IV. Yalova Triatlonu’ nda Yaş Grupları Şampiyonu Duygun Yurteri’ den Gezi Parkı’ na Destek

04/06/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

IV. Yalova Triatlonu yaş grupları +20 kategorisi birincisi olan Duygun Yurteri, ödül töreninde elini sıkmak isteyen Yalova Emniyet Amiri Tevrat Yazar’ ın elini sıkmadı. Duygun Yurteri Melih İlker Gücüyener ve Soner Oralkasım,  “Taksim Gezi Parkı”  nda yaşanan olayları protesto etmek için “Diren Gezi Parkı” yazılı beyaz tişörtleriyle kürsüye çıktılar.

 

 

Yarış öncesi ve sonrası bazı sporcuların giydikleri tişörtlerin üstünde “Diren Gezi Parkı” yazıları dikkat çekerken, sporcular, son günlerde yaşananları protesto etmek adına start esnasında aynı yönde slogan attıktan sonra yüzmeye başladılar. Tüm buların yanında özellikle İstanbul’ lu bazı sporcuların “Taksim Gezi Parkı Direnişine” katılmaları sebebi ile yarışlara gelemediği görüldü

 

Diğer yandan puanlı ve ulusal bir yarış olan “IV. Yalova Triatlonu” nda 288 kişi ile kayıt rekoru kırılırken, 220 kişinin start almasıyla katılımcı rekoru da kırılmış oldu. Geçtiğimiz yıl 234 kayıt, 174 start ile katılım rekorunu elinde bulunduran İstanbul Triatlonu katılımcı sayısı rekoru, Yalova Triatlonu’ nda geçilirken, Yalova, en yüksek kayıt yaptıran lisanslı sporcu sayısına sahip olmakla bir süre adından bahsettirecek gibi görünüyor.

 

 

Yarışların “Elit Erkekler” kategorisinde Çelmak Spor dan Fatih Azrak,  “Elit Kadınlar” kategorisinde de Balıkesir Belediye Spor’ dan da Ceren Orhanlı birinci geldi.

 

Yarışın Özeti

 

Sabaha saatlerinde serin bir Yalova sabahına uyanan triatletler, günün ilerleyen saatlerinde yağan yağmura karşın birbirleri ile mücadelelerini sürdürdüler. Günün ilk start olan “Yıldızlar” startı ile birlikte sporcular sağnak yağış altında yarışmaya başladılar. Ardından kısa bir süre sonra yağış hızını yitirse de gün boyu aralıklarla çiselemeye devam etti. 

 

Yaş gruplarında katılım sayısının çok yüksek olması ve sekiz turluk bisiklet parkurunda kaos yaşanmaması için kitle start’ ı (mass start) yerine iki kademeli dalga start’ ı (wave start) verildi. Birbirine yakın güçte olan +20 ile +30 yaş grubu saat 10’ da start alırken, +40 ile +50 yaş grubundakiler 10:45’ de start aldı.

 

 

Yaş gruplarındaki günün en önemli süprizi ise tüm Türkiye’ nin yazılarından tanıdığı Yonca Tokbaş’ ın start almış olmasıydı. Kadınlar +40 yaş grubunda yarışan Tokbaş ile yarış sonrası ile oldukça keyifli bir sohbet yaptık. Kendisine yarış sonrası izlenimlerini sorduğumuzda; “En sevdiğim şey dört yapraklı yoncadır ve ben de dördüncü oldum. Eğer ben bunu yapabiliyorsam ve organizasyon herkese kucak açıyorsa +40 yaş ve her yaştaki Türk kadınları gelsin ve yarışsın!” şeklinde açıklamada bulundu. Kendisi ile yapmış olduğumuz keyifli sohbet ve fotoğrafları birkaç güne kadar sitemizde yayınlayacağız.

 

 

Bisiklet Etabı

 

Araç trafiğe kapatılan Gazipaşa ile Fatih caddelerinde sekiz tur üstünden geçilen bisiklet etabında yağan yağmura rağmen düşen sporcu olmadı. Kritik virajlarda görevlilerin tüm uyarıları ve çabalarına rağmen iki sporcu kayarak düştü. Bisiklet parkurunun parke taşlı olan bölümünde bulunan çok sayıdaki logar kapağının beyaz boya ile işaretlenmediği görüldü. Araç trafiği izolasyonu çok iyi yapılmış olmasına rağmen bisiklet parkurunda bilinçsizce dolaşan yayalar zaman zaman tehlike yarattı. Diğer yandan değişim alanında bisiklet askılığının yeterince uzun olmaması ve sporcu numaralarının karışık düzende yerleştirilmiş olması, değişim alanına giriş ve çıkışlar esnasında bisikletini arayan sporcuların zaman zaman sıkıntılı anlar yaşamasına yol açtı.

 

 

Koşu Etabı

 

Yarıştan bir gün önce gerçekleştirilen teknik toplantıda hem yarışların başlama saatleri hakkındaki değişiklik hem de koşu parkurunun deniz kıyısındaki parka alındığı bilgisi verilmişti.  Koşu etabı, 1999 yılındaki Yalova depreminde deniz kıyısındaki parkı ve yakınında bulunan binaların denize kayması sonucu hayatını kaybedenlerin anısına tekrar kıyıda inşa edilen park içinde gerçekleşti. Koşuya başlayan sporcular, değişim alanından koşu parkuruna geçişleri esnasında zaman zaman parkur girişini şaşırdıkları görüldü.  Atletler, kıyıdaki parkı içinde koşarken, depremde hayatını kaybedenler anısına ve onların isimlerinin yazılı olduğu devasa mermer bloklar arasında geçmesi ise oldukça anlamlıydı. Koşu parkura girdikten sonraki ilk dönüşte hakem olmamasını fırsat bilen ve numarası okunamayan bazı sporcuların kestirme yaptığı görüldü. Parkurunun hem başlangıcında, hem de ilk dönüşündeki hakem sayısının yetersiz olması bazı sporcular için sıkıntı yaratmış olduğu söylenebilir. Benzer kestirme yapma durumu, genç erkeklerin yüzme etabında tespit edilince üç sporcu, kural dışı hareketleri yüzünden diskalifiye edildi. Koşu etabında bazı sporcularında yasak olmasına rağmen müzik çalar takmış olması ise bir başka kural ihlali olarak gerçekleşti. Koşu parkurunda da tıpkı bisiklet parkurunda olduğu gibi bilinçsizce dolaşan yayaların zaman zaman yüksek nabızda koşan sporcular için sıkıntı yarattığı görüldü.

 

 

GPS ile yapılan ölçümlerde yüzme parkurunun 100m kadar uzun olduğu görülürken, koşu parkurunun da 250m kadar kısa olduğu tespit edildi. Zaman ölçümü kullanılan yarışlarda, çip  sistemin bazı noktalarda, sporcuların verilerini okuyamaması yüzünden manuel hakem zamanlarından yararlanılarak sonuç listeleri oluşturuldu. Son iki yıldır Melih Işıkçı tarafından yürütülen yarış organizatörlüğü görevi, Işıkçı’ nın emekli olduktan sonra yeni iş projesine yelken açmasının ardından, organizasyonun sorumluluğunu, Baş Hakem Aydoğan Ulaş,’ tarafından yerine getirildiği görüldü.

 

Yarış sonunda hakem masasına gelen Alanya Spor, antrenör ve sporcusu olan Mustafa Şirin, eksik tur attığını bir dilekçe ile bildirerek yarıştan çekildi. Şirin’ i göstermiş olduğu fairplaye uygun bu davranış, onun örnek bir sporcu ve antrenör olduğunu göstermiş oldu. Yarış sonunda ise dikkat çeken iki eksiklikten ilki; yıldız sporculara madalya kalması, bir diğeri ise elit sporculara su kalmamış olması idi.

 

 

İLK ÜÇ’ LER

 

Elitler Erkekler

 

2016 Olimpiyat adayı olan Çelmak sporcusu Fatih Azrak, 59:13 ile elitlerde parkur rekoru kırdı. Balıkesir Işık Spor’ un 2013′ de parlayan yıldızı Melih İlker Gücüyener, 1:00:04 ile ikinci, Atlantik Spor’ un başarılı antrenör ve sporcusu Zülfü Karabulut, 1:00:15 ile üçüncü oldu.

 

Elit Kadınlar

 

2016 olimpiyat oyunlarına puan toplamak için Hollanda’  ya giden Ece Bakıcı’ nın yer almadığı yarışta, Balıkesir Belediye Spor’ un tecrübeli sporcusu Ceren Orhanlı, 1:14:07 ile birinci, hemen arkasından gelen Çelmak’ ın başarılı sporcusu Berrak Mutlu Irmak, 114:20 ile ikinci olurken, geçtiğimiz yıl triatlona başlayan ve hızla ivme kazanan ferdi katılımcı Sedef Özçelik ise 1:15:22’ lik zamanı ile üçüncü oldu.

 

Genç Erkekler


 

Balıkesir Gençlik Spor’ un iddialı sporcularından Sabri Öğe, 59:05’ lik zamanı ile elit erkeklere rakip olurken gençlerde parkur rekoru kırdı. Hemen arkasından gelen Altay’ dan Ali Atlan, 59:31 ile ikinci, Balıkesir Belediye Spor’ dan Kutluhan Konuk ise 1:00:27 ile üçüncü oldu.

 

Genç Kadınlar

Altay’ ın 2013’ de parlayan yıldızı İpek Öztosun, 1:10:49 ile birinci, Alanya Doğa Sporları’ dan Melis Acar, 1:10:11 ile ikinci, geçtiğimiz yıl kurulan Antalya Triatlon Spor’ dan Tuğçe Karakaya ise 1:11.16’ lık zamanı ile kıl payı ikinciliği kaçırarak üçüncü oldu.

 

 

Yıldız Erkekler

 

Balıkesir’ li sporcuların kürsüyü domine ettiği bu kategoride Balıkesi Gençlik’ ten Oğuzhan Çakır, 31:40 ile  birinci, Balıkesir Belediye Spor’ dan Mücahit Onay, 32:32 ile ikinci, Balıkesir Gençlik’ ten Serhan Öncü,  33:09 ile üçüncü oldu. 

 

Yıldız Kızlar

 

Balıkesir Gençlik Spor’ un bir diğer başarılı sporcusu İlayda Kara, 35:05 ile birinci olurken, Antalya Triatlon’ dan Sinem Özdil, 36:13 ile ikinci, Alanya Doğa Spor’ larından Damla Alkım Ölmez, 36:31’ lik zamanı ile üçüncü oldu.


Yaş Grupları Kadınlar +20 

 

Bu yaş grubunda 1:13:19’ luk zamanı ile rahat bir birincillik elde eden Spil Su Sporları’ ndan İpek Onaran, elde ettiği zamanla yarıştaki elit sporculardan daha iyi bir zamana imza atmış oldu. Ardında gelen Alanya Belediye Spor’ dan Emel yıldırım ise bir süredir pistlerden uzak olmasına rağmen 1:17:16’lık zaman ile ikinci olurken, Sakarya Telekom’ dan Mehtap Demircioğlu ise 1:19:17 ile üçüncü oldu. İyi bir form yakalayan Onaran’ ı, yakın zamanda elitler kategorisinde görmek mümkün olabilir.

 

 

Yaş Grupları Kadınlar +30 

 

Bu kategoride Maratonist’ in başarılı sporcusu Nevval Yaşar, 1:21:57 ile birçok erkek rakibini geride bırakacak kadar iyi bir zamana imza attı. Ardından İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kulübü sporcusu Meral Hofmann, 1:27:49 ile ikinci, ferdi katılımcı Elif Kılavuz ise 1:29:43 ile üçüncü oldu.

 

Yaş Grupları Kadınlar +40 

 

Yonca Tokbaş’ ında yer aldığı bu kategoride Babaeski Spor’ un başarılı sporcusu Aysin Özbaşkır, 1:25:57’ lik zamanı ile birinci olurken, yüzmeden triatlona geçen ve başarılı bir isim olan ferdi katılımcı Ayşe Yasemin Yıldırım, 1:28:29 ile ikinci, Babaeski’ nisn bir diğer sporcusu olan Zeynep Bayazıt Atasever, 1:44:43 ile üçüncü oldu.

 

Yaş Grupları Kadınlar +50

 

Bu yıl ilk defa açılan bu kategoride üç yarışmacı kayıt yaptırmasına rağmen iki yarışmacı start aldı. Aliağa Gençlik Spor’ un tecrübeli sporcusu Hediye Tama 2:13:32 ile birinci olurken, İstanbul Triatlon’ dan yarışa ilk kez katılan Meliha Nilhan Özpağda, 2:22:30 ile ikinci oldu.

 

Yaş Grupları +20 Erkekler

 

Bu kategorinin güçlü sporcusu olan Enka’ dan Duygun Yurteri, tam 1:03:00’ lük zamanı ile birinci olurken, kara Kuvvetleri’ nin tecrübeli sporcusu Gürsel Yazar, 1:07:21 ile ikinci, Sakarya Telekom’ dan Emre Dere, 1:08:55 ile üçüncü oldu.

 

 

Yaş Grupları +30 Erkekler

 

Babaeski Spor’ un çok tecrübeli sporcusu Fırat Dizman, 1:04:21 ile birinci olurken, ardından gelen Antalya Triatlon’ dan Soner Oralkasım 1:06:01 ile ikinci  oldu. Bu yıl kürsüye demir atan çiçeği burnunda kulüplerden biri olan Mavi Karga ve onun başarılı sporcusu Kutluhan Özkunt ise 1:07:41 ile üçüncü oldu.

 

 

Yaş Grupları +40 Erkekler

 

Okan Ulaş’ ın ağabeyi ve başarılı yüzücü olan  Deniz Kuvvetleri sporcusu Hakan Ulaş, 1:06:54 ile birinci oldu. Geçtiğimiz yıl yeniden triatlon pistlerine dönen tecrübeli sporcu Utkuer Yaşar, 1:10:09 ile ikinci, onun hemen ardından Babaeski’ nin başarılı sporcusu Ateş Berna, 1:10:17 ile üçüncü oldu.

 

 

Yaş Grupları +50 Erkekler

 

Bu yaş grubunda bu yıl dikkat çekici bir başlangıç yapan Hira Spor’ dan Ali Kemal Güner, 1:14.31 ile birinci olurken, Alanya Doğa Sporları’ nın tecrübeli ismi Martin Bernhart, 1:15:39 ile ikinci, Maratonist’ ten Hakan Sayar ise 1:16:06 ile üçüncü oldu.

 

 

Yaş Grupları +60 Erkekler

 

Bu yıl ülkemizde ilk kez koşulan bu kategorideki tek ve azimli sporcusu olan Sabri Çam ise 2:16:23’ lük zamanı ile herkese örnek oldu. Kendisini canı gönülden kutluyoruz.

 

Fotoğraflar: Caner ALGÜN ve Anıl CALP

Hazırlayan: Apay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın