Kuşadası Triatlonu Ardından

18/10/2013  //     //  Triatlon Yarışları

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftasonu Türkiye Şampiyonası’ nın son ve en önemli ayağı olan 8. Kuşadası Triatlonu koşuldu. Kuşadası Triatlonu, ülkemizde son yıllarda geleneksel hale gelmiş oldukça önemli yarışlardan biri olmakla kalmıyor, şampiyonadaki sıralamayı belirleyen en son yarış olma ayrıcalığını taşıyor. Bu sebeplerden ötürü yıl sonunda çok sayıda sporcunun büyük beklentilerle geldiği bir yarış olarak adlandırılabilir. Fakat bu yılki yarış, bazı teknik sebeplerden ötürü beklentilerin biraz altında kaldı.

Bu sorunlardan en önemlisi yüzme etabında bazı sporcuların kestirme yapması ve kestirme yapan sporculara hiçbir şekilde müdahale yapılmamış olmasıydı. Kestirme yapmanın, etik açıdan yanlışlığının yanı sıra böylesine önemli bir final yarışında sonuçları tümden etkileyecek olması işin en can sıkıcı yanı. Evet, sporcular bilerek ya da bilmeyerek kural hataları yapabilir. Fakat bu kural hatalarının hakemler tarafından belirlenip cezai işlemlerin uygulanması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Sırbistan’ da koşulan Balkan Şampiyonası’ ında yarışan sporcumuz Sabri Öğe’ nin sudan çıkışı esnasında plajdaki çıkış bölgesini işaretleyen dubanın dışından geçmek yerine içinden geçtiği için diskalifiye edilmesi konunun önemini göstermekte. Hem Eğirdir Triatlonu’ nda hem de Kuşadası Triatlonu’ nda cereyan eden yüzme kestirmesi birçok sporcunun akıllarında soru işaretleri bırakmakla beraber fairplay’ e ters düşmekle kalmayıp, şampiyonaya da gölge düşürmekte. Bu konuda önlem almak için yapılması gereken şey; sporculara numaralandırılmış bone dağıtımı yapmak olmalı. Numaralı bone bu tür kestirmelere karşı caydırıcı bir çözüm olması yanında cezai işlem uygulaması için kolaylık sağlayacaktır.

Yüzme etabındaki kestirme sıkıntısının yanında göze batan diğer teknik sorunlar ise teknik toplantı yerinin son güne kadar belli olmaması ve toplantı yerinin yetersiz ve uygunsuz olması, yarış sabahı numaralandırma işlemi ile değişim alanına girişlerin sıkışık ve karışık bir biçimde olması. Değişim alanında sporcular için yeterince malzeme sepeti olmaması, yüzme etabında ilk dubadan sonra çıkışa yüzen bazı sporcuların kestirme yapmış olmalarına rağmen herhangi bir işlem yapılmamış olması, oldukça hızlı bir inişi olan bisiklet etabındaki zeminindeki bozukluklar ve koşu parkurunun yayalardan yeterince iyi izole edilememiş olması ve de su istasyonunun yanlış yerleştirilmesi, finiş bölgesinde meyve vb. ikramların olmaması gibi konulardan bahsedilebilir.

Ayrıca Kuşadası Triatlonu Türkiye Şampiyonası, yıl sonundaki en önemli yarış olmasına rağmen çip’ li ölçüm sisteminin kullanılmaması da bir diğer sorun. Yarışlar sonunda yayınlanan sonuçlarda elit ve gençlerde etap zamanlarının ayrı ayrı yazılmış olmasına rağmen yaş grupları sonuçlarında sadece total zamanın verilmiş olması ise bir diğer önemli teknik aksaklık. Konuştuğumuz  bazı sporcuların yaş gruplarında ayrıntılı zamanların verilmemesinin içinde bir bit yeniği olabileceğini söylediğini de belirtmekte fayda var.  “Yüzmede kısa yüzen ve bisiklette eksik tur atan sporcuların deşifre olması ihtimali yüzünden ayrıntılı sonuçların yayınlanmadığını düşündüklerini gördük. Bu ve bunun gibi teknik sıkıntılar her zamanki gibi küçük detaylar olarak görülse de şeytanın ayrıntında saklı olduğunu söylemekte fayda var. Konuyla ilgili olarak her zamanki gibi çok farklı profillere sahip deneyimli deneyimsiz sporcuların görüşlerine başvurduk. Daha önce yapmış olduğumuz gibi eleştiride bulunan sporcuların isimleri biz de saklı. Aşağıda sporcularımızın yazmış olduğu ve tamamen özgün eleştirileri okuyabilirsiniz.

Sporcu 1

1. Yapılan kayıtların bir çoğunun katılmaması ve katılımcıların değil yarışa online kayıt yaptıranların sayısının yarışa katılmış gibi anons edilmesi…2. Yarış sabahı değişim alanı girişinde tam bir kargaşa yaşanması ve numaraların son anda düzensiz bir şekilde dağıtılması.3. Bisiklet parkurunun iniş bölümündeki bozuk yol zeminin kazınması iyi bir amaca hizmet etmesine rağmen yine de zeminin bozuk olması.4. Koşu parkurundaki dönüşte karışıklık, sahil kısmında yayaların parkuru işgal etmesi.5. Yüzme parkurundaki duba kestirmeleri ve çıkıştaki taşlar.6. Tüm bu sıkıntılara rağmen keyifli bir final yarışı idi.

Sporcu 2

37 yaşında bir erkek sporcuyum.  Koşu sporu ile 33 yaşında tanıştım. Sırası ile 1-3-5-10-15-21-30 ve 50km koştum. 10 adet yarı maraton (8 yurt içi ve 2 yurtdışı), 5 adet 15km koşusu ve 1 adet 50km koşusu bitirdim. Aklımda triatlon yoktu, fakat triatlon yapan İzmirli arkadaşlarım beni bu spora teşvik etti.  İyiki de bunu yapmışlar, onlara müteşekkirim. İlk Triatlonum TTF’ nin 2013 Çeşme Triatlonu idi. İkincisi ise TTF’ nin 2013 finali olarak bilinen Kuşadası Triatlonu oldu. Çeşme’ye göre çok daha zor bir bisiklet parkuru ve kalabalık start olması itibariyle derecelerin 5-8dk daha fazla olacağını tahmin etmek zor değildi. Start verilirken saatime start vermeyi heyecandan unuttuğum için yüzme çıkışında ilk etap zamanımı göremedim. “Nasıl olsa TFF’ nin yayınlayacağı split zamanlarından bakarız.” dedim kendi kendime. “Her istasyonda hakemler numaralarımızı boşuna bağırmıyor olmalılar, değil mi? Nitekim Çeşme’ de splitler açıklanmıştı.” dedim. Bir makine mühendisi olmamdan dolayı yarışlara kontrollü deney gibi bakarım. Aynı çizgiden geçen insanların saat, dakika ve saniyesini yazmak zor olmaz diye düşünüyorum. Hatta “Bisiklet tur zamanlarımı bile öğrenenbiliri belki!” diye bile düşündüm.

Bisiklet etabı oldukça yordu. İlk kez kullandığım kilitli pedal ve ayakkabılar çıkışlarda muazzam yardımcı oldular, fakat “Umarım çok yorulup, yavaşlayıp düşmem!” diye içimden çok geçirdim, açıkcası. Sonuçta bazı arkadaşlarımı geride bırakıp bazılarına da geçildim. “Helal olsun be ne kapasite var insanlarda!” diyordum. İnişlerde, korkumdan dolayı çok fren yaptım ve zaman kaybettim. Bu konuda eksiklerim olduğunu fark ettim. Bisiklet etabında tur sayarken, Çeşme Triatlonu’ nda hakem ile tartışmamı anımsayıp, “Bu sefer tek tek sayacağım turlarımı!” dedim. “Umarım fazla tur atmam!” diye de içimden geçirdim. Eksik atıp diskalifiye olacağıma (kural nedir bilmiyorum) fazla atarım diye düşündüm. Koşu zaten en rahat olduğum branş olduğundan, sakince ve tempomu sabit tutarak, 4 turu da düşünerek gerçekleştirdiğim etap oldu. Koşu etabının halkın içinde bir slalom gibi olması açıkçası bana komik geldi. Kestirmelere de açık olarak gördüğüm koşu etabında 4 turu da tamamlayıp madalyamı alıp arkadaşlarıma koştum. Hakemler her kilit noktada numaralarımızı bağırmıştı.  Bunların tur sayılarının kontrol edileceğine ve her branş için split zamanlarımızın açıklanacağını dair bir işaret olduğunu düşünmüştüm fakat yarış sonrası Pazartesi günü akşamüstü TFF sayfasında açıklanan sonuçların ayrıntısız olduklarını görünce epey içerledim. Final diye nitelendirilen bir yarışta sporcuların kendi performanslarını izleyebilecekleri split zamanlarının olmaması gerçekten üzücü.

TFF nin 2-3 Kasım’ da düzenleyeceği seminere gerek Çeşme Triatlonu’ nun daha tenha bir aya alınması gerekse de İngilizce bilgimden dolayı daha iyi yarış organizasyonları yapılması adına katılmaya karar verdim.  Her şeye rağmen bu harika camianın bir parçası olmama önayak olduğu için il temsilcimiz sayın Kutluhan ÖZKUNT’ a teşekkürü bir borç bilirim. Emeği olan herkese teşekkür eder, daha hatasız, daha rahat yarışılabilecek bir sezon için hepimize şimdiden iyi bir hazırlık dönemi olmasını dilerim.

Sporcu 3 Kuşadası’ nın final yarışı olması sebebi ile katılımın yüksek olacağı aşikar olmasına rağmen teknik toplantının yapıldığı salon ve düzenin camiamıza hiç yakışmadığını düşünüyorum. Teknik toplantının nerede yapılacağını web’ de göremediğimizden telefon ile öğrendik. Bunun en az 2 gün önce insanlar yola çıkmadan biliniyor olması gerekir. Ayrıca ne yazık ki, teknik toplantının da adına yakışır bir biçimde gerçekleşmediğini düşünüyorum. Bu toplantıda parkura dair bilgilerin yeterince verilmediğini, ölçüm yapılmadığını tehlikeli olabilecek noktalar ile ilgili kısa hatırlatmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Orada bulunan her yarışmacının tüm kuralları bildiğini farz etmek çok yanlış. 5 dakikalık teknik toplantı için 45 dakika eziyet çekiliyor. Makarna partisine gitmediğim için bir şey diyemiyorum çünkü yeterinde toplantı salonunda sinirlenmiştim orada bu sinirle birilerine bir şeyler söyleyeceğime emin olduğumdan katılmadım. Değişim alanına sabah 8:40 ta gittim ki hiçbir şey yoktu. Ne sepet, ne numara  ne hakemler. Bir zahmet 9 gibi başladılar ve numara yazdırdık. 9:15 e kadar bekledim daha hiç bir numara olmadığı için ve o soğukta beklememek için otele geri döndüm. 9.55’ te tekrar geldim ki, numaralar vardı ama sepet yoktu. Oradan gelmeyenlerden birine ait sepetlerden birini kaparak malzemelerimi ve bisikletimi bıraktım ama girişte hakemlerden kontrol eden falan yoktu gördüğüm kadarıyla. Değişim alanına girişte kontrol yapılmadı, değişim alanının halısı serilmemişti, çünkü yüzme çıkışında serilmiş olan halının üstünde 2-3 kat olarak duruyordu. Yüzme çıkışı ıslak ayaklarda düşmemek için bayağı bir çaba sarf ettim. Yüzme ile ilgili hakem teknesinin ne işe yaradığını ve ne yaptıklarını anlayabilmiş değilim bence ilk dubadan ilerde sağda duracaklarına, ilk dubanın solunda ve iki duba arasında dursalar kimse içeriden kestirme yapamazdı sanırım. Bisiklet parkuru fazlasıyla tehlikeliydi. Yokuş aşağı 60-70 km hızla dönüş var ve orada bir gün birisi ölebilir bunun için bir parkur değişikliği olmalı diye düşünüyorum, ya da o virajda plastik bariyer veya buna benzer şeyler ile tedbir alınmalıdır. Koşu parkuru da tam 5 km olsun diye en son noktada sağa dönüp 50 mt. gidip tekrar dönülüyor çok defa giden ile gelen karşı karşıya geliyor. Köşelerde ve dahası yayalarda çarpışmalar bile oldu. Özellikle bu köşelerde ve sahilde… Tur 4 olacaksa varsın 100 mt kısa olsun ya da 5 tur olsun böyle karşılaşmalar olmasın ya da yeni bir parkur belirlensin bizde sıkıntı yaşamayalım. Hava sıcak olmadığından su istasyonları ile ilgili bir sıkıntı olmadı zaten ama parkurun içi dışı yayalar ve meraklı insanlar ile doluydu her zamanki gibi. Yarış sonuçları açıklanmasına rağmen toplan zaman haricinde bir sonuç göremedik yine.  Çip sistemi olmadığından bahanesi olmamalı bence diğer kategorilerde nasıl verildiyse yaş gruplarının da sonuçları ayrıntılı olmalı. Birde çok fazla acemi olduğundan özellikle yokuş çıkışlarında arkadan hızlı gelenler öndekilerin bisiklet ile zig zag yapmaları, bisikletten inerken ortalık yerde inmeleri gibi sıkıntılar yüzünden çarpışma veya bisikletten inmek zorunda kalanlar oluyor. Bu parkur zorlayıcı olmasına rağmen acemilerin ve bayanların mtb ve de diğer bisikletlerde katılanlar yüzünden sıkıntılar yaşanıyor. En azından yaş grupları 45 dk ara ile 2 grup olarak start almalıydı.

Sporcu 4 Genel görüş ve değerlendirmem iyi. Sabah geldiğimizde bisiklet askılıklarında numaralarının hala asılı olmaması, hala kask numaralarının vs işlerin yarış sabahına bırakılması, final yarışının sprint ve çip’ siz oluşu, su alma alanlarının yanlışlığı, yüzmede yaş gruplarına farklı bone verilmemesi, eksik, hatalı dönüşlerin önüne geçilememesi bir sorun. Ayrıca hala teknedeki hakemler bu işi çok ciddiye almıyor görüntüsü ve koşuda izole edilmeyen alanda gene halk arasında slalom yapmamız finale yakışmadı. Zaten bunların hiçbiri bu yarış ait sorunlar değil, genel sorunlar…

Sporcu 5 1.Teknik toplantının nerede yapılacağı belli değildi.2. Katılımcının çok fazla olacağı bilinmesine rağmen teknik toplantının yapılacağı yer yeterli değildi.3. Makarna partisi için yeterli koordine yapılmadı ve sporcular bilgilendirilmedi.4. Değişim alanına girişte numaralandırma işi çok uzun ve karmaşıktı. Bu işlem daha başka bir bölgede daha sakin bir ortamda yapılabilirdi. Bu bölgede numarası basılan sporcu değişim alanına gidebilir ve bisikletini bırakabilirdi.5. Müsabaka alanında sporcu güvenliği yoktu.6. Koşu parkurunda yürüyenlerin arasından koşmak zorunda kaldım.7. Tüm parkur yarışmaya hazır değildi.8. Koşu ikinci dönüşte su vardı, ancak verecek kimse yoktu.9. Değişim alanında çıplak ayak asfalt zeminde koşmak hoş değildi.10. Yaş guruplarında sonuçlar ara dereceler verilmeden yayınlandı.PROFESYONEL BİR İŞ AMATÖRCE YAPILMAZ.

Sporcu 6 Kuşadası, triatlon için çok uygun bir altyapıya sahip bir beldemiz. Parkur gayet uygun. Gerek denizin berrak ve temiz olması, gerek yokuşun zorlayıcılığı oldukça zevkliydi. Fakat koşu parkurunda köşeyi dönerken iç içe geçmek pek hoş değildi. Turist ve ada halkından oluşan izleyici bir çok yere göre daha etkiliydi. Parkurdaki tek tehlikeli yer 70 km varan hızlarda döndüğümüz yokuş sonundaki virajın zeminin bozulmasıyla kaygan bir hal almış olmasıydı. Buda benim gibi risk seven amatörler için oldukça tehlikeli. Onun dışımda her defasında yoldan koşun biz sizin için kapattık diyen polis arkadaşım oldukça sempatikti. Üstelik polis olmasına rağmen.

Sporcu 7 Organizasyon güzeldi ama yarışlar çoktan bitmiş olmasına rağmen ödül töreni çok geç saatte yapılmış olması iyi olmadı. Şampiyona gibi önemli bir yarışın ödül töreninin daha erken saatte yapılması çok daha iyi olur.  Yaş gruplarında ikinci dubadan dönmeyip kestirme yapanların tespit edilip diskalifiye edilmeleri gerekiyordu. Hakemlerin rahatlığını kınıyorum…

Sporcu 8 Beni diskalifiye ettiler, sürelerimi ulaşabilmek için de bir yığın mesaj attım, hiçbir yanıt yok. Oldukça öfkeliyim. Tümden triatlondan uzaklaşmayı da düşünüyorum. Kuşadası Triatlonu için söyleyebileceğim tek şey koşu parkurunun yayalara kapatılmamış olması. Böyle saçma şey olamaz, sanki antrenman yapıyorum.

Sporcu 9 Kuşadası yarışı görüş ve önerileri:1. Toplantının yapıldığı salon bir sene önceki otele kıyasla talebi pek karşılayamadı. Triatlon camiası Geçen seneye oranla bir hayli genişledi. Bu artışın seneye de devam edeceğini düşünerek bundan sonraki organizasyonların genişletilmesi lazım.2. Makarna partisi çok keyifli ve güzel manzarası olan bir mekandı. Belediyeye teşekkür ederiz.3. Yarış parkurunda kazınan asfalt istenilseydi yarışa yetiştirilebilirdi diye düşünüyorum. Ayrıca geçen sene organizasyonda logar kapakları vs. Sarı boyayla markalanmıştı. Bu sene parkur daha da tehlikeli olmasına rağmen hiç bir işaretleme yapılmamıştı.4. Değişim alanın giriş, çıkış yönü geçen sene çok daha iyiydi. Bu seneki değişiklik yüzünden sporcular alana yüzmeden sonra daha erken girdiler. Fakat bu seferde ıslak ayakları yüzünden kaygan ve tehlikeli bir zeminde koştular.5. Yüzme etabında dubadan erken dönüş yapan gruba hakemler neden müdahale etmedi? Bu konuyla ilgili hakemlere ne gibi yaptırımlar uygulanacak?6. Florya Triatlonu gibi gönül almak için yapılmış bir organizasyonda bile çip sistemi kullanılırken neden Kuşadası için son bir kez de olsa kullanılmadı?7. Yaş grupları olarak derecelerimiz branş bazlı olarak açıklansın. Eğer bir hata yapılmış ve bu dereceler tutulamamışsa, resmi ağızlardan bir açıklamayla beraber özür bekliyoruz. Bundan sonraki bütün yaş grupları yarışlarının draft’ sız olsun.

NOT: Sporcu eleştirilerinin altındaki fotoğrafların eleştiri sahibi ile ilgisi yoktur.

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın