Kasım Şakası Girne – Kıbrıs Yarı Ironman Yarışı Koşuldu

22/11/2011  //     //  Triatlon Yarışları

 

20 Kasım 2011 Pazar günü Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu KTTF’ nin 2011 faaliyet takviminde yer alan ve yarı ironman mesafesine eşdeğer uzunluktaki “Kasım Şakası” adlı özel yarışı koşuldu.

 

Genel klasman’ da 4:47:19’ luk derecesi ile Zülfü Karabulut birinci olurken, 4:51:36’ lık derecesi ile Duygun Yurteri ikinci, 5:10:57’ lik derecesi ile İbrahim Çağlar Taş üçüncü oldu.

 

 

Erkekler de yaş grupları beş ayrı kategoriden oluşmaktaydı. Genel klasman birinci ve ikincisi olan Zülfü Karabulut ile Duygun Yurteri aynı zamanda 20-29 yaş gurbununda birinci ve ikincisi olurken onların ardından gelen Ahmet Tugan 5:35:29’ luk derecesi ile aynı yaş grubunda üçüncü oldu.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=dWVjHkxAkkk:550:0]

 

 

30-39 yaş gurubunda ise 5:10:57 ile İbrahim Çağlar Taş birinci olurken,  5:36:29’ luk derecesi S.Noyan Kıran ikinci, 5.39:12’ lik derecesi ile Aytuğ Akar da üçüncü oldu.

 

 

40-49 yaş gurubunda 5:42:15 ile tecrübeli Ironman Cem Dağdelen birinci olurken, 06:02:10’ luk derecesi ile Tunç Gür ikinci, 06:03:14’ lük derecesi ile Çağlar Çiftçi üçüncü oldu.

 

 

Üç sporcudan oluşan +50 yaş gurubunda birinciliği 06:14:30’ luk derecesi ile Menduh Lütfija birinci olurken, 06:17:26 ile Caner Aspava ikinci, 6:24:18’lik derecesi ile Hasan İşbilen üçüncü oldu.

 

 

Takımlar bayrak klasmanında toplamda iki takım yarıştı.  “Çağay-Enver-Kemal” bayrak takımı 4:58:45 ile birinci olurken, “İnsel-Sermet-Ali” bayrak takımı 6:07:06 ile ikinci oldu.

 

 

Yarıştan Önceki Gün

Yarıştan birkaç gün önce yarışın yapılacağı Girne Tatlısu mevkiindeki Kaplıca Otel’ e gelen sporcular, olumsuz hava şartları ile karşılaştılar. Hafta ortasından bu yana süre gelen şiddetli yağmur, sert rüzgar ve hayli dalgalı olan deniz sporcuların birçoğunun gözünü korkuttu. Yarıştan önceki gün akşama kadar devam eden olumsuz hava şartlarına rağmen denizde wetsuit’ le antrenman yapmak isteyen bazı sporcuların yüksekliği 2 metreyi bulan dalgalarla mücadelesi oldukça zor oldu. Bazı sporcular da akşamüstü yağmurun durmasını fırsat bilerek bisiklet antrenmanına çıktılar. Sert rüzgarda hayli zorlanan sporcular havanın kararmaya başlaması ile antrenmanlarını kısa kesmek zorunda kaldılar.

 

 

 

 

Cumartesi günü, gün boyu devam eden olumsuz hava koşullarının değişiklik göstermemesi üzerine ertesi gün yapılacak olan yarışın akibetinin ne olacağı konusunu KTTF Başkanı Ahmet Çelik’ e sorduk.  Başkan Çelik; “Sahil Güvenlik’ ten aldığımız bilgiye göre Pazar sabahı yağmurun duracağını, rüzgar ve dalganın şiddetini kaybedeceğini öğrendik. Eğer kötü hava koşullarına bağlı olarak olumsuz deniz şartları devam ederse yarışın yüzme etabını iptal ederek, bisiklet ve koşu etabını gerçekleştireceğiz.” Şeklinde açıklama yaptı.

 

 

 

 

Cumartesi akşamı gerçekleştirilen teknik toplantının sunumunu Cem Dağdelen yaptı.  Yarış ve kurallarla ilgili bilgilendirmenin yanında “Kasım Şakası”  organizasyonu hakkında kısaca bilgi verdi. Dağdelen,  “Kasım Şakası” yarışının duyurusunun aylar öncesinden yapıldığını buna rağmen bundan birkaç ay önce Rum tarafında aniden alınan bir kararla aynı tarihe denk getirillen benzer bir yarış konulduğunu üzülerek belirtti.

 

KTTF başkanın akşamüstü yaptığı açıklamasının ardından cumartesi akşamı yapılan teknik toplantıda Girne bölgesi için alınan meteorlojik verilerin; “Pazar günü için hava sıcaklığının 18 santigrad derece, deniz suyu sıcaklığının 21-22 satigrad derece olacağı bilgisi de biraz olsun sporcuları rahatlattı.

 

 

 

Yarış tarihinin bu kadar ileri kaymasının sebebinin “Uluslararası Alanya Triatlonu” nun tarihinin değişmesinin sebep olduğunu belirten Dağdelen, sonrasında ise parkur hakkında bilgilendirme yaptıktan sonra katılan sporcuların tanıtımını espirili bir dille gerçekleştirerek sporcu ve organizasyon ekibinin kaynaşmasını sağladı. “

 

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş ve Nevzat Mutlutürk Kasım Şakası İçin Kıbrıs’ taydı.

KTTF’ ilk kez düzenlediği bu yarışa “Türkiye Triatlon Federasyonu” Başkanı Hamdi Güneş ve yönetim kurulu üyesi Nevzat Mutlutürk’ ü de resmi olarak davet edilmişti. Başkan Hamdi Güneş ve Nevzat Mutlutürk’ den aldığımız bilgiye göre; “Her iki federasyonun karşılıklı ortak çalışmalar yürütme kararı aldığını ve 2012 yılında ortak kamp, seminer ve antrenörlük kursları açmayı planladıklarını, yapılan bu çalışmaların bir amacının da KKTC sporcularının Avrupa’ ya çıkmalarını sağlamak olduğunu” öğrendik.

 

 

Yarışma Günü ve Etaplar

Yarışma sabahı saat 06:00 da kahvaltıya inen sporcular, son birkaç gündür süre gelen olumsuz hava şartlarının biraz olsun düzeldiğini fakat denizdeki dalganın aynı oranda azalmadığını gördüler. 06:45-07:30 arası transation’ a giren sporcular saat 8:00’ de start aldılar. Start ile birlikte suya giren sporcular, suya girdikten sonraki ilk 150 metrelik bölümde açık denizden kıyıya gelen iri dalgaların kırılması sonucunda oluşan sert dalga setleri ile mücadele etmek zorunda kaldılar. Deniz suyu sıcaklığını düşük olma ihtimaline karşın sporcuların bir kısmının yanlarında getirmiş oldukları wetsuit onları soğuktan korumasına karşın, birçok sporcu dalgalarla mücadelede hayli zorlandı.

 

 

Bisiklet etabı, yeni dökülmüş temiz asfalt bir zeminde gerçekleşmesi sporcuları sevindirirken, üç tur üstünden geçilecek olan etabın oldukça iniş-çıkışlı olması yine birçok sporcuyu hayli zorlayıcı ikinci faktör oldu. İlk defa yarı ironman mesafesi koşan sporcuları bisiklet parkurundaki eğimden sonra bir sürpriz daha bekliyordu.

 

 

Koşu etabındaki bir diğer süpriz ise parkurun tıpkı bisiklet etabı gibi hayli eğimli bir parkur olması idi. Deniz kıyısına yakın seyretmesine rağmen bölgenin coğrafi yapısı yüzünden koşu parkuru da irili ufaklı tırmanışlara sahipti.  Dalgalı denizdeki mücadele sonrası eğimli bisiklet parkurunda yorulmaya başlayan birçok sporcunun koşu parkurundaki eğimli bölümlerde zaman zaman yürüdüğü, durup esneme yaptığı gözlemlendi. Birçok yarışmacının hem fikir olduğu en önemli konu hem yarış parkurunun hem de hava şartlarının zorluğu yüzünden yarışa verilen “Kasım Şakası”  adının çok yerinde olduğunu idi.

 

 

KTTF’ nin bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği organizasyona 37′ si bireysel olmak üzere ayrıca üçer kişilik iki ayrı bayrak takımından oluşan kayıtlı toplam sporcu sayısı 43’ e ulaşırken Özel sebeplerden ötürü yarıştan çekilen 40-49 yaş aralığında Oğuz Omur ve Can Koşay haricinde 41 sporcu start aldı. Start aldıktan sonra yarışın bisiklet etabını tamamlayan 30-39 yaş gurubunda Murat Mehrübeoğlu, 40-49 yaş gurubunda Nikola Marinçiç yarışı terk ederken, Derya Çelik ise yarışın toplam süresi olan yedi buçuk saatlik süreyi aşması sebebiyle “zamanlama dışı”  olarak tasnif edildi.

 

 

İlk Üçün Mücadelesi

Sudan ilk çıkan sporcu Duygun Yurteri oldu, onu Zülfü Karabulut ve İbrahim Çağlar Taş takip etti. Kısa sürede bisiklette liderliği alan Zülfü Karabulut yarış boyunca liderliği elden bırakmadı ve tüm yarışı 36 km/saat ortalama ile çevirdi. Bir gün önceki teknik toplantıda sporculara kuralları hatırlatan Dağdelen, özellikle “darfting” in yasak olduğunu ve ilk uyarıdan sonra ceza verileceğini açıklamıştı. Nitekim bisiklet etabındaki mobil hakemlerin Duygun Yurteri ve İbrahim Çağlar Taş’ın “draft” yaptığı bildirmesi üzerine bisiklet etabı bitiş noktasında her iki sporcuya 1:30 saniye zaman cezası verilerek bekleme yaptırıldı. Bisiklet etabında Duygun Yurteri’ den bir dakika daha iyi bisiklet çeviren İbrahim Çağlar Taş, transationa üçüncü sırada geldi.  Koşu etabında Zülfü ve Duygun yüksek koşu tempoları ile yerlerini korumaya devam edince yarışın sonuna kadar ilk üç sırlaması değişmedi.

 

 

Yarış Sonrası ve Ödül Töreni

Yarışma sonrası sonuçlar kesinleştikten sonra akşam yapılan ödül töreninde genel klasmanda dereceye giren ilk üç sporcuya kupa ve para ödülleri verilirken, yaş gruplarında da dereceye giren sporculara da kupaları verildi. Yarışı tamamlayıp finişi geçen tüm sporculara ayrıca katılım madalyası verildi. Ödül töreninden hem sonra organizasyona katılan sporcular ile organizasyonda emeği geçenlere yemek verildi.

 

 

Daha önce tam ve yarım ironman koşmuş Cem Dağdelen, İbrahim Çağlar Taş, Nikola Marinçiç ve Ali Rıza Bilal gibi deneyimli isimlerin dışındaki tüm sporcular böyle bir mesafede ilk kez yarışma imkanı elde ederek önemli tecrübeler kazandılar.

 

 

 

Kıbrıs Türk Triatlon Federasyonu ve Kasım Şakası Hakkında

KTTF’ nin böylesine ciddi ve büyük bir organizasyonu ilk kez gerçekleştirmesine rağmen hazırlıklarını gayet yeterli ve başarılı bir şekilde ile gerçekleştirdiğini söylemeden geçmemekte fayda var. Alınması gereken tüm güvenlik tedbirleri alınmış, yeterli sayıda sabit ve mobil hakem tahsis edilmiş, sudan çıkış anından itibaren sporcular için olması gereken her yerde su, beslenme ve tuvalet ihtiyacı için gerekli şartlar oluşturulmuştu. Çok iyi bir hazırlık evresi geçirdiği belli olan organizasyonun ciddiyet ve misafirperverlik konusunda başarısının göz ardı edilemeyeceği kesin.Kendilerini kutluyor ve çalışmalarının devamını diliyoruz.

 

 

Diğer yandan KTTF’ nin yapmış olduğu bu başarılı organizasyondaki tek eksiğin ise seyirci olduğunu söyleyebiliriz. Girne’ ye yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunan Tatlısu mevkiinde düzenlenen yarışa seyircinin pek rağbet etmediği görüldü. Önümüzdeki zamanlarda düzenlenecek olan triatlon ve ironman yarışlarının tanıtımını daha fazla yapılarak yarışlara daha çok seyirci çekilmesinde fayda var. Artan seyirci desteğinin, sponsorların yarışlara olan ilgisinin artmasını sağlarken, triatlon ve ironman yarışlarının dünyadaki örneklerinde olduğu gibi gelişen bir sektör olma yolunda daha hızla ilerleyeceğini düşünüyoruz.

 

 

Teşekkür…

Organizasyona emeği geçen başta KTTF Başkan Ahmet Çelik,  Cem Dağdelen (Antrenör) , İbrahim Üstüner ( MHK başkanı), Şebnem Dağdelen (MHK),  Ali Dükyancı (triatlet), Serkan Yürür (triatlet),  Kutay Ramiz (web sorumlusu)ile ismin saymadığımız KTTF organizasyon ekibi. Ayrıca Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçun ve bizleri tüm konukseverliği ile ağırlayan Kaplıca Otel’ ine teşekkür eder çalışmalarının devamını dileriz.

 

 

Sonuçlar için KKTF’ nin resmi sitesini tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm zorlu fiziksel şartlarla, zihinsel ve fizyolojik olarak mücadele ederek finişe gelen sporcuların yarışın sonunda yüzlerinde acı ve yorgunluğunun izlerinin yanında bitirmenin verdiği mutluluğun da resmini görmek mümkündü.

 

 

NOT: Kategorimde yarıştığım esnada fotoğraf makinamı emanet ettiğim sevgili arkadaşım Selçuk BERTAN’ gün boyu gönüllü olarak çekim yaparak bu haberin fotoğraflarını sizlere ulaşmasını sağlamıştır. Buradan kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.


Yarış Fotoğrafları: Selçuk BERTAN

 

Hazılrayan: Alpay AKHUN

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın