Macerada Macera Yarışı Yapıldı

11/09/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

Adalar’da Doğal Kültürel Miras ve Adalar Turizm Geliştirme Merkezi Projesi etkinlikleri kapsamında ISTKA tarafından desteklenen ve bu yıl ilki düzenlenen MACERADA Yarışları farklı spor disiplinlerini ve eğlenceyi aynı yarış içerisinde toplayan bir organizasyon oldu.

Yarış bünyesinde Burgazada – Heybeliada arasındaki 600m lik yüzme etabı, Heybeliada içerisinde hedefli dağ bisikleti parkurunu ve yine oryantiring hedefli koşu parkurunu bulunduruyordu. Ayrıca çeşitli hedef noktalarında Tangram, 2′ li hafıza kartı oyunu ve penaltı atış noktaları da bulunuyordu.

 

 

7 Eylül Cumartesi akşamı Heybeliada’ ya gelen sporcular organizasyon komitesi tarafından karşılandı. Öncelikle bir gün sonraki bisiklet değişim alanına bisikletler bırakıldı, sonrasında sporcular servisle Kızılay Gençlik Kampına taşındılar. Kampa ulaşan sporcular önce 4 Kıtada 4 Çöl Maratonu koşan ve 7 kıtada 7 Ultra Maraton hedefi bulunan Alper Dalkılıç’ ın sunumunu dinlediler. Ardından organizasyon komitesi yarışma hakkında bilgi verdi ve kuralları açıkladı. Yarışma brifinginin ardından sporcular kampta verilen zengin içerikli yemeklerini yediler. Yemeklerini yiyen sporcular kendilerine ayrılan kamp yatakhanesindeki odalarda ve çadırlarda istirahate çekildiler.

 

 

Yarışma sabahı 7:00 da verilen kahvaltının ardından sporcular saat 8’de tekneyle yüzme etabına başlayacakları Burgazada Su Sporları Kulübüne götürüldüler. 

 

Yarışmada ekipler 2′ şer li takımlar halinde mücadele ettiler. 50 takım kontenjanı bulunan müsabakaya 40 takım kayıt oldu, startta ise 34 takım yer aldı.

 

 

Burgazada iskelesinden saat 09.00′ da start alan sporcular Heybeliada’ dan karaya çıktılar, burada çantalarını teslim alan sporcular bisiklet için kıyafetlerini giyerek bisikletlerine ulaştılar, burada bisiklet parkuru için verilen hedeflerin bulunduğu haritayı alan sporcular adanın 4 bir yanına dağıldılar. Her takım kendi seçtiği rotada ve tempoda hedefleri bulmaya başladı. Puanları 10 ile 50 arasında değişen toplam 16 hedefi tek tek bulmaya çalıştılar, harita üzerinden hedeflerin yerini bulan sporcular hedef noktalarına ulaştıklarında SI denen çiplerini o hedeflerdeki istasyonlara okuttular. Bisiklet parkuru üstünde 2 adet de bonus etap bulunuyordu. Bir noktada tangram şekilleriyle kare oluşturan sporcular süreye karşı yarıştılar. Diğer bir noktada ise minyatür kaleye uzaktan 5 adet penaltı atıldı. 16 noktanın puan toplamı 500 iken, bonus etaplar ise 50′ şer puandı. 

 

 

Bisiklet etabını bitiren sporcular ada merkezinde kurulan istasyonlara bisikletlerini bırakarak, yeni haritalarını aldılar ve oryantiring etabına başladılar.

 

Bisiklet etabını ilk bitiren takım Ultramen ekibi Orhan ve Aykun du. Ardından gelen Combat Divers ekibi Özay ve Uğur du. Fakat Combat Divers bisiklet parkurunda eksik hedef toplamışlardı. Onların ardından Ayranmen ekibi Duygun ve Çağatay geldi. Yarış öncesinde bu 3 takım favori olarak gösteriliyordu zaten.

 

 

Koşu etabında da sıcakla, dik merdivenler ve patikalarda ki çalı  çırpıyla mücadele eden sporcular 14 noktadan oluşan ve puanları 10 ila 40 arasında olan ve toplamı 300 puan olan hedefleri topladılar. Oryantiring etabında bir de 2 li hafıza kartı açma oyunu da bulunuyordu. Bu bonus etap da sporculara 50 puan kazandırdı. Bazı sporcular koşu etabında iken bazı sporcular da hala bisikletleri üstünde kalan hedeflerini bulmaya çalışıyorlardı. Ayrıca sporculara adada yetişen koca yemiş bitkisinden bir tutam getirmeleri halinde 50 puan daha bonus verileceği bildirilmişti.

 

 

Oryantiring etabının ardından bitiş çizgisine gelen ilk takım 2.12.23 le Ultramen ekibi Aykun ve Orhan oldu.Onları 2.26.37 ile Ayranmen ekibi Duygun ve Çağatay, hemen ardından 2.29.06 ile Combat Divers ekibi Özay ve Uğur izledi. Bu 3 ekip yarıştan önce favori olarak görülüyordu, bu şekilde de en hızlı ekipler olduklarını gösterdiler.

 

 

Maalesef ki bu performanslara rağmen Macerada yarışı bir macera yarışıydı ve sporcuların sürelerine değil de sporcuların topladığı puanlara bakıyordu. Puan sıralamasını da belirleyen penaltı atışları oldu. Yarışmayı 4.01.02 gibi uzun bir sürede bitirmelerine rağmen penaltı atışlarının tamamını atan Elli-50 ekibi Burç ve İlker 1000 tam puanla yarışmanın kazananı oldu. Onları 3.46.28 ile Kazanır ekibi Özgür ve Kemal (baba-oğul) 990 puanla takip etti. 1. takımdan neredeyse 2 saat önce gelmelerine rağmen 2 penaltı kaçıran Ultramen ekibi Aykun ve Orhan da 980 puanla 3. ilan edildiler.

 

Yarışmayla ilgili yaşanan en büyük sıkıntı ise 2 saatte bitirilecek bir yarış için 8 saat zaman hakkı tanınmasıydı, bundan dolayı hızlı olan sporcuların hiçbir avantajı kalmadı, liderin 2 katı sürede gelen takımlar yarışı kazandı. Ayrıca bonus etaplarda kazanılan puanların süreye dönüştürülmesi de daha mantıklı olacaktı, çünkü bisiklet ve koşu etabında tüm noktaları toplayan ve erken gelen takımların da dereceye giremedikleri görüldü.

 

 

Güvenlikle ilgili de sıkıntı yaşanan organizasyonda bir çok sporcunun kasksız bisiklete bindiği görüldü, bu sporcular hakemler tarafından uyarılmasına rağmen kasksız sürmeye devam ettiler ve diskalifiye edilmediler. Hakemler yine bazı kuralları uygulamada eksik kaldı. Yarışma öncesinde belirtilen çanta ve malzeme zorunlulukları yarışma öncesinde ve sırasında kontrol edilmedi.

 

Yarışmanın tamamlamasının ardından saat 17.00’de ödül töreni yapıldı. Ödül töreni sırasında puan hesaplamasından dolayı kürsü sıralamasında karışıklık yaşandığı görüldü. Ayrıca bir çok takım da penaltı noktasıyla ilgili sıkıntı yaşamıştı. Bisiklet etabı sırasında penaltı noktasındaki hedeflerini alan sporcular bonus etap için görevliler tarafından yönlendirilmediler ve penaltı atışlarını gerçekleştiremediler. Organizasyon komitesi tarafından bonus etabın koşu etabında da alınabileceği bildirilmesine rağmen Ayranmen ekibine penaltı atma hakkı verilmedi ve olası bir kürsüleri ellerinden alınmış oldu, Ayranmen ekibinin yaşadığı bu durumdan sonra benzer sorunlar yaşanmaması için penaltı noktasında ekstra bir görevli gönderildi ve diğer takımların benzer sorunlar yaşaması engellendi.

 

 

“İlk üçe giren tüm takımlara farklı modellerde 6 adet Salcano marka bisiklet, Oruçoğlu Termal Otelde 1 haftalık konaklama ve Atlas outdoor firmasından büyük boy sırt çantası ve termos hediyesi verildi”

 

 

Bu yarışta bir önceki gün yapılan Florya Triatlonu’ nda yer alan Özgür Aksaman, Yalçın Girgin, Duygun Yurteri, Selmi Çakır gibi sporcular da vardi. Arkaya arkaya yarış koşmak bu sporcuları yorarken ayni zamanda da iyi bir şekilde antrene etti. Dileriz bu tip yarışlar çoğalır da sporcularımız kendilerini farklı müsabakalarda test etme ve farklı şekillerde antrene etme imkanlarına sahip olurlar.


Organizasyonun ilk yılı olduğu için bu tip aksaklıklar göz ardı edildi ve tüm katılanlar yarıştan aldıkları keyifle evlerine doğru yola çıktılar.

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın