Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu Nisan Şakası Yarışı Yapıldı

01/05/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonunun 2013 takvimindeki 6. yarış olan Nisan Şakası 28 Nisan da Kuzey Kıbrıs’ın Kuzey sahil şeridinde bulunan Kaplıca beldesinde gerçekleştirildi.

 

1.9 km yüzme, 90 km bisiklet ve 21 km koşu etaplarından oluşan, Yarı Demir adam mesafeleriyle eş değer olan yarışmaya, Türkiye ve Kıbrıs’ lı triatletlerin yanında, İngiltere, Romanya, Rusya ve Almanya’ dan da katılım vardı. 31 bireysel ve 6 bayrak takımından 17 olmak üzere, toplam 48 sporcu kaplıcanın zorlu parkurunda yerlerini aldılar. Önceki 2 sene Kasım Şakası olarak düzenlenen bu yarış 2013 yılıyla beraber gerçek ayı olan Nisan’ a alınarak Nisan Şakası olarak espirili bir hal almış oldu.

 

Duygun Yurteri ve Oğuz Omur (Erkekler 4. ve 5. si)
Photo: Mustafa Evirgen ©

 

Bu yıl yarışmada yeni katılımcılar da vardı. Kıbrıs’ ta kamp yapan Triton Triathlon Team den Rus sporcular Dimitry Esaulov ve Viacheslav Vasiliev 26.05 lik derece ile sudan ilk çıkan 2 li oldular. Ardından yarışa 3. kez katılan Enka’ dan Duygun Yurteri, Türkiye’ nin başarılı Ironman i Oğuz Omur ve geçen senenin kadınlar birincisi Carmen Macheriotou 29.55 lik derece ile sudan ilk isimler oldu.

 

Özgür Aksaman (30-34 1.si)
Photo: Mustafa Evirgen ©

 

Geçen senenin birincisi ve parkur rekortmeni Romanya’ dan Marian Constantin 32.51 ile sudan çıkan 5. erkek sporcu oldu. Takımlarda ise Tüfekçi spor’ dan Anvar 32.22 ile sudan ilk çıkan bayrak takımı yüzücüsü oldu, Yakın Doğu Üniversitesinin sporcusu Hasan ve Team Curcu dan Burcu Aslanağı hemen önlerinde olan Anvar’ ı takip ettiler. Kadınlarda sudan 36.08 le çıkan 2. sporcu Sedef Özçelik olurken, onu 37.41 ile Antalya’ dan Carole Muller takip etti.

 

Carmen Macheriotou (Kadınlar 1.si)
Photo: Mustafa Evirgen ©

 

2 Rus sporcu uzun süre liderliklerini korurken, daha sonrasında bisiklet parkurunda çok iyi performans gösteren Marian, teker teker tüm rakiplerini geçerek, henüz  koşu etabına geçmeden 1. liğe yerleşti, Oğuz Omur bisiklet kampından gelmiş olmanın avantajıyla bisiklet parkurunda iyi bir performans sergileyerek 3. lüğe kadar yükseldi. Bisiklet parkurunda en iyi dereceyi yine 2.28 ile Marian yaptı. Koşuya geçilirken sıralama Marian, Dimitry, Oğuz, Viacheslav ve Duygun şeklindeydi.

 

 

Fatih Altan ve Selçuk Bertan (Takım sporcuları)
Photo: Mustafa Evirgen ©

 

Takım bayrak yarışında ise Tüfekçi spor’ dan Enver Soyel oldukça antrenmanlıydı, 2.36 gibi iyi bir süreyle bisiklet parkurunu tamamlayan ilk takım oldular. Kadınlarda sıralama yine değişmedi, Carmen, Sedef, Carole şeklinde koşuya başlandı. Marian bisiklet etabındaki performansını koşu parkurunda da devam ettirerek liderliğini korudu.

 

Burcu Aslanağı (Team Curcu)
Photo: Mustafa Evirgen ©

 

 Bisiklette geriye düşen  Rus sporcu koşu parkurunda temposunu arttırarak 3. lüğü aldı, Duygun Yurteri de koşu parkurunda temposunu arttırıp bir sıra yükselerek 4. sırayı aldı. Oğuz Omur ise 5. sırada yarışı sürdürdü. 

 

Ironman Oğuz Omur
Photo: Mustafa Evirgen ©

 

Koşu parkurunda da en iyi derece 1.32.53 ile Marian dan gelirken koşu boyunca diğer sıralamalar değişmedi ve Marian 4.36.09 ile yarışı kazanan isim oldu. Ardından 4.44.38 ile Rusya’ dan Dimitry Esaulov  ve yine Rusya’ dan Viacheslav Vasiliev 4.50.46 ile yarışı 2. ve 3. tamamladılar. Enka’ dan Duygun Yurteri 4.53.16 ile 4. ve Babaeski spor’ un Ironman i Oğuz Omur 5.00.41 ile 5. olarak ilk 5′ te yer alan diğer sporcular oldular.

 

Duygun Yurteri ve Hüseyin(YDÜ)
Photo: Mustafa Evirgen ©

 

Erkekler genel klasmanda 5.25.34 ile yine Babaeski spor’ dan Ufuk Biriz 6., Tüfekçi spor’ dan ve yarışın organizatörü olan Cem Dağdelen 5.32.31 ile 7., Adım Adım adına yarışan bir diğer Ironman Kerim Çakmak 5.39.06 ile 8., onun hemen ardından yarışa 2. kez katılan İngiltere’ den Justin Hunt 5.39.24 ile 9. ve Eskişehir Türk Telekom’un yeni transferi, renkli kişiliği, yarışma kıyafeti ve dövmeleriyle yarışın dikkat çeken ismi Özgür Aksaman 5.44.30 ile 10. olarak yarışı tamamladılar.

 

Federasyon Başkanı Ahmet Çelik


Kadınlar genel klasmanda sıralama koşu etabında da yine değişmedi. Tüfekçi spor’ dan Carmen Macheriotou 5.25.15 ile 1. olurken, onu geçen seneye göre derecesini geliştiren İstanbul’ dan Sedef Özçelik 5.35.13 ile ve Antalya’ dan ferdi katılan Carole Muller 6.17.18 ile takip etti. Kıbrıs’ ın genç sporcusu Emine Uluçay da önceki seneye göre derecesini geliştirerek 6.33.16 ile kadınlar genel klasmanı 4. tamamladı. Kadınlarda sonuç listesinde zaman aşımından dolayı sıralamaya giremese de Kıbrıs’ lıların “Derya ablası” Derya Çelik 7.51.59 ile zorlu yarışı tamamladı.

 

 

Sedef Özçelik
Photo: Mustafa Evirgen ©

 

Yine erkeklerde zaman aşımına uğramasından dolayı sıralamaya dahil olamayan Kıvanç Galip Över azmiyle parkuru 8.30.31 ile tamamladı. Yarışmayı zaman aşımı olan 7.30 dan önce 7.28.22 ile tamamlayan son sporcu erkeklerde 24. olan, yarış etabında da bir kaza atlatmasına rağmen devam eden Ersev Sevinçer oldu.

 

Cem Dağdelen ve Kıvanç Galip Över

 

Takımlar bayrak mücadelesinde ise Kemal’in koşu performansıyla Tüfekçi spor’dan Anvar – Enver – Kemal 3′ lüsü 4.48.10 ile şampiyon olurken, Yakın Doğu Üniversitesi’ nden Hasan-Hüseyin-Ekrem 3′ lüsü 4.58.32 ile 2. oldu ve yaşlarına bakmadan harika bir yarış çıkaran Kıbrıs’ ın 40+ takımından Mustafa – Şükrü – Şenlik 3′ lüsü 5.03.36 ile kürsünün son basamağını aldı.

 

İnsel Üstüner ve 35-39 kürsüsü

 

Takımlardaki ilginç bir olay 1. olan takımdan Enver Soyel bisiklet etabında cebinde unuttuğu cep telefonu yüzünden 4 dk zaman cezası yemesine rağmen sıralamalarını kaybetmediler, diğer bir ilginç olay ise Team Curcu takımında Burcu Aslanağı yüzme etabını tamamlayıp, Fatih Altan’ a bisiklet etabında bayrağı devrettikten sonra koşu etabında tekrardan bayrağı devralarak zorlu koşu parkurunu tamamlaması oldu.

 

 

Başkan ve kadınlar genel klasman

 

Sporcular özellikle koşu parkurunda yüksek sıcaklıktan ve parkurun zorluğundan çok etkilenseler de organizasyonun geçen seneye göre daha fazla su istasyonu eklemesi sporcuları oldukça rahatlattı.

Yarışın güzel anlarından bir diğeri ise 7 saat barajının hemen öncesinde 6.59.28 ile parkuru tamamlayan Kerem Güneşer’ in kız arkadaşına evlenme teklif etmesiydi. Bu olayla beraber Kerem arkadaşımız büyük bir coşkuyla bitiş noktasında karşılandı, kendisine ve müstakbel eşine Cyclingtr ve triatlon ailesi olarak mutluluklar diliyoruz.

 

Organizatör & Ironman Cem Dağdelen
Photo: Mustafa Evirgen ©

 

Yarışın en akılda kalan olayı ise Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu başkanı Ahmet Çelik’ in zorlu yarışı 6.41.34 ile tamamlamasıydı. 30 Haziran Avusturya’ da Kıbrıs’ ın bir diğer Ironman i Cem Dağdelen ile Ironman koşacak olan Ahmet Bey’ e buradan Cyclingtr ve triatlon ailesi olarak başarılar diliyoruz.

 

Önceki senelere göre tarihin değişmesi, Kıbrıs’lı organizatörlerin Nisan ayını yoğun geçirmesi ve Antalya’ da ki yarışla tarih çakışması yüzünden katılım azalsa da organizasyon kalitesi arttı. Federasyon yetkilileri her sporcuyu hava alanından karşılayarak, otele transferini gerçekleştirdi ve yine yarış sonrası sporcuları otellerinden hava alanına kadar yolcu etti. Yarışın gönüllü çalışanları her zamanki gibi inanılmaz harika ve misafirperverdiler.

 

Ayrıca yarış sonrası yapılan ödül töreniyle beraber yemek ikramı da oldukça keyifliydi.

 

Kıbrıs Nisan Şakası 2014′ te yine Nisan ayının sonlarında gerçekleşecek, bilgi almak ve bu seneki yarış sonuçları için Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonunun www.ncytriathlonfed.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın