İstanbul Triatlon Avrupa Kupası Şampiyonları Belli Oldu

06/08/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul Yedikule semti Triatlon Avrupa Kupasına ev sahipliği yaptı. Organizasyonunu Motto şirketinin üstlendiği yarışmalar Genç Bayanlar, Genç Erkekler de sprint, Elit Erkekler ve Elit Bayanlarda olimpik mesafede yapıldı.

 

 

Bilindiği üzere daha önceden yarışlarda Yaş grupları da sprint mesafede yarışacak olmasına rağmen, yarışmaya bir hafta kala valilik trafiğin uzun süre kapatılmasını bahane ederek yaş grupları startına izin vermedi. Federasyon ve il temsilciliğinin bu konudaki yoğun uğraşları da maalesef fayda etmedi. Federasyon tarafından yapılan açıklamada yaş grupları için yakın zamanda İstanbul bölgesinde bir yarış düzenleneceği bilgisi verildi, hatta yarış sabahı İstanbul Triatlon Spor Kulübü de kendi aralarında amatör bir yarış yaptılar. 2 sezondur ulusal yarışlarda yaş grupları kategorilerinin oluşturulmasıyla yarışlara katılımın ciddi şekilde arttığı, triatlona başlayan sporcu sayısındaki artış ve yarışların daha renkli geçtiği düşünülürse bu tip organizasyonlara yaş gruplarını da dahil etmek gerektiğini düşünüyoruz.

 

 

Organizasyona gelecek olursak Motto firması 5 yıllığına Federasyonla İstanbul’ da ki tüm yarışların organizasyonu için anlaşma yapmış bulunmakta. Sebla Yüzbaşıoğlu önderliğinde bu yarışları hazırlayan firma oldukça profesyonel bir iş çıkarmış görünüyor, kendilerinin ilk triatlon organizasyonu olduğunu düşünürsek ileri ki yıllarda kalitenin daha da artacağını öngörebiliriz.

 

 

23 Ağustos Salı günü yapılan basın toplantısı gündeme kötü bir şekilde geldi maalesef. Katılan çoğu basın mensubunun triatlonun ne olduğunu bile bilmemeleri oldukça üzücüydü. Ülkemizde maalesef sadece futbol konuşulurken kendilerine spor muhabiri diyen bir kaç kişinin sadece futbol muhabiri olduğunu açık bir şekilde görmüş olduk. 

 

 

Parkur kurulum hazırlıkları 2-3 Ağustos tarihlerinde yapıldı. 3 Ağustos cumartesi günü saat 10.00-13.00 arasında yüzme, bisiklet ve koşu parkurlarının tanıma seanslarının ardından, yarış alanında 18.00 ve 18.30 da olmak üzere gençler ve elitler için yarışma brifingleri ve makarna partisi yapıldı. Basık bir toplantı odasından ziyade açık alana kurulmuş dev ekranda toplantı yapılmasından herkes memnun kaldı.

 

4 Ağustos Pazar günü yarışlar saat 10.00 da genç erkekler ve 10.05′ te genç bayanlarla başladı. Genç erkeklerde ülkemizi Ali Atlan, Sabri Öğe, Ali Mutlu, Muhammet Onay, Hikmet Dirik, Sarp Öncü, Tolga Makaraç, Erol Can Yaraş, İlker Sezen ve Kutluhan Konuk temsil etti.

 

 

38 sporcunun start aldığı bu kategoride 1. liği Rusyadan Ilya Prasolov 54.57 dk ile alırken, onu Belçika’dan Erwin Vanderplancke ve Güney Afrika’dan Eddie Van Heerden takip etti.

Sudan 2. grupla çıkan Ali, Sabri, Ali, Muhammet, Hikmet ve Sarp bisiklet etabında da beraber çalıştılar, koşu etabında iyi performans gösteren Ali ve Sabri 56.43 ile 9. ve 10. olarak başarılı bir yarış çıkardılar.

Diğer sporcularımızdan Ali Mutlu da ilk 20 de bitirme başarısı gösterdi. İlker Sezen antrenmansız olmasından dolayı yüzmeden kötü çıkınca yarışı bırakmak zorunda kaldı, Kutluhan Konuk da koşu etabında yaşadığı sakatlıktan dolayı yarışı bırakmak zorunda kaldı.

 

 

Genç bayanlarda 1.liği Macaristan’dan Zsanett Horvath 1.03.33 ile aldı. Zsanett güleryüzlü ve sempatik tavırlarının yanı sıra yüzme bisiklet ve koşu parkurundaki solo performansıyla da tüm izleyenleri kendine hayran bıraktı.

 

 

Bu kategoride ülkemizi İpek Öztosun, Melis Acar, İlkay Polat, Yelbesu Büyükzöngür ve Tuğçe Karakaya temsil etti. Bu kategoride 12 sporcuyla katılım az olsa da tüm sporcularımız çok iyi performans sergilediler. Sudan 2. sırada çıkan İpek, 4 sporcuyla beraber bisiklet etabında mücadele verdi, lideri yakalamak zor olacağı için bisiklet parkurunda akıllı bir taktik izleyen İpek kendini koşuya sakladı, koşu etabının başlamasıyla hızlı bir atakla öne geçen koşu parkuru boyunca 2. liğini sürdürdü ve bitiş çizgisine 1.05.56 ile Türk bayrağını sallayarak girdi. İpek’in ardından Belçika’dan Mégane Van Steenwinckel 3. oldu.

 

 

Yarışmalara saat 12.00′ deki Elit Bayanlar kategorisiyle devam etti, 19 sporcunun start aldığı bu kategoride ülkemizi Ece Bakıcı, Ceren Orhanlı ve Berrak Irmak temsil etti. Yarışmayı ülkemizde daha önceki yarışlardan da tanıdığımız Rusya’dan Alexandra Razarenova 2.03.16 dk ile kazandı, onu yine Türkiye’de bir çok hayranı olan Ukrayna’dan Yuliya Yelistratova ve Slovenya’dan Mateja Simic takip etti, bu 3 sporcu yarışın favorileri olduklarından göğüs numaraları 1-2-3 tü fakat kürsüde numaralarına ters şekilde sıralandılar.

 

 

Sporcularımızdan Ece Bakıcı yüzme etabının hemen sonunda önündeki grubu 10 sn lik bir farkla kaçırınca bisiklet parkurunda geri kaldı ve kendisinden beklenen performansı gösteremedi. Ceren Orhanlı da sudan Berrak Irmak’ la beraber çıkarak bisiklet parkurunda beraber çalıştılar, Berrak ise yüzme parkurunda dubadan erken döndüğü için teknik komiser tarafından diskalifiye edildi.

 

 

Günün son müsabakası 14.30’da start alan Elit Erkekler kategorisindeydi.

39 sporcunun start aldığı bu kategoride ülkemizi Fatih Azrak, Melih İlker Gücüyener, Bahadır Tama ve Altay Oygüç temsil etti.

 

 

Sudan oldukça kalabalık çıkan elit erkekler, bisiklet parkurunda ilk başta bölünseler de 3. turdan sonra tekrar büyük grup halinde sürdüler. Bisiklet etabının sonlarına doğru ana gruptan kaçan 3 bisikletçi koşu etabına önde başlamalarına rağmen Fransızlar koşu etabında üstünlüklerini ilan ettiler ve kürsüyü işgal ettiler. Geçen seneki İstanbul Triatlon Avrupa Kupasının galibi Aurélien Lebrun 1.50.03 ile yine birinciliği kimseye bırakmadı. Vatandaşları Simon Viain 2.liği, önceki yarışlardan da tanıdığımız Yohann Vincent 3.lüğü aldı.

 


 

Sporcularımızdan Fatih Azrak sudan grupla çıkıp yine grupla bisiklet parkurunu tamamladı ve koşu etabını da iyi bir performansla geçerek 2.01.40 ile en başarılı sporcumuz oldu, onu sudan geride çıkmasına ve 3 kişilik bir grupta Bahadır Tama ‘yla çeviren Melih İlker Gücüyener oldukça iyi 35 dk lık bir koşu performansıyla Fatih’ i takip eden sporcumuz oldu. 

 


 

Yarış sonrasında şampiyon Aurélien Lebrun ile havaalanı yolculuğu sırasında sohbet etme imkanımız oldu. Öncelikle kendisi bizlerin misafirperverliğinden çok memnun olduğunu belirtti, yarışmanın geçen seneki gibi Anadolu Yakasında düzenleneceğini düşündüğünden uçak biletini de bu yakadaki Sabiha Gökçen’den aldığından ulaşımda oldukça sıkıntı çektiğini belirtti, özellikle bindiği taksinin kendisine çok fahiş bir tarife uyguladığını söyledi. Onun dışında yanımızda yeni elit olan genç sporcumuz Melih’ de olduğundan ona tecrübelerini aktardı. 31 yaşında olan sporcu bu spora 20 yaşında başlamış ve öncesinde sadece yüzüyormuş, Melih de 20 yaşında olduğundan bu kendisi için güzel bir motivasyon oldu. Kendisiyle genel triatlon performansı ve gelecek planlarından da konuşma fırsatımız oldu, dünya sıralamasında ilk 100’de olmasına rağmen, olimpiyatlara Fransa’ya tanınan 3 kişilik kontenjana giremediği için katılamadığını belirtti, ilerde ise olimpik mesafeden sonra daha uzun mesafeleri deneyip denemeyeceğini sorduğumuzda is, artık 31’im herhalde 1-2 sene daha yarışır, sonrasında emekli olurum dedi. Oldukça sempatik, çok başarılı bir sporcu olmasına rağmen sıradan bir kişi gibi bizlerle sohbet eden Aurélien Lebrun ile havaalanı servisi öncesi bir hatıra fotoğrafı çektirerek ayrıldık.

 

 

 

Genel bir özet geçecek olursak, organizasyon çok profesyonelce hazırlanmış olmasına rağmen internet sitesinin zayıflığı, yarışma parkurunda seyircilere bir yer ayrılmamış olması, federasyon sayfasında yarışla ilgili hiç bir duyuru yapılmaması, facebook ve twitter üstünden yeterli duyurunun yapılmaması, başvurulmasına rağmen organizasyonun içinde Danışman Abdurrahman Açıkalın ve teknik kısımda Zekeriya Yücetürk, Mustafa Şirin, Hasan Özer’ in dışında triatlon tecrübesi olan kimsenin olmaması, yarış süresince yarışta görevli neredeyse tüm gönüllülerin oturması, uygun şekilde kullanılmamaları, yarıştan önce bisiklet parkurunun dönüşünde yaşanan kazada akan yağ ve pisliğin iyi temizlenmemesi sonucu yarışta kazalara sebep olması organizasyonun eksik kısımlarıydı.

 

 

İpek Öztosun’ un başarılı performansıyla kürsüye çıkması, Türk Bayrağının önünde madalya alması, basının başarısına ilgisi bizleri oldukça mutlu etti. Yarış sonrasında düzenlenen basın toplantısı da oldukça güzel bir uygulamaydı, ayrıca elit erkekler yarışının Trt Spor kanalında canlı yayınlanması bizler için olumlu gelişmelerden biriydi.

 

 

Bu yarışın 2020 Olimpiyat seçimi öncesi ülkemizi tanıtmak için güzel fırsat olduğundan bu organizasyondan alnımızın akıyla çıktığımızı düşünüyoruz. Yabancı sporcularla yaptığımız konuşmalarda da hepsi burada yarışmaktan çok memnun olduklarını belirttiler.

Bir sonraki triatlon organizasyonunda görüşmek üzere, Cyclingtr.com u takip etmeye devam edin :)

 

 

 

 

Fotoğrafların devamına galerimizden yada buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Yarış ile ilgili video için  buraya tıklayınız. 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın