Lausanne Dextro Energy ITU Triatlon Elite Sprint Dünya Şampiyonası

21/08/2011  //     //  Triatlon Yarışları

İsviçre’nin Lausanne (Lozan) şehrinde bu yıl 2.’si düzenlenen Sprint Triatlon Dünya Şampiyonası’nı erkeklerde İngiliz Jonathan Brownlee, bayanlarda ise Şilili triatlet Barbara Riveros Diaz kazandı. Sprint triatlon mesafeleri ise 750 m yüzme, 20 km bisiklet ve 5 km koşudan oluşuyor.

Lozan şehri Olimpik Başkent olarak kendini tanımlıyor. Zaten tren garı olan Place de la Gare’a gittiğinizde istasyonun hemen dışında olimpiyat halkalarını ve Olympic Capital Lausanne yazısını görebilirsiniz. Lozan, bir diğer adı Cenevre Gölü olan Leman Gölü’ne (Lac Leman) kıyısı olan bir şehir. Cenevre’ye de oldukça yakın. Yaklaşık 45 dk’lık bir tren yolculuğuyla buraya ulaşabilirsiniz. Yarışın yapıldığı yer Olimpiyat Parkı’nın hemen yanı. Olimpiyat Parkı’nın hemen içerisinde Olimpiyat Müzesi bulunuyor. Müzenin içinde şu ana kadarki tüm olimpiyatlarda kullanılan meşaleler ve sporcuların hediye ettiği malzemeler bulunuyor. Müzede olimpiyat tarihi ile ilgili çok önemli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Elit Erkekler :

İngiliz Jonathan Brownlee İlk Dextro Energy Triathlon World Championship Serisi yarışını Lozan’da kazandı (00:52:23). Yarış Brownlee kardeşler için oldukça başarılı geçti.

Javier Gomez Noya, Jonathan’ın hemen arkasından gelerek bitiş çizgisinden geçen 2. triatlet oldu. 3. olan triatlet ise büyük kardeş Alistair Brownlee oldu.

Yarışın ardından, Pekin’deki büyük final öncesi genel sıralamada Alistair Brownlee 1., Jonathan Brownlee ise 2.’liğe, Gomez’in hemen üstüne yerleştiler.

Yüzmenin kısa olmasından dolayı yüzme etabının bitişinde sporcular toplu çıkış yaptılar. Ancak değişim alanındaki çabukluklarıyla 15 triatlet, ana grubun biraz ilerisinde bisiklete başladı. Bu 15 kişilik grubun içerisinde, Jonathan Brownlee, Alistair BrownleeJavier Gomez, Alexander Brukhankov, Sven Rieder, David Hauss ve Nambiyalı triatlet Abrham Louw gibi isimler vardı. Ancak bisiklet etabının bitişine doğru ana grup öndeki grubu yakaladı ve atletler 2. değişim alanına beraber girdi.

Brownlee kardeşler, Gomez, Brukhankov ve Rieder koşunun hemen başında öne geçerek koşu etabına önde girdiler. Koşunun sonlarına doğru Gomez atağını yaptı ve öndeki gruptan ayrıldı, ancak Jonathan Brownlee’nin onu bırakmaya hiç niyeti yoktu. Finişteki sprintlere yeteneği olan Jonathan, son kilometrede Gomez’i geçerek bitişten ilk geçen isim oldu. Koşu derecesi  olan 14 dk 24 sn geçen yılki koşu derecesinden tam olarak 40 sn daha iyiydi. Böylece Jonathan ikinci Elit Erkekler Sprint Triatlon Dünya Şampiyonluğu’nu kazanmış oldu.

Brad Kahlefeldt Avrupalı olmayan triatler arasında en iyisiydi ve yarışı 11. bitirdi.

Elit Erkekler’de toplu sonuçlar şu şekilde oldu :

Not : Üzerine tıklayarak listenin büyük halini görebilirsiniz.

Elit Bayanlar :

Şilili triatlet Barbara Riveros Diaz kariyerinin ikinci Dextro Energy Triathlon World Championship Serisi yarışını Lozan’da kazandı.

Riveros Diaz koşuda, son kilometreye girildiğinde Emma JacksonAndrea Hewitt ve Helen Jenkins’in ardından 4.’ydü. Ancak son 500 metredeki atağıyla Emma Jackson’un önüne geçerek yarışı lider bitirdi. Geçen yılın 23 Yaş Altı Dünya Şampiyonu Şilili yıldız 58 dk 35 sn ile birinci oldu.

Avustralyalı Emma Jackson doğum gününde hediyesini gümüş madalya olarak aldı. Andrea Hewitt, Helen Jenkins’in önünde yer alarak bronz madalyaya sahip oldu. Helen Jenkins’in 4.’lüğü ise Dünya Şampiyonası genel sıralamasında liderliğe ulaşmasına yetti.

İngiliz triathlet Lucy Hall yüzmeden ilk çıkan isim oldu. Helen Jenkins ise onun sadece 2 sn gerisinden çıktı. 2 İngiliz değişim alanından çıktıklarında ana grubun tam 30 sn önündeydi.

Lucy Hall’ın yarışı bırakmasının ardından 20 km’lik bisiklet parkurunu Helen Jenkins tek başına bitirdi. Bisikletin son kısmında Nicola SpirigEmma MoffatGwen JorgensenEmilie CharayronLisa Norden ve Sarah Groff,  Jenkins’i yakaladı.

Koşu etabında Barbara Riveros Diaz son kilometrede çıkardığı atağıyla Lozan’daki sprint yarışının galibi oldu.

Bu sonuç  2010’daki sezon açılışında Sydney’deki Triathlon World Cahmpionship Serisi  yarışındaki sprint finişinin ardından kazandığı ikinci seri yarışı oldu.

Avustralyalılar ilk 10’da 3 triatlet ile yer aldı. Birleşik Amerikalı triatletlerden Gwen Jorgensen 6., Sarah Groff ise 7. oldu. Gwen Jorgensen 3 haftadaki 3. triatlonunu koşmuş oldu. Londra’da 2., geçen hafta Tisjaujvaros ‘ta ise 1. olmuştu. 

İngiliz Helen Jenkins 4. bitirdiği yarışın ardından genel sıralamada Barbara Riveros Diaz’ın önüne geçerek 1.’liğe yerleşti.

Dextro Energy Triathlon ITU World Championship Series Grand Final Beijing yarışı 10–11 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

Elit Bayanlar kategorisinde toplu sonuçlar şu şekilde oldu :

Not : Üzerine tıklayarak listenin büyük halini görebilirsiniz.

Kaynak: triathlon.org

Hazırlayan: Ali Furkan GÜR

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın