Mert Onaran 1. Yalova Triatlon Yarışı Galibi

08/06/2010  //     //  Triatlon Yarışları

Bu sene ilki düzenlenen 1.Yalova Triatlonu Pazar günü yetmiş dokuz triatletin katımılı ile başarıyla gerçekleşti.

Cumartesi günü yapılan teknik toplantıda sporcuların bu yarışta alacakları plakaları korumaları istendi. Bu sene yapılacak olan diğer yarışlarda bu plaka ve sporcu numarasıyla yarışacakları belirtildi. Triatletler artık yapılacak tüm yarışlar öncesi federasyonun resmi sitesinde sporcu kalım belgesini doldurup aldıkları yada alacakları sporcu numaraları ile bu yarışlara katılabilecekler. Yarışlar öncesinden mutlaka bu belgeleri internet ortamında dolduracaklar.
 

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş Triatlon Federasyonunu temsilen katıldığı Ankara’da yapılan Spor Şurası Toplantısı nedeniyle katılamadığı teknik toplantıda ayrıca sporcuların olimpiyatlara gitmek için hedef belirlemeleri ve bunun için çalışmalarını hızlandırmaları istendi. Teknik komite başkanı Mehmet Ulaş’ın da bildirdiği üzere olimpik mesafe triatlon yarışının 2 saatin altına inilmesi sporculara hedef olarak gösterildi.

Hazar Şenlikleri’ne gidecek 40 kişilik triatletin federasyon teknik komitesince belirleneceği bildirildi. 

 

Yalova merkezinde sprint mesafesinde gerçekleştirilen yarışta, yıldızlar kategorisi dışında yarışan tüm triatletler  750 mt yüzme,  20 km bisiklet, 5.000 mt koşu etaplarında  birbirleri ile mücadele ettiler.

Alanya’lı triatletlerin katılmadığı yarışmalarda Pazar günü için yağışlı bir hava bildirilmesine rağmen korkulan olmadı ve zaman zaman hafif çiseleyen yağmur altında sabah saat 9.30 da Federasyon Başkanımız Hamdi Güneş’in verdiği start ile 1. Yalova Triatlon Yarışı başladı. Wetsuit kullanımına müsaade edilmeyen  yarışlar hafif dalgalı ve hafif akıntılı bir denizde gerçekleşti, kıyı çıkışının işaretlenmemesi bazı sporculara yön bulmada zorluk yarattı.

Yarışların ilk etabı olan yıldızlar  kategorisinin iddialı  ismi Balıkesir Spor Kulübün’den İlker Kirlioğlu beklenildiği üzere birinciliği 00:35:54 lük derecesiyle aldı.  Bu sene yarışlara katılan Altay Spor Kulübü  sporcuları  dikkate değer bir çıkış yaparak Ali Altan 00:36:29 ile ikinciliği ve yine aynı kulüpten Hikmet Dirik’in 00:36:35 lik derecesiyle üçüncülüğü aldılar. Yıldızlar kategorisinin diğer iddialı kulüplerinden Gelibolu Sporun triatletleri dördüncülüğü ve beşinciliği paylaştılar.

 

Başarılı genç ve yıldız bayan triatletler yetiştiren Gelibolu Spor Kulübu beklendiğini üzere yıldız bayanlarda İlkay Polat’ın 00:40:18 le birinci Yağmur Aydoğan 00:41:17 ile ikinciliği elde etti. Üçüncülük ise artık bu yarışta ben de varım diyen Altay Spor Kulübü’nden geldi ve Yağmur Aydoğan 00:47:49 ile üçüncülüğü aldı.

 

 

Genç erkeler kategorisinin  iddialı ismi Gelibolu Spor Kulübü’nün başarılı sporcusu Samet  Büyükzöngür çok rahat bir yarış çıkararak 01:04:49 ile birinci olurken  şu an için bu kategorinin en formda ve ilerisi için umut saçan ismi olduğunu kanıtladı. Geçen sene yıldızların birincisi Balıkesir Spor Klübünün favori triatleti Sabri Öge ise 01:05:12 ile ikincilikle yetindi, üçüncülük ise İstanbul’dan ferdi olarak katılan ve 01:06:57lük dercesiyle oldukça başarılı bir yarış çıkaran Fatih Aydemir’in oldu.

 

Genç erkekler kategorisinin bir diğer ilgi çekici gelişmesi ise Altay Spor Klübünün kendisinden çok şey beklediği Altay Oygüç’ün su çıkşında 10:21lik derecesiyle büyük erkekler dahil tüm triatletler arasında en iyi dereceyi yapmış olmasına rağmen  yarışı 01:12:33 le ancak onuncu sırada bitirebilmesi oldu. 

 

 Genç bayanlarda ise geçen senenin çok başarılı ismi Balıkesir Spor Kulübün’den Ceren Orhanlı 01:16:45 ile üçüncü olurken çok iyi koşan Gelibolu Spor Klübünün iki hızlı triatletine geçildi. Gelibolu Spor Kulübün’den Ebru Doğan  01:14:34 ile birinci, yine aynı kulüpten Esra Tarlasüren 01:14:49 ile ikinci olarak Gelibolu Spor’un iddialı isimleri olduklarını gösterdiler.

 

Master erkeklerde yarışa çok iyi hazırlandığı gözlenen Deniz Kuvvetleri Gücü’nden Niyazi Uygur 01:15:07 lik derecisiyle rahat bir birincilik alırken Sakarya Tlkom.Sp.Kulübü’nün iddialı ismi Abdüsselam Çalkan 01:17:11 ile ikinci  ve Babaeski Spor Kulübü’ünün triatleti Çağlar Çiftçi 01:22:28 ile üçüncü oldular.

 

Büyük bayanlar yarışında ise bu sene Altay Spor Kulübü adına yarışan Türkiye Şampiyonu Çiğdem Gülgeç baştan beri önde götürdüğü yarışı 01:12:32 lik dercesi ile birincilikle bitirdi. Her zaman kürsüde görmeye alıştığımız iki isimden  Bakırköy Ataspor Kulübü triatleti Bahar Saygılı 01:14:19 le ikinci İYTİK’in triatleti Berrak Mutlu ise 01:16:36 ile üçüncü oldu.


Çok çekişmeli geçmesi beklenen ,günün en heyecanlı yarışı olan Büyük Erkekler startı saat 12 de verildi. Yarışın başlaması ile beraber yüzme etabında başı çeken Altay Spor Kulübün’den Milli Sporcu ve  Balkan Üçüncümüz Mert Onaran 00:10:27 lik dercesi ile sudan çıkan ilk isim oldu.

Bu sene Enka adına yarışan 2009 yılının Şampiyonu Milli Sporcumuz Duygun Yurteri ise  00:10:39 ile Onaran’ın hemen arkasından sudan çıktı.  Hemen hemen bir turun sonunda bisiklet etabında birlikte çevirmeye başladılar.  2008 in Şampiyonu Atlantik Eğitim K.ve G.S.K’li  Zülfü Karabulut’un sudan çıkışı merak konusu idi sezon başında omuzundaki sorun yüzünden yeterince  yüzme antrenmanı yapamamış olan Karabulut 00:11:17 luk dercesiyle yinede iyi bir derceyle sudan çıktı. Ancak  kaçan ikinin arkasında oluşan ve aralarında  Kütahya’ duatlonunun güçlü isimlerinden Ankara Karagüçü’nün triatleti Kemal Çoban Yıldız’ın da bulunduğu ikinci grupa yetişerek çevirmeye başladı.


 
Mert Onaran ve Duygun Yurteri yedi turluk bisiklet etabında iyi bir uyum göstererek birlikte çevirmeye başladılar, Zülfü Karabulut ikinci gruptan da oldukça sağlam bir atak yaparak koptu, bu ikiliyi yakaladı ve 5 kmlik koşu etabında bu üç güçlü isim kısa aralıklarlarla birlikte koşmaya başladılar. Çok formda görünen Altay spor Kulübü’nün triatleti Mert Onaran son kilometrede atak yaparak 01:01:40 ile rahat bir birincilik elde etti, 01:02:18 ile Zülfü Karabulut ikinci, 01:03:06 ile Duygun Yurteri üçüncü oldu.

Cyclingtr.com olarak bizi mutlu eden diğer bir gelişme ise sitemizin developerlerinden ve bu sene büyük erkeklerde yarışan Milli triatletimiz Onur Calp’in başarılı bir yarış çıkararak çok güçlü isimler arasında yedinciliği almış olmasıydı.

Yarış sonunda Mert Onaran ile yapılan söyleşide, Onaran takımıyla beraber çalışarak hedefinin 2016 Olimpiyatları olduğunu ancak bunun yanında artık öncelikle sprocu yetiştirmeyi hedeflediğini belirtti.

 Öğleden sonra Yalova GSİM tesisilerinde yapılan ödül töreninde Türkiye Triatlon Federasyon’u Başkanı Hamdi Güneş’in yaptığı konuşmada hedeflerin Olimpiyatlara sporcu göndermek olduğu, bunun için çalışmalara hız verilmesi gerektiği bir kez daha vurgulandı.
 

 


Ayrıca Avrupa Şampiyonası gibi uluslararası triatlon yarışları düzenleyerek kontenjandan da olsa olimpiyatlara sporcu göndermeyi hedefleyen Triatlon Federasyonu, bu konuda sporcuların kendilerini hazırlamalarını istedi.

Yarış sonunda dereceyen giren başarılı triatletlere ödülleri ve hedeyeleri Federasyon Başkanı Hamdi Güneş, yarış oraganizasyonun da büyük emek veren Gençlik ve Spor İl Müdürü Yusuf Bıyıklı, federasyon temsilcileri ve yerel yöneticiler  tarafından verildi.

  [View:http://cyclingtr.com/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/triathlon_5F00_duathlon_5F00_yarislar/YALOVA-TR_3001_ATLONU-SONU_C700_LARI.xls:550:0]

Yarışın fotoğraflarını yüklemeye başladık lütfen linki tıklayınız.  Fotoğraflar için………… Tıklayınız

Ayrıca bu hafta içerisinde yarışın videosunu Cyclingtr.com videolar bloğunda görebileceksiniz. Lütfen sayfayı güncelleyiniz.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın