Londra 2012 Olimpiyatları Triatlon

07/08/2012  //     //  Triatlon Yarışları

 

 

Londra 2012 Olimpiyatları Triatlon Erkekler

 

 

İlk olarak 2000 Sdney Olimpiyatlarında olimpiyat programına alınan triatlon yarışının erkekler kategorisi Londra Olimpiyatların’da koşuldu. Büyük mücadelenin gerçekleştiği yarışı ev sahibi Alistair Brownlee 1:46:25 ile kazandı. Arkasından İspanyol triatlet Javier Gomez Noya 2. olurken, bir diğer ev sahibi ve Alistairr’in kardeşi olan Jonathan Brownlee 3. oldu.

 

              

 

Yarışın yüzme etabında Wetsuit kullanıldı. Yüzme’den ilk çıkan isim 16:56‘lık  inanılmaz derecesi ile  Slovak Richard Varga oldu. Varga’nın arkasından gelen 4 kişi birleşti ve 5 kişilik lider grubu oluşturarak bisiklet etabına geçtiler. Bu grubun içerisinde yer alan sporcular ise Alistair Brownlee, Jonathan Brownlee, Javier Gomez, Richard Varga ve Alessandro Fabia’ydı. 7 turluk bisiklet etabının ilk turunda Kanadalı triatlet Simon Whitfield düştü ve yarış dışı kaldı. Whitfield aynı zamanda açılış seromonisinde Kanada’nın bayrağını taşıyan isimdi. Rus triatlet Dmitry Polyansky ise yine ilk turda lastik patlattı ve teker değiştirerek yarışa devam etti. Ancak bu teknik sorun onun 2. gruba gerilemesine sebep oldu

 

              

.

 

İlk tur bittiğinde öndeki grupla ana grup arasındaki fark 28sn idi. 2. tur bittiğinde ise Laurent Vidal, David Hauss, Bevan Docherty, Joao Silva, Courtney Atkinson gibi favori simlerin bulunduğu ana grup öndeki 5 kişilik grupla arasındaki farkı 10sn’ ye indiridi. 3. tur içerisinde bu fark kapatma devam etti ve kaçan grupla ana grup birleşti.

 

Kaçan grubun yakalanışı

 

4. tura girildiğinde ana grupla, Alexander Bryukhankov, Danylo Sapunov, Brad Kahlefeldt gibi isimlerin bulunduğu 2. grup arasındaki fark 1:30′ du. 5. turda Ivan Vasiliev ve Kris Gemmell ana gruba atak çekti ancak gruptan kopmayı başaramadılar. 6. turda 2. grup yalnızca 3 sn fark kapatabildi. 7. ve son turun bitiminde ise ana grup T2’ye birlikte girdi ve triatletler koşu etabına geçti.

 

              

 

 

Koşu etabına geçildiğinde Alistair Brownlee, Jonathan Brownlee ve Javier Gomez önde giden 3’lüyü oluşturdular.  2008 Pekin Olimpiyatlarının galibi Jan Frodeno bu grubun arkasına yer alan ana grubun içerisinde yer aldı. 4 turluk koşunun 3. turunda Jonathan öndeki Alistair ve Gomez’den koptu. Riske girmek istemeyen Alistair 4. tura girilirken tempoyu arttırdı. Bu sırada Jonathan 15sn’lik ceza aldı ve jezasının ardından tekrar 3. olarak yarışa döndü.  Alistair temposunu korudu ve fark 5 sn’ye kadar çıktı. son düzlüğe kadar temposunu bozmayan Alistair Brownlee mücadeleyi kazandı ve 2012 Londra Olimpiyatlarının altın madalyalı isimlerinin arasına adını yazdırdı. Javier Gomez ise olimpiyat 2.’si olurken küçük kardeş Jonathan Brownlee bronz madalyanın sahibi oldu. 2008’in altın madalyalı ismi Jan Frodeno ise 6.’lıkta kaldı.

 

 

 

 

 

İlk 9 ise şu şekilde sıralandı;

 

 

 

Londra 2012 Olimpiyatları Triatlon Bayanlar

 

Yarış başlamadan önce yağan yağmur bisiklet parkurundaki zemini kayganlaştırdığı için sporcular yarışa oldukça tedirgin başladılar. Bir kaç gün önceden de belirtildiği gibi suyun sıcaklığı 19 dereceydi. Bu durumda da  sporcuların wetsuit ile yüzmesine izin verildi.

 

 

Tek turluk parkurda ilk 500 boyunca 4 kişi ana gruptan sıyrılmayı başarmış olarak yarışı lider konumda götürüyorlardı.

 

En önde olan  İtalyan sporcu Claudia Rivas arkasında kalan diğer sporcuları kontrol edecek kadar rahat yüzdüğünü herkese göstermiş oldu. 1000 m sonunda önde 8 sporcudan oluşan bir grup oluştu.

 

 

Sudan 18:17 dk  derecesiyle lider durumda çıkan Lucy Hall‘ in arkasından Line Jensen, Mariko Adachi, Pamela Oliveira, Claudia Rivas, Laura Bennett ve Jessica Harrison 8 kişilik bir grup olarak çıktılar. Kaçan grubun 1 dakika ardından ana grup olarak çıkan sporcuları değişim alanındaki hızlarına göre küçüklü büyüklü gruplara ayrıldılar. Önde kaçan 8 kişilik gruba tutunamayan  Jessica Harrison arkadan gelen büyük gruba kısa sürede yakalandı.

 

 

Önceden yağan yağmur nedeniyle yerlerin ıslak olması daha ilk turda öndeki gruptaki Oliviera’nın virajı alırken düşmesine sebep oldu. Neyse ki o gruptan başka düşen olmadı. Oliviera’da bisikletini alarak yarışa arkadan gelen grupla devam etti.

 

 

Lider grup 2. turun sonunda hemen arkalarından gelen 15 kişilik bir grup tarafından yakalanarak toplamda 22 kişilik bir büyük bir grup oluşturdular. Bu büyük grubun içinde yarışı kazanmak isteyen çok önemli isimler vardı.

2. turda ilk turda  Oliviera’nın düştüğü virajda Polonya’ lı bir başka sporcu daha düştü.  Yine başka bir virajda Macar ve Kanadalı sporcularda zeminin kaygan olması nedeni ile sürüklenerek  kötü şekilde düştüler. Yağan yağmur bayan sporcuların bisiklet parkurunda fazlasıyla zorlanmasına neden oldu.

 

 

 

Bisikletin 3. turunda kaçan  grupla 2. grup arasında 1.30 dakikalık bir fark vardı. 4. turda bu fark birden  1 dakika 50 saniyeye yükseldi. Koşusuna güvenmeyen Lucy Hall bisiklette yapttığı ataklarla kaçmaya çalışsada 22 kişilik gruptan kaçması hiç kolay değildi. 2. grupla aralarındaki fark 5. turda 2 dakika 10 saniyeye kadar yükselmişti. Fark her turda giderek açılıyordu. Son turun yokuşlu bölümünde tam bir taktik savaşı vardı. Çünkü herkes değişim  alanına önde girmek istiyordu.

 

 

Koşu bölümüne geçildiğinde ilk turda önde 10 kişilik bir grup oluştu. Koşunun ikinci turunda ev sahibi sporcu Helen Jenkins İngiliz izleyicilerden gelen desteklede  grubun temposunu arttırdı. Artan tempo sonucunda grupta kopmalar oldu. Koşu etabını oldukça tempolu götüren lider konumda ki isimler  Erin Densham, Helen Jenkins, Sarah Groff, Nicola Spirig ve Lisa Norden’dı. Bu beş kişinin hepsi olimpiyat madalyasını sonuna kadar istiyordu.

 

 

 

 

Son turda yarışın sprint finişine gideceği belli olmaya başlamıştı. Helen Jenkins bu grubun temposuna daha fazla dayanamadı ve son 1 km kala gruptan koptu. Son 500 m 4 kişi birlikte koşuyordu. Ancak sadece 3 madalya vardı. Bu yüzden tempo iyice yükselmişti. Yarışın son 100 metresinde tam bir sprint savaşı vardı. Ve bu savaşı kazanan İsveçli sporcu Nichola Spirig oldu.

 

 

 

 

Hazırlayan: Ali Furkan GÜR, Ece Bakıcı

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın