Karasu’da Mert Onaran Türkiye Şampiyonluğuna Yaklaştı.

12/07/2010  //     //  Triatlon Yarışları


Karasu Triatlonu Yarışması 10-11 Temmuz 2010

Triatlon Federasyonu’nun bir hafta arayla ikinci kez Sakarya’da düzenlediği puanlı ulusal triatlon yarışı bu kez Sakarya’nın Karadeniz sahili kenarında olan Karasu İlçesinde yapıldı. Karasu Belediyesi sponsorluğunda 11 Haziran 2010 Pazar günü gerçekleştirilen yarışa toplam 80 triatlet katıldı.


 

Kısa(sprint) mesafede gerçekleştirlen yarış ilçe mezkezinde hazırlanan parkurlarda gerçekleşti. Triatletler yüzme etabında yaklaşık 100 mt, koşu etabında ise yaklaşık 500 metre kısa olan parkurda yarıştılar. Bisiklet etabının uzunluğu ise 1 km fazla olarak toplam 21 km olarak gerçekleştirildi.

Kız öğrenci yurdunda kalan triatletlere Cumartesi akşamı yarış öncesi teknik toplantı ve makarna partisi verildi. Teknik toplantıda geçen hafta temaslarda bulunmak üzere İrlanda’nın Dublin kentine giden Federasyon heyetinin ve Alanya Belediye Başkan’ının toplantıdan eli boş dönmeyerek Onursal Başkan Halil Kılıçoğlu’nun ETU denetleme kuruluna seçildiğinin ve 2011 Avrupa Gençler Kupası’nın Alanya’ya alındığı bilgisi verildi.
Parkur hakkındaki sunumun sözlü olarak verildiği teknik toplantıda tüm kategorilerde gerçekleştirilen triatlon yarışlarının başlangıç saatlerinin artık her zaman aynı saatlerde yapıldığının bu hususun bundan sonra değişmeyeceğinin duyurusu yapıldı.

Pazar günü güneşli bir havada saat 9,30’da yıldız erkek ve bayanlar kategorisinde başlayan yarışlarda triatletler Karadeniz’in dalgalı ve tuzsuz sularında yarıştılar. Yıldız triatletler yüzme etabın dubanın bir kez etrafında döndükten sonra karaya çıktılar.

 


Yıldız erkeklerde sudan 06:00 lik derecesiyle sudan ilk çıkan isim Hikmet Dirikoğlu oldu. Ancak bisiklet ve koşu etaplarında çok başarılı bir performans sergileyen Gelibolu Spor Kulübü’nün triatleti Haşmet Aktan’ın ataklarına cevap vermek çok zordu ve Aktan 00:28:49 ile birinci oldu. Altay Spor kulübünün başarılı sporcusu Dirikoğlu ise 00:28:53 ile Sakarya Sapanca Tiratlonu’nda olduğu gibi yine ikinci oldu.
Sapanca’da şansızlık yaşayan Balıkesir Gençlik Spor’un başarılı triatleti İlker Kirlioğlu bu kez şeytanın bacağını kırarak bisiklet ve koşu etaplarındaki başarısı ile göz doldurdu ve 00:29:01 lık derecesiyle üçüncü oldu. Sapanca’nın birincisi Altay kulübünden Ali Altan ise sudan geç çıkmanın faturasını ağır ödedi ve yarışmada ancak dördüncü sıraya yükselebildi. Takım olarak Gelibolu spor Kulübü birinci olurken Altay Spor kulübü ikinci oldu. Bisiklet etabında şansız bir kazanın yaşandığı yıldız erkekler yarışında Altay Spor Kulübünün hırslı sporcusu Berkay Yağcıoğlu yaşadığı talihsiz kaza neticesinde düşerek sağ elini bileğinden kırarak yarışı terk etmek durumunda kaldı. Kendisine “Geçmiş olsun ve vazgeçmek yok, pes etmek yok .“ diyoruz.

Yıldız bayanlarda yapılan yarış ise yine yarışın favorilerinin üstünlüğü ile sonuçlandı. Alanya Belediye Spor Kulübü’nün de iddialı olduğu yarışlarda Gelibolu Spor Kulubü’nün iki süper triatleti yine kürsüdeki ilk iki dereceyi kimseye kaptırmadı. Gelibolu Spor Kulübü’nden İlkay Polat 00:30:32 ile birici olurken takım arkadaşı Yağmur Aydoğan 00:33:53 ile ikinci olurken Şu an çok hızlı bir çıkış gösterdiği gözlenen Altay Spor Kulübünün sporcusu Merve İpek Gelibolu Spor Kulübünün bir diğer iddialı ismi Yelbesu Büyükzöngür’ü 07 sn ile geride bırakarak 00:34:12 ile üçüncü oldu. Takım olarak Gelibolu Spor Kulübü birinciliği aldı.

Günün gerçekten en ilginç ve çekişmeli yarışlarından biri genç bayanlarda yaşandı. Yarış öncesi herkesin iddialı olduğu yarışta Sapanca’da kabus yaşan Alanya Belediye Spor Kulübünün gözde sporcusu Ümran Aslan 00:13:54 ’le sudan çıkmasına rağmen hızlı bir bisiklet etabından sonra koşu parkurunda fırtına olup esti ve ” Beni en azından Milli Takım kapına çağırmalıydınız.” dercesine biricilik kürsüsüne 01:11:27 lik derecesiyle çıktı. Balıkesir Belediye Spor Kulübünün her zaman iddialı triatleti Ceren Orhanlı’nın az farkla önünde su dan çıkan Altay Spor Kulubü’nün parlayan yıldızı Ece Bakıcı 00:11:21 sudan çıkış yakalayarak akıllı bir taktikle bisiklet etabında Orhanlı ile birlikte çevirdi ve rakipleri ile arasındaki farkı korumasını bildi. Temposunu koşu etabında da koruyan Bakırcı Milli Takıma çağırılma sebebini göstermiş oldu. 00:21:58 le kendisinden beklenen koşu etabını veremeyen Ceren Orhanlı ise koşu etaplarında çok iddialı isimler yetiştiren Gelibolu Spor Kulübünün çok başarılı atleti Esra Tarlasüren’e geçilmekten kurtulamadı. Genç Bayanlar Kategorisinde takım olarak Gelibolu Spor Kulübü Birinciliği aldı.

 

Günün çekişmeli geçmesi beklenen bir diğer yarışı olan Genç Erkekler Kategorisinde son derece
akıllı bir yarış çıkaran Balıkesir Gençlik Spor Kulübünün sporcusu Sabri Öge yarışın koşu etabından itibaren üstünlüğü eline aldı ve 01:01:57 ile birinci olmasını bildi. Yarışmanın favori ismi Gelibolu Spor Kulübü’nün süper atleti Samet Büyükzöngür 00:11:21
lik pek de iyi olmayan bir su çıkışı derecesine rağmen koşu etabında yaptığı atak ile yine de yarışta 01:01:59 luk derecesiyle ikinci olmasını bildi.

Bu sene triatlona başlamış olmasına rağmen ve olağan üstü bir çıkış yaşayan Altay Spor Kulubü’nün parlayan yıldızı Altay Oygüç büyük erkekler dahil 00:09:40 lık su çıkışı en iyi dereceyi yaparak ve yarışta temposunu koruyup yarışı 01:02:03 lük derecesi ile üçüncü sırada tamamlayarak herkese “Bana dikkat edin.” mesajı verdi. Genç Erkekler Kategorisinde Balıkesir Gençlik spor Kulübü birinci, her zaman başarılı sporcular yetiştirmiş olan ancak eski günlerini aratan Göztepe Spor Kulübü ikinci oldu.

Master Erkekler Kategorisinin tartışmasız favorilerinden Bakırköy Ataspor Kulübü sporcusu Kerem Ömer Ertem 01:11:45 le birinci olurken seneye tekrar büyük erkekler kategorisinde yarışmak isteğinin sinyallerini aldık. İki hafta içinde iki triatlon yarışının da Sakarya’da gerçeklemesinde büyük emekleri olan Sakarya Telekom Spor Kulübünün triatleti Abulselem Çalkan yarış öncesi yorgunluğuna rağmen 01:13:44 lik derecesiyle ikinci olmasını bildi. Master erkeklerde takım birinciliğinin her zaman en güçlü adayı olan Göztepe Spor Kulübü Hasan İşbilenin’in 01:16:12 lik derecesi ile üçüncü olarak yine kürsüye sporcu çıkarmasını bildi.

Büyük bayanlarda sıralama yine değişmedi Bakırköy Spor Kulübünden Bahar Saygılı’nın katılmadığı yarışta Altay Spor Kulübünün Şampiyon triatleti Çiğdem Gülgeç ve İytik Spor Kulübünün her geçen gün daha da form tuttuğu gözden kaçmayan başarılı triatleti Berrak Mutlu ile birlikte sudan çıkartılar, bu ikili beraber bisiklet çevirerek koşu etabına rahat girdiler ve Gülgeç 01:10:01ile birinci olurken Mutlu 01:11:19 ile ikinci oldu. Başarılı bir koşu etabı gerçekleştiren Alanya Belediye Spor Kulübü’nden Emel Yıldırım 01:13.47 le üçüncü olarak takımın yüzünü güldürdü.

 

Günün tabi ki heyecanla beklenen en önemli yarışı büyük erkekler kategorisi idi ve askelerin çoğunun katılmadığı, ferdi katılımın son derece az olduğu yarışta Türkiye Şampiyonluğu’nda iddialı tüm isimler yarışta idi. Saat 13,30 da start alan yarışın su çıkışları her kesin tahminlerini pek de yanıltmadı, su da iddi alı olan tüm isimler biribirine yakın dereceler ile çıktılar. Alanya Belediye Spor Kulübü’nden Zekeriya Yücetürk’ün 00:09:39 luk en iyi su çıkını gerçekleştirdiği yarışta bisiklet etabının ilk grubunu Altay Spor Kulübü’nden Mert Onaran, Enka Spor Kulübü’nden Duygun Yurteri ve Aliağa Gençlik Spor Kulübü’nünün triatleti Bahadır Tama’dan oluşan dörtlü oluşturdu. Hemen arkalarından sudan çıkan Altay Spor Kulübü’nün sporcusu Onur Fevzi Saydam ve Bakırköy Ata Spor Kulübün’den Ali Furkan Gür ikilisi bisiklet etabınin daha henüz başında yanlış yola girerek zaman kaybetmeleri onlar için çok büyük dezavantaj oldu.

Aralarında Alanya Beldiye Spor Kulübü’nün formda ismi Mertcan Yılmaz ve Altay Spor Kulübünün iddialı triatletlerinden Onur Calp’inde bulunduğu üçlü grupta her zaman olduğu gibi tempoyu saptayan Zülfü Karabulut oldu. Sezon başından beri omuzundaki sakatlıktan şikayetçi olan Atlantik Eğitim K.ve G.S.K’den Zülfü Karabulut 00:33:58 iyi bisiklet etabı çevirmesine rağmen aradaki farkı istediği kadar kapatamadı.

Koşu etabına Tama, Onaran, Yücetürk, Yurteri den oluşan dörtlü yakın dereceler ile birlikte girdiler.

2009 senesinin Şampiyon triatleti Duygun Yurteri yarışın artan temposunda diğer üçlüden geri kalmaya başladı ve gerilerden gelen Zülfü Karabulut’a da son turda geçilerek 00:59:49 ile beşinci oldu. Son turda yaptığı atak ile dördüncülüğü yakalayan Zülfü Karbulut ise 00:59:48 luk bir derece elde etti. Yarışın yapıldığı Pazar günü aynı zamanda yaş günü olan Zekeriya Yücetürk ise takımı ve kendine en güzel doğum günü hediyesini 00:59:48 ile üçüncü olarak verdi.

Sapanca da yanlış dubaya yüzerek avantaj kaybeden Mert Onaran Karadeniz’in dalgalı sularında bu kez aynı hatayı yapmayarak son derece kontrollü bir yarış çıkardı. Yarışın sonlarına doğru tempoyu arttıran Onaran 00:58:45 ile birinci olmasını ve Türkiye Şampiyonluğu için çok önemli bir avantaj yakalamasını bildi. İki yarıştır çok başarılı bir performans sergileyen Bahadır Tama ise 00:58:54 ile ikinci olarak yarışı tamamladı.

İyi  sayılabilecek bir organizasyon olmasına rağmen yarışta katılımın az olması düşündürücüydü.

Fotoğrafçılarımız gelmediğinden dolayı yarış ile ilgili olarak fotoğraflarımız olamayacağı için özür dileriz. Sizlere hafta içi bir video sunumumuz olacaktır, lütfen sayfayı ve videolar bloğumuzu güncelleyiniz.

 

[View:http://cyclingtr.com/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/triathlon_5F00_duathlon_5F00_yarislar/KARASU-yar_31015F01_ma-sonu_E700_lar_3101_.xls:550:0]

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın