Lance Armstrong Hayranları’nı Hiç Şaşırtmıyor, Kadınlarda Hawai’de Linsey Corbin Esti

07/06/2012  //     //  Triatlon Yarışları

 

Geçtiğimiz haftasonunda koşulan “Hawaii Ironman 70.3” ün “Pro Erkekler” şampiyonu Lance Armstrong olurken, “Pro Kadınlar” şampiyonu ise Linsey Corbin oldu.

Haftasonunda Hawaii adasını Kohala kıyısında koşulan yarışa, 12 pro erkek ve 12 pro kadın atlet katıldı. Atletler, Hawaii’ de zorlu bir parkurda oldukça sıcak bir havada, sert rüzgarla mücadele etti. Otoritelere göre Hawaii 70.3 en zorlu yarı ironman yarış parkuru olarak görülmekte.

Geçtiğimiz yılın Şampiyonu Chris Lieto ve Alman süper bisikletçi Maik Twelsiek arkasında bırakan Armstrong, Hawaii 70.3 parkurunda gelmiş geçmiş en iyi zamanı yaparak parkur rekoru kırdı.

Çekişmeli geçen “Pro Kadınlar” kategorisinde ise Melanie McQuaid, Linsey Corbin’ inin gerisinde kaldı. Hatırlayacağınız gibi McQuaid, üç kez de Xterra Dünya Şampiyonluğunun yanında geçtiğimiz günlerde “California Ironman 70.3” ün birincisi de olmuştu.

 

 

Pro Erkekler

Sudan ilk çıkan Timothy Marr’ oldu. Onun hemen bir saniye arkasından gelen Greg Bennett’ i şampiyon bisikletçi Armstrong takip etti. Sudan dördüncü sırada çıkan sporcu ise yarışın favorilerinden Chris Lieto oldu. Bisiklette avantajını kaybeden Marr, arka sıralara kadar düşerken, Armstrong bisikletin en iyi zamanını elde ederek liderliği ele geçirdi. Armstrong’ un peşini bırakmayan Lieto, en iyi ikinci bisiklet zamanını elde ederken, bir diğer favori isim olan Bennett ilk üç için mücadele vermeye çalıştı. Yarışın bir başka favori ismi olan Twelsiek ise tüm yarış boyunca istikrarlı bir şekilde dördüncü sıradaki yerini korumayı başardı. Bennett, koşu etabında her ne kadar en iyi koşu zamanını elde etse de bu derece onun Armstrong’ u geçmesine yetmedi. Armstrong yarışın bitiş çizgisine en yakın rakibi olan Bennett’ den 3 dakika kadar önce gelerek 3:50:55’ lik zamanı ile parkur rekoru kırarak birinci olurken, ardından gelen Bennett, 3:53:41’ lik zamanı ile ikinci, Lieto ise 4:05:55’ lik zamanı ile üçüncülüğe razı oldu. Twelsiek ise finiş’ e Lieto’ nun yaklaşık 30 saniye ardından gelerek dördüncülükle yetinmek zorunda kaldı.

 

 

Lance Armstrong

Eski şampiyon bisikletçi bu yıl katıldığı 70.3 serilerinin beşincisi olan Hawaii Ironman 70.3’ de parkur zamanını 7 dakika geliştirerek önemli bir rekora imza atmış oldu. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl aldığı bir kararla 2012 yılında 70.3 yarışlarına katılmaya başlayan Armstrong, kendi adıyla kurmuş olduğu vakıf için 1 milyon $ toplamayı hedefliyor. Hatırlayacağınız gibi ilk yarış olan “Panama Ironman 70.3” de ikinci, ikinci yarışı olan “Texas Ironman 70.3”de yedinci, üçüncü yarışı olan “St Croix Ironman 70.3 “ de ise üçüncü olmuştu. Mayıs ayının ortasında katılmış olduğu dördüncü yarış olan “Florida Ironman 70.3” de birinci gelen şampiyon bisikletçi şeytanın bacağını kırmayı başarmıştı. Hawaii de yeni bir birincilik elde eden Armstrong oldukça güçlü bir sporcu olduğunu kanıtlamış oldu. Bundan sonra Armstrong’ un önünde 2 yarış daha var. Kona’ ya gidiş biletini çoktan kesinleştiren Armstrong’ un bundan sonra katılacağı ilk yarış, Fransa Ironman 70.3. Şimdi herkesin merak ettiği konu, eski şampiyonun son iki yarışında da yükselen başarı grafiğini aynı şekilde devam ettirebilecek olup olmadığı.

 

 

Pro Kadınlar

“Pro Kadınlar” kategorisinde sudan ilk sırada çıkan Hillary Biscay aynı başarıyı yarışın geri kalan kısmında sürdüremedi. Aynı şekilde sudan ikinci sırada çıkan Karen Thibodeau’ da yarışın ilerleyen bölümlerinde arka sıralara düştü. Sudan yedinci sırada çıkan Linsey Corbin, bisiklette üstünlüğünü ortaya koyarak liderliği ele geçirdi. Sudan dördüncü sırada çıkan Julia Grant ise Corbin’ in ardından en iyi ikinci bisiklet zamanını elde eden sporcu oldu ve ikinic sıraya oturdu. Yüzme etabında sudan on birinci sırada çıkan Beth Walsh ise bisiklette geliştirdiği atak sayesinde beşinci sıraya kadar yükseldi. Corbin ve Grant bisiklette olduğu gibi koşuda da ilk iki sıradaki yerini korumaya devam ederken, arkalardan gelen Wlash, koşuda üçüncülüğe kadar yükselmeyi başardı. Finiş’ e ilk gelen yarışın favorisi Corbin, 4:26:09 ile en yakın rakibinin 4 dakika önünde yarışı tamamlamış oldu. Ardından gelen Grant, 4:30:17’ lik zamanı ile ikinci olurken, Walsh, 4:31:47’ lik zamanı ile üçüncü oldu. Yarış boyunca dördüncülük pozisyonunu koruyan Wee Bree, 4:32:45’ 2lik zaman ile dördüncü olurken, onun ardından gelen ve devamlı lider gurubu yakalamaya çalışan “Californiya Ironman 70.3”  ün şampiyonu Melanie McQuaid ise 4.38:57’ lik zamanı ile beşincilikle yetinmek zorunda kaldı.

 

 

Linsey Corbin

Bend, Oregon ‘ da büyüyen Linsey Corbin’ in çocukluğu, olimpiyatlarda kayak branşında altın madalya kazanma hayalleri ile geçmiş. İlk gençliğinde çalışmalarını bü yönde sürdren Corbin, eğitimini Montana Üniversitesi’ nde “Beslenme ve Hareket Fizyolojisi” üzerine yapmış. Eğitimini tamamlayan Corbin, 3500m rakımlı Missoula, Montana’ da yaşamaya başlamış ve kendi deyimiyle orada iki aşkı ile tanışmış. Biri Chris Corbin diğeri triatlon. Corbin, 2006 yılında katıldığı ilk triatlon yarışı olan Wildflower’ da amatör parkur rekoru kırmış. İlk kez pro olarak katıldığı ironman yarışında ise 8 ayak tırnağını kaybetmiş olan Corbin, şimdiye kadar toplam 13 ironman bitirmiş. Sporcu şimdiye kadar katıldığı yarışların %92’ sinde ilk on içerisinde yer almayı başarmış başarılı bir atlet. 2012 yılında Trek marka bisikltle yarışan Corbin’ i yarış finiş’ lerine girerken tanımak oldukça kolay. Çünkü bitiş çizgisine yaklaşırken Montana’ ya özgü bir kovboy şapkası takıyor. Bu yıl Hawaii’ de elde ettiği birincilik dışında, San Juan 70.3’ de ikinci, Oceanside 70.3 ‘de ise beşinci sırada yer almış.

 

 


Kaynakça: ironman.com


Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın