İstanbul Kış Duatlonu Yaklaşıyor

18/02/2013  //     //  Triatlon Yarışları

 

Türkiye Triatlon Federasyonu’ nun 2013 yılı resmi faaliyet takviminde yer alan ve sezonun ilk yarışı olan “İstanbul Kış Duatlonu” na çok az bir zaman kaldı. Ocak ayında kesinleşen 2013 faaliyet takviminden kısa bir süre sonra başvuru kayıtları açılan “İstanbul Kış Duatlonu”  yarışma yönergesi, Şubat ayının ilk günlerinde federasyonun resmi sitesinde yayınlandı. 

 

Online yarışmacı kayıtları, 20 Şubat tarihinde son bulacak olan “İstanbul Kış Duatlonu”, 24 Şubat’ ta Çekmeköy’ de puansız olarak koşulacak. Bu yıl triatlon sporunun geniş kitlelere tanıtım çalışmalarına daha çok önem verilmekte. Tanıtım çalışmaları çerçevesinde, geçtiğimiz günlerde İstanbul Belgrad Ormanları’ nda gerçekleşen ve “Macera Akademisi” tarafından organize edilen “Geyik Koşusu” yarışında, “İstanbul Kros Duatlonu” nun tanıtımı Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından yapıldı. Hem kış duatlonu, hem de 2013 yılı Triatlon Federasyonu faaliyetleri hakkında bilgi içeren broşürler “Geyik Koşusu” ndaki katılımcılara dağıtılarak bilgilendirme yapıldı.

 

 

Bu yıl gerçekleşecek ilk duatlon yarışında, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak iki husus dikkat çekiyor. bunlardan ilki, yarışmanın MTB bisikletleri ile kış duatlonu olarak gerçekleştirilecek olması. Toprak parkurda MTB bisikletleri ile koşulacak olan yarış, asfaltta koşulan sprint duatlon mesafesi olan “5k koşu 20k bisiklet 2.5k” koşudan daha kısa koşulacak.  “İstanbul Kış Duatlonu” nun yarış mesafesi 2600 m.koşu, 10.800m bisiklet ve 1300 m.koşu şeklide. Mevsim şartları dikkate alındığında toprak parkurun çamurlu zemin haline dönüşme olasılığı söz konusu.

 

İkincisi ise yarışma kesin kayıtların yarışma sabahı yapılacak olması. 24 Şubat saat 09.00-10.45 arasında kayıtları yapılacak olan sporcular, yarış ile ilgili dokümanlarını da teslim alacaklar.  Yarışmadan bir gün önce yapılan teknik toplantı ve kayıt işlemlerinin alışıldığının aksine yarışma sabahı gerçekleştirilecek olması, sporcu ve teknik görevlilerin yarışma günü parkura zamanında gelmesinin en önemli konu olacağı çok açık.

 

 

Puansız olarak koşulacak olan yarışın kategorileri arasında yıldızlar ve elitler yer almıyor. 1994-1997 arasında doğanların gençler kategorisinde, 1993 üstünde doğanlar ise kendi yaş kategorilerinde yarışacağı yarışta kulüp sıralaması olmayacak.

 

Triatlon Federasyonu İstanbul İl Temsilcisi Utkuer Yaşar hocanın yarışla ilgili verdiği özet bilgilere değinmeden geçmekte fayda var. 

 

 

“Parkur; yaklaşık olarak bisiklet turu 1800m, koşu turu ise 1300m’dir. Dağ bisikleti etabı teknik sürüşü gerektirmeyecek bir yapıda olacak, fakat mevsim itibariyle zemin çamurlu ve kaygan olabilir. Lastik seçiminizi buna göre yapmalı ve mümkünse dağ bisikleti ile katılınmalı. Ulaşım; yarış alanına kadar araçla gelinebilir ve seyirlik bir parkurdur. Katılım; triatlon lisansıyla katılabilinecek yarışa 2013 vizesi alınması gerekiyor. Lisansız yarışmak mümkün olmayacak. İçinizi ısıtacak bir ortam yaratmak için varilde ateş, üzerinde pişirilen çay ikramı yapılması planlanıyor. Basit ayarlar için de bir bisiklet servis çadırı kurulması planlanıyor. Parkurun konumu nedeniyle özellikle bisiklet etabının tamamı tek noktadan görülebildiğinden seyirciler içinde keyifli bir yarış olacaktır. ”  şeklinde açıklamaları bulunmakta.

 

MTB sporcularını triatlon ile tanıştırmayı hedefleyen “İstanbul Kış Duatlonu” nun umulan ilgiyi görmesi dileğiyle. 

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın