Ironman Texas 70.3 Koşuldu

03/04/2012  //     //  Triatlon Yarışları

 

Haftasonunda Galvestone’ da koşulan “Memorial Hermann Ironman Texas 70.3” ın “Pro Kadınlar” kategorisi birincisi Kelly Williamson olurken, “Pro Erkekler” kategorisi birincisi Timothy Odonnel oldu.

Sitemizi takip edenlerin çok iyi hatırlayacakları gibi Mart ayında koşulan “San Juan Ironman 70.3” ün “Pro Kadınlar” kategorisi birincisi Birleşik Devletler sporcusu Kelly Williamson olurken, “Pro Erkekler” kategorisi birincisi de Timothy Odonnel olmuştu. Her iki sporcu da bir ay içinde iki ayrı Ironman 70.3 yarışında arka arkaya iki galibiyet alarak formlarının zirvesinde olduklarını göstermiş oldular.

Yarış, Houston’ un 40km kuzeyinde yer alan Woodland’ de gerçekleştirildi. Woodland gölünde yüzen atletler, bisiklet etabını Texas’ ın geleneksel çiftliklerinin arasında geçerek tamamladılar. Sonrasında Woodland’ ın içinde koşu etabına geçen sporcular, şehrin alışveriş merkezinde bitiş çizgisine ulaştılar. Hava sıcaklığının 26-27 santigrad derece olduğu yarışa katılım oldukça yüksekti. Toplam 2670 sporcunun katıldığı yarışın kayıt ücreti 625$’ olarak belirlenmişti. “Memorial Hermann Ironman Texas 70.3” “Yaş Grupları” kategorisinde Kona Hawaii Dünya Şampiyonası’ na gidecek olan en iyi 50 sporcu da belirlenmiş oldu.

 

 

Pro Kadınlar

Yarışı baştan sona gayet yüksek bir tempoda götüren Kelly Williamson özellikle koşu etabında göstermiş olduğu performans ile rakipleri ile arasını açtı. Williamson, 4:13:27’ lik zaman ile birinci gelirken, onu hemen arkasından takip eden Hollandalı sporcu Yvone Van Vlerken, 4.18:47 ile ikinci sırada yer aldı. Williamson gibi Birleşik Devletler sporcusu olan Amy Marsh ise 4:20:16 zamanı ile üçüncü oldu. Kanadalı tanınmış sporcu Heater Wurthele ise 4:29:34 ‘ lük zamanı ile ancak sekizinci sırada yer alabildi.

 

 

Kelly H. Williamson

Austin Texas’ lı olan Kelly Williamson 35 yaşında. Profesyonel triatlet olmasının yanında koçluk da yapan Williamson, İllinois Üniversitesi’ de Kinesioloji (insan hareket mekaniği bilimi) eğitimi almış. 2002 yılında ITU Pan Amerikan Şampiyonu olan Williamson, 2010’ da Branson Ironman 70.3 ve Steelhead Ironman 70.3 , 2011’ de San Juan Ironman 70.3 ve Buffalo Springs Ironman 70.3 şampiyonluklarının yanında, 2010 Ironman Coeur d’Alene’ da üçüncü, 2011 Ironman Texas’ da ikinci olmuş başarılı bir atlet.

 

 

Pro Erkekler

Oldukça çekişmeli geçen “Pro Erkekler” kategorisinde 3:47:40’ lık müthiş finiş zamanı ile birinci olan Timothy Odonnel’ ın hemen arkasından gelen Alman sporcu Sebastian Kienle, 3:48:03 ile ikinci sırada yer aldı. Çek sporcu Ronnie Schildknecht ise 3:48:49’ lık zamanı ile yarışın üçüncüsü oldu.

Yarışın iddialı isimlerinden biri olan Chris Lieto, aşil tendonu sakatlığı sebebiyle yarıştan çekilirken, tanınmış Alman sporcu Michael Realert, hastalığına rağmen yarışarak, 3:50:08’lik zamanı ile dördüncü sırada yer aldı.

 

 

Bisiklet dünyasının yakından tanıdığı Lance Armstrong ise “Memorial Hermann Ironman Texas 70.3”  da yarışarak bu yıl ikinci kez bir yarı ironman yarışını bitirmiş oldu. Hatırlayacağınız gibi Armstrong bu yıl ilk defa Şubat ayında koşulan “Panama Ironman 70.3” yarışı ile ironman dünyasına adım atmıştı. Armstrong bu yarışta Yeni Zelandalı Beaven Docherty’ inin 32 saniye arkasından ikinci gelmişti. Armstrong, haftasonunda koşulan “Ironman Texas 70.3” de 3:54:32’ lik zamanı ile bu kez ancak yedinci sırada yer alabildi. Bitiş çizgisini asık suratla geçen Lance Armstrong, birçok kişiye yedinci olmayı kabullenemediğini düşündürdü.

 

 

Timothy Odonnel

1980 doğumlu olan Timothy Odonnel, 7 yıldır pro atlet olarak yarışlara katılıyor.  Son yıllarda katıldığı onlarca yarışta ilk üçte yer alan başarılı sporcu, 2009 ‘ da ITU Uzun Mesafe şampiyonu olan Odonnel, 2009 ve 2010’ da USAT’ tarafından “Yılın Darft Yapmayan Triatleti” seçilmiş. 2010’ da Amerika’ da Pro Ironman 70.3 Şampiyonu ve 2011’ de Amerika Pro Ironman Şampiyonu olmuş.

 

 

Yaş Grupları Kadınlar

“Yaş grupları Kadınlar” kategorisinde 4:32:06 ile en iyi zamanı yapan Kanadalı sporcu Brooke Brown genel sırlamada 68 inci sırada yer alırken, aynı kategoride onu yakından takip eden Birleşik Devletler sporcusu Michelle Leblanc, 4:36:59’ lık zamanı ile genel sıralamada 88 inci,  yaş grupları kadınlar arasında da ikinic sırada finişe geldi. Yine bir Amerikalı sporcu olan Lauren Barnett, 4:38:25’ lik zaman ile genel sıralamada 96 ıncı sırada, yaş grupları kadınlar arasında da üçüncü sırada bitiş çizgisini geçti.

 

Yaş Grubu Erkekler

“Yaş Grubu Erkekler” kategorisinde Birleşik Devletler’ de yaşayan Önder Anıltürk’ de bulunduğu yarışta, Birleşik Devletler sporcusu Sean Schnur, elde ettiği 4:09:18’ lik zamanı ile birçok pro sporcuyu geride bıraktı ve genel sıralamada 19 uncu sırada yarışı tamamlarken yaş gruplarında birinci oldu. Schnur’ u yakından takip eden bir diğer Amerikalı sporcu James Chesson genel sırlamada 22 inci, yaş gruplarında da ikinci sırada yer alırken bir başka Amerikalı sporcu olan Andrew Dobreck, 4:14:18’ lik zaman ile genel sırlamada 25 inci, yaş gruplarında en iyi üçüncü sırada yer aldı.

 


Önder Anıltürk

“Yaş Grupları kategorisinde yarışan evli ve iki çocuk babası olan Önder Anıltürk, Birleşik Devletler’ de Austin Texas’ da yaşıyor.  Anıltürk, katıldığı bu yıl latıldığı  “Ironman Texas 70.3” de elde ettiği 5:28:11’ lik zamanı ile yaş grubunda 611 kişi arasında 88 inci oldu. Geçtiğimiz yıla göre kendi derecesini 15 dakika daha geliştiren Anıltürk, geçen sene ilk kez katıldığı “Ironman 70.3 Austin 2011” de 5:43:08’ lik bir zaman ile finişe gelmişti. 39 yaşında olan Anıltürk, bu yıl katıldığı ilk yarış olan “Ironman Texas 70.3” ün haricinde Eylül Ayında koşulacak olan Augusta-Georgia Ironman 70.3’ de katılmayı planlıyor. Bu yıl Haziran ayında Türkiye’ ye gelmeyi planlayan sporcumuzdan yarış hakkında kısa bilgiler aldık.

 

 

Önder Anıltürk:” Organizasyon gayet iyiyiydi. Hava oldukça nemliydi. Nem oranı %88 idi. Zaten hava şartları da yarışın belirleyicisi oldu. Yüzme parkuru olan Woodland gölü okyanustan daha tuzluydu. Bisiklet parkurundaki asfalt mükemmeldi. Saatte 16km hızla esen rüzgar gidişte karşıdan dönüşte yandan vurdu ve işimize yaramadı. Koşu ise nem yüzünden çoğu kişiyi 9 uncu kilometreden sonra çok zorladı. Son bir km kala o kadar yavaşladım ki neredeyse duracak gibi oldum. Son bir gayretle yarışı bitirdim. Geçtiğimiz yıla göre 15 dakika daha iyi bir derece yaptım. Bu yarıştan sonra Eylül ayında katılacağım “Augusta-Georgia Ironman 70.3” için Mark Allen ile çalışmayı düşünüyorum. Yaptığım çalışmalarla yeterince acı çekiyorum ama madem bu işi yapıyoruz bari bir dahaki sefere doğru bir çalıştırıcıdan program almayı düşünüyorum.” Şeklinde düşüncelerini bizlerle paylaştı. Kendisine verdiği bilgiler için teşekkür ediyor ve kutluyoruz.

 

 


Fotoğraf ve kaynakça: ironman.com


Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın