Kuşadası Triatlon Yarışı 2009

05/10/2009  //     //  Triatlon Yarışları

 

Türkiye’de ilk kez 1990 yılında Alanya Uluslararası Triatlon Yarışı’nın yapılması ile başlayan triatlon yarış literatürü, 2000 yılında Türkiye Triatlon Federasyonu’nun kurulması ile yarış alanındaki faliyetlerine devam ediyor. Bu sene ilk yılını yaşayan Hamdi Güneş yönetimindeki Türkiye Triatlon Federasyonu 2009 yılının son ulusal yarışını Kuşadası’nda gerçekleştirdi.

 

Sezonun beş puanlı yarışından dördüncüsü ve son ulusal yarışı olan  Kuşadası Triatlon Yarışı 4.Ekim 2009 Pazar günü yapıldı.

 

Yağmurlu bir havada sabahın erken saatlerinde Kuşadası Meydanı halk pajında hazırlıkların yapıldığı yarış, güneşli ve kuru bir havada, ancak önceki gece yağmış olan yağmurun yoğun bir şekilde ıslattığı ve iyice kaygan hale gelmiş bir yolda saat 10:15 te yıldız erkekler yarışı ile başladı.

 

Kuşadası Valiliği’nin desteklediği, Kuşadası Belediyesi’nin ve Kuşadası Rotary Kulübü’nün katkılarıyla gerçekleştirilen yarışta, farklı branşlarda toplam125 triatlet yarı olimpik mesafede yarıştı.

 

Triatletlerin atlama  platformu veya buna uygun bir alanın olmayışı sebebiyle tüm çıkışlar deniz içinden yapıldı. 750 mt yüzme etabı ile başlayan yarış 20km’lik bisiklet ve 5 km’lik koşu etapları ile devam etti. Önceki yıllardan kalan triatlon deneyiminin verdiği tecrübe ile Kuşadası başarılı bir yarış organize etti. Güvenlik önlemlerinin yeterli olduğu Çeşme yarışından çok daha titizlikle hazırlanan organizasyonda, bitiş noktasındaki sağlık personelinin eksikliği yine dikkat çekiciydi.

 

Sudan çıkıştaki halının değişim alanına kadar sporcuları güvenli bir şekilde ulaştırması, parkur işaretlemelerinin rögar kapaklarının belirtilmemesi dışındaki uygunluğu, değişim alanının yeterli düzeyde ve emniyetli bir şekilde seyircilerden bariyerler ile ayrılması ve yarış sonrası ödül törenindeki aktiviteler göz önüne alındığında, genel olarak bu yılki Kuşadası Triatlonu’nun başarılı olduğu söylenebilirdi. Yarış alanındaki sağlık hizmetlerinin yeterli düzeyde olmasına karşın bitiş noktasındaki sağlık personelinin eksikliği bu yarışta da hissedildi. Her yarışta olduğu gibi triatletler bu yarışta da maalesef yeterli su desteğini almadılar. Yarışın sonuna kalan Masterler ise su desteğinden hemen hemen hiç faydalanamadılar. Yarış sonrası sporculara sunulan ikramın ve dinlenme alanının eksikliği dikkat çekiciydi. Öz verili çalışmasına rağmen triatlon yarışları konusunda yeterli bilgisi, deneyimi ve eğitiminin olmadığını gözlemlediğimiz Sahil Güvenlik botları ile güvenlik desteğinin sağlandığı yüzme etabında “şans eseri” tatsız bir olay meydana gelmedi. Sahil güvenlik botunda dalgıç göremedik, yüzme etabında sporcu takibinde sıkıntılar yaşandı. Ufak tefek aksaklıklara rağmen parkur alanında başarı ile çalışan yerel güvenlik kuvvetlerinin önlemleri yeterli düzeydeydi. Yine federasyon hakemlerinin her zamanki gibi üst düzeyde özverili çalışmaları, yarışın kazasız belasız sona ermesinde, derecelerin ve sıralamaların sağlıklı bir şekilde tutulmasında son derece önemli rol oynadı.

 

 

Yarış sonunda dereceye giren sporcular madalyalar ile ödüllendirildi. Kategorilerinde ilk beşe giren sporculara harcırahları verildi.

Her yarışta olduğu gibi yanlış taktikler, yanlış seçimler, ciddi veya küçük teknik aksilikler yarışçıların derecelerini etkiledi. Gününde olup, doğru zamanda, doğru yerde enerjisini koruyan triatletler başarılı oldu ve tüm triatletler ile beraber çoğunlukla turistlerin izlediği harika bir yarışı bizlere sundular.

 

Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün tarafından geleneksel hale getirmesi hedeflenen Kuşadası Triatlon Yarışı’nın, 2010 yılından itibaren Eğirdir ve Alanya gibi  uluslararası düzeye çıkarılması hedefleniyor.

 

Alanya haricinde UlulararsıTriatlon yarışlarının yapıldığı yapılmasının hedeflendiği diğer yerlerde olduğu gibi Kuşadası’nda da bir triatlon takımının veya en azından yerel hallktan bir triatletin olmayışının, triatlon sporunun okullarla veya kulüpler ile tabana yayılmaması neticesinde triatlonun bu bölgede de istenilen düzeyde gelişemediğini gözlemledik. Daha önce de aynı yerde yarışların yapılmasına rağmen triatlon kültürünün burada da yerleşmediğini, halkın yeterli ilgisinin ve desteğinin alınamadığını düşünüyoruz. Halbuki Çeşme gibi Kuşadası da gerek sosyo-ekonomik yapısı, gerekse kültürel konumu, spora olan yatkınlığı, tabiat ve doğal avantajları ile tam bir triatlon sporcusu üretme merkezi olabilecek konumda.

 

Bu sene dördüncüsünün düzenlendiği Kuşadası Triatlon Yarışması’nda 14 kulüp yarıştı. Yarış sonunda Büyük Bayanlar’da İzmir Yüzme Triatlon İhtisas Takımı’nın sporcusu Çiğdem Güleç birinci olurken, Büyük Erkekler’de Olimpik Akademi takımından Duygun Yurteri birinciliği aldı.

 

Bu sene yapılan yarışlar sonunda Büyük Erkekler’de İstanbul Denizgücü, Büyük Bayanlar’da ise İzmir Yüzme İhtisas Kulübü Türkiye Şampiyonluğu’na ulaştı. Yarışlarda Yıldız Bayanlar’da Gelibolu Spor, Yıldız Erkeler’de ise Balıkesir Gençlik Spor Kulübü tulum çıkardı.

Bireysel genel puan   sırlamasında Türkiye birincisi olanlar kupa almadılar.

Sezonun son yarışı 24 – 25 Ekim’de Alanya’da yapılacak ve milli takımımız Büyükler kategorisinde Alanya Triatlonu’nda Türkiye adına yarışacak.

Yıldız Erkeler :

1. Balıkesir Gençlik Spor; Sabri ÖĞE
2. Balıkesir Gençlik Spor;Sarp ÖNCÜ
3. Balıkesir Gençlik Spor; İlker KİRLİOĞLU

 

 

Yıldız Bayanlar :

1. Gelibolu Spor; Aylin AKYAY
2. Gelibolu Spor; İlkay POLAT
3. Gelibolu Spor; Yağmur AYDOĞAN

Genç Erkekler :

1. Geliboluspor; Samet BÜYÜKZÖNGÜR
2. İYTİK; Onur CALP
3. Alanya Belediye Spor; Mertcan YILMAZ

 

Genç Bayanlar :

1. Balıkesir Belediye Spor; Ceren ORHANLI
2. Alanya Belediye Spor; Ümran ASLAN
3. Balıkesir Belediye Spor; Aysu IŞIK

 

Büyük Bayanlar :

1. İYTİK; Çiğdem GÜLGEÇ
2. İYTİK; Berrak MUTLU
3. Göztepe; Sema Doğa ÇAPANOĞLU

 

 

Büyük Erkeler :

1. Olimpik Akademi;Duygun Yurteri
2. İYTİK;Mert Onaran
3. Delta Spor;Zülfü Karabulut

 

 

Master Erkekler :

1. Tüfetçi Spor; Cemal Şevket
2. Ata Spor; Kerem Ömer Ertan
3. Telekom; Abdüsselam Çalkan

 

Yarış Sonuçlar’nın Excel formatındaki dosyasına aşağıdaki belge migesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Yarış ile ilgili fotoğrafçılarımız Mustafa Sezen  ve Özgü Özdemir’in sizler için beğeneceğinizi umduğumuz fotoğraf sunumlarını gün içinde Çarşamba’ya kadar buradan düzenleyeceğiz ve yarışın videolarını video editörümüz H.Olcay Ormankıran sizler için hafta içerisinde hazırlayacak. 

 

Galerilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Forum kısmımıza yeni fotoğraflar eklenmeye devam ediyor, lütfen forumdan da takip ediniz.

Olcay Ormankıran’ın röportaj videoları için burayı tıklayınız lütfen .  

Mustafa Sezen’in Fotoğrafları:

Özgü  Özdemir’in Fotoğrafları:

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın