yurtdışındaki koşulan uluslararası yaş grupları yarışlarını hatırlatırken, yaş gruplarında yarışan master sporcuların gençlere örnek olmasını sağlamakta. 

 

 

 

 

 

 

 

Yarış Sonuçları için tıklayınız.

 

Fotoğraflara ulaşmak için tıklayınız.
 

Fotoğraflar: Caner ALGÜN, Onur CALP, Alpay AKHUN

 

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın